Zavrieť

Porady

Potraviny-co kupujeme a jedavame?

Bryndza nie je bryndza,žinčica z kravskej srvátky,umelé ovocie a zelenina, dopovanie hydiny, krmenie prasat kostnou múčkou a výsledkom sú nechutné umeliny-je ešte možnost zohnat na SK ,zdravé a kvalitné potraviny? Nechápem prečo nechránime aj pravne svoje výrobky /však mame patenty EU,inde sa uplatnujú žaloby o poškodenie dobrého mena výrobku -išlo by to myslím u bryndze a ovčích syrov/Kam to všetko povedie,?
Naposledy upravil arizona : 06.06.17 at 23:14
Usporiadat
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

k tej lenivosti dopestovať si niečo doma. nie je to vždy len o lenivosti, ale aj o tom, že dnes je problém niečo si dopestovať.
či už kvôli rôznym škodcom ako slimáky, hraboše a podobne a na škodce už nezaberajú ani žiadne postreky. takisto aj výdatné dažde, nedajbože aj potopy často ničia úrodu. a problém je aj s diviakmi, ľudia si často pestujú, drú tam a nakoniec im úrodu zničí diviak.
veľa ľudí sa snaží sa aj niečo dopestovať, ale nakoniec im ostanú len oči pre plač a neostane im nič iné ako si skoro všetko kúpiť.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Na indiánov ste zabudli.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

220870 Pozri príspevok
Minule som kúpil čabjku (original) nestála ani za dobré slovo.
je fakt hnusná, tie oranžové mastné tuhé oká fúúúúj
0 0
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

to "na indiánov ste zabudli" úplne nechápem, ale ak niekto zastáva názor, že všetci čo majú možnosť nepestujú preto, že sú lenivý, tak netreba zabúdať na to, že na dedinách v okolí ktorých sú polia žijú hlavne starší, pôvodný obyvatelia tých dedín a oni sú naučený makať na poli.
ak sa už poľa vzdajú a sadia si iba v okolí domova, tak je to nie kvôli lenivosti, ale kvôli tomu, že niekoľko rokov po sebe im všetku úrodu zničia napríklad diviaky.
časť to aj tak nevzdá, práve kvôli tomu, že sú už tak naučený a nedokážu nesadiť veľké množstvá, hoci po iné roky o úrodu prišli. ale aj tak nakoniec všetko kupujú, lebo diviaky prídu znovu.
a toto píšem z vlastnej skúsenosti, u nás a v okolitých dedinách boli diviaky niekoľko rokov po sebe.
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

už budeme mat vraj umele mäso a ja že ho máme už teraz http://zaujimavosti.net/veda-a-techn...-rychlo-rastie
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

arizona Pozri príspevok
To si nevedel? To robia hlavne male obchodiky a obchody na dedinach. Tovar na velke auto by sa im neminul a s par kartonami im nijaky dodavatel nepride.Alebo ak by prisiel, tovar by ho vysiel dost draho.
Takze hypermarkety v okoli su najcastejsim "dodavatelmi "
Vieš bolo v začiatkoch sl. podnikania, takže som to naozaj nevedel. Teraz je to už známa vec každému. Do tohto zelovocu už nechodím roky.
0 0
Timer3 Timer3

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

Akurat vcera som videl na markize tych polakov, co predavaju z auta a ludia tam idu este nakupovat a nasi domaci krachuju... Ja tiez nechapem, ako moze niekto nakupovat maso zo zahranica v hypermarketoch, ved to vypecies a zostane ti tam pol deka umeliny na panvici a ludia este jak sialeny behaju za tymito akciami... Treba chodit do normalneho masiarstva a hladat domacu kvalitu, no na to treba mat mentalitu, ono slovaci predaju aj vlastnu mater, ak sa to oplati a v tom je problem... ine krajiny v EU si svoje nepustia a mozes im doniest lacnejsie a take iste dobre, opluju ta.
Zas neni ani dobre uzavriet domaci trh pred zahranicim, lebo si domaci vyrobcovia budu robit co chcu aj s kvalitou aj s masom. Zavadzat kvoty a cla su na obohatenie statu a nie na riesenie tochto problemu, dufajme, ze sa to zacne riesit. Zereme tu plasty a davame to jest aj nasim detom, hlavne ze je to lacne.. sme fakt smiesny.
0 0
Timer3 Timer3

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

misstka Pozri príspevok
k tej lenivosti dopestovať si niečo doma. nie je to vždy len o lenivosti, ale aj o tom, že dnes je problém niečo si dopestovať.
či už kvôli rôznym škodcom ako slimáky, hraboše a podobne a na škodce už nezaberajú ani žiadne postreky. takisto aj výdatné dažde, nedajbože aj potopy často ničia úrodu. a problém je aj s diviakmi, ľudia si často pestujú, drú tam a nakoniec im úrodu zničí diviak.
veľa ľudí sa snaží sa aj niečo dopestovať, ale nakoniec im ostanú len oči pre plač a neostane im nič iné ako si skoro všetko kúpiť.
Ja som bol akurat u babky minule, som sa s nou bavil o tomto, ze co uz nic nepestuje a hovori mi, ze ved sa pozri do zahrad susedom, vsade je burina, nikto uz nepestuje, radsej si to kupia, viac sa to casovo aj financne oplati.
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Ľubomír Pozri príspevok
Vieš bolo v začiatkoch sl. podnikania, takže som to naozaj nevedel. Teraz je to už známa vec každému. Do tohto zelovocu už nechodím roky.
Možnože sú radi že tam nechodíš
3 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

dan Pozri príspevok
Možnože sú radi že tam nechodíš
Možno, ale ja to neriešim.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Timer3 Pozri príspevok
Akurat vcera som videl na markize tych polakov, co predavaju z auta a ludia tam idu este nakupovat a nasi domaci krachuju... Ja tiez nechapem, ako moze niekto nakupovat maso zo zahranica v hypermarketoch, ved to vypecies a zostane ti tam pol deka umeliny na panvici a ludia este jak sialeny behaju za tymito akciami... Treba chodit do normalneho masiarstva a hladat domacu kvalitu, no na to treba mat mentalitu, ono slovaci predaju aj vlastnu mater, ak sa to oplati a v tom je problem... ine krajiny v EU si svoje nepustia a mozes im doniest lacnejsie a take iste dobre, opluju ta.
Zas neni ani dobre uzavriet domaci trh pred zahranicim, lebo si domaci vyrobcovia budu robit co chcu aj s kvalitou aj s masom. Zavadzat kvoty a cla su na obohatenie statu a nie na riesenie tochto problemu, dufajme, ze sa to zacne riesit. Zereme tu plasty a davame to jest aj nasim detom, hlavne ze je to lacne.. sme fakt smiesny.
My chovame osipane, ale mamina raz dostala chut na hovadzie, normalne kupujeme od nasho znameho, co vieme, ze chova - stvrtky, ale teraz sme chceli len na gulas kusok, tak sme sa stavili cestou z NR v jednych priestoroch oznacenych ako bitunok a cerstve maso a pod. v domneni, ze si kupime teda slovenske cerstve maso. Zial, nic takeho sa nedialo, dovoz a o cerstvosti ani reci. Ale ako reklama to bol od nich dobry tah predavat na byvalom bitunku.
Ja som tiez proti tomu, aby sa dovoz uplne zakazal, ale urcite by sa mali urobit nejake opratrenia, ktore zvyhodnia domacich, resp. im umoznia za realne ceny vyvoz - podobne ako su zvyhodneni zahranicni dodavatelia - aj zo strany svojho aj nasho statu.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Ľubomír Pozri príspevok
Vieš bolo v začiatkoch sl. podnikania, takže som to naozaj nevedel. Teraz je to už známa vec každému. Do tohto zelovocu už nechodím roky.
Co zelovoce... u nas, co predavaju popri ceste, maju svoj tovar z Kauf. a inych. Melony skupili v Kauflande, Tescu, navysili si cenu a oznacovali ich pri predaji ako slovenske, hoci u nas este nemohli byt, ale kupujuci casto o tom nema ani potuchy, kedy sa co urodi a ako to odlisit a mysli si, ze ved pri ceste - to ako z dvora, to musi byt nas tovar... Houby.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Timer3 Pozri príspevok
Ja som bol akurat u babky minule, som sa s nou bavil o tomto, ze co uz nic nepestuje a hovori mi, ze ved sa pozri do zahrad susedom, vsade je burina, nikto uz nepestuje, radsej si to kupia, viac sa to casovo aj financne oplati.
Ale babka predpokladam, ze este pestuje... ona to ma v krvi.
Vela ludom sa to tiez neoplati, pretoze aj nevedia pestovat, nepoznaju uz tie finty ako poznali nasi stari rodicia. Myslia si, ze zaseju a ze im to same vyrastie. Ked to skusia a prd maju, nechaju to tak. To je dalsia skupina ludi.

A suhlasim tiez, ze svoje robia financie - ked nejaky hypermarket v case zberu nakladaciek u nas, znizi cenu zavarenych nakladaciek - za pohar 60 centov, tak ako mozu ludia zavarat?
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Chokma Pozri príspevok
Ale babka predpokladam, ze este pestuje... ona to ma v krvi.
Vela ludom sa to tiez neoplati, pretoze aj nevedia pestovat, nepoznaju uz tie finty ako poznali nasi stari rodicia. Myslia si, ze zaseju a ze im to same vyrastie. Ked to skusia a prd maju, nechaju to tak. To je dalsia skupina ludi.

A suhlasim tiez, ze svoje robia financie - ked nejaky hypermarket v case zberu nakladaciek u nas, znizi cenu zavarenych nakladaciek - za pohar 60 centov, tak ako mozu ludia zavarat?
Nie je umenie zasadiť a vypestovať. Umenie je zobrať úrodu,pretože ľudia sa s tým natrapia potom prídu tí hnedší a je po úrode. Robota vyšla nazmar.
0 0
Timer3 Timer3

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

Chokma Pozri príspevok
Ale babka predpokladam, ze este pestuje... ona to ma v krvi.
Vela ludom sa to tiez neoplati, pretoze aj nevedia pestovat, nepoznaju uz tie finty ako poznali nasi stari rodicia. Myslia si, ze zaseju a ze im to same vyrastie. Ked to skusia a prd maju, nechaju to tak. To je dalsia skupina ludi.

A suhlasim tiez, ze svoje robia financie - ked nejaky hypermarket v case zberu nakladaciek u nas, znizi cenu zavarenych nakladaciek - za pohar 60 centov, tak ako mozu ludia zavarat?
Nie uz ani ona nepestuje, jednak je stara a uz proste koli tomu sa jej nechce s tym, aj ked pozna finty, ved mala kacky male furt, prasa, sliepky, zajace, teraz nic a tiez cigani lubia chodit, no ja som chcel ze na jej zahrade by som si trosku popestoval, ale zistil som, ze uz ani studnu nema, a fakt to nemusi dobre dopadnut a este sa tomu venovat popri robote na smeny... No ked budem mat vlastne a chcem na dedinu, tak nieco budem urcite, aspon trochu pre seba, zeleninu a mozno dam datelinu a kravu, kozu ci zajace, proste vytvorit nejaky cyklus, ak by som aj choval. A ano vraj chybaju mlady polnohospodari, ludia idu radsej na ekonomiu a informatiku v dnesnej dobe, podla mna je to chyba, potom jeme co jeme..
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Ľubomír Pozri príspevok
Nie je umenie zasadiť a vypestovať. Umenie je zobrať úrodu,pretože ľudia sa s tým natrapia potom prídu tí hnedší a je po úrode. Robota vyšla nazmar.
No... podla mna to umenie je. Aspon podla toho, ked pocuvam otazky, pripadne nazory niektorych. Clovek si mysli, ze to musi byt jasne kazdemu a nie je. Dokazom toho je aj rubrika na porade Zahradka, kde sa nie vzdy chvalime, ako nam to samo od seba vyrastlo, ale aj pytame ako na to, aby to vyrastlo.

Napr. vela ludi k nam pride a nevie dopestovat taky vodovy melon. Zasadia (vyber odrody), polievaju hlava nehlava, ohrdzavie im hlavny kolovity koren a dopestuju akusi neurcitu spongiovitu hmotu. A je po umeni. To len jeden priklad.

Dalsi pohlad je ten, ze ludia sa uspokoja s kdecim. Tzn. ze aj ked dopestuju nie velmi podareny plod, ktory by si normalne na trhu nekupili, su s nim spokojni, lebo to dopestovali oni. Potom by som tiez povedala, ze dopestovat nie je umenim...

Ti "Indiani", ktorym to rastie zadarmo - ktorych spominas, su dalsou parketou, ktoru treba riesit, samozrejme... a kazdy to riesi po svojom. Alebo radsej nesadi... ma na vyber.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Timer3 Pozri príspevok
Nie uz ani ona nepestuje, jednak je stara a uz proste koli tomu sa jej nechce s tym, aj ked pozna finty, ved mala kacky male furt, prasa, sliepky, zajace, teraz nic a tiez cigani lubia chodit, no ja som chcel ze na jej zahrade by som si trosku popestoval, ale zistil som, ze uz ani studnu nema, a fakt to nemusi dobre dopadnut a este sa tomu venovat popri robote na smeny... No ked budem mat vlastne a chcem na dedinu, tak nieco budem urcite, aspon trochu pre seba, zeleninu a mozno dam datelinu a kravu, kozu ci zajace, proste vytvorit nejaky cyklus, ak by som aj choval. A ano vraj chybaju mlady polnohospodari, ludia idu radsej na ekonomiu a informatiku v dnesnej dobe, podla mna je to chyba, potom jeme co jeme..
Ziaci nemenovanej strednej skoly s ekonomickym zameranim, ked sa ich ucitelka opytala, preco si vybrali prave tu skolu, odpovedali: A co som mal ist na hnojarinu? V tu chvilu boli na polutovanie, lebo sami nemali nejaku inu motivaciiu ist na skolu, ktorej boli studenti. A pravdou je, ze aj na tej hnojarine, nie vsetci maju nejaku motivaciu pre svoj odbor. A v tom je problem. Nejako sa uz nedelime podla zaujmu do skol, ale podla prestize aku ta-ktora skola ma, aka skola je v kurze, kde zarobim viac prachov...
Potom mame nasledne vela ludi so syndromom vyhorenia vo svojom zamestnani, pretoze nenaplna ich potreby, tuzby a ich talenty su nevyuzite... a adekvatny k tomu je aj vysledok ich prace.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Chokma Pozri príspevok
Ziaci nemenovanej strednej skoly s ekonomickym zameranim, ked sa ich ucitelka opytala, preco si vybrali prave tu skolu, odpovedali: A co som mal ist na hnojarinu? V tu chvilu boli na polutovanie, lebo sami nemali nejaku inu motivaciiu ist na skolu, ktorej boli studenti. A pravdou je, ze aj na tej hnojarine, nie vsetci maju nejaku motivaciu pre svoj odbor. A v tom je problem. Nejako sa uz nedelime podla zaujmu do skol, ale podla prestize aku ta-ktora skola ma, aka skola je v kurze, kde zarobim viac prachov...
Potom mame nasledne vela ludi so syndromom vyhorenia vo svojom zamestnani, pretoze nenaplna ich potreby, tuzby a ich talenty su nevyuzite... a adekvatny k tomu je aj vysledok ich prace.
je to smutné ale je to tak,nedajbože o pár rokov nebude kto pestovat a hospodarit-neviem prečo je gazdovanie tak dehostované,ved poznat všetko potrebné k pestovaniu plodín alebo chovu zvierat treba poznatky,robit na poli a okolo statku je drina ale ten pohlad na pole plné plodov stojí za to,ak nepríde nejaka živelná pohroma.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

je ponuka a je dopyt-prečo sa tie dve naše potvori nevedia strednút?
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

trisestri Pozri príspevok
je ponuka a je dopyt-prečo sa tie dve naše potvori nevedia strednút?
Vcera sa u nas stretli dvaja pani, jeden priniesol nakladacky, aby sme mu ich ich vykupili a druhy prisiel, ze chce nakladacky kupit. Tomu prvemu bola suma mala a ten druhy nechcel dat viac ako je vykupna cena. A to su obaja jednotlivci, ktori to nerobia z nejakych obchodnych dovodov, neziju z toho, proste jeden priniesol prebytok a ten druhy si chcel zavarit.

Predvcerom zas dosiel jeden pan a ak ide o rajciny, vzdy sa pytame na odrodu, pretoze je potrebne vediet, ci rajciny po obrati maknu, resp. ako dlho vydrzia pevne, ci zvladnu prevoz zopar kilakov na sever Slovenska. Mal presne 8 kg rajcin Tornada. Tornado su rajciny vhodne na priamy konzum, nie na prevoz. Vzdy, ked aj predavame priesady, pytame sa ludi, ci to chcu na svoju potrebu, na priamy konzum alebo chcu o 10 centov drahsie, ale kvalitnejsie racinky, ktore vydrzia po obrati viac.
Dotycny pan nas presviedcal, aby sme mu ich vzali, ze co on s tym bude robit. Mala som chut mu doniest recept napretlak, kecup a pod. A on si hudol, ze za taku cenu.

Ano, cena je nic moc. My to vieme. A predavame za tu cenu aj nas vlastny tovar, to vela ludom unika.

Ale poviem ti nieco - ked preberam nase rajciny alebo papriku alebo cokolvek ine, vzdy sa sama seba pytam, ci by som si ten plod na trhu kupila. Je to jednoducha otazka a velmi uzitocna. Vela ludi si ju vsak nekladie. Chcu jednoducho predat, ale nevedia pochopit aj druhu stranku. A to sa dotyka aj ceny - ti, co chcu tovar dodat, by chceli svety (aj ked pochybujem, ze by si to, co prinesu za tu cenu oni kupili) a ti, co pridu tovar zobrat, chcu zas neviem aku kvalitu za smiesnu sumu.

Toto nie je zovseobecnovanie. Je to len popis niektorych pripadov. Ale odzrkadluje to nejake to myslenie a problemy - preco sa ponuka a dopyt nie vzdy stretnu...
Naposledy upravil Chokma : 21.07.11 at 19:09
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať