Zavrieť

Porady

poplatky rozhlas, TV

Kupili sme dom, prerobili, skolaudovali a manzel ma v nom trvaly pobyt. Ako je to s poplatkami za TV a rozhlas? Treba to niekam nahlasit? A ked manzelka s detmi ma trvaly pobyt v inej domacnosti, kde sa plati za rozhlas a TV, treba platit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ale pokiaľ má viac odberných miest, platí len za jedno
    http://ekonomika.sme.sk/c/5555876/kt...-poplatky.html
    Plaťte iba raz: Rozhoduje zásuvka

    Platiť koncesionárske poplatky musia všetci, ktorí odoberajú elektrickú energiu. Platiť však stačí iba raz. Aj v prípade, že máte byt, chatu a zdedili ste dom po starých rodičoch.

    1. Bez televízora

    Aj v prípade, že televízny či rozhlasový prijímač doma nemáte, musíte platiť koncesionárske poplatky.

    Povinnosť platiť poplatok sa totiž vzťahuje na odber elektriny v byte alebo rodinnom dome, nie na vlastníctvo televízora alebo rozhlasu. Je to zákonná povinnosť.

    2. Byt je prázdny

    Najmä v prípade starších ľudí sa často stáva, že sa s pokročilým vekom presťahujú k deťom a ich byt ostáva dlhodobo prázdny.

    Povinnosť platiť sa však vzťahuje na odberateľa elektriny. Nemá na to vplyv skutočnosť, že koncový odberateľ elektriny - napríklad matka, nežije vo svojom byte, ale žije v domácnosti s dcérou. Platiť treba za obidva byty, dcéra plnú sumu, matka ako dôchodkyňa polovičnú. Platiť polovičnú sadzbu musí dôchodca aj v prípade, že nebýva vo svojom byte alebo dome, ale je umiestnený v domove dôchodcov.

    3. Dôchodca býva s deťmi

    Výnimočné nie sú ani prípady, keď v jednom dome či byte býva viac generácií.

    Ak sú jednou z generácií dôchodcovia, nemusí sa na nich vzťahovať zľava v podobe polovičného koncesionárskeho poplatku. Ak je totiž koncovým odberateľom elektriny dôchodca a deti žijú s nimi v domácnosti, pričom deti majú pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, musia dôchodcovia platiť plnú sadzbu. Ak by takýmto odberateľom bolo niektoré ich dieťa, ktoré má pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, platí plnú výšku.

    4. Viac nehnuteľností

    Koncesionárske poplatky sa platia len raz. A to aj v prípade, že okrem bytu, máte aj chatu, či zdedený dom po starých rodičoch.

    Ak však vlastnia viacero nehnuteľností bezpodielovo manželia, pričom napríklad v dvoch je ako odberateľ elektriny uvedený manžel, v jednej manželka, vzniká im povinnosť platiť koncesionárske poplatky za dva byty - raz manžel, raz manželka. Nemá na to vplyv skutočnosť, že koncoví odberatelia elektriny v rôznych bytoch žijú v spoločnej domácnosti. Rovnako nie je dôležitá skutočnosť, kde má ten ktorý odberateľ elektrickej energie trvalý pobyt. Zároveň platí, že ak sa na platiteľa vzťahuje zľava z poplatku alebo oslobodenie, platí to na všetky nehnuteľnosti, bez ohľadu na ich počet.


    5. Garáž

    Garáž nie je bytom ani rodinným domom, preto sa zaň koncesionárske poplatky neplatia.

    6. Rozostavaná stavba

    Pri výstavbe rodinného domu povinnosť platiť koncesionárske poplatky nie je podmienená vlastníctvom stavebného pozemku.

    Neplatí sa na rozostavanú stavbu, ani vtedy, ak tam elektrická prípojka už je. Podmienkou platenia je odber elektrickej energie pre spotrebu v byte alebo rodinnom dome. Povinnosť platiť úhradu sa tak môže na majiteľa domu začať vzťahovať až po kolaudácii stavby.

    Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5555876/kt...#ixzz1G0aMdypQ
    Čo sa týka druhej časti otázky: je dôležité, kto je prihlásený k odberu (trvalý pobyt nezohráva úlohu), tak ten platí. Stačí, aby manžel bol na jednej i druhej adrese prihlásený k odberu el. energie a platí len jeden poplatok!
    Naposledy upravil misoft : 08.03.11 at 12:03
    - povinnosť úhrady poplatku sa neviaže na vlastníctvo rozhlasového alebo televízneho prijímača, ale na odber elektriny v byte alebo rodinnom dome,
    - ak má platiteľ úhrady viac odberných miest elektriny, platí len za jedno odberné miesto,
    - výška úhrady je 4,64 € mesačne a platí sa jednou sumou za rozhlas aj televíziu (predtým 40 Sk za rozhlas a 100 Sk za televíziu),


    Čiže ak je odber elektriny písaný na jednu osobu platí sa len raz, ak je osobitne manželka a manžel uvedený ako odberatel elektrickej energie platí sa dvakrát
    Dobrý deň,poplatok sa viaže na uzatvorenie dodávky elektriky do nehnuteľnosti-to znamená kto ma uzatvorenu zmluvu s elektrárnami,ten si musí na pošte vypísať tlačivo-koncesionársky poplatok.Je jedno či nemáte televízor,bývate inde,nehnuteľnosť nieje vaša.Zmluva o dodávke elektriny=zmluva s RTVS.

    monok je offline (nepripojený) monok

    monok
    Aha, takze ak mame este byt, v ktorom sice nebyvame, ale za ktory sa platia tieto poplatky (asi je to na manzela vsetko pisane) a aj faktura za elektrinu na dom je za manzela, tak vlastne za dom uz nemusime platit, kedze platime za byt.
    Dakujem vam za pomoc.

    zajko01 je offline (nepripojený) zajko01

    zajko01
    Dobrý deň.Prosím vás,chcem sa spýtať.S manželom vlastníme byt,kde odberatelom elektriny som registrovaná ja,ale koncesionárske poplatky,ktoré platím sú písané na manžela.Zdedili sme dom,kde odberatel elektriny je písaný manžel.Vo vyššie uvedeno príspevku ste spomnali,že ak je viac nehnutelností,ale v každej je ten istý odberatel(platitel),tak sa platia koncesionárske poplatky len raz.Čiže,keby bo manžel odberatelom na obidvoch adresách,tak platiť nemusíme,ale je to tak aj vtedy,ked chodia platby RTVS na manžela,ale elektrina je písana a mňa?Trochu som z toho zmatená.Alebo je smerodatné,kto je platitel elektriny?Ďakujem za každú odpoveď.
    avalik 1. citaj etiketu porady a nezsdavsj otazy do odpovedi
    2. plati sa za odberne miesta, ak ma niekto viac odbernych miest ma pravo po oznameni tejto skutocnosti platit len za jedno - to kto v skutocnosti plati za povinnu osobu RTVS nezaujima
    zajko01 Ďakujem,a zároveň sa ospravedlňujem.Hladala som odpovedˇ,a potrebovala som sa len uistiť,ak to vlastne je,preto som sa registrovala,nestihla som čítať pravidla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.