Zavrieť

Porady

strihanie ovocných stromkov

Dobrý deň
chcem sa spýtať kedy je vhodný čas po zime na strihanie ovocných stromkov
hlavne slivka a čerešňa. V záhradkárovi som čítal že keď nočná teplota neklesne pod 2 stupne?
Usporiadat
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

Mám takú prastarú jabloň, ...vyše 50 rokov určite...jablká nič moc, akurát tak na mušt....zelené, po dozretí rýchlo zožltnú, zmúčnatejú a odídu, dozrievajú tak začiatkom septembra, do polovice......v strome je diera ako svet, drevo tam práchnivie....sa mi zdá, že niekde som čítal o zalievaní takýchto dier betónom....aby sa tam voda nezhromažďovala, strom aby mráz a ľad netrhal, aby tam voda nehnila.....samozrejme, najprv asi vyrezať mrtve drevo....?
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Čítal si to na zahrada.cz
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

BXLmiami Pozri príspevok
Čítal si to na zahrada.cz
Dal som to tu i tam
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

legolas Pozri príspevok
.. ak ti na tej slivke tak záleží tak urob toto:
tú obnaženú časť slivky potrebuješ dokonale zrovnať, ja by som na tvojom mieste to zarovnal motorovou pílou, potom je to potrebné vyhladiť tak, aby okraje /kôra/ prečnievala málinko cez drevo. Potom to natri octovou vodou v pomere 1:1 pre zamedzenie glejotoku a teraz to najhlavnejšie...
ak bývaš na dedine tak to nie je problém, zájdi na nejakú farmu a zober v kravíne z lajno, najlepšie by bolo z pod kravy ktorá sa práve otelila, to lajno zmiešaj s normálnou hlinou zo záhrady a tú ranu na slivke zamažeš tou zmesou, normálne špachľou a celé toto obviaž jutovaným vrecom nastrihaným na pásy...
- aby to bolo stále vlhké, tak to cca 2x do týždňa pokrop vodou, je pravda, že sa tá rana nezatiahne hneď, ale za nejaký ten rok uvidíš, že to bude OK..., je to starý recept naších otcov a mám to vyskúšané..., nech sa ti darí
Mám čerešňu samoopelivá Sunburst, sadila som ju vlani na jar. Pri zostrihávaní po výsadbe som zistila, že v dreve je larva-zostrihla som preto hlbšie, ošetrila rezy ale... asi som ju nožom poškodila. Dnes pozerám a stromček je v hroznom stave. Kôra sa roztvorila ako kniha.Celá rana vyzerá ako infikovaná, dá sa zachrániť týmto spôsobom? Zajtra ti pošlem foto.
Naposledy upravil pmajap : 13.09.11 at 10:28
P9130038.jpg  
P9130024.jpg  
P9130023.jpg  
P9130022.jpg  
1/1
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

legolas Pozri príspevok
.. ak ti na tej slivke tak záleží tak urob toto:
tú obnaženú časť slivky potrebuješ dokonale zrovnať, ja by som na tvojom mieste to zarovnal motorovou pílou, potom je to potrebné vyhladiť tak, aby okraje /kôra/ prečnievala málinko cez drevo. Potom to natri octovou vodou v pomere 1:1 pre zamedzenie glejotoku a teraz to najhlavnejšie...
ak bývaš na dedine tak to nie je problém, zájdi na nejakú farmu a zober v kravíne z lajno, najlepšie by bolo z pod kravy ktorá sa práve otelila, to lajno zmiešaj s normálnou hlinou zo záhrady a tú ranu na slivke zamažeš tou zmesou, normálne špachľou a celé toto obviaž jutovaným vrecom nastrihaným na pásy...
- aby to bolo stále vlhké, tak to cca 2x do týždňa pokrop vodou, je pravda, že sa tá rana nezatiahne hneď, ale za nejaký ten rok uvidíš, že to bude OK..., je to starý recept naších otcov a mám to vyskúšané..., nech sa ti darí

A skús strihať zvyšný konár tak, aby sa jeho ťažisko posúvalo aspoň nad kmeň (ešte lepšie za kmeň na stranu odčesnutých konárov).
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..a čo jej ešte poradíš? dúfam, že nie to, aby zrezala všetko...
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
pmajap Pozri príspevok
Mám čerešňu samoopelivá Sunburst, sadila som ju vlani na jar. Pri zostrihávaní po výsadbe som zistila, že v dreve je larva-zostrihla som preto hlbšie, ošetrila rezy ale... asi som ju nožom poškodila. Dnes pozerám a stromček je v hroznom stave. Kôra sa roztvorila ako kniha.Celá rana vyzerá ako infikovaná, dá sa zachrániť týmto spôsobom? Zajtra ti pošlem foto.
..a to si sa na to pozrela až včera? to kto ťa tak naučil strihať????, teraz už nič nerob, iba ak tú kôru čo prečnieva na tých ranách orež , ale nie do živých časti.., a tú ranu zatri stromovým balzamom, alebo štepárskym voskom, aby sa tam nedostali škodcovia..., prečo píšeš asi som ju poškodila.., ak by si aj.. tak si to mala ihneď ošetriť a nie nechať tak.., neboj, tá čerešnička sa dá urobiť, ale až na budúci rok...
1 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

legolas Pozri príspevok
..a čo jej ešte poradíš? dúfam, že nie to, aby zrezala všetko...
Ja som na rozdiel od teba aj strojár a prišlo mi logické, aby kmeň nebol namáhaný tam , kde už je prasklina.
1 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Zdravím, nechcem zbytočne zakladať novú tému, tak tu by som sa chcela spýtať, či som neurobila zle, že som veľmi ostrihala-orezala previsnutú okrasnú vŕbu Salix alba caprea. Bola krásna, ale veeeeľmi hustá. No asi najprv som sa mala pýtať a potom strihať, ale čo už.. dík za odpoveď
0 0
pmajap pmajap

Ďakujem Valčake, ja mám problém ako ostrihať višňu, ktorá má vyzerať ako smutná vŕba, aby som znovu niečo nevyviedla.
162210.jpg  
višňa Griotella.jpg  
1/1
0 0
Valcake Valcake

Ahoj pmajap, ty máš túto višňu, čo je na obr.? Mala by byť Griotella. Aj ja ju chcem a poprosila by som ťa odkedy máš... koľko rodí ... ako chutí... je veľmi kyslá??? A treba ju strihať vôbec???
0 0
pmajap pmajap

Ahoj valčake, je to Griotella. Mám ju dva roky, tento rok bola celá zakvitnutá, ale prišiel mráz a plody ostali len v tej časti pod múrikom. Dozrieva neskôr a plody sú kyslejšie. Ešte som sa jej nožnicami ani nedotkla, nevim čo s tým.
0 0
Valcake Valcake

Ahoj, to je mi ľúto s tým mrazom, ale aj mne sa stalo pri inom stromčeku. Tvoj stromček vyzerá pekne. Ja na to nie som odborníčka, ale keď ostriháš ako sa prehne smerom dolu? Keď to má vyzerať ako smutná vŕba asi treba strihať len na to, aby trošku zhustla. Na presnú odpoveď asi počkaj na kompetentných!!! inak odporúčaš kúpiť? ...ja by som chcela len trošku na jedenie, lebo čerešne nemám rada...dík
0 0
pmajap pmajap

Neviem, či sa to nemalo orezať skôr. Tie konáre sú príliš hrubé na to, aby sa ohli.
Sadila som ju v nov.2009.Višne mi chutili, veľkosť bola trochu menšia,
možné je aj to, že ich poškodil mráz.
Áno, myslím že tých plodov bude dosť a dobre sa oberajú.
P9250008.jpg  
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tá fotka smutnej vŕby je typická reklamná fotografia mierne zavádzajúca. Tvoj strom nebude nikdy vypadať ako ten na tej fotografii a to pochopí každý kto sa naň pozrie.
Na druhej strane, je viac druhov višní, ktoré vytvárajú previslý rast za určitých okolností...
Najznámejšia je "Morela neskorá" staršia odroda ale je ich aj iných niekoľko desiatok novších.
Na fotomontáži je typická pendula, na ktorú sú "dokreslené" zvečšené plody. Ty takú ale ty nemáš. To vie posúdiť i lajk veď kostrové konáre sa nadol nestáčajú vôbec.
Buď to nie je tá odroda ktorú deklarujú a poslali ti inú, alebo na obrázku je odfotená a dokreslená úplne iná odroda, čo je oveľa pravdepodobnejšie.
Ak tvoja odroda patrí medzi tie ktoré vedia vytvárať previslý rast - podotýkam ale že nie taký ako je na tom reklamnom obrázku, tak proste musíš čakať pokiaľ sa letorasty prehustia a predĺžia do do takej dĺžky, že pod váhou bohatej úrody poklesnú a zostanú ohnuté, to sa u takýchto višní stáva. Ak však takýto strom ostriháš, nebu ovísať a bude ďalej rásť viac na hor...
0 0
pmajap pmajap

Ďakujem Wabi, s tou višňou som to tušila od jari. Ale ja som ukážkový typ ako nakupovať hlúposti z katalógov. A bohužiaľ nie som sama. Okrem tejto višne je to letnička Diospyros kaki do -15 C (to už poznáš), skorá jabloň Early Gold , ktorá sa chová ako stľpová jabloň s plodmi nevalnej chuti, duo hruška, ktorá je na ceste do ovocinárskeho nebíčka s marhuľou u obidvoch poškodený podpník, čerešňa Sunburst tá to možno prežije, ale kým zarodí prejde veľmi dlhý čas, Williamsova hruška z ktorej je Lucasova zimná, Navaho černice s pevne vzpriameným rastom, vtedy,ak ich o podperu pevne uviažete oceľovým lankom s úrodou pol dlane. Teraz na jar som kúpila jabloň Šampión, larva má v kmeni chodbičku až po podpník, to isté stromkové ríbezle - všetky.
Andrej, pomôžete nám laikom a amatérom, alebo nás zaženiete späť do vymaľovaných katalógov a budete pokračovať v slovných súbojoch ?
0 0
wabi wabi

Samozrejme rád pomôžem... Nepoznám však liek na všetko.
Prvá pomoc je pozitývne myslenie, hoci chápem že to nie je jednoduché, hlavne po tom čo ste napísali...
Produkujem v malom tiež stromčeky a kríčky ale bez farebných katalógov. Snažím sa miesto zavádzajúcich krásnych farebných obrázkov hlavne poradiť a vystríhať pred úskaliami.
Nie vždy sa sa mi však všetko podarí aj napriek snahe nemám 100% spokojnosť u ľudí ktorí pestujú moje výpestky ďalej.
Ako to už býva tých nespokojných je len pár ale narobia najviac kriku... A nejde im o zmenu iba o negatívnu kritiku.
Ja sa snažím pozitívnym prístupom postupne trošku meniť svet, teda nielen rečami ale aj skutkami. Tým že robím propagáciu toho čo je naozaj dobré a tiež niekedy musím napísať aj pravdu hoci niekto to nerád počuje a je to aj bolestivé. Každý má rád svoje ilúzie...
Niekedy je to hrach na stenu a niekedy sa niečo predsa len nalepí... a vtedy si poviem, že to predsa len stojí za to.
Ako by som vám mohol pomôcť?
Radou, či priamo stromčekom?
0 0
pmajap pmajap

Wabi, nie som skeptická, je mi len smutno, že treba začínať odznova a času už nemám nazvyš.
Na tomto fóre ste výnimoční ľudia a z vášho pohľadu som ja niečo ako jednopríspevkový člen. Ste pestovatelia prvolezci. Je to váš život aj koníček. Wabi, ale ja tu nevidím nepriateľov, sú to len starší páni, ktorí majú iné životné tempo a inú hierarchiu hodnôt. Nepriateľ píše a koná ináč. Ty si prvolezec, ktorý sa odmieta istiť, aby došiel skôr na vrchol a tu je riziko, že aj tá najmenšia chyba ti môže byť osudná.

Samozrejme, že chcem na jar od teba stromčeky, tú predjednanú Virginianu s čokoládovou chuťou,hľadala som na tvojej stránke čerešne, ale v ponuke nemáš žiadnu, ale ešte si to prejdem.

.
Naposledy upravil pmajap : 17.10.11 at 23:44
0 0
wabi wabi

Treba hlavne komunikovať, na stránke nie je všetko, pretože ja tam nestíham všetko popísať. Čerešne sú pre mňa síce len taký doplnok, ale tie ktoré sú, sú jednoducho naštepené so starých čerešní, neurčenej odrody, nie sú to teda najnovšie reklamované odrody ak hladáš toto. A nie sú ani stĺpovité...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý večer rada by som poradiť ohľadne strihania marhule, slivky a hrušky. Pridám aj foto, asi zajtra. Marhuľu som minulý rok strihala na jar- má 4 roky, potom v júni už nie a teda musím povedať , že sa jej konáriky vyšvihli dosť do výšky. Predpokladám, že teraz to asi nechám tak, aby sa po reze znova nevyšvihli ešte vyššie. Ostrihám až v júni a potom v auguste?
Študovala som si množstvo tém, článkov, knižky, ale stále len chodím okolo stromčekov a neviem ako na to. Aj slivku radšej teraz nechať tak a ostrihať až v lete, po obratí plodov?
Hrušku a jablone sa chystám strihať teraz. Hruška ma 2 roky , jabloň jedna 6 rokov a ostatné sme sadili na jeseň. Sadili sme ich blízko seba- asi 1,5 m., asi z nich vytvoríme nejaký ako živý plot, ale nie s pomocou drôtov.
Len problém je v tom , že sme k nim nedali koly. Je možné dodatočne k nim dať železné tyče- roxory? Alebo železo sa neodporúča?
Sú to jablonky na podpníku M9.
Ešte sme posadili sladkovišňu - treba ju tiež teraz ostrihať? sadili sme na jeseň. Myslím že áno, ale dám si poradiť.

Vopred ďakujem za každú radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Pridať pochvalu