Zavrieť

Porady

Zákazková výroba/developerská činnosť

Prosím Vás, potrebujem poradiť ohľadom účtovania zákazkovej výroby. Firma A (stavia bytovku) uzavrela zmluvu s firmou B (developer-predáva byty konečným zákazníkom). Faktúry od dodávateľov za stavebné práce a materiál chodia priebežne. Faktúra od firmy A na firmu B sa vystavuje čiastkovo po ukončení určitej fázy. A potreboval by som poradiť účtovanie vo firme A, ale aj B. Priebeh operácií, ktoré sa uskutočňujú:
- stavebné práce na základe faktúry - bude to účtované na 042, na nedokončenú výrobu alebo na iný účet ?
- stavebný materiál na základe faktúr - bude to účtované tiež na 042, na nedokončenú výrobu alebo na iný účet ?
- vystavené faktúry na firmu B za uzavretú čiastkovú fázu - bude to účtované na 602, alebo iný účet ?
A ešte ako by to bolo u firmy B, keďže účtujem aj firmu B. Čiastkové faktúry za ukončené fázy stavby sa budú účtovať na 052 alebo na iný účet ? Klienti platia na základe zálohových faktúr, ktoré účtujem na 324 - prijaté preddavky. Pri kolaudácii a finálnom vyúčtovaní sa odčíta zaplatený preddavok a faktúra bude účtovaná ako 602 alebo iný účet ? A zároveň budem odúčtovávať aj preddavok z 052 ? Alebo ako by som z toho vedel vykorčulovať ?
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    papulisko Pozri príspevok
    Prosím Vás, potrebujem poradiť ohľadom účtovania zákazkovej výroby. Firma A (stavia bytovku) uzavrela zmluvu s firmou B (developer-predáva byty konečným zákazníkom). Faktúry od dodávateľov za stavebné práce a materiál chodia priebežne. Faktúra od firmy A na firmu B sa vystavuje čiastkovo po ukončení určitej fázy. A potreboval by som poradiť účtovanie vo firme A, ale aj B. Priebeh operácií, ktoré sa uskutočňujú:
    - stavebné práce na základe faktúry - bude to účtované na 042, na nedokončenú výrobu alebo na iný účet ?
    - stavebný materiál na základe faktúr - bude to účtované tiež na 042, na nedokončenú výrobu alebo na iný účet ?
    - vystavené faktúry na firmu B za uzavretú čiastkovú fázu - bude to účtované na 602, alebo iný účet ?
    A ešte ako by to bolo u firmy B, keďže účtujem aj firmu B. Čiastkové faktúry za ukončené fázy stavby sa budú účtovať na 052 alebo na iný účet ? Klienti platia na základe zálohových faktúr, ktoré účtujem na 324 - prijaté preddavky. Pri kolaudácii a finálnom vyúčtovaní sa odčíta zaplatený preddavok a faktúra bude účtovaná ako 602 alebo iný účet ? A zároveň budem odúčtovávať aj preddavok z 052 ? Alebo ako by som z toho vedel vykorčulovať ?
    Vďaka
    ide o rok 2010 alebo 2011? V žiadnom prípade to nie je 042, v roku 2011 došlo ku zmene účtovania zákazkovej výroby.

    papulisko je offline (nepripojený) papulisko

    papulisko
    ide o rok 2010. písal som preto, lebo som niekde tu na porade čítal, že sa to účtuje na 042. a kde sa to má za rok 2010 evidovať ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    vyzerá to tak, že obe firmy obstarávajú bytovku. to nejde.
    Ak majú medzi sebou zmluvu, treba pozrieť zmluvu, určite ide o zakazkovú výrobu.
    A - dodávateľ stavby účtuje o zakazkovej výrobe na základe rozpočtu - pozri Postupy účtovania, je to obsiahle. Nie na 042.
    B - obstarávateľ stavby-bytovky na ďalši predaj. DF od firmy A nie na 052, môže na 042 v r. 2010. nakoľko sa však zmenili postupy účtovania od 1.1.2011, tak bude musieť "prehodiť" zostatky na 133 /pravdepodobne/, treba však pozrieť zmluvu a porovnať možnosti v nových postupoch.

    preddavky áno, prijaté na 324, odviesť DPH.
    Vo finále - predpokladám že pôjde o rok 2011 a neskôr, to použiješ už iné účty, vid postupy účtovania, sú nové od 1.1.2011.

    papulisko je offline (nepripojený) papulisko

    papulisko
    Ďakujem za odpoveď, takže pozriem postupy účtovania. Ale ku koncu roka to bude teda inak ako k začiatku nového roka.

    Zákazková výroba/developerská činnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.