Zavrieť

Porady

Na slovíčko, Slováci

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca

Anketa: Pokračovať v téme?

Počet hlasujúcich
10. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno?

    7 70.00%
  • nie?

    3 30.00%
Na slovíčko, Slováci (z Rádia Slovensko)
Naposledy upravil erzet : 04.05.11 at 08:20
Usporiadat
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Vybrežiť sa

V minulosti sa pri povodniach hovorilo o tom, že potok sa vylial z koryta, rieka sa vyliala z brehov. V súčasnosti sa popri týchto vyjadreniach používajú aj slovné spojenia potok sa vybrežil, rieka sa vybrežila. Sloveso vybrežiť sa je pomerne nové, azda preto niektorých používateľov slovenčiny vyrušuje a spytujú sa, či je správne. O slovese vybrežiť sa treba konštatovať, že je to dobre utvorené sloveso pomocou predpony a slovesnej prípony takzvanou univerbizáciou, t. j. zjednoslovnením, podobne, ako je utvorené sloveso vykoľajiť sa zo slovného spojenia vysunúť sa z koľají či vylodiť sa zo spojenia vystúpiť z lode.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Používateľská príručka

Dostali sme otázku, ako sa volá príručka, z ktorej sa ten, kto používa nejaký prístroj alebo zariadenie, dozvie, ako takýto prístroj alebo zariadenie funguje a ako sa má s ním zaobchádzať. V jazykovej praxi sa takáto príručka nazýva používateľská príručka, ale môžeme sa stretnúť aj s podobou užívateľská príručka. Keďže prístroje a zariadenia sa používajú a ten, kto ich používa, je používateľ, prídavné meno v názve príručky má byť odvodené od podstatného mena používateľ, má teda mať podobu používateľský. Príručka pre používateľov nejakého prístroja alebo zariadenia, napr. počítača, je používateľská príručka.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
O časticiach proste a prosto

V slovenčine máme časticu proste s variantom prosto, ktorými sa uvádza aktuálny výraz vo vete. Namiesto častíc proste, prosto môžeme používať aj synonymné častice jednoducho, skrátka, napr. namiesto výpovede proste si vymýšľa môžeme povedať jednoducho si vymýšľa, namiesto výpovede prosto si nerozumeli môžeme povedať skrátka si nerozumeli. V rečovej praxi sa niekedy stretáme s tým, že hovoriaci často opakuje častice proste, prosto niekoľkokrát v tej istej výpovedi. Tu už nejde o funkčné uplatnenie častice, ale o zlozvyk používať tieto častice ako nepotrebné výplnkové slová. Takýmto výpovediam by sme sa mali v ústnej komunikácii vyhýbať.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Potravový reťazec či potravinový reťazec?

Dostali sme otázku, či sa na pomenovanie reťazca vytvoreného rastlinami, ďalej bylinožravcami konzumujúcimi rastliny, mäsožravcami konzumujúcimi bylinožravce alebo iné mäsožravce a napokon živočíchmi, ktoré sa živia rozkladajúcimi sa organickými zvyškami, má používať slovné spojenie potravinový reťazec alebo potravový reťazec. Keďže slovom potravina sa pomenúva látka s výživnou hodnotou v prirodzenom stave alebo upravená rozličnými technologickými zásahmi určená na výživu človeka a slovom potrava sa pomenúvajú látky, ktoré rozličné organizmy a živočíchy prijímajú na svoju výživu, pri pomenovaní uvedeného reťazca je vhodné vychádzať zo slova potrava a nazývať ho potravový reťazec.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Skloňovanie slova orchidea

Niektorí používatelia slovenčiny majú problémy so správnym používaním slova orchidea vo vetnej súvislosti, teda s jeho skloňovaním, a s písaním jednotlivých pádových tvarov. Slovo orchidea ako iné podstatné mená zakončené na samohláskovú skupinu -ea má v datíve a v lokáli jednotného čísla príponu mäkké -i, orchidei, a v genitíve množného čísla má príponu dlhé mäkké -í, napr. záhon orchideí. Je vhodné zdôrazniť, že kým v datíve a v lokáli jednotného čísla je v tvare orchidei na konci mäkké -i, napr. dať vodu orchidei, zastať pri orchidei, v genitíve jednotného čísla a v nominatíve a akuzatíve množného čísla je v tvare orchidey na konci tvrdé -y, napr. kvet orchidey, dve orchidey, darovať orchidey.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Sedembolestná Panna Mária

Dnes je deň pracovného pokoja a cirkevný sviatok, v ktorom katolícki veriaci vzdávajú úctu Sedembolestnej Panne Márii. V tejto poznámke si všimneme pravopisnú stránku písania mena Sedembolestná Panna Mária. V tomto mene podľa Pravidiel slovenského pravopisu píšeme s veľkým začiatočným písmenom nielen krstné meno Mária, ale veľké začiatočné písmeno píšeme aj v slove Panna, keďže slovo Panna je tu súčasťou mena Ježišovej matky, vlastného mena Panna Mária. Rovnako s veľkým začiatočným písmenom píšeme aj prídavné meno Sedembolestná, lebo ide o súčasť rozšíreného vlastného mena Sedembolestná Panna Mária.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Češi majú peknú stránku na precvičenie pravopisu:
http://pravopisne.cz/category/pravopisna-cviceni/
Vie niekto o podobnej pre slovenčinu ?
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Poníženie zisku?

Sloveso ponížiť má význam „potupiť, pokoriť, pohaniť“, napr. nevyberanými slovami možno ponížiť druhého človeka, a význam „urobiť menej významným“. Od slovesa ponížiť je utvorené podstatné meno poníženie, napr. deti sa boja poníženia, a trpné príčastie ponížený, ktoré poznáme z biblického zvratu kto sa povyšuje, bude ponížený. Nie je správne, ak sa sloveso ponížiť a podstatné meno poníženie spájajú so slovami vyjadrujúcimi kvantitu, ako je to v spojeniach ponížiť výdavky na služby, poníženie zisku, poníženie nákladov. V takom prípade treba použiť sloveso znížiť, ktoré má okrem iného význam „zmenšiť, čo sa týka množstva, intenzity a pod.“, a podstatné meno zníženie. Náležité je: znížiť výdavky na služby, zníženie zisku, zníženie nákladov.
2 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Živonarodený, mŕtvonarodený

Dostali sme otázku, či výraz živonarodený v spojeniach živonarodené dieťa, živonarodené mláďa, ktorý sa používa v pôrodníctve, resp. v živočíšnej výrobe a v rozličných štatistických prehľadoch, má sa písať ako jedno slovo, alebo ako dve slová. Keďže výraz živonarodený je utvorený podľa modelu tvorenia zložených prídavných mien typu novozaložený, novozriadený, vysokovýkonný a má terminologickú platnosť, je opodstatnené písať ho spolu ako jedno slovo. Rovnako ako jedno slovo sa píše aj opozitné prídavné meno mŕtvonarodený. Na podporu takéhoto písania možno uviesť aj existenciu odvodených podstatných mien živonarodenosť a mŕtvonarodenosť.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Sebamenší, sebaväčší, sebalepší?

V jazykovej praxi sa nezriedka stretáme so zloženými prídavnými menami sebamenší, sebaväčší, sebalepší, napr. sebamenší problém, sebaväčší úspech, sebalepší výkon. Uvedené prídavné mená sú však defektne utvorené, preto by sme sa im mali vo verejných rečových prejavoch vyhýbať. Namiesto nich je primerané siahnuť za výrazmi zloženými z častice čo a z tvaru 3. stupňa príslušného prídavného mena, t. j. za výrazmi čo najmenší, čo najväčší, čo najlepší, teda čo najmenší problém, čo najväčší úspech, čo najlepší výkon. V mnohých prípadoch sú vhodné výrazy so spojkou aj, so zámenom ten a s tvarom 3. stupňa prídavného mena, napr. aj ten najmenší problém, aj ten najväčší úspech.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Granula, mn. č. granuly

Slovom granula, ktoré má pôvod v latinčine, pomenúvame menšiu časticu zrnitého materiálu, obyčajne vyrobeného umelo, ale aj farmaceuticky výrobok v tvare zrnka. Svojím zakončením na samohlásku a, pred ktorou je tvrdá spoluhláska l, sa slovo granula zaraďuje do skupiny prevzatých slov, ako sú formula, molekula, floskula, ktoré sa pravidelne skloňujú podľa vzoru žena. V genitíve jednotného čísla a v nominatíve a akuzatíve množného čísla má slovo granula pádovú príponu tvrdé -y, granuly, napr. liek vo forme granuly, dve granuly, granuly pre psy, vyrábať granuly.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Taký veľký, nie tak veľký

V slovenčine máme príslovkové ukazovacie zámeno tak, ktorým ukazujeme na spôsob alebo mieru deja, napr. urob to tak, je to tak, prečo ideš tak neskoro? Okrem toho máme ukazovacie zámeno taký, v ženskom rode taká, v strednom rode také, ktorými ukazujeme na vlastnosť alebo jej veľkú mieru, napr. taký dom sa mi páči, také auto by som chcel, prečo si taký smutný? Nie je správne, ak pri poukazovaní na vlastnosť alebo jej mieru namiesto ukazovacieho zámena taký použijeme príslovkové ukazovacie zámeno tak, ako je to v spojeniach tak veľký dom, tak malý zárobok. Pred prídavnými menami je náležité používať ukazovacie zámeno taký, teda taký veľký dom, taký malý zárobok.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Hardvér, softvér

Technické vybavenie počítača často pomenúvame slovom hardvér a programové vybavenie počítača slovom softvér. Obidve slová sme prevzali z angličtiny, kde sa píšu v podobe hardware a software, a to s dvojitým w. Pri preberaní týchto slov do slovenčiny však nastali isté zmeny v ich pravopisnej podobe oproti stavu v angličtine. Odpadlo takzvané nemé e, ktoré sa v angličtine nevyslovuje, dvojité w sa nahradilo obyčajným v a slabika war v písanej podobe sa nahradila slabikou vér s dlhým é. Slová hardvér a softvér v zdomácnenej pravopisnej podobe zachytávajú aj naše kodifikačné príručky, ako sú Pravidlá slovenského pravopisu a Krátky slovník slovenského jazyka.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Škodca a škodkyňa

Dostali sme otázku, či podstatné meno mužského rodu škodca má aj prechýlenú podobu ženského rodu. Na označenie toho, kto spôsobuje alebo spôsobil škodu, sa bežne používa podstatné meno mužského rodu škodca, aj keď ide o činiteľa deja ženského rodu. Pomenovanie ženského rodu sa v našich slovníkoch zatiaľ nezaznačuje, no v jazykovej praxi sa už začalo používať v podobe škodkyňa. Možno sa o tom presvedčiť aj na internetových stránkach. Slovo škodkyňa je pravidelne utvorené podľa modelu sudca – sudkyňa, správca – správkyňa, sprievodca – sprievodkyňa. Keďže slovo škodkyňa je správne utvorené, patrí medzi spisovné slová, zatiaľ však s príznakom zriedkavosti.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Podkročiť určené limity?

V jazykovej praxi sme sa stretli so slovesom podkročiť v spojeniach ako podkročiť určené limity, podkročiť minimálnu hrúbku steny ako opozitom k slovesu prekročiť. No kým sloveso prekročiť s významom „dostať sa za istú hranicu“ vychádza zo základného významu tohto slovesa, a to „dostať sa krokom cez niečo“, sloveso podkročiť v spisovnej slovenčine nemáme. Na vyjadrenie významu „nedostať sa k istej hranici“ máme sloveso nedosiahnuť, teda nedosiahnuť určené limity, nedosiahnuť minimálnu hrúbku steny. Namiesto vyjadrenia nesmie podkročiť minimálnu teplotu 5 °C môžeme použiť vyjadrenie teplota nesmie byť nižšia ako 5 °C.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Uponížiť, resp. uponížiť sa?

Niektorí používatelia jazyka siahajú za slovesami uponížiť a uponížiť sa, iní majú výhrady proti používaniu týchto slovies. Sloveso uponížiť je utvorené z predponového slovesa ponížiť ďalšou predponou, a to je dôvod výhrad proti slovesám uponížiť a uponížiť sa. Namiesto nich stačí používať slovesá ponížiť a ponížiť sa, ktoré majú nielen význam „pohaniť“, resp. „pohaniť sa“, ale aj význam „urobiť menej významným“, resp. „urobiť sa menej významným, priblížiť sa“. Okrem slovesa ponížiť sa v tomto druhom význame môžeme siahnuť aj za slovesom znížiť sa. Namiesto vyjadrenia trestom uponížiť občana stačí povedať trestom ponížiť občana, namiesto vyjadrenia uponížiť sa na úroveň otrokov stačí povedať ponížiť sa na úroveň otrokov alebo znížiť sa na úroveň otrokov.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Starostka, manažérka, investičná riaditeľka

V súčasnosti sa pripravujú zoznamy kandidátov do samosprávnych orgánov, do obecných a mestských zastupiteľstiev a za starostov a primátorov. O jednotlivé funkcie sa budú uchádzať nielen muži, ale aj mnoho žien. V zoznamoch sa bude uvádzať nielen meno a priezvisko kandidáta alebo kandidátky, ale aj ich zamestnanie, resp. povolanie a funkcia. V tejto súvislosti hodno pripomenúť, že ak sa o funkciu uchádza žena, názov zamestnania, povolania alebo funkcie treba uvádzať v ženskom rode, napr. starostka, primátorka, pedagogička, manažérka, investičná riaditeľka a pod.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Návesť – bez návesti, zvukové návesti

Optické alebo zvukové znamenie, ktorým sa čosi signalizuje, volá sa návesť, nie návestie, ako to niekedy počujeme. Slovo návesť funguje aj ako odborný termín v dopravnej terminológii. Slovo návesť sa svojím zakončením zaraďuje medzi podstatné mená ženského rodu vzoru kosť. Z toho vyplýva, že v genitíve jednotného čísla a v nominatíve a akuzatíve množného čísla má slovo návesť pádovú príponu mäkké -i, návesti. Správne teda vravíme bez návesti, zvukové návesti, železničné návesti, návesti sa dávajú návestidlom.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Zapchať, zápcha, nie zacpať, zácpa

V rozličných informáciách pre pacientov či chovateľov zvierat, ale aj v informáciách o dopravnej situácii sa niekedy môžeme stretnúť so slovom zácpa. Slovo zácpa však nepatrí medzi spisovné jazykové prostriedky, tak ako medzi ne nepatrí sloveso zacpať, od ktorého je utvorené. Na pomenovanie činnosti, pri ktorej sa nejaký otvor uzavrie tak, že sa niečím naplní, máme v spisovnej slovenčine sloveso zapchať, napr. zapchať dieru, zapchať si uši. Od slovesa zapchať je utvorené podstatné meno zápcha, ktoré funguje aj ako odborný termín v zdravotníctve, vo veterinárstve, ale aj v rámci dopravy. Zapchatie čriev sa teda volá zápcha podobne ako zapchatie ciest vozidlami sa volá dopravná zápcha.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Rusovce – rusovský, nie rusovecký

Jednou z mestských častí Bratislavy je bývalá samostatná obec Rusovce známa aj vykopávkami rímskej vojenskej osady Gerulaty a krásnym kaštieľom z druhej polovice 19. storočia. V jazykovej praxi sa stretáme s dvomi podobami prídavného mena utvoreného od názvu Rusovce, a to rusovský a rusovecký. Z nich je v spisovnej slovenčine správna iba podoba rusovský utvorená príponou -ský, ako je to aj pri iných názvoch zakončených na -ovce, napr. Bánovce – bánovský, Michalovce – michalovský, Mochovce – mochovský, Pozdišovce – pozdišovský. Správne sú teda názvy Rusovský kaštieľ, Rusovské jazero, Rusovské rameno.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať