Zavrieť

Porady

Kedy vzniká povinnosť platiť sociálne poistenie?

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte.

Dotyčná osoba je podnikateľom (SZČO) od septembra 2004. Kedy jej vznikne povinnosť platiť si sociálne poistenie?
Usporiadat
belanicka belanicka

belanicka je offline (nepripojený) belanicka

povinnost vznika 01.07.2005.ak presiahol prijem prisluchajuci k danemu obdobiu,t.j.78.000,-Sk.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
belanicka
povinnost vznika 01.07.2005.ak presiahol prijem prisluchajuci k danemu obdobiu,t.j.78.000,-Sk.
Ak nepresiahol príjem 78 000,- neplatí nič? A ak tento príjem nepresiahne nikdy? (teoreticky)
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak nepresiahne, zo zákona si sociálne poistenie platiť nemusí, môže si platiť dobrovoľne. Ale pozor, ak sa stane platcom zo zákona, nech si nezabudne dobrovoľnú registráciu zrušiť. Treba dať pozor a nemýliť si obrat a zdaniteľný príjem. Podnikateľ môže byť aj v strate, ale obrat za rozhodujúce obdobie prekročil.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
abel
Ak nepresiahne, zo zákona si sociálne poistenie platiť nemusí, môže si platiť dobrovoľne. Ale pozor, ak sa stane platcom zo zákona, nech si nezabudne dobrovoľnú registráciu zrušiť. Treba dať pozor a nemýliť si obrat a zdaniteľný príjem. Podnikateľ môže byť aj v strate, ale obrat za rozhodujúce obdobie prekročil.
Začne byť teda povinný platiť až keď prekročí túto sumu, aj keby ju neprekročil aj niekoľko rokov? Bude mať povinnosť platiť, ak dosiahne príjem 78 001,- alebo už tento 78 000,-?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Začne byť teda povinný platiť až keď prekročí túto sumu, aj keby ju neprekročil aj niekoľko rokov? Bude mať povinnosť platiť, ak dosiahne príjem 78 001,- alebo už tento 78 000,-?
Janka,
ak neprekročí 78000.- to znamená , že ak je suma vyššia ako uvedená(78001-už má povinnosť zo zákona)
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

Teraz platný zákon o sociálnom poistení uvádza:

§ 21

Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.


§ 138
Vymeriavací základ

(10) Vymeriavací základ, ak tento zákon neustanovuje inak, je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu.


Sumu 78 000 Sk nemožno brať ako nemennú. Ak predstavuje 12-násobok minimálnej mzdy 6500 Sk, ktorá sa v októbri minulého roka zvýšila na 6900 Sk, zvyšuje sa tým aj výška príjmu SZČO pre jeho povinné sociálne poistenie.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem. Hlavne mi išlo o to, čo sa stane, ak aj niekoľko rokov nedosiahne tento príjem. Ale už mi je to vďaka vám jasné. Čiže berú sa do úvahy len príjmy (teda neodpočítavam výdavky)?
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Otázka , bude to 12*6500 alebo 10*6500+2*6900????
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bredikova
Otázka , bude to 12*6500 alebo 10*6500+2*6900????
Pre SZČO s príjmom v roku 2004 vyšším ako 78.000 Sk platila povinnosť prihlásiť sa na SP ako povinne nemocensky a dôchodkovo poistené osoby,
pre SZČO s príjmom v roku 2005 vyšším ako 82.800 bude táto povinnosť platiť od 1.7.2006.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
bredikova
Otázka , bude to 12*6500 alebo 10*6500+2*6900????
od 1.10.2005 plati 6900 - cize podla mna je spravne 9*6500+3*6900.
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

Janka6685
Čiže berú sa do úvahy len príjmy (teda neodpočítavam výdavky)?
Áno, sleduje sa len príjmový obrat bez ohľadu na výdavky.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Aknazuz
od 1.10.2005 plati 6900 - cize podla mna je spravne 9*6500+3*6900.
Nie Zuzanka,

Tonko v príspevku 10 má pravdu.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
malina
Áno, sleduje sa len príjmový obrat bez ohľadu na výdavky.
Ďakujem.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Muška
Nie Zuzanka,

Tonko v príspevku 10 má pravdu.
Teda 12*6900. Ale prečo? Je to niekde v zákone definované?
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
bredikova
Teda 12*6900. Ale prečo? Je to niekde v zákone definované?
Ano, myslim si, ze uz som pochopila. Ide o par. 138, ktory je naviazany na minimalnu mzdu k 1.1. a platna minimalna mzda je 6.900,- .
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

prosim Vas neviem, ci som to dobre pochopila, ale ked mam zames-ca, ktory zacal pracovat 18.12.-pracoval 13 dni?(beru sa kalendarne??) a dostava minim.mzdu cize 6900,- tak vymer. zaklad pre poistne bude s tej sumy?-hoci to nebol cely mesiac? takze take iste odvody ako keby odpracoval 31 dni??? dakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sara-ke
prosim Vas neviem, ci som to dobre pochopila, ale ked mam zames-ca, ktory zacal pracovat 18.12. -pracoval 13 dni? (beru sa kalendarne??) a dostava minim.mzdu cize 6900,- tak vymer. zaklad pre poistne bude s tej sumy? -hoci to nebol cely mesiac? takze take iste odvody ako keby odpracoval 31 dni??? dakujem
Táto otázka je tu síce , ale skúsim zareagovať.


Zamestnancovi začal pracovný pomer 18.12. ? v nedeľu ?
Pre výpočet mzdy sa berú pracovné dni, pri mesačnej mzde aj sviatok. Teda od 18.12. do 31.12.05 je to 9 dní + 1 sviatok = 10 dní.
Ak má mesačne minimálnu mzdu 6900 Sk, potom: 6900 : 22 x 10 = 3136 Sk.
Neodpracoval celý mesiac, teda za odprac. dni a sviatok dostane pomernú časť z minimálnej mzdy, t.j. 3136 Sk.
To bude aj vymer. základ pre poistné. Po upozornení doplňujem, že len zdrav.poist.
Pre soc. poist. treba počítať na kalend. dni.
Naposledy upravil liba2 : 05.01.06 at 23:29
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nesúhlasím s Libuškou, uvedený postup sa síce použije pri zdravotnom poistení (tj. prepočet minimálneho VZ na pracovné dni),

ale pri výpočte sociálneho poistenia sa prepočet minimálneho VZ robí na kalendárne dni.

V danom prípade teda 6900/31, výsledok krát 14 (ak začal pracovať od 18.12. vrátane).
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ďakujem za upozornenie, už som doplnila text.
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Prosím vás. Keď si tak čítam tieto príspevky tak mi to vychádza tak , že by som mala od 01.07.2006 vyrátať odvod do soc. poisťovne za SZČO. Ale prosím vás ako nato? Viem , že bývala kolegyňa tieto sumy upravovala ale akým spôsobom a prečo to neviem. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať