Zavrieť

Porady

Provízia z ORIFLAME

abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Bola som oslovená, či urobím DP osobe, ktorá je tzv. dobrovoľne nezamestnaná a predáva výrobky ORIFLAME. Za toto jej chodia na účet nejaké provízie, na DÚ nie je zaregistrovaná, nemá DIČ. Podľa akého paragrafu to bude príjem a čo si môže dať do výdavkov? Má niekto skúsenosti?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prvoradá info je údaj o celkovej výške provízie? Koľko získala za celý rok?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Známej doporučili? vystaviť si na oriflame živnostenský list, takže tento príjem zdaňuje ako príjem zo živnosti, platí odvody
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne - k tomu smerovala moja otázka, koľko zarobila. táto činnosť zakladá dôvod pre vybavenie ŽL, robí to sústavne a za účelom dosiahnutia zisku.... nie je to citát.
akby jej príjem nezakladal povinnosť podať DPFO, tak viacmenej o nič nejde. ale ak áno, tak treba ten ŽL.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Mala vraj okolo 140.000.- Sk a ŽL si vybavuje od 1. 1. 2006.
Ona bola do mája doma ako žena starajúca sa o dieťa do 5 rokov, a popritom robila aj túto činnosť.
Naposledy upravil abel : 24.12.05 at 08:21
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Ak predáva ORIFLAME, má uzatvorený nejaký typ zmluvy s firmou. Podľa môjho názoru, ťažko to potom posudzovať ako občasný a náhodilý príjem. Najmä ak z prijatých provízií je vidieť, že sa jedná o činnosť priebežnú, mala sa prihlásiť ako SZČO.
Ak je vzťah na základe napr. DoVP (menej pravdepodobné), tak vtedy by som to považoval za v poriadku.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Určite si musí vybaviť aspoň živnosť, môže podnikať aj v rámci obchodnej spoločnosti.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Som obchodná poradkyňa pre AVON /dcéra pre ORIFLAME/, máme uzavretú dohodu o vykonaní práce, daň odvádzame a firma platí za nás úrazové poistenie. Teda nie je potrebné živnostenské oprávnenie. Pokiaľ by som chcela založiť centrum /teda stať sa asistentkou/ v tom prípade by som to musela riešiť ŽL.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Eva Farkasová
Som obchodná poradkyňa pre AVON /dcéra pre ORIFLAME/, máme uzavretú dohodu o vykonaní práce, daň odvádzame a firma platí za nás úrazové poistenie. Teda nie je potrebné živnostenské oprávnenie. Pokiaľ by som chcela založiť centrum /teda stať sa asistentkou/ v tom prípade by som to musela riešiť ŽL.
a) Neviem, čo znamená výraz "daň odvádzame". Pri DoVP preddavky na daň z príjmu zráža z brutto príjmu platiteľ a odvádza svojmu DU.
b) Ak sa jedná o činnosť pravidelnú (je možné to posúdiť napr. podľa toho, že mesačne sa na účte objavia provízie) tak asi DoVP v poriadku nie je.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Sorry zle som sa vyjadrila, máš pravdu za tú daň. Preddavky zráža z hrubej mzdy platiteľ. Čo v prípade, že nedostávam provízie na účet, ale priamo mi ich odčítajú vo faktúre, ktorú mám uhradiť za prevzatý tovar. Jedná sa priemerne o 600,-/za mesiac. Podotýkam, že obj.kampaň nevyužívam každý mesiac.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Eva Farkasová
Sorry zle som sa vyjadrila, máš pravdu za tú daň. Preddavky zráža z hrubej mzdy platiteľ. Čo v prípade, že nedostávam provízie na účet, ale priamo mi ich odčítajú vo faktúre, ktorú mám uhradiť za prevzatý tovar. Jedná sa priemerne o 600,-/za mesiac. Podotýkam, že obj.kampaň nevyužívam každý mesiac.
To, akým spôsobom dostávaš úhradu nie je podstatné, či v hotovosti, na účet, alebo zápočtom vzájomných pohľadávok a záväzkov (čo je vlastne Tvoj prípad). Nezdá sa mi, že by DoVP bola pri pravidelnej činnosti obhájiteľná. Skúmať to bude SP aj DÚ. Obe inštitúcie to zaujíma. Živn. úrad by to malo zaujímať tiež, ale jednoducho sa o tom nemá odkiaľ dozvedieť. Ibaže pri nejakej kontrole "zamestnávateľa".
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Ďakujem za odpoveď. Skúsim zavolať do AVONU, ale zasa mi poslali podpísať DoVP, tak neviem. Nerada by som mala nejaké problémy.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Eva Farkasová
Ďakujem za odpoveď. Skúsim zavolať do AVONU, ale zasa mi poslali podpísať DoVP, tak neviem. Nerada by som mala nejaké problémy.
K tejto téme sa tu dosť diskutovalo vlani - http://www.porada.sk/showthread.php?...highlight=avon
Naposledy upravil andrej_rv : 25.12.05 at 22:46
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Prelúskala som príspevky, ale aj tak ma to neposunulo. Zatiaľ DIČ nemá, živnostenský list nemá, ale mala príjem a chce ho priznať a zdaniť. Zdravotné poistenie si od 9/2005 platí, kto by ju mohol pokutovať a za čo? Možno Živnostenský úrad za nedovolené podnikanie? Musím si vyžiadať, či má nejakú zmluvu z ORIFLAME. Aj tak ďakujem za všetky rady a názory.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Neviem,či som na správnej porade a môj problém je nasledovný.
FO SZČO uzatvorila s internetovou obchodnou spoločnosťou zmluvu, že sprostredkuje zákazníkov, s ktorými uzatvorí zmluvu o členstve v tomto obchode. Z uzatvorených zmlúv a následne uskutočnených obchodov týchto klientov bude dostávať provízie.
Lenže, na samom začiatku dotyčná osoba sa v zmluve o sprostredkovaní dohodla uhradiť sumu 42.000,- ( tu aj zaplatil) ako vstupný poplatok .
Je to prádzková réžia?
Vedie JU a príjem za provízie je vedený podľa § 6.
Mne sa celá táto sprostredkovateľská činnosť nepáči, napr. čím vyššiu vstupnú sumu uhradí, tým vyššie provízie mu budú priznávané. Vidím to ako nejakú pyramídovú hru.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Nikto sa mi nepozrie na tých 42.000?
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zlata, čo keby si sem hodila presné znenie článku zmluvy, ktorý hovorí o tom poplatku, aby sme videli súvislosti. Zatiaľ mi ten "vstupný poplatok" pripadá len ako vklad do podnikania - položka neovplyvňujúca ZD...
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Beata
Zlata, čo keby si sem hodila presné znenie článku zmluvy, ktorý hovorí o tom poplatku, aby sme videli súvislosti. Zatiaľ mi ten "vstupný poplatok" pripadá len ako vklad do podnikania - položka neovplyvňujúca ZD...
Zistila som nové údaje. Je to zmluva o sprostredkovaní predaja podľa Obch. zákonníka. Sprostredkovanie sa riadi 3 programmi, ktoré sú vypísané v zmluve, každý program je za inú sumu. Zmluva je podpísaná na jeden program.
Nová skutočnosť je, sprostredkovateľ dostal faktrúru na tú sumu, kde je napísané

RT Softwar Trade Partner .......... 42.000,-

Snáď by to mohlo byť takto ošetrené, ako nákup nehmotného inv.majetku do 50.000,- a do odpoč. výdavkov jednorazovo. Mýlim sa?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Prosíííím, pozrie sa mi niekto na otázku?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zlata
Zistila som nové údaje. Je to zmluva o sprostredkovaní predaja podľa Obch. zákonníka. Sprostredkovanie sa riadi 3 programmi, ktoré sú vypísané v zmluve, každý program je za inú sumu. Zmluva je podpísaná na jeden program.
Nová skutočnosť je, sprostredkovateľ dostal faktrúru na tú sumu, kde je napísané

RT Softwar Trade Partner .......... 42.000,-

Snáď by to mohlo byť takto ošetrené, ako nákup nehmotného inv.majetku do 50.000,- a do odpoč. výdavkov jednorazovo. Mýlim sa?

Ale m ten SW by musel aj fyzicky vlastniť a mať licenciu ako sprostredkovateľ . Nie? Alebo tomu nerozumiem .
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ja tiež týmto druhom obchodov nerozumiem. Sú to len špekulanti.

Pointa veci je v tom, že to nazvali ako softwar - akože program, na základe ktorého bude sprostredkovateľ odmeňovaný. Za sprostredkovaný obchod dostane určité body. Čím drahší softwar - program si kúpil, tým vyššia je hodnota bodu. Body mu budú prepočítané na províziu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať