Zavrieť

Porady

vymena radiatorov v byte - problem s SVB

chcem vas poprosit o pomoc s nasledovnym problemom:

Kupili sme starsi byt a spolu s kompletnou rekonstrukciou by sme chceli aj vymenit radiatory.

Stretli sme sa ale s nevolou predsedu SVB, ktory nam najprv tvrdil, ze radiatory su spolocnym majetkom a ze si ich svojvolne menit nemozeme a nasledne, ze teda by sa to vymenit teoreticky mohlo, ale potrebujeme na to suhlas nadpolovicnej vacsiny VSETKYCH vlastnikov bytov v spolocenstve.

Chcem sa spytat, je toto normalny postup? Preco by sa mali ostatni vlastnici starat o to ci si ja radiatory vymenim alebo nie, ak dodrzim vsetky podmienky a radiatory spravne vyregulujem? Pride mi to len ako nezmyselna buzeracia.

Existuje nejaky zakon, ktory toto upravuje a na zaklade ktoreho mozem argumentovat, ze s vymena radiatorov je moja vec? Ako by ste tuto vec riesili?

Dakujem za radu.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Bytový zákon 182/1992
§ 2
(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").
11 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

nie je problém v tom, že máte hydraulické vyreguľovanie vykurovacej sústavy? Radiátory si menia vlastníci sami, my ako SVB sme platili termostatickú hlavicu a spodný ventil, aby sa nemuseli vypúšťať komplet stúpačky...ja som predseda a bol by som rád ak by si všetci vymenili staré za nové.....(praskne, vytopí všetky byty) treba ti pozrieť zákon o vlastníctve b....tam to je....
4 0
mattess mattess

mattess je offline (nepripojený) mattess

@Mária27 - z vaseho prispevku dedukujem, ze kedze sa nejedna o spolocne casti tym padom by to nemalo rozhodovat SVB, je tak? DAkujem,

@IvanPK - o hydraulickom vyregulovani mi spravca nehovoril, takze neviem, prezistim, kazdopadne po vymenie nieje problem system vyregulovat opat, ano? Zakon o vl. bytov studujem, a nic o radiatoroch som nenasiel. Ak nieco v zakone nieje explicitne uvedene, znamena to, ze sa k tomu vyjadrovat nemozu, je tak?

Ako by ste postupoval vy v mojom pripade, tj. ako by ste presvecil predsedu SVB, ze to nieje vlastne ich vec.

Dakujem,
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

to je ťažké povedať, ja som predseda SVB a v predošlom príspevku som to napísal...mária27 Ti to napísala perfektne....
0 0
mattess mattess

mattess je offline (nepripojený) mattess

Este jedna otazka - ak mam termostaticky hlavicu ale nemam spodny ventil, da sa to vymenit bez vypustenia stupaciek?

dakujem
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Podľa môjho názoru by výmena nemala byť problém, ale za predpokladu, že dodržia sa všetky parametre radiátorov také isté ako sú teraz!. Mali by Ti to previesť odbodrníci a nie sám, lebo je nutné odstaviť stupačku, spustiť celý systém a ak máš teraz na nich namontované merače a hlavice, oni to urobia ako je to správne ale hlavne pri laickej výmene by sa mohla stať, že zatopíš všetky priľahlé byty a byty pod sebou . Mária tu uviedla všetko, čo je v zákone o vlastníctve bytov. Musíš ale požiadať o to (u Vás SVB) písomnou formoua nie je k tomu potrebný súhlas vlastníkov, iba ak uviesť niekde na vývesnej tabuli, že v akom časovom termíne sa výmena bude robiť a poprosiť ostatných o stŕpenie za hluk.
4 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

nie nedá, my sme to robili pri hydrau.....vyreg...musí sa vypustiť celá sústava, keď bola tak majstri na všetky radiátory namontovali hore hlavicu a dole ventil, potom sa napustí celá sústava, skontroluje či niekde netečia a potom odvzdušní....
2 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Ešte doplním, že bez súhlasu SVB sa to celkom nedá a ani to nie je pravdy, že SVD do toho nemá čo hovoriť, lebo oni sú aj správcom a zodpovedajú za to. Za predpokladu, ako som vyššie uviedla, by Ti predseda nemal dôvod nevydať súhlas.
0 0
mattess mattess

mattess je offline (nepripojený) mattess

predseda sa ale obranuje tym, ze to musi rozhodnut nadpolovicna vacsina vsetkych vlastnikov bytov - toto je ten najvacsi problem a to co nechapem, ze preco by mal nejaky senilny dedko z vchodu na opacnej strane panelaku rozhodovat o mojich radiatoroch - ved to je smiesne.

ja myslim, ze suhlas predsedu SVB by mal stacit, co myslite? Resp. preco by mohol s tym nesuhlasit?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahoj...

my mame tiez vyregulovane kurenie v byte a mame tie "merace" na radiatoroch. Kupila som nove radiatory, odpojila stare, menila som cele rozvody od stupaciek, zavolala spravcovi a ten poslal firmu, ktora mi prehodila merace zo starych na nove. Vodu do radiatorov sme odstavovali v stupackach o poschodie nizsie od nas (petrzalsky byt), vodu v radiatoroch sme vypustili do kybla.

Nikto nenamietal, ani spravca, ani firma ktora prehadzovala merace.

Suseda ked som menila radiator mi este povedala, ze aj ona menila minuly rok, lebo jej tiekol. To v takom pripade ked mi tecie radiator a nici parkety to by mala akoze obiehat ludi a pytat si podpisy na vymenu?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Netreba súhlas, nesmieš však spôsobiť žiadnu škodu. Radiátory sú tvoje vlastníctvo tak ako napr. okná, ktoré si vymeníš tiež kedy chceš.
Čo ti ja neviem povedať, sú tie technické veci. Viem, že aj u nás v dome to treba ohlásiť kvôli vyregulovaniu, ale čo je to vyregulovanie, som doteraz dobre nepochopila.
Zitulda je na tieto veci odborník, to viem iste.
5 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Treba to len nahlásiť predsedovia a žiadny súhlas nie je potrebný. V prípade, že máte hydraulické vyregulovanie, tak v projekte sú parametre radiátorov v každom byte a tie by sa mali dodržať. Ale aj tam ti projektant povie, aká odchylka je možná. Nesmieš sám manipulovať s meračmi na radiátoroch. Tie ti preložia pracovníci firmy, ktorá Vám robí odpočet.
Čo sa týka vypusteniu stúpačky, tak v letnom období to nie je problém a ak máš vypúšťacie ventily na radiátoroch, tak si radiátor zavrieš, vypustíš z neho vodu a vymeníš. nemusí sa vypúšťať celá stúpačka.
5 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Mária, hydraulické vyregulovanie (povedané laicky) je nastavenie celého vykurovacieho systému tak, že sa v dome odoberie len skutočné teplo, ktoré je vyregulované podľa teploty v miestnostiach. Určite sa ozve Sito alebo PASKOV, tí to vysvetlia.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

verkaz Pozri príspevok
Mária, hydraulické vyregulovanie (povedané laicky) je nastavenie celého vykurovacieho systému tak, že sa v dome odoberie len skutočné teplo, ktoré je vyregulované podľa teploty v miestnostiach. Určite sa ozve Sito alebo PASKOV, tí to vysvetlia.
Vieš, takto som to už počula, ale si to neviem predstaviť, čo tam a kde nadstavujú ... Sito asi umrel.
3 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

To zk24...citujem :zavolala spravcovi a ten poslal firmu, ktora mi prehodila merace zo starych na nove.
a mám iba jednu otázku k tomu. Verím, že ak už Ti dali nové merače na radiátory museli dať iba také isté, ako sú v iných bytoch. Nesmú byť na radiátoroch rôzne merače čo sa týka ich typu a od rôznych výrobcov. U nás pri výmene prídu odborníci od správcu, odmontujú merače a znova tie isté namontujú na nový radiátor.
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Zitulda Pozri príspevok
To zk24...citujem :zavolala spravcovi a ten poslal firmu, ktora mi prehodila merace zo starych na nove.
a mám iba jednu otázku k tomu. Verím, že ak už Ti dali nové merače na radiátory museli dať iba také isté, ako sú v iných bytoch. Nesmú byť na radiátoroch rôzne merače čo sa týka ich typu a od rôznych výrobcov. U nás pri výmene prídu odborníci od správcu, odmontujú merače a znova tie isté namontujú na nový radiátor.
Zle to bolo pochopene. Merace ostali povodne, ale prehodili ich zo starych radiatorov na nove... Asi som to zle napisala. Merace su samozrejme tie iste
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Mária27 Pozri príspevok
Vieš, takto som to už počula, ale si to neviem predstaviť, čo tam a kde nadstavujú ... Sito asi umrel.
Majka nestraš verím že sa mu nič nestalo...myslím pozitívne Po výpočtoch, aby bola zaistená teplota stanovená vyhláškou , tak sa to nastavuje v hlaviciach. Pozrite si tému:
http://www.porada.sk/t157439-co-mera...diatoroch.html
1 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Prosím nech to nie je pravda. Je mi divné, že sa odmlčal ale to nie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

verkaz Pozri príspevok
Prosím nech to nie je pravda. Je mi divné, že sa odmlčal ale to nie.
Ale kuš dievčatá, čo to vravíte, Sito je určite v poriadku, len prišiel do fázy, kedy si treba od Porady oddýchnúť...ja som to už urobila viackrát, vratila som sa , ale už nie tak radostne...Porada je čím dalej ťažšie stráviteľná a tak si občas treba nechať žalúdok v kľude...ja verím, že sem príde znova.
3 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Ja by som chcel vedieť ako to urobili ostatní vlastníci na celom území Slovenska, predpokladám, že ich 90% -95% vymenilo bez nejakých súhlasov, čo Vy na to?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať