Zavrieť

Porady

Bryndza

Prosím poradiť, kde sa dá na východnom Slovensku kúpiť bryndza vyrobená
zo surového, nepasterizovaného ovčieho mlieka. Pomáha pri znížení cholesterolu . Ďakujem
Usporiadat
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
BABYstar BABYstar

BABYstar je offline (nepripojený) BABYstar

Ďakujem , veľmi mi to pomohlo.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ak mas moznost, kup si od bacu surovy ovci syr a bryndzu si vyrob. Je to velmi jednoduche - ovci syr sa nakraja na obdlzniky, trochu sa posoli a pomelie na masovom mlynceku. Dobre sa premiesi, necha sa 2-3 hodiny v chladne postat a pomelie sa este raz. Po dalsom odstati, najlepsie cez noc, sa rozdeli do mensich sackov /sacky do mraznicky/ v mnozstve, ktore sa spotrebuje na jeden raz a da sa do mraznicky. My takto robime bryndzu uz viacej rokov, mame s tym velmi dobru skusenost, Bryndza je zarucene len z ovcieho mlieka, bez kravskych a inych primesi. Co sa tyka ceny, je o nieco lacnejsia ako ta, ktoru predavaju v obchodoch a o ktorej deklaruju, ze ma 50 % ovcieho syra, ale zalezi na bacovi, za kolko preda syr.
5 0
BABYstar BABYstar

BABYstar je offline (nepripojený) BABYstar

Ďakujem za recept, určite to vyskúšam.Prajem príjemný deň
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Este som zabudla poznamenat, ze koru z hrudy syra treba olupat, lebo inak by to bolo vsetko horke.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes som kúpila 2 kg čerstvého ovčieho syra, púšťa ešte srvátku. Chcem sa opýtať, ako dlho ho mám nechať zrieť, alebo odležať, aby som mohla urobiť bryndzu. Niekde píšu 5 dní, niekde menej, pôjdem za týždeň asi na dovolenku, aby som to stihla, nechcem, aby zhorkol. V byte mám 24°C. Ďakujem za rady.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Bryndza - domáca výroba 2

Čerstvý ovčí syr necháme vyzrieť.
Po jeho vykysnutí, spoznáme to tak, že je v ňom už dostatok dierok, syr pokrájame na menšie kúsky, posypeme ho soľou a ručne vymiesime na kašovitú hmotu. Môžeme si pomôcť aj mlynčekom na mäso. Natlačíme natesno do zaváraninových pohárov, na dlhšie skladovanie vrch potrieme maslom, alebo masťou a poháre uzavrieme.
Necháme odležať nikoľko dní v chladničke alebo chladnejšom mieste, stačí 3-7 dní a potom ju môžeme konzumovať.

Správne vyrobená a dobre uskladnená bryndza vydrží aj celú zimu.

Tiež do takejto bryndze môžete pridať aj nadrobno nakrájanú cibuľku, či pažítku.
Niekedy sa bryndza uskladňovala natlačená v drevených geletkách, teraz nám postačia aj zaváraninové poháre.
http://kucharka-recepty.yw.sk/bezmas...maca-vyroba-2/
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

arizona Pozri príspevok
Bryndza - domáca výroba 2

Čerstvý ovčí syr necháme vyzrieť.
Po jeho vykysnutí, spoznáme to tak, že je v ňom už dostatok dierok, syr pokrájame na menšie kúsky, posypeme ho soľou a ručne vymiesime na kašovitú hmotu. Môžeme si pomôcť aj mlynčekom na mäso. Natlačíme natesno do zaváraninových pohárov, na dlhšie skladovanie vrch potrieme maslom, alebo masťou a poháre uzavrieme.
Necháme odležať nikoľko dní v chladničke alebo chladnejšom mieste, stačí 3-7 dní a potom ju môžeme konzumovať.

Správne vyrobená a dobre uskladnená bryndza vydrží aj celú zimu.

Tiež do takejto bryndze môžete pridať aj nadrobno nakrájanú cibuľku, či pažítku.
Niekedy sa bryndza uskladňovala natlačená v drevených geletkách, teraz nám postačia aj zaváraninové poháre.
http://kucharka-recepty.yw.sk/bezmas...maca-vyroba-2/
Ďakujem ti Arizona, pomohlo mi to, ešte ma zaujíma pojem "vyzrieť". Niečo som našla včera aj ja, ale neviem ako dlho to má zrieť, či syr počas zrenia umývať, alebo preplachovať, srvátku zlievať, mám teplotu v byte, ktorú neovplyvním, teda 24, ale aj 27°C. Večer som dala syr do nerezového cedníka, ktorý som dala do veľkej misy, prikryla som to utierkou a čaká na balkóne, tam bolo v noci menej teplo.Vidím, že trochu srvátky v noci vytieklo do misy, teraz je tam takmer 22°C. Ako vyzerá povrch syra po vyzretí?
Včera som si našla, ako robia doma bryndzu, napr. tu je zrenie 2 - 3 dni.
Citujem: Doma položili ovčí syr na dosku, prikryli ho čistým obrúskom a nechali ešte dva-tri dni dozrievať. Dozrieva tak, že vypúšťa srvátku a robia sa na ňom diery ako na špongii. Je veľmi dôležité vystihnúť pravý čas, kedy syr dozrel. Keď sa zomelie ešte nedozretý, je bryndza horká a nedá sa jesť. Či už dozrel, skúša Ján Hlavienka tak, že do neho strčí paličku. Keď sa syr na ňu nelepí, znamená to, že dozrel.
„Keď ho rozrežem na polovicu, má diery ako ementál. Zvrchu ho oškriabem, odvážim, na jeden kilogram syra dám jednu polievkovú lyžicu soli a pomeliem ho na mäsovom mlynčeku s najmenšími dierkami. Potom ho ručne miesim ako chlieb až dovtedy, kým sa nelepí. Urobím naň krížik ako na chleba, zakryjem a uložím na 24 až 48 hodín do špajze. Znova ho pomeliem na mäsovom mlynčeku a znova premiesim. A bryndza je hotová."

Čítajte viac: http://liptov.sme.sk/c/4884958/brynd...#ixzz1UKKUdUnG
1 0
helvécia helvécia

helvécia je offline (nepripojený) helvécia

Ovčí hrudkový syr by mal zrieť minimálne 5 dní, najlepšie 5 - 7 dní, je potrebné ho obracať a samozrejme podložiť nádobu na zachytávanie srvátky
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

helvécia Pozri príspevok
Ovčí hrudkový syr by mal zrieť minimálne 5 dní, najlepšie 5 - 7 dní, je potrebné ho obracať a samozrejme podložiť nádobu na zachytávanie srvátky
Ďakujem za radu, ja som srvátku povytláčala v nedeľu rukou, druhý deň po kúpe, syr bol sladký, myslela som, že by mal aspoň dva dni kysnúť pri teplote 26°C, toľko som aj mala v izbe. Pri tom vytláčaní sa mi trochu syr rozdrobil, asi som neurobila dobre. Včera ráno som ho dala do utierky na drevenú dosku, utierku vymieňam, syr je spojený, už nič netečie, teplota je okolo 20°C, syr má arómu jemne kyselkavú, ako žinčica, na povrchu trochu mení farbu, akoby do krémova, len na bokoch vznikajú nejaké jasnožltozelenkavé fliačky.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes som prekrojila syr a vyzerá takto:
P1070139.jpg  
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ešte je trochu pružný, ale chuť má už príjemne kyselkavú. Asi ešte jeden deň počkám.
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

Zaujímalo by ma, ako potom skladovať takú domácu bryndzu. Nezničia sa v mrazničke tie užitočné, špecifické mliečne baktérie?
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Neviem kde sa dá kúpiť bryndza na východe Slovenksa, ale na Orave v Krivej /Agrodružstvo Krivá/ vyrábajú bryndzu zo 100 % ovčieho mlieka. Dá sa napr. kúpiť aj u nás v MT v súkromných predajničkách, do ktorých ju dovážajú. Možno aj na východe ju niekto dováža z Oravy a predáva.
http://www.azet.sk/firma/259881/agrodruzstvo-kriva/
Skús si zavolať, možno sa dozvieš viac.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
V Bardejove sa dá kúpiť bryndza zo 100% ovčieho mlieka a tiež 100% ovčí syr v predajni Bardejovská mliekáreň, kilo stojí asi 7€ alebo 7,50€ - kupoval som minulý týždeň a ten syr naozaj vŕzgal
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

Uz ked bryndzu kupite v obchode , dajte si pozor na podiel ovcieho syra. Naposledy som sa rozculil ked som nepozorne kupil v jednote od vyrobcu Tami ( spod Tatier hahaha) s 25% podielom. Ostatne tvaroh a vselijake hmoty. Premna zamna nech sa to vyraba , ale nemalo by sa to volat bryndza. Bolo to ako blato.Fuj.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

comodo Pozri príspevok
Uz ked bryndzu kupite v obchode , dajte si pozor na podiel ovcieho syra. Naposledy som sa rozculil ked som nepozorne kupil v jednote od vyrobcu Tami ( spod Tatier hahaha) s 25% podielom. Ostatne tvaroh a vselijake hmoty. Premna zamna nech sa to vyraba , ale nemalo by sa to volat bryndza. Bolo to ako blato.Fuj.
Ja som takto minulý rok zavolala výrobcovi priamo z Tesca od regálu. Niekam tiež na Oravu. Vysvetlil mi, že názov je v súlade s predpismi, aj uvedenie zloženia. Zrejme tam nebolo percentuálne zloženie, proste na niečo som reagovala.
Tento rok si kupujem bryndzu iba tu http://www.biologika.sk/e-produkt-35...a-ca-250g.html.
Viem, že je predražená, ale mám istotu, že je 100%. Majú ju stále. Občas vypadne na jeden až dva dni.
Je niekde v BA podstatne lacnejšia? Kedysi bol v suteréne Starej tržnice na nám SNP obchod s mliečnymi výrobkami, tiež výborné mliečne výrobky. Neudržalo sa to. V Starom meste, to sa veľmi čudujem, že to neprežilo. Asi ešte nebol ten správny čas.
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

korela Pozri príspevok
Vysvetlil mi, že názov je v súlade s predpismi, aj uvedenie zloženia. .
Ved i tam je problem , ze zakonodarcovia popri svojich kseftoch akoby neboli obcania a nekupovali v obchodoch a strpia taketo pravidla. Je jasne , ze takto je to zialbohu takmer so vsetkymi potravinarskymi vyrobkami. Nekupujeme to co je pisane na obale. Nasi predkovia by neverili kam sa dostaneme !
1 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

http://www.cechbryndziarov.eu/
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

http://www.stv.sk/online/archiv/posta-pre-teba

Pošta pre teba zo 06.10.2012, kde bol hosťom aj Prof. RNDr. Libor Ebringer, DrSc.

Hovorilo sa aj o Bryndzi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať