Zavrieť

Porady

predlzenie RD do 6r.+ skolka+PP?

Ahojte,
chcela by som poziadat o predlzenie RD z dovodu zleho zdr. stavu dietata do veku 6r. Chcela by som len vediet, ako je to teraz podla zakona od 01012011:
1. ci matka moze pracovat (prip. na dohodu), ak ano, ci su tam nejake obmedzenia
2 ci moze byt dieta umiestnene v skolke, ak ano, ci na 4 hodiny alebo cely den?
3. je nutne zamestnavatela pisomne poziadat o cerpanie predl. RD alebo staci len pisomne oznamit?

Mam take nejasne informacie o tom, vraj popri cerpani RD, resp. popri poberani rodic. prispevku (190EUR) je mozne aj pracovat, a dieta moze byt v skolke cely den, ale zda sa mi to nelogicke .
Dakujem.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Alexandra1978 Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som poziadat o predlzenie RD z dovodu zleho zdr. stavu dietata do veku 6r. Chcela by som len vediet, ako je to teraz podla zakona od 01012011:
1. ci matka moze pracovat (prip. na dohodu), ak ano, ci su tam nejake obmedzenia
2 ci moze byt dieta umiestnene v skolke, ak ano, ci na 4 hodiny alebo cely den?
3. je nutne zamestnavatela pisomne poziadat o cerpanie predl. RD alebo staci len pisomne oznamit?

Mam take nejasne informacie o tom, vraj popri cerpani RD, resp. popri poberani rodic. prispevku (190EUR) je mozne aj pracovat, a dieta moze byt v skolke cely den, ale zda sa mi to nelogicke .
Dakujem.
1. moze
2. max. na 4 hodiny
3. poziadat pisomne (najlepsie spolu s prilohou - potvrdenim o priznani naroku z UPSVaR)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alexandra1978 Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som poziadat o predlzenie RD z dovodu zleho zdr. stavu dietata do veku 6r. Chcela by som len vediet, ako je to teraz podla zakona od 01012011:
1. ci matka moze pracovat (prip. na dohodu), ak ano, ci su tam nejake obmedzenia Môže pracovať bez obmedzenia.
2 ci moze byt dieta umiestnene v skolke, ak ano, ci na 4 hodiny alebo cely den? 3. je nutne zamestnavatela pisomne poziadat o cerpanie predl. RD alebo staci len pisomne oznamit? ÁNo, je nutné ho o to požiadať a to písomne.

Mam take nejasne informacie o tom, vraj popri cerpani RD, resp. popri poberani rodic. prispevku (190EUR) je mozne aj pracovat, a dieta moze byt v skolke cely den, ale zda sa mi to nelogicke .
Dakujem.
V texte.
0 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

Dakujem velmi pekne za promptne odpovede
0 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

Po case sa ozvam opät...
Informovala som sa priamo na UPSVR ohladom hore uvedenych zalezitosti a na moje prekvapenie, vraj od 01012011 je mozne, ze dietatko moze navstevovat skolku na celych 8 hodin a matka moze pracovat na plny prac. uväzok...Som z toho uz naozaj v pomykove, lebo tie informacie sa velmi rôznia, jeden povie tak, druhy onak...
Este by ma zaujimalo:
Moj PP s posl. zamestnavatelom spred MD stale trva, viem, ze by mi nevysiel v ustrety, ak by som aj chcela nastupit do prace, co sa tyka upravy prac. casu. Kvoli dorbcovi a castym chorobam zatial nechcem pracovat na plny uväzok. Preto kedze by som chcela vyuzit tu moznost privyrobenia si pocas RD, si hladam nejaku pracu bud na dohodu alebo skrateny prac. uväzok...Chcela by som vediet, ci mozem mat pocas trvania povodneho PP, zaroven pocas cerpania RP (alebo RD?, to by uz asi nebola dovolenka, vsak?) uzavriet PP s inym zamestnavatelom, dajme tomu aj na trvaly PP, ale na dobu urcitu alebo na skrateny uväzok...Mam nejaku povinnost, informovat o mojom dalsom PP mojho prveho zamestnavatela alebo ho vopred poziadat o nejake povolenie?

Dakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Alexandra1978 Pozri príspevok
Po case sa ozvam opät...
Informovala som sa priamo na UPSVR ohladom hore uvedenych zalezitosti a na moje prekvapenie, vraj od 01012011 je mozne, ze dietatko moze navstevovat skolku na celych 8 hodin a matka moze pracovat na plny prac. uväzok...Som z toho uz naozaj v pomykove, lebo tie informacie sa velmi rôznia, jeden povie tak, druhy onak...
Este by ma zaujimalo:
Moj PP s posl. zamestnavatelom spred MD stale trva, viem, ze by mi nevysiel v ustrety, ak by som aj chcela nastupit do prace, co sa tyka upravy prac. casu. Kvoli dorbcovi a castym chorobam zatial nechcem pracovat na plny uväzok. Preto kedze by som chcela vyuzit tu moznost privyrobenia si pocas RD, si hladam nejaku pracu bud na dohodu alebo skrateny prac. uväzok...Chcela by som vediet, ci mozem mat pocas trvania povodneho PP, zaroven pocas cerpania RP (alebo RD?, to by uz asi nebola dovolenka, vsak?) uzavriet PP s inym zamestnavatelom, dajme tomu aj na trvaly PP, ale na dobu urcitu alebo na skrateny uväzok...Mam nejaku povinnost, informovat o mojom dalsom PP mojho prveho zamestnavatela alebo ho vopred poziadat o nejake povolenie?

Dakujem.
Ano, mozes mat uzavrety iny PP pocas trvania prac. pomeru u povodneho zamestnavatela, ktory ta uvolnil na RD, pokial to nemas v pracovnej zmluve vylucene alebo tam nemas, ze ho musis poziadat o suhlas ci informovat.
A dnes naozaj plati, ze dieta moze byt v MS cely den a matka ma narok na plny rodicovsky prispevok, aj pri dietati s nepriaznivym zdr. stavom, asi to z noveho zakona vypadlo (aspon som to nenasla), v tom povodnom bolo, ze taketo dieta moze byt v MS max. 4 hodiny denne.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
Ano, mozes mat uzavrety iny PP pocas trvania prac. pomeru u povodneho zamestnavatela, ktory ta uvolnil na RD, pokial to nemas v pracovnej zmluve vylucene alebo tam nemas, ze ho musis poziadat o suhlas ci informovat.
A dnes naozaj plati, ze dieta moze byt v MS cely den a matka ma narok na plny rodicovsky prispevok, aj pri dietati s nepriaznivym zdr. stavom, asi to z noveho zakona vypadlo (aspon som to nenasla), v tom povodnom bolo, ze taketo dieta moze byt v MS max. 4 hodiny denne.
Ivka, zo zákona o zdr.poistení nevypadlo

(9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
0 0
gabriska gabriska

gabriska je offline (nepripojený) gabriska

Zaujimave, zrejme to bude nejaka diera v zakone
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gabriska Pozri príspevok
Zaujimave, zrejme to bude nejaka diera v zakone
Neviem, o akej diere píšeš. Ak dieťa chodí na celý deň do školky, má nárok na RP, ale štát nie je za ňu platitelom zdr.poistenia, lebo nie je zabezpečená osobná celodenná starostlivosť. Ak pracuje na prac.zmluvu, OK - ZP platí ako zamestnanec. Neviem ako by sa to riešilo, keby pracovala na dohodu. (z dohody sa odvody neplatia)
0 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

Dakujem, Ivka Teraz som si uz trochu istejsia
Teraz uz len poziadat o predlzenie RD, mam trochu obavy, ci mi to nakoniec schvalia, lebo som sa docitala na nete o roznych pripadoch, hlavne tazsich, kedy cerpanie predl. RD neschvalili, hoci dietatko malo naozaj vazne a caste zdr. problemy, ekzemy, alergie, traviace tazkosit, poruchy imunity a pod... a na druhej strane, bez problemov schvalia predlz. RD takej mamicke, ktorej dietatko ma len castejsie bezne detske choroby a odporucanie od pediatra...Niekedy mi ta nasa legislativa pride naozaj ako padnuta na hlavu
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad Pozri príspevok
Ivka, zo zákona o zdr.poistení nevypadlo

(9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
To ale len znamena, ze ak dieta bude chodit do skolky na cely den, matka nebude poistencom statu a musi si platit sama zdravotne poistenie.
Ak vsak bude zamestnana, narok na RP ma az do 6 rokov a poistenie jej plati zamestnavatel zo zamestnania.
Nie?
0 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

Veronika a ako je to s odvodmi za zdr. poistenie, ked som teraz na RD a drobec by mi nechodil do skolky? Pocas RD sa vseobecne neplati ZP, bez ohladu na to, ci je dieta v MŠ alebo nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
To ale len znamena, ze ak dieta bude chodit do skolky na cely den, matka nebude poistencom statu a musi si platit sama zdravotne poistenie.
Ak vsak bude zamestnana, narok na RP ma az do 6 rokov a poistenie jej plati zamestnavatel zo zamestnania.
Nie?
http://www.porada.sk/1726209-post9.html
0 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

Cisto teoreticky sa tento problem da vyriesit tym, ze by dietatko bolo umiestnene v MS na 4 hodiny? Vtedy by kto za mna platil zdr. poistenie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Alexandra1978 Pozri príspevok
Cisto teoreticky sa tento problem da vyriesit tym, ze by dietatko bolo umiestnene v MS na 4 hodiny? Vtedy by kto za mna platil zdr. poistenie?
štát v prípade, že nebudeš zamestnaná na prac. zmluvu.
2 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Alexandra1978 Pozri príspevok
Veronika a ako je to s odvodmi za zdr. poistenie, ked som teraz na RD a drobec by mi nechodil do skolky? Pocas RD sa vseobecne neplati ZP, bez ohladu na to, ci je dieta v MŠ alebo nie?
Za mamicky na RD je vseobecne platitelom zdravotneho poistenia stat.
0 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

A co v pripade, kebyze pracujem na PZ a dieta je na 8 hodin v MŠ?
Alebo v pripade, ze pracujem na dohodu a dieta je na 8 h v MS?
0 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

Ivka,
takze podla tvojich slov, by som sa touto temou zrejme ani nemusela zaoberat? Je to potom jedno, ci cerpam RD alebo predlzenu RD, stale je to rodicovska dovolenka...
Este ma zaujima, ked by som podpisala PZ pocas cerpania RD, musim to nahlasit na UPSVR? Aby nedoslo k nejakemu omylu, lebo potom to uz vlastne nebude dovolenka, len budem cerpat vlastne rodicovsky prispevok...asi by bolo treba rozlisovat tieto dva pojmy...neviem, ci tomu rozumiem celkom spravne :/
V tom pripade by som si musela platit zdr. poistenie asi sama, ak by som mala novy PP a PZ...a len cerpala RP...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Alexandra1978 Pozri príspevok
Ivka,
takze podla tvojich slov, by som sa touto temou zrejme ani nemusela zaoberat? Je to potom jedno, ci cerpam RD alebo predlzenu RD, stale je to rodicovska dovolenka... asi hej
Este ma zaujima, ked by som podpisala PZ pocas cerpania RD, musim to nahlasit na UPSVR? ja by som im to oznamila, ze nastupujem do prace, musis sa potom aj odhlasit v ZP ako poistenec statu Aby nedoslo k nejakemu omylu, lebo potom to uz vlastne nebude dovolenka, len budem cerpat vlastne rodicovsky prispevok...asi by bolo treba rozlisovat tieto dva pojmy...neviem, ci tomu rozumiem celkom spravne :/
V tom pripade by som si musela platit zdr. poistenie asi sama, ak by som mala novy PP a PZ...a len cerpala RP... ak bude mat riadnu pracovnu zmluvu, prihlasi ta v ZP zamestnavatel
ak by si pracovala len na dohodu, musis sa prihlasit ako samoplatitel ty
v texte
inak, podobne to bude so socialnou poistovnou, tam sa treba odhlasit, ak si sa prihlasila na dochodkove poistenie pocas MD a RD
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
v texte
inak, podobne to bude so socialnou poistovnou, tam sa treba odhlasit, ak si sa prihlasila na dochodkove poistenie pocas MD a RD
Ivka, asi pred 2 týždňami som zisťovala v SP čo s dôch. poistením, ak dieťa navštevuje škôlku. Podla súčasného usmernenia (ale vraj aj tam sa pripravuje zmena), ak rodič pracuje na dohodu, SP nesleduje starostlivosť o dieťa a rodič je dôchodkovo poistený...
1 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

Ivka, a prosim a este, ak by som pracovala na dohodu len na maly pocet hodin (napr. len na 4-5 dni), aj v tom pripade sa musim odhlasit zo ZP, resp. nahlasit a zaplatit si poistne sama?A po 4-5 dnoch nanovo nahlasit, aby za mna opät platil ZP stat?
Ma zamestnavatel, u ktr. ja mam dohodu, nejaku nahlasovaciu povinnost na ZP alebo soc. poistovni alebo niekde inde?

Aby sme to zhrnuli, ake su moje nahlasovacie a plat.povinnosti v pripadoch:
1. som na predlzenej RD a podpisem PZ
1a - dieta je v MŠ na 4 hodiny
1b - dieta je v MŠ na 8 hodin

2. som na predlzenej RD a pracujem len na dohodu
2a - dieta je v MŠ na 4 h
2b - dieta je v MŠ na 8h

Este ma napada jedna otazka, v pripade, ze som pocas RD pracovala (na isty cas) a neodhlasila sa v SP z dochodkoveho poistenia; pocas tohto obdobia za mna zrejme duplicitne platil doch. poistenia zamestnavatel...Moze si SP narokovat na vratenie platby za doch. poistenia za toto obdobie, ked som pracovala? Na toto by som si zrejme mala dat pozor, ale ak dobre rozumiem, tak len vtedy, ak by som zacala pracovat na PZ ???
0 0
Načítať ďalšie