Zavrieť

Porady

odpočet daňovej straty

Prosím o radu: môžem odpočítať /umoriť stratu minulých období aj v tom prípade, ak ju spoločník uhradil vkladom do firmy? Nárok na odpočet straty mu zostal? Nemám v tom jasno.Ďakujem za radu!
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved som to tak napísala - citujem samu seba :
Lida
hej, znížili stestratu... ale daňovú, až ste sa dostali do zisku a zrejme platili daň. Ale účtovne ste si nepomohli.
Podajte aspoň dodatočné DP, aby sa vám ta daň vrátila, lebo tie odpisy si nebudete môcť uplatniť v inom období.
nemusíte podávať dodatočné daňové, lebo ste si sami sebe zvýšili daňovú povinnosť. Ale je to jediná možnosť ako tú zaplatenú daň dostať nazad.
Nejde o prerušené odpisovanie v zmysle ZDP. Nemôžete odpisovať o rok dlhšie. Ak dodatočné DP nepodáte, tak o tieto odpisy ste prišli definitívne.
Žiaľ.
0 0
INES INES

INES je offline (nepripojený) INES

ďakujem potešila ma odpoveď aj keď to asi znie divne, ešte ak môžem podľa toho čo sa tu predtým písalo" keď sme mali za r.2004 stratu účtovnú aj daňovú, tú účtovnú uhradili spoločníci-VZ schválilo, znamená to že tá daňová ostala a môžeme ju umoriť v nasledujúcich 5 rokoch a nevadí, že sme to neurobili už tento rok aj keď by to bola len malá časť?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
INES
ďakujem potešila ma odpoveď aj keď to asi znie divne, ešte ak môžem podľa toho čo sa tu predtým písalo" keď sme mali za r.2004 stratu účtovnú aj daňovú, tú účtovnú uhradili spoločníci-VZ schválilo, znamená to že tá daňová ostala a môžeme ju umoriť v nasledujúcich 5 rokoch a nevadí, že sme to neurobili už tento rok aj keď by to bola len malá časť?
Nevadí ... môžete tak urobiť v rokoch nasledujúcich (do piatich rokov ako uvádzate). Umorovanie môže byť nepravidelné ... teda nevadí, že ste v roku 2004 nič neumorovali. Podstatné je vyplnenie daňového priznania za rok 2005 a tam ste naznačili, že stratu za rok 2004 zatiaľ neumorujete.
0 0
INES INES

INES je offline (nepripojený) INES

Diky moc uz mam v tom jasno
0 0
mafianska mafianska

mafianska je offline (nepripojený) mafianska

prajem dobry den,

budem rada, ak mi niekto poradi, pretoze neviem, ako mam rozumiet zneniu zakona o DzP PO, konkretne paragrafu 30 odpoctu danovej straty,
vacsina z vas tu pisala, ze ak dajme tomu po tri bezprostredne nasledujuce obdobia vykazal danovu stratu so suctom 200 000, v dalsom roku zisk, no neumoznil si odpocet danovej straty zo ZD, a v tomto roku mal opat kladny zaklad dane (a az teraz si chce umorit stratu z predchadzajucich obdobi),
-no a tu je problem: niektori pochopili znenie noveho zakona tak, ze ak som nevyuzila moznost odpoctu danovej straty za predch.obdobie, kedy som prvykrat dosiahla zisk, zanika mi automaticky narok na odpocet danovej straty.
- no niekde sa pise: na stranke etrendu, nejde mi skopirovat link,
(v skratke ak sa rozhodnem, ze umorim stratu az v tomto obdobi roku 2009, miesto roku 2008, kedy mi vznikla prvykrat DP), nevztahuje sa na mna pravo "suctu strat za predchadzajuce obdobia", ale plati stary zakon, a to vo vyske 1/5 suctu strat z 200 000, t.j. 40 000, prosim co si o tom myslite????
je to velmi dolezite,dakujem za rady
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
mafianska, pre umorovanie straty sa používajú dva zákony podľa roku vzniku straty. Ak Ti strata vznikla po roku 2004, platí už len platný zákon 595/2003, podľa ktorého sa strata umoruje do piatich rokov bez obmedzenia, čiže napr. aj straty z rokov 2004-2008 môžeš všetky použiť pre rok 2009.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mafianska Pozri príspevok
prajem dobry den,

budem rada, ak mi niekto poradi, pretoze neviem, ako mam rozumiet zneniu zakona o DzP PO, konkretne paragrafu 30 odpoctu danovej straty,
vacsina z vas tu pisala, ze ak dajme tomu po tri bezprostredne nasledujuce obdobia vykazal danovu stratu so suctom 200 000, v dalsom roku zisk, no neumoznil si odpocet danovej straty zo ZD, a v tomto roku mal opat kladny zaklad dane (a az teraz si chce umorit stratu z predchadzajucich obdobi),
-no a tu je problem: niektori pochopili znenie noveho zakona tak, ze ak som nevyuzila moznost odpoctu danovej straty za predch.obdobie, kedy som prvykrat dosiahla zisk, zanika mi automaticky narok na odpocet danovej straty.
- no niekde sa pise: na stranke etrendu, nejde mi skopirovat link,
(v skratke ak sa rozhodnem, ze umorim stratu az v tomto obdobi roku 2009, miesto roku 2008, kedy mi vznikla prvykrat DP), nevztahuje sa na mna pravo "suctu strat za predchadzajuce obdobia", ale plati stary zakon, a to vo vyske 1/5 suctu strat z 200 000, t.j. 40 000, prosim co si o tom myslite????
je to velmi dolezite,dakujem za rady
..... myslím si, že taká istá otázka je v príspevku č. 23 a odpoveď na ňu v príspevku 24
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať