Zavrieť

Porady

vodomery

Dobry den, chcem sa spytat ci mi neviete poradit vyhlasku alebo zakon, kde sa pise o tom, kto zodpovedá za vodomery v bytovom dome. Jedná sa o podruzne vodomery. Dakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

fifo1 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat ci mi neviete poradit vyhlasku alebo zakon, kde sa pise o tom, kto zodpovedá za vodomery v bytovom dome. Jedná sa o podruzne vodomery. Dakujem
Trochu upresni otázku, resp. kam s tým mieriš? Merače sú majetkom vlastníkom bytov, takže sami vlastníci sú zodpovední za ne.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

fifo1 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat ci mi neviete poradit vyhlasku alebo zakon, kde sa pise o tom, kto zodpovedá za vodomery v bytovom dome. Jedná sa o podruzne vodomery. Dakujem
Aj keď sú to podružné vodomery, ale používajú sa v obchodnom styku tak sú to určené meradlá a musia spĺňať požiadavky v zmysle Zák. 142/2000 Z.z. v znení neskorších predpisov. Tu je citácia:
§ 19
Používanie určených meradiel

(1) Určené meradlá možno používať na daný účel, len ak majú platné overenie, ak sa toto vyžaduje.

(2) Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná

a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené (§ 8), a na daný účel existuje druh meradla ustanovený všeobecne záväzným právnym predpisom, ak osobitný predpis7) neustanovuje inak alebo ak úrad neudelil výnimku,
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu podľa tohto zákona,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumov ich overenia.

(3) Poškodzovanie, pozmeňovanie alebo odstraňovanie platných overovacích značiek, zabezpečovacích značiek alebo značiek montážnika je zakázané.

(4) Ak je meradlo počas používania zaradené do skupiny určených meradiel, podlieha overeniu. Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná objednať jeho overenie najneskôr do 90 dní od jeho zaradenia do skupiny určených meradiel. Podmienkou uvádzania na trh ďalších meradiel tohto typu môže byť aj schválenie typu. Ak typ tohto meradla nevyhovie určeným požiadavkám, ústav typ neschváli a úrad prijme opatrenia na stiahnutie meradiel tohto typu z používania ako určených meradiel.

(5) Ak pri používaní určeného meradla môžu byť poškodené záujmy fyzickej osoby alebo právnickej osoby, je táto oprávnená požiadať ústav alebo určenú organizáciu o vykonanie skúšky meradla v rozsahu skúšky pri overení a vydanie dokladu o jej výsledku.

(6) Určené meradlo sa pri skúške podľa odseku 5 považuje za vyhovujúce, ak jeho chyba neprekročí dvojnásobok najväčšej dovolenej chyby pri overení, ak osobitný predpis neustanovuje inak.


Podľa mňa je to zákonná povinnosť a tak by sa mal o to starať ten, kto ich používa (správca, SVB), pretože ak meradlo nespĺňa zákonné požiadavky zodpovednosť za ne nesie on (správca, SVB).
A ako sa to zabezpečuje v praxi o tom je dosť príspevkov na Porade. Za najhlúpejší nápad považujem ten, keď sa má o to starať sám vlastník bytu (bolo to uvedené v jednom príspevku).
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
No musim teda oponovat. Kedze je vlastnictvom majitela bytu, mal by sa o jeho ciachovanie starat sam. A co sa tyka spravcu, ten dostane pokutu len ak rozpocita nakaldy podla neovereneho meradla. Je teda v zaujme spravcu, aby mal ciachovanie pod kontrolou. Suhlasim ze ak by to nebolo na spravcoch, bola by to katastrofa. Ale zodpovednost ma vlastnik bytu a spravca len ako pouzije udaj z neciachovaneho meradla to je vsetko. Mali sme x kontrol a taka je realita.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ale za výmenu a montáž vodomeru a jeho presné dodržanie ciachovania alebo výmeny za nový nesie zodpovednosť správca domu alebo predseda SVB. Na toto tam správca je-
1 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
lubica_02 Pozri príspevok
Ale za výmenu a montáž vodomeru a jeho presné dodržanie ciachovania alebo výmeny za nový nesie zodpovednosť správca domu alebo predseda SVB. Na toto tam správca je-
Presne v tomto sa mylis. Vodomer je majetkom vlastnika a bytu takze zodpoveda on.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

je to Tvoj názor - neberiem Ti ho - len mala otazka - kto zabezpečuje výmenu vodomerov v byte - vlastník ? Myslím, že správca a prečo to vieme, lebo to nemôže robiť každý, ale osoba oprávnená.
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
Ani spravca nie je osoba opravnena, tou je montazna firma ktora musi mat metrologicku certifikaciu. A poznamocka, ja nie som za to, aby sa starali vlastnici o vodomery lebo by v tom bol bordel. Ale otazka znela kto je pred zakonom zodpovedny a je to jednoznacne vlastnik bytu. Spravca je zodpovedny len za rozpocitanie podla neovereneho meradla. A kazdy vlastnik si moze kedykolvek dat vymenit meradlo opravnej firme a spravcovi len doruci montaznu kartu....
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Naše SVB to rieši nasledovne, odsúhlasili sme že vždy v lehotách sa vymenia vodomery na SV a TÚV a náklady znáša SVB..a je v tom poriadok.....
1 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Jozef Štora Pozri príspevok
Ani spravca nie je osoba opravnena, tou je montazna firma ktora musi mat metrologicku certifikaciu. A poznamocka, ja nie som za to, aby sa starali vlastnici o vodomery lebo by v tom bol bordel. Ale otazka znela kto je pred zakonom zodpovedny a je to jednoznacne vlastnik bytu. Spravca je zodpovedny len za rozpocitanie podla neovereneho meradla. A kazdy vlastnik si moze kedykolvek dat vymenit meradlo opravnej firme a spravcovi len doruci montaznu kartu....
Takto vzniká chaos pri dátume výmeny vodomerov, takto by som to riešiť nechcela, v tomto prípade je výhodnejšie to urobiť hromadne pre celý dom v jednom termíne.Správca nie je osoba certifikovaná , to je O.K., ale je povinná evidovať dátumy výmeny vodomerov, ja tie vodomery nechcem meniť správcom.
1 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

ešte keby boli rovnaké termíny výmien vodomerov 5 rokov na TUV a SV a nie 4 a 6......len aby sme to mali komplikované...neviem ako je to v EU....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

IvanPK Pozri príspevok
ešte keby boli rovnaké termíny výmien vodomerov 5 rokov na TUV a SV a nie 4 a 6......len aby sme to mali komplikované...neviem ako je to v EU....
Ja by som navrhovala obidva každých 7 rokov, však dnes už zďaleka nepretečie nimi toľko vody, ako keď stála SV 6sk a teplá už ani neviem koľko Takže nie sú tak vyťažené
2 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Jozef Štora Pozri príspevok
A poznamocka, ja nie som za to, aby sa starali vlastnici o vodomery lebo by v tom bol bordel. Ale otazka znela kto je pred zakonom zodpovedny a je to jednoznacne vlastnik bytu. Spravca je zodpovedny len za rozpocitanie podla neovereneho meradla. A kazdy vlastnik si moze kedykolvek dat vymenit meradlo opravnej firme a spravcovi len doruci montaznu kartu....
Tak tým by som si nebol taký istý. Zákon hovorí že (citát):

Následné overenie

(1) Následné overenie je každé overenie, ktoré nasleduje po prvotnom overení. Následné overenie je povinný zabezpečiť používateľ meradla. Objednávku na následné overenie je povinný podať ústavu, určenej organizácii alebo autorizovanej osobe najmenej 60 dní pred skončením času platnosti overenia a vždy pri zániku platnosti overenia [§ 15 ods. 6 písm. b) až e)].


Takže Tvoje tvrdenie je na vode. Dúfam, že je nám jasné kto je "používateľ meradla".
Povinnosťou vlastníka bytu podľa iných záväzných predpisov je sprístupniť byt na výkon tejto činnosti. Ak tak neurobí, tak iný záväzný predpis hovorí o tom, ako môže byť nedisciplinovaný vlastník postihnutý. To hovorí zákon.

To o čom tu je diskusia je už vlastná predstava správcov, ktorí sa istia a takto presúvajú zodpovednosť na vlastníkov napriek tomu, že tí platia za správu a toto ja považujem za exces, extrém a nefér prístup (aj keď sa to mnohým nepáči a taký postup považujú za "normálny" a je ich väčšina).

Pre lepšie pochopenie uvediem príklad.
Ja si prenajmem priestor s mostovou váhou a budem vykupovať kovošrot. Za tú váhu nesie zodpovednosť majiteľ objektu, alebo ja ? Chcel by som vidieť toho majiteľa, ktorý by mi prenajal priestor a nechal si zodpovednosť za určené meradlo- váhu na sebe. Napriek tomu pre kontrolný orgán budem partnerom vždy ja a nie vlastník.
A to je prípad tých čo obhajujú názor že za meradlo je zodpovedný vlastník meradla.
Naposledy upravil Julian : 01.06.11 at 20:29
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
Z coho je jasne kto je pouzivatel meradla? Spravca podla neho vlastnikovi rozpocitava vlastnikovu spotrebu vlastnikovej vody a zuctuje vlastnikove peniaze... Opakujem ja som za to, aby sa o to staral spravca ale zodpovednost je de iure na vlastnikovi. Pre spravcu je zavazne meradlo paty domu. Ale mozno sa pravna uprava vyjasni nejakou novelou ktora odstrani tento vecny dohad...
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Kto je použivateľ meradla je definované v zákone.
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
§ 8
(3) Meranie súvisiace s platbami je najmä meranie v obchodných vzťahoch, meranie na určovanie ceny pri priamom predaji verejnosti a meranie na účely
výpočtu cla, taríf, daní, zvýhodnení, pokút, odškodnenia a poistenia.

§19
(2) Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná
a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené (§ 8), ak osobitný predpis7) neustanovuje inak alebo ak úrad neudelil výnimku,
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu podľa tohto zákona,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumu ich posledného overenia

No a teraz skusme z toho von. Kedze sa pouzivaju vodomery na rozpocitanie vody, su urcenymi meradlami a podliehaju overovaniu. Avsak rozpocitanie nie je obchodny styk podla tohto zakona, lebo spravca vodu nekupuje a vlastnikom nepredava. Preto spravca nie je Podnikatelom ani inou pravnickou osobou podla tohto zakona. Navyse spotrebu neuctuje v sulade s pravidlami ako nasobok nameranej spotreby a jednotkovej ceny, ale ako nasobok spotreby pomerne upravenej podla suctu spotrieb bytov deleny spotrebou meradla na pate a nasledne tento udaj nasobeny jednotkovou cenou. Taktiez sa medzi spravcom a vlastnikmi jedna o obciansko-pravny a nie obchodno-pravny vztah. Spravca je len ekonom, ktory prerozdeluje, cize sa nejedna ani o predaj konecnemu spotrebitelovi. Skratka v zakone je to uplne dopletene. Hlavne ak si zoberieme ze vodomer nie je vlastnictvom spravcu. Koho je? Vlastnika bytu. Ked menite spravcu, vodomery sa nedemontuju ani nepreplatia byvalemu spravcovi. Cize toto je ta motanica z ktorej treba ist von!!!!!
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ty ako správca nezabezpečuješ dom po technickej stránke ? robíš len uct., sleduješ platby a ostatné nechávaš na vlastníkoch ?
Veď správca v zmluve o výkone správy má presne špecifikované povinnosti a práva, takže neviem ktorý z vlastníkov bytov by podpísal zmluvu, na riadny výkon správy bytového fondu bez technického zabezpečenia, či sú to opravy , rekonštrukcie, revízie alebo aj výmenu vodomerov. Ja zabezpečujem všetko, ešte ak má záujem vlastník bytu aj opravu zariadení, ktoré sú vo vlastníctve bytu.
Vodomer nie je vlastníctvom správcu, ale ani dom, kde vykonáva správu nie je vlastníctvom správcu a predsa má povinnosť vykonávať túto službu s najlepším úmyslom, a starať sa o dom ako by bol jeho vlastníctvom, dbať o výmenu pomerových meradiel v zmysle zákona a starať sa bezpečnú prevádzku domu,
je to veľká zodpovednosť a preto netreba hádzať na vlastníkov bytov zodpovednosť za výmenu určených meradiel, ale upozorniť ich na ich povinnosti , lebo najväčší problém aj tak nesie potom na pleciach len správca.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

http://www.porada.sk/t147992-sei-kompetencie.html
§ 17
(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)
4 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
lubica_02 Pozri príspevok
Ty ako správca nezabezpečuješ dom po technickej stránke ? robíš len uct., sleduješ platby a ostatné nechávaš na vlastníkoch ?
Veď správca v zmluve o výkone správy má presne špecifikované povinnosti a práva, takže neviem ktorý z vlastníkov bytov by podpísal zmluvu, na riadny výkon správy bytového fondu bez technického zabezpečenia, či sú to opravy , rekonštrukcie, revízie alebo aj výmenu vodomerov. Ja zabezpečujem všetko, ešte ak má záujem vlastník bytu aj opravu zariadení, ktoré sú vo vlastníctve bytu.
Vodomer nie je vlastníctvom správcu, ale ani dom, kde vykonáva správu nie je vlastníctvom správcu a predsa má povinnosť vykonávať túto službu s najlepším úmyslom, a starať sa o dom ako by bol jeho vlastníctvom, dbať o výmenu pomerových meradiel v zmysle zákona a starať sa bezpečnú prevádzku domu,
je to veľká zodpovednosť a preto netreba hádzať na vlastníkov bytov zodpovednosť za výmenu určených meradiel, ale upozorniť ich na ich povinnosti , lebo najväčší problém aj tak nesie potom na pleciach len správca.
Nevytrhavaj fakty z kontextu. To co pises som nikdy netvrdil. A co sa tyka udrzby, jasne ze ju spravca vykonava okrem inych povinnosti. Ale na vlastnictve vlastnikov bytov, za ich peniaze v ich mene a na ich ucet. A tisici krat opakujem ze ja som za to, aby to mal spravca na starosti a ja to aj robim. Ale bavime sa o pravnej zodpovednosti. Vseobecne podla zakona o bytoch su vlastnici zaviazani z pravnych ukonov, ktore v ich mene urobi spravca!!!!!! Cize ak spravca nezaplati za vodu, dlznikmi voci vodarenskej su vlastnici a im odstavia vodu. Nie spravcovi v kancelarii. Prosim o korektnost prispevkov a neprekrucanie faktov.
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
odberatelom na zmluve je kto? vlastnici bytov a nebytovych priestorov v zastupeni spravcu XY...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 2
e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,
f) konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu,
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať