Zavrieť

Porady

narok volna na pohreb

Wotan

Wotan je offline (nepripojený) Wotan

Wotan
Manzelke umrela stara mama. Ja, ako zamestnanec, mam narok na den volna v tomto pripade alebo nie? Nenasiel som v zakonniku uvedeny tento rodinny vztah - mojej manzelky stara mama - je to rodinny prislusnik v podstate aj vo vztahu ku mne. V pripade ze narok mam, ake potvrdenei je potrebne dolozit - z mestskeho uradu alebo od pohrebnej sluzby? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    VERONIKA6

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jana007 Pozri príspevok
    Zákonník práce §141 ods.2 písm.d

    d) úmrtie rodinného príslušníka
    1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
    2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
    K tomu bodu 3. - ak mi zomrie babka (teda prarodič) a nežila so mnou v spoločnej domácnosti, mám nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy? Nemusí byť splnená podmienka spoločnej domácnosti?[/QUOTE]

    ano, má nárok na pracovné volno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas. Spoločná domácnosť sa vyžaduje len u inej (v tomto odstavci) nevymenovanej osoby.
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    imanol Pozri príspevok
    dobry den.chcem sa spytat zomrel my stryko, mam narok na jeden den- ucast na pohrebe. uzna my ho zamestnavatel tento den. ak my ho uzna mam to platene ten jeden alebo len uznane na zaklade dokladu od pohrebneho utavu a nezaplateny dik
    Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy :

    d) úmrtie rodinného príslušníka
    1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
    2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

    Účasť na pohrebe musí preukázať potvrdením od pohrebnej služby alebo OU.
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    imanol Pozri príspevok
    tak podla tohto asi nie alebo sa mylim fakt neviem dik za pripadnu radu
    ak si so strýkom nežil v spoločnej domácnosti, nárok na platené volno nemáš. Ak ide o celodenné volno, je lepšie vziať si dovolenku, lebo nepl.volnom si skomplikuješ život v zdr.poisťovni (tento deň musíš zaplatiť ako samoplatitel)
    Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Wotan Pozri príspevok
    Manzelke umrela stara mama. Ja, ako zamestnanec, mam narok na den volna v tomto pripade alebo nie? Nenasiel som v zakonniku uvedeny tento rodinny vztah - mojej manzelky stara mama - je to rodinny prislusnik v podstate aj vo vztahu ku mne. V pripade ze narok mam, ake potvrdenei je potrebne dolozit - z mestskeho uradu alebo od pohrebnej sluzby? dakujem
    Súhlasím s Veronikou, len dodám k tomu potvrdeniu, dajú Ti ho na požiadanie v pohrebnej službe.
    Wotan

    Wotan je offline (nepripojený) Wotan

    Wotan
    aha, tak tym prarodicom asi myslia starych rodicov.

    Len ma to pomiatlo, pretoze prarodic je v mojom ponimani skor rodic starej mamy - a nie stara mama. Ale ok, tak dufam ze je to tak, ako si to myslim - teda mal by som mat narok na jeden den v pripade umrtia manzelkinej starej mamy.

    dakujem
    Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Wotan Pozri príspevok
    aha, tak tym prarodicom asi myslia starych rodicov.

    Len ma to pomiatlo, pretoze prarodic je v mojom ponimani skor rodic starej mamy - a nie stara mama. Ale ok, tak dufam ze je to tak, ako si to myslim - teda mal by som mat narok na jeden den v pripade umrtia manzelkinej starej mamy.

    dakujem
    Rodič je rodič, teda otec a mama, prarodič je teda ich rodič.
    maska2

    maska2 je offline (nepripojený) maska2

    sme viacerí kámoši maska2
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Úmrtie príbuzného



    • Pri úmrtí manžela alebo dieťaťa - dva dni plateného voľna plus jeden deň na účasť na pohrebe.
    • Pri úmrtí rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela jeho súrodenca, prarodiča alebo pravnuka, alebo prarodiča jeho manžela - jeden deň na účasť na pohrebe (plus jeden deň, ak obstaráva pohreb).
    • Zamestnanec má nárok na jeden deň plateného voľna aj vtedy, ak ide o účasť na pohrebe osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale v čase úmrtia s ním žila v spoločnej domácnosti (plus jeden deň, ak obstaráva pohreb).

    Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec, ktorému zomrela teta, ale v tom čase s ním nežila v jednej domácnosti?
    katka50

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    maska2 Pozri príspevok
    Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec, ktorému zomrela teta, ale v tom čase s ním nežila v jednej domácnosti?
    Pravdepodobne nie, v akom príbuzenskom vzťahu je teta ?

    Zákonník práce §141 ods.2 písm.d

    d) úmrtie rodinného príslušníka
    1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
    2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
    ivka70

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    maska2 Pozri príspevok
    Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec, ktorému zomrela teta, ale v tom čase s ním nežila v jednej domácnosti?
    V podstate ak zamestnavatel ma ochotu, moze (ale nemusi) preplatit zamestnavatelovi aj ucast na tetinom pohrebe, ak zamestnanec prinesie potvrdenie, podla

    § 141
    Dôležité osobné prekážky v práci


    .....

    (3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
    jana007

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Zákonník práce §141 ods.2 písm.d

    d) úmrtie rodinného príslušníka
    1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
    2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,[/QUOTE]

    K tomu bodu 3. - ak mi zomrie babka (teda prarodič) a nežila so mnou v spoločnej domácnosti, mám nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy? Nemusí byť splnená podmienka spoločnej domácnosti?
    imanol

    imanol je offline (nepripojený) imanol

    imanol
    dobry den.chcem sa spytat zomrel my stryko, mam narok na jeden den- ucast na pohrebe. uzna my ho zamestnavatel tento den. ak my ho uzna mam to platene ten jeden alebo len uznane na zaklade dokladu od pohrebneho utavu a nezaplateny dik
    Wotan

    Wotan je offline (nepripojený) Wotan

    Wotan
    ako dokazem zamestnavatelovi, ze osoba, ktorej som bol na pohrebe je moj rodinny prislusnik /v pripade ze ma ine meno napriklad - manzelkina stara mama, moja stara mama... atd? /

    Predpokladam ze pohrebna sluzba neskuma pri vystavovani potvrdenia ci som skutocne v takom vztahu so zosnulym ako tvrdim...
    buchač

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Schopnost porozumenia citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty. ...viac buchač
    Wotan Pozri príspevok
    ako dokazem zamestnavatelovi, ze osoba, ktorej som bol na pohrebe je moj rodinny prislusnik /v pripade ze ma ine meno napriklad - manzelkina stara mama, moja stara mama... atd? /

    Predpokladam ze pohrebna sluzba neskuma pri vystavovani potvrdenia ci som skutocne v takom vztahu so zosnulym ako tvrdim...
    NORMÁLNY zamestnávateľ neskúma .....

    NENORMÁLNY nech dokazuje sám ....teda , ak neverí - nedôveruje ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.