Zavrieť

Porady

nezdaniteľná čiastka daňovníka -dôchodca-szčo v roku 2011

pracujúca mamička
Pekný deň! Mám taký prípad:
Szčo poberateľ predčasného dôchodku od 1.1.2011 do 10.3.2011
szčo od 11.3.2011 do 18.8.2011 - vtedy dovrší riadný dôchodkový vek,
dôchodca od 19.8.2011.
V takom prípade ako bude s nezdaniteľnou čiastkou, lebo v zákone je, že NČ nepatrí ak je dôchodcom k 1.1 daného roku. Ale teraz ako bude, veď za odbodie - konkrétne môj prípad - nebude dôchodcom medzi 11.3.2011 -18.08.2011.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobsony Pozri príspevok
Pekný deň! Mám taký prípad:
Szčo poberateľ predčasného dôchodku od 1.1.2011 do 10.3.2011
szčo od 11.3.2011 do 18.8.2011 - vtedy dovrší riadný dôchodkový vek,
dôchodca od 19.8.2011.
V takom prípade ako bude s nezdaniteľnou čiastkou, lebo v zákone je, že NČ nepatrí ak je dôchodcom k 1.1 daného roku. Ale teraz ako bude, veď za odbodie - konkrétne môj prípad - nebude dôchodcom medzi 11.3.2011 -18.08.2011.
nárok na NČZD nemá aj predčasný starobný dôchodca (ak bol poberatelom k 1.1. kal. roka). Dovršenie dôch.veku na tom nič nezmení
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dobsony Pozri príspevok
Pekný deň! Mám taký prípad:
Szčo poberateľ predčasného dôchodku od 1.1.2011 do 10.3.2011
szčo od 11.3.2011 do 18.8.2011 - vtedy dovrší riadný dôchodkový vek,
dôchodca od 19.8.2011.
V takom prípade ako bude s nezdaniteľnou čiastkou, lebo v zákone je, že NČ nepatrí ak je dôchodcom k 1.1 daného roku. Ale teraz ako bude, veď za odbodie - konkrétne môj prípad - nebude dôchodcom medzi 11.3.2011 -18.08.2011.
ZoDP
§ 11
(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
4 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

No ak je SZČO len od 11.3. ... tak aj naďalej by mal poberať predčasný dôchodk .. pretože nebude platiteľom SP ...
Ale to je môj názor ... zaujímalo by ma ako to naozaj je pripojíte vaše názory
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Katy a R Pozri príspevok
No ak je SZČO len od 11.3. ... tak aj naďalej by mal poberať predčasný dôchodk .. pretože nebude platiteľom SP ...
Ale to je môj názor ... zaujímalo by ma ako to naozaj je pripojíte vaše názory
Už dostal list od SP že zastavili predčasný dôchodok. a bude platiteľom SP podľa nového zákona, musel vyberať bude odhlásí ako szčo a bude mať predčasný dôchodok alebo ostane szčo a zastavia predčasný dôchodok a môže žiadať o obnovenie vyplatenia dôchodku keď dovrší vek na riadny starobný dôchodok, teda 62 rokov. takže v čase medzi 11.3.2011 a 18.8.2011 bude platiteľom SP!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

dobsony Pozri príspevok
Už dostal list od SP že zastavili predčasný dôchodok. a bude platiteľom SP podľa nového zákona, musel vyberať bude odhlásí ako szčo a bude mať predčasný dôchodok alebo ostane szčo a zastavia predčasný dôchodok a môže žiadať o obnovenie vyplatenia dôchodku keď dovrší vek na riadny starobný dôchodok, teda 62 rokov. takže v čase medzi 11.3.2011 a 18.8.2011 bude platiteľom SP!
.. on bude už platiteľom do SP ... prečo Veď píšeš, že živnosť je od 11.3.2011 .. či som zle pochopila
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
dobsony Pozri príspevok
Pekný deň! Mám taký prípad:
Szčo poberateľ predčasného dôchodku od 1.1.2011 do 10.3.2011
szčo od 11.3.2011 do 18.8.2011 - vtedy dovrší riadný dôchodkový vek,
dôchodca od 19.8.2011.
V takom prípade ako bude s nezdaniteľnou čiastkou, lebo v zákone je, že NČ nepatrí ak je dôchodcom k 1.1 daného roku. Ale teraz ako bude, veď za odbodie - konkrétne môj prípad - nebude dôchodcom medzi 11.3.2011 -18.08.2011.
Takto som písala:Szčo poberateľ predčasného dôchodku
On je szčo dávno. Poberal prečasný dôchodok, teraz to pozastavili, lebo keď je platiteľom do SP nemôže poberať súbežne predčasný dôchodok.
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Predčasný starobný dôchodca a NČZD
2 0
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Ano aj ja som si včera všimla to usmernenie, ale ja som predčasnému dôchodcovi čo od 1.3.11 nepoberal predčasný dôchodok uplatnila NČZD za marec aj apríl, máte niekto taký prípad? opravovali ste mzdu aj prehľad alebo to môžem nechať tak? za máj už samozrejme neuplatním.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
rommy Pozri príspevok
Ano aj ja som si včera všimla to usmernenie, ale ja som predčasnému dôchodcovi čo od 1.3.11 nepoberal predčasný dôchodok uplatnila NČZD za marec aj apríl, máte niekto taký prípad? opravovali ste mzdu aj prehľad alebo to môžem nechať tak? za máj už samozrejme neuplatním.
Ak si mu už uplatnila NZČ, nemôžeš už opravovať mzdu za marec a apríl. Opraví sa to až v RZD, poprípade v DP, ak si bude zamestnanec podávať sám.
3 0
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

a nedostaneme ak by prišla kontrola pokutu keď som mu ju uplatnila?
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Dobrý večer,
poprosím o radu. SZČO celý rok 2011, od 17.7. starobný dôchodca, od 18.10. PN v takom prípade bude ako s nezdaniteľnou čiastkou v DP?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nárok na celú čiastku 3559.30 €
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

odpočítava sa od NČZD dôchodcu aj dôchodok plynúci zo zahraničia alebo len zo slovenska?

Dakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Už som našla, že áno znižuje sa aj o dôchodok zo zahraničia.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno

pozri § 11 ods. 6 ZDP
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

jj. už som našla. nechcelo mi načítať zákon, strašne pomaly mi idu načitavať zákony, tak som si nebola istá... už sa m to konečne otvorilo.
0 0
maartin maartin

maartin je offline (nepripojený) maartin

ahojte, potrebujem len potvrdit.
Starobny dochodca cely rok 2011, sucasne SZCO - znamena to, ze ak jeho prijmy presiahli NCZD nema narok na dochodok?
dik
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

maartin Pozri príspevok
ahojte, potrebujem len potvrdit.
Starobny dochodca cely rok 2011, sucasne SZCO - znamena to, ze ak jeho prijmy presiahli NCZD nema narok na dochodok?
dik
čo si!!!!!!!
jasne, že má nárok na SD, nikdy o neho nepríde (iba vlastnou smrťou)....alebo môže sa ho zrieknuť, ale prečo by to robil????
1 0
maartin maartin

maartin je offline (nepripojený) maartin

a ma na neho narok v plnej vyske? To je moj prvy dochodca.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať