Zavrieť

Porady

Predaj darovaneho bytu - spatne ohodnotenie?

Zdravim poradaci,

mam na Vas nasledovnu otazku:

Som vlastnickou 2izb bytu v BA, ktory som nadobudla darovacou zmluvou od mojej mamky pred cca 2 rokmi. Nemam v byte trvaly pobyt a nie som vlastnickou dost dlho, preto by sa na mna pri predaji mala vztahovat dan z prijmu.

Pokial viem, dan by sa mala platit z rozdielu medzi nadobudacou a predajnou cenou. Lenze aka je moja nadobudacia cena, ked som byt ziskala darovanim?

Mamka bola vlastnickou nehnutelnosti viac ako 7 rokov, cize na nu by sa dan z prijmu pri predaji nevztahovala. I ked toto mi asi nepomoze...

Niekde som citala o tzv. "spätnom ohodnoteni nehnutelnosti" - bolo by to mozne v mojom pripade, ze by sme teraz dali byt spätne ohodnotit a pri predaji by som zaplatila dan len z rozdielu medzi sumou spätne ohodnotenou a predajnou?

Vdaka za odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dushko_B je offline (nepripojený) dushko_B

    dushko_B
    Stará téma...ale bez odpovedí - tak skúsim aspoň stručne pre budúcnosť, ale rád sa čítam aj počúvam, takže od "podlahy":



    1. Ak v čase darovania by darca MAL daňovú povinnosť (neuplynulo 5 rokov od nadobudnutia, resp. do 31.12.2010 bolo alternatívne možné to skrátiť na 2 roky nahlásením trvalého pobytu [čo bol podľa môjho názou právny dadaizmus, keďže trvalý pobyt nezakladá práva ani povinnosti z pohľadu nehnuteľnosti, možno na pár výnimiek, kde je stále len akýmsi "argumentom navyše"], ktorý trvalý pobyt musel trvať do momentu prevodu vlastníckeho práva - do 31.12.2015 treba mať aj toto na mysli), daňovým výdavkom pôvodného obdarovaného (predávajúci v čase následného predaja) je nadobúdacia cena, za ktorú hodnotu nadobudol nehnuteľnosť do vlastníctva DARCA.



    2. Ak v čase darovania by darca daňovú povinnosť NEMAL (prípad zadávateľa), daňovým výdavkom je cena nehnuteľnosti zistená v čase darovania:

    a) znalecký posudok

    b) hodnota určená v darovacej zmluve - áno je to "darujem nehnuteľnosť, ktorú si cením na 25t EUR slovenských"

    c) cenová mapa

    d) pre BA by snáď stačilo aj www.nbs.sk -> Štatistika => Vybrané makroekonomické ukazovatele => Cenu nehnuteľností na bývanie => pravdepodobne "Ceny podľa typu bytu a domu" .... Následne už len prepočítať podľa rozlohy.

    e) kataster ale možno aj obec sama by tiež mohol vydať nejaké potvrdenie/vyhlásenie, keďže si vedú štatistiku takmer určite.



    Čo sa týka 2. a) - pôvodného zadania - od znalca sa vyžiada určenie všeobecnej hodnoty ku konkrétnemu dňu (deň vykonania vkladu do katastra) spätne.



    waitinka7: 2. b)



    milo 48:

    Ak ide o nehnuteľnosť, ktorá bola zahrnutá v obchodnom majetku, výdavkom je zostatková cena (§ 25 ods. 3 zákona).

    Oslobodený od dane si 5 rokov od vyňatia z obchodného majetku.

    Ak nejde o obchodný majetok, potom viď vyššie.



    Dušan
    Naposledy upravil dushko_B : 02.08.15 at 12:49

    milo48 je offline (nepripojený) milo48

    milo48
    ja sa tiez pripojim s otazkou, aby som zbytocne nespamoval:
    - predavam darovane pozemky /les a podiely v urbariate/, taktiez nadobudnute darovacou zmluvou v r.2008. Aku dan budem platit?
    marjankaj 0 €, teda ak si tie pozemky nemal v obchodnom majetku.

    waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

    waitinka7
    Ja mam tiez podobnu otazku....
    znama chce darovat svoj byt svojej dcere, ale ta ho do dvoch rokoch planuje predat. V zmluve sa uvadza nejaka darovacia cena toho bytu? Ako s vydavkami pri vypocte dani z prijmov? Podotykam ze tato znama ten byt kupila asi pred 4 rokmi ale nemala tam trvaly pobyt.
    Dakujem za odpoved.
    marjankaj Nech ten byt predá známa po roku a peniaze z predaja môže darovať dcére. Čo tam špekulujete s prepisom?

    Predaj darovaneho bytu - spatne ohodnotenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.