Zavrieť

Porady

Dlžníci - zdravotné poistenie

Prosím Vás o radu. Prišiel mi výkaz nedoplatku zo zdravotnej poisťovne. Je na ňom uvedené, že dlžím na poistnom od 7/2001 do 6/2002.
Chcem sa spýtať, keď som bola živnostník celý rok 2000 - mala som príjem z podnikania. Potom som mala od januára do júna 2001 prerušenú živnosť - bola som zamestnaná a v 7/2001 som živnosť obnovila, mala som povinnosť platiť odvody do zdravotnej poisťovne z príjmu zo živnosti v roku 2000? Z obdobia pred prerušením?

Ďakujem za odpovede. V minulom roku som bola dobrovoľne poistená a platila som si osobne odvody na pobočke poisťovne a nič mi nehovorili o tom, žeby som tam mala nedoplatky.

Koľko rokov môže poisťovňa vymáhať nedoplatky?

Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

moika Pozri príspevok
Mne tiež došlo z Dovery vykaz nedoplatkov za rok 2007. V tom roku som vsak k 7.8.2007 prerušila az doteraz živnost. Odvtedy som na rodičovskom prispevku. Podala som však ročne zuctovanie za rok 2007.Mala som vôbec povinnosť ho podať?
Môzu odo mňa vymahat doplatok za ten rok, ked uz som bola od polovičky roka poistencom statu ?
Mala si povinnosť podať RZZP za rok 2007, lebo si bola časť roka SZČO. Vznikol ti nedoplatok v RZZP, resp. bolo RZZP vyplnené správne ?
0 0
moika moika

moika je offline (nepripojený) moika

pracujuca matka
Ohladom odpovedi , čo sa tyka vymáhania poistného sa mi zda , ze v zakone je 5 ročná lehota zakon580/2004. , paragraf 21.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

moika Pozri príspevok
Ohladom odpovedi , čo sa tyka vymáhania poistného sa mi zda , ze v zakone je 5 ročná lehota zakon580/2004. , paragraf 21.
nedoplatok za rok 2007 ešte určite nie je premlčaný.
1 0
moika moika

moika je offline (nepripojený) moika

pracujuca matka
Jedná sa o Zakon580/2004. Pokiaľ sa teraz vymáha Zdravotné poistenie spätne z roka 2007, podla , ktorého zákona sa to robí , podľa toho z roka 2007 alebo dnes platiaceho?
V auguste roku 2007 som totiž končila živnosť a prešla len na rodičovský príspevok, na ktorom som bola aj predtým od r. 2006.V uvedenom roku 2007 sa tiež zmenil zakon , tak že platcom poistneho za rodiča na RP je stat a teda som sice podala ročné zúčtovanie za rok 2007 ale už som ho neplatila, kedže som bola na rodičovskom. Neviem , či za mňa oprávnene vymáhajú poistne, a hlavne druhá otázka :ako je to so zakonmi, ktoré z nich platia, ked sa to spatne počíta do minulých rokov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pokračuj v tejto téme

http://www.porada.sk/160429-dlznici-...ml#post1767033
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

VieraPopluharova Pozri príspevok
Už sa stalo, ďakujem všetkým za pomoc, veľmi si to cením.
A mam ešte jednu perličku, samozrejme ako inak.
Iný klient: zamestnávateľ odvádzal poistné do Spoločnej zdravotnej, do VŠZP za zamestnancov. Spoločná zdravotná vykonala ešte v roku 2008 kontrolu , kde konštatovala, že spätne 10 rokov je bez závad a v zmysle pripísaných neskorších platieb vyčíslila poplatok z omeškania cca 4000,-€, na ktoré klient podal žiadosť o odpustenie. Spoločná nereagovala, tak predpokladal, že je to v poriadku.Po zlúčení poisťovní prišiel výmer na zaplatenie predmetnej sumy, voči čomu sa odvolal, nakoľko to prišlo od exekútora uvedenú sumu zložil exekútorovi do depozitu až do rozhodnutia súdu. Naďalej sa odvádzali poistné za zamestnancov VŠZP .V Spoločnej bývalej už zamestnanec neexistoval, bol riadne odhlásený. Mesačné výkazy boli riadne zasielane a VŠZP si začala pripisovať mesačné platby za zamestnancov v pracovnom pomere na uhradu penalov z omeškania z bývalej SZ.
Otázka: ak je zložená predmetná suma u exekútora za penále z omeškania, môže si VŠZP pripisovať úhradu riadneho mesačného poistenia ako úhradu penálov z omeškania?
Prosim nikto nevie poradiť?
Naposledy upravil VieraPopluharova : 14.06.11 at 08:44
0 0
moika moika

moika je offline (nepripojený) moika

pracujuca matka
veronikasad Pozri príspevok
nedoplatok za rok 2007 ešte určite nie je premlčaný.
Ale v roku 2007 sa zmenil zakon, pokial sa dobre pamätam, že za rodičov na RP poistne plati stat. Ja som bola na RP od 6/2007 a sucasne do 7/2007 aj SZCO. Teda neviem , ci som vobec mala podavat rocne zuctovanie za rok 2007, lebo to sa plati az v roku 2008 a to som uz bola cely cas na RP a este ten zmeneny zakon. Rocne zuctovanie som podavala za obdobie ked som bola SZCO aj RP sucasne.Mam v tom zmätok, viem ,že ked sme vtedy volali na ZP tak mi povedali, že osoba na RP neplati.
0 0
baska27 baska27

baska27 je offline (nepripojený) baska27

neviem či sa to už niekto pytal .. ale prosím Vás o radu... je možné aby zamestnávateľ nechal doma zamestnanca s tým že je stále zamestnaný, ale prestal za neho platiť odvody? prosím o odbornú radu, či môže dať zamestnávateľ neplatené voľno na dlhšiu dobu.. a na koľko presne. Ďakujem..
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

baska27 Pozri príspevok
neviem či sa to už niekto pytal .. ale prosím Vás o radu... je možné aby zamestnávateľ nechal doma zamestnanca s tým že je stále zamestnaný, ale prestal za neho platiť odvody? prosím o odbornú radu, či môže dať zamestnávateľ neplatené voľno na dlhšiu dobu.. a na koľko presne. Ďakujem..
Neplatené volno môže zamestnávateľ zamestnancovi posktnut. Zamestnanec je povinny prihlasit sa na obdobie kedy pobera neplatene volno ako samoplatitel do zdravotnej poistovne
2 0
baska27 baska27

baska27 je offline (nepripojený) baska27

na tom neplatenom voľne sa musia dohodnúť? alebo môže dať zamestnávateľ neplatené voľno aj na rok.. s tým že čaká že zamestnanec podá v blízkej dobe výpoveď a týmsa vyhne odstupnému...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Chápem správne že sa pýtate, či môže zamestnávateľ neplatené voľno nariadiť?*
0 0
baska27 baska27

baska27 je offline (nepripojený) baska27

áno presne to sa pýtam. lebo jeden známy nechcel podpísať že sa vzdáva odstupného, lebo nevedel že aj keby to podpísal, aj tak by to bolo neplatné, lebo odstupného sa vzdať nedá, tak mu dal jeho zamestnávateľ na celý rok neplatené voľno... a potom mu prišlo z poisťovní doplatiť to čo za neho nezaplatil zamestnávateľ.... nie je to v rozpore so zákonom? alebo je to v poriadku?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ako zam-eľ postupoval? odhlásil zam-ca zo SP? na základe čoho?
Ak zam-ec nič nepodpísal, tak nech sa bráni. AK zostal doma - čudujem sa, že to neriešil, potom vlastne s nepl.voľnom súhlasil, či?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

baska27 Pozri príspevok
áno presne to sa pýtam. lebo jeden známy nechcel podpísať že sa vzdáva odstupného, lebo nevedel že aj keby to podpísal, aj tak by to bolo neplatné, lebo odstupného sa vzdať nedá, tak mu dal jeho zamestnávateľ na celý rok neplatené voľno... a potom mu prišlo z poisťovní doplatiť to čo za neho nezaplatil zamestnávateľ.... nie je to v rozpore so zákonom? alebo je to v poriadku?
z poisťovní? Podľa mojich vedomostí je povinné iba zdravotné poistenie a pokial sa sam neprihlasil na dobrovolne poistenie do socialky, tak odtial by mu nemalo nic prist.*

zda sami ze nemame vsetky skutocnosti. Oni sa dohodli ze si teda berie neplatené volno? alebo na základe coho nechodil rok do prace?*
0 0
baska27 baska27

baska27 je offline (nepripojený) baska27

nechodil na základe toho že mu zamestnávateľ povedal že momentálne nemá pre neho prácu tak nech počká kým bude.. no ale čakal rok.. a po tom roku mu prišlo vyučtovanie... teda nedoplatok...teraz neviem či z jednej alebo oboch poisťovní...stalo sa to v práci kde robí môj priateľ.. a chcela by som vedieť ako postupovať ak by to ich zamestnávateľa znovu napadlo...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

baska27 Pozri príspevok
nechodil na základe toho že mu zamestnávateľ povedal že momentálne nemá pre neho prácu tak nech počká kým bude.. no ale čakal rok.. a po tom roku mu prišlo vyučtovanie... teda nedoplatok...teraz neviem či z jednej alebo oboch poisťovní...stalo sa to v práci kde robí môj priateľ.. a chcela by som vedieť ako postupovať ak by to ich zamestnávateľa znovu napadlo...
možno blbá či naivná otázka.....z čoho žil?
a čo robiť? zamestnávateľ mu musí nejaký doklad dať, nie len tak povedať, že nemám prácu, ostaň doma.....ZP platí predsa pre každého i pre neho.....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak ho zam-eľ odhlásil, tak možno preto sa ozvala ZP, ale zam-eľ nemá doklad, že odhlásil zam-ca oprávnene, tak sa treba odvolať.
0 0
ryti R. ryti R.

ryti R. je offline (nepripojený) ryti R.

Dobrý deň,
neviem sa dohodnúť s pracovníčkou VŠZP, čo je rozhodujúci deň pre premlčanie preddavkov zdravotného poistenia a oni mi poslali predexekučnú výzvu. Je to deň kontroly VŠZP alebo dátum prevzatia výkazu nedoplatkov danej kontroly?
VŠZP vykonalo kontrolu 9.8.2011 a našli mi nedoplatok za preddavok k obdobiu 08/2006. Ten má splatnosť 8.9.2006 a teda premlčaný bol dňom 9.9.2011.
Ja som si prevzal doporučený výkaz nedoplatkov dňa 12.9.2011, teda po termíne premlčania podľa mňa. Prvýkrát som bol uzrozumený, že mám nejaký nedoplatok.
Pracovníčka úradu mi tvrdí, že keďže kontrola bola vykonaná pred premlčaním splátky preddavku, je vymáhateľný.
Právnik z VŠZP nie je dostupný a mne beží 10 dní na reakciu...
Ďakujem.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Manžel dostal výzvu, že má za marec 1996 nedoplatok na zdrav. poistení 16,19 eúr.
Nie je to náhodou premlčané?
Skartovali sme síce pred rokom všetky staré šanóny, ale výpisy som všetky odložila: celý rok 1996 je uhradený správne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rozalka Pozri príspevok
Manžel dostal výzvu, že má za marec 1996 nedoplatok na zdrav. poistení 16,19 eúr.
Nie je to náhodou premlčané?
Skartovali sme síce pred rokom všetky staré šanóny, ale výpisy som všetky odložila: celý rok 1996 je uhradený správne.
Veď odpovedzte na tú výzvu a doložte prehľad platieb. Určite len tak tápu a overujú si, kto im sadne na lep. AK má manžel všetko OK, žiadajte aj ospravedlnenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať