Zavrieť

Porady

strihanie ovocných stromkov

Dobrý deň
chcem sa spýtať kedy je vhodný čas po zime na strihanie ovocných stromkov
hlavne slivka a čerešňa. V záhradkárovi som čítal že keď nočná teplota neklesne pod 2 stupne?
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuz na vsetkom je trochu pravdy. Prva cast bola velmi rozumna.
Nemozem suhlasit len zo zaverom.
Vies, ludia ktory sa zivia tym, ze pestuju ovocne stromy, teda hovorim o tych ktory to nemaju len ako zabavku v zahradke si nemozu dovolit si mysliet a domnievat sa.
Za mnoho rokov maju na tisicoch stromcekov odskusane kdy a ako strihat aby stromcek daval co najklepsiu urodu aby sa dozil vela rokov v dobrej kondicii. Ak by bolo vyhodnejsie nestrihat, ci strihat malo, davam ruku do ohna za to ze by to len privitali a prestali by stromy strihat, alebo by ich strihali inak ako ich strihaju teraz...
Posledny mesiac som plateny za strihanie stromov v sadoch vecsich nes su vsetky sady dohromady na celom Slovensku. Plateny lepsie nez by ma ktokolvek na Slovensku vedel zaplatit za strihanie stromov. Ver mi, ak niekto upusta od strihania stromov tak nie preto, ze by to bolo vyhodnejsie pre ich rodivost a dlhovekos a podobne.
Je fakt, ze posledne dva roky pred vyklcovanim sa ziaden sad ani vinica proste nestriha. Necha sa vyrodit ale potom sa bud to musi hlboko zmladit alebo proste strati vyrazne na urodnosti...
Zahradkar nemusi strihat a moze si robit so svojimi stromamai co len chce. On nie je zavysli na tom, ze musi urodu dopestovat. Je to len zabavka a moze experimentovat. Ked nebude mat dobru urodu nevadi kupi si v markrte alebo na trznici...
Ked niekto chce mat stromceky na okrasu a viac sa mu pacia nestrihane stromy a vobec mu nezalezi na urode, ved aj takych poznam ze sa im ani oberat nechce a nechaju to kludne na stromoch. Napokon ved dnes letia hlavne travniky a tuje smaragd...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ferdosondo Pozri príspevok
L-M chybu si urobila v predchádzajúcom roku. Síce si rezala, ale úplne zle. Iba si poskracovala, čo narástlo. Pablito Ti radí dobre. Dobre si to prečítaj a podľa toho postupuj. Netreba sa toho báť. V prvom rade odstráň vlky rastúce kolmo hore. Iba by som ho doplnil, keď budeš skracovať bočné kostrové konáre, tak na vonkajší púčik. Tzn. Rez viesť nad púčikom smerujúcim von z koruny. Týmto spôsobom sa zabezpečí kotlovitosť koruny. Daj sem potom fotky ako si to zvládla
Tie naznačené rezy na obrázkoch sú zle, lebo to bude to isté, čo si robila vlani.
Ďakujem, nerezala som síce ja, ale môj otec :-). Ale tento rok som si povedala, že sa pokúsim všetky stromčeky ostrihať sama, veď tiež tu nebude otec donekonečna. No pokúsim sa a potom pridám foto.
Naposledy upravil L-M : 14.03.13 at 09:11
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Prikladám foto už ostrihanej hrušky, ale stále neviem čo so stredníkom, kde ho ešte strihnúť. Prvé foto pred rezom a druhé po reze.
​ Tretie foto je jablonka a tú by som ešte chcela asi strihnúť tesne pod tým konárikom mini vpravo, sadená na jeseň ale len takúto chabú korunku- teda konárik má, tak som rozmýšľala , že by som ho strihla a nechala len akoby hrotiak, nech sa mu vyvinú nanovo kostrové konáre- čo vy na to ešte môžem? A ostatné foto ostrihané jablonky tiež sadené na jeseň :-).
hruška 1.jpg  
IMG_3035.jpg  
IMG_3190.jpg  
IMG_3191.jpg  
IMG_3192.jpg  

IMG_3193.jpg  
IMG_3194.jpg  
1/1
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Tak jablonku už som strihla pod tým konárikom a urobila som z nej hrotiak :-), ale stále neviem ako poriešiť ten terminál u hrušky dajaký je rozkonárený , nevadí? Máte niekto čas sa mi na to mrknúť ? Ďakujem :-) druhá fotka.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Terminal zastrihnite asi 15cm nad urovnou kostrovych. Dbajte na to aby kostrove konariky boli zakratene v jednej rovine. Terminal zakrate stridavym rezom, na pucik v lavo (podla tej druhej fotky).
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Teraz už riadne vyhnala tá hruška, zajtra skúsim odfotiť a ukázať na fotke kde by som to asi tak mala strihnúť , môžem potom poprosiť o odsúhlasenie? Ďakujem vopred
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať