Zavrieť

Porady

Štítna žlaza

Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.
Usporiadat
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

bonita Pozri príspevok
ako robia punkciu zo stitnej zlazy? Pri lokalnom umrtveni? A moze vyrastat jedna strana stitnej zlazy smerom von? Teda ze sa vyduva taky kopcek, cca 1,5 x 1,5 cm ale iba na jednej strane krku.
Len si lahnes, ako keby ti isli robit sono (zvacsa to aj predtym sonom pozru este) a potom uz len pichne do toho injekciu, ta ihla je trochu hrubsia ako obycajne(neviem presne ako ja som sa moc na to nedivala) a vytiahne odtial tu vzorku. Ja som sa snazila na to moc nesustredit. Trvalo to par sekund, mozno 30. Nie je to nic strasne, len je to trochu neprijemne. Ja som citila len taky tlak a zvykne to este ten den-dva trochu pobolievat. Ale tak aj po beznej injekcii to boli.
Dost zalezi aj od lekara co to robi, som pocula ze niekomu sa tam dost dlho vrtali...ale ja som bola na troch roznych miestach a ani raz to nebolo take ze by sa to nedalo vydrzat. A ani raz nic neumrtvovali, je to ozaj rychle.
A ta stitna moze rast dnu, to je asi ten horsi pripad, pretoze moze tlacit na tracheu a aj von, ako vravis taky kopcek. To je bezny priznak, ja som to mala asi tak ako ty, tiez mi zrazu narastol "kopcek", taka hrcka, viditelna aj z dialky.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

marika2128 Pozri príspevok
tamila dakujem a kde ta operovali?mna budu v ruzomberku mala si problemy s hlasivkami?
Marika, mňa operovali v B. Bystrici, vyberali mi celú št. žľazu, problémy s hlasivkami som nemala nejaké výrazné. Pri dlhšom rozprávaní mi skôr troška zachrípne hlas, ale keď si trocha oddýchne, zas je to v poriadku. Inak nič. Ale som rada, že som sa odhodlala na operáciu, ja sa cítim lepšie, lieky by som musela užívať do konca života tak či tak.
0 0
micus34 micus34

micus34 je offline (nepripojený) micus34

Ahojte, chcem sa spýtať, či niekomu z Vás robilo problém nabiehanie na Euthyrox 25mg. Som veľmi unavená a podráždená. Obvodný lekár ma nechal na PN, kým si na tento liek zvyknem. Užívam ho cca 1 týždeň. Ďakujem
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ja si myslím, že unavená a podráždená si preto, že ten Euthyrox potrebuješ. Ja mám tiež taký pocit, ale vždy keď sa mi zvýši dávka, cítim sa lepšie. Teraz mám Euthyrox 150. Ale nepíšeš, či si po operácii alebo nie. Pretože ak máš štítnu žľazu, liek iba dopĺňa hormón podľa potreby. Tak sa ti upravuje podľa stavu hormónu z krvi. Pred operáciou som užívala 75 dlhodobo.
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Vdaka za odpoved, no neviem ci budem vediet byt pokojna pri punkcii. Dnes mi teda robili USG , hned ma poslali endokrinologovi sa objednat, tam som paltila 5 eur aby mi brali krv hned a nie az o mesiac, a o dva tyzdne ma vysetria, zase zrychlene za poplatok. Aj je dobre, ze sa da za zrychlenie vys. doplatit, aj ma stve, ze s peniazmi pre mna najdu miesto aj skor nez o dva mesiace.

Takze mam zlazu plnu uzlov. Kto vie povedat ake su: oba laloky zvacsene, "Nehomogennej textury s pritomnostou "Hypoechogennych" uzlov? A co je "Nodozna" struma? A co je: Gl. parotis a submandibularis v norme?

Zvacsenu ju mam difuzne, to je zrejme obojstranne?

Pozitivne na vsetkom je snad len to, ze uz viem, ze nie som leniva, ale chora.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Tie odborné výrazy skús dať do google. Ale aj ja som dlhé roky nechápala, prečo nevládzem ísť rýchlejšie, prečo som pri všetkom hneď unavená a zaspím ihneď ako si sadnem k televízoru. Euthyrox je mi dodáva viac energie.
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

marika2128 Pozri príspevok
tamila dakujem a kde ta operovali?mna budu v ruzomberku mala si problemy s hlasivkami?
V RK su dobri chirurgovia co sa tyka SZ. Mne tam tiez odporucali ist, ale akurat nemocnicu prerabali, ked som sa objednavala a tak som isla do DK. Sestricka nam vtedy povedala, ze vela chirurgov odislo odtial do RK. V podstate robia najma tu SZ. Urcite budes v dobrych rukach.
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

bonita Pozri príspevok
Vdaka za odpoved, no neviem ci budem vediet byt pokojna pri punkcii. Dnes mi teda robili USG , hned ma poslali endokrinologovi sa objednat, tam som paltila 5 eur aby mi brali krv hned a nie az o mesiac, a o dva tyzdne ma vysetria, zase zrychlene za poplatok. Aj je dobre, ze sa da za zrychlenie vys. doplatit, aj ma stve, ze s peniazmi pre mna najdu miesto aj skor nez o dva mesiace.

Takze mam zlazu plnu uzlov. Kto vie povedat ake su: oba laloky zvacsene, "Nehomogennej textury s pritomnostou "Hypoechogennych" uzlov? A co je "Nodozna" struma? A co je: Gl. parotis a submandibularis v norme?

Zvacsenu ju mam difuzne, to je zrejme obojstranne?

Pozitivne na vsetkom je snad len to, ze uz viem, ze nie som leniva, ale chora.
Naozaj ta punkcia nie je nic strasne a trva do kratko, mne to prvykrat robili ked som mala 16.

Sice je to smutne ale dnes je to uz tak, ze ked si zaplatis miesto sa najde...dokonca casto byva aj ten pristup iny...

Co sa tyka tej SZ, tak ze su tam uzly nie je nic neobvykle. SZ byva casto uzlovita a nic to neznamena a vela ludi ani o tom nevie.
Nodozna znamena uzlovita myslim a struma je zvacsena stitna zlaza, alebo aj hrvol to volaju. Potom moze byt eufunkcna to znamena, ze funkcia Sz ne nezmenena alebo hyperfunkcna (zvysena funkcia) a hypofunkcna(znizena).
V podstate to znamena, ze mas obojstranne zvacsenu SZ, kde sa nachadzaju tie uzly. Aby zistili ci je vsetko v poriadku tak robia biopsiu do tych ktore su podozrive. Preto ides na tu punkciu.
A to ci je eufunkcna, hyper alebo hypofuncna zistia z krvi.
Tie parotis a submandibularis budu asi zlazy, ako som nasla, priusne a podcelustne. Kontroluju ich pri sone SZ, ci aj tam nie su nejake zmeny.
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

micus34 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať, či niekomu z Vás robilo problém nabiehanie na Euthyrox 25mg. Som veľmi unavená a podráždená. Obvodný lekár ma nechal na PN, kým si na tento liek zvyknem. Užívam ho cca 1 týždeň. Ďakujem
Mne sice to nabiehanie problemy nerobilo, aspon som ich nepozorovala. Ale niekomu to moze chvilu trvat. Ako povedala Tamila to budu priznaky toho ze ho potrebujes. Najma ta unava. Myslim, ze do dvoch tyzdnov by to malo byt ok, to by sa mala hladina hormonov ustalit. Je dobre brat ho v priblizne v rovnaky cas a samozrejme nalacno. Ale zas nie su to ATB, nemusis dodrzat presnu hodinu.
0 0
micus34 micus34

micus34 je offline (nepripojený) micus34

Nie nie som po operácii. Takže to užívam prvý krát v živote. Dúfam, že to prejde a účinok sa čoskoro dostaví. Pa
0 0
clarissa clarissa

clarissa je offline (nepripojený) clarissa

aj ja som prestala brat euthorox a nemam problém.naopak.cítim sa lepšie.Dodnes nechapem prečo som ho brala 3 roky,ked mi nerobili žiadne vyšetrenia len krv a aj ta bola negat....kým som ho brala som odpaduvala a mala som bušenie sdrca...3mesiace ho neužívam a ani som nepribrala....malo to vyznam brat,ked som nebola poriadne vysetrena....
0 0
clarissa clarissa

clarissa je offline (nepripojený) clarissa

ja som ho vysadila...nerobil mi dobre....mala som busenie srdca ...teraz ho neužívam vôbec...no neviem či som urobila dobre.asi by to chcelo zmenu lekara ....lebo moja lekarka mi to pedpisovala 3 roky bez poriadneho vysetrenia.len vysetrenie krvy a dost.aj to bolo negat.tak neviem načo som to vobec brala...
0 0
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
marika2128 Pozri príspevok
tamila dakujem a kde ta operovali?mna budu v ruzomberku mala si problemy s hlasivkami?
Ja som bola tiež v Ružomberku a hlasivky sú v poriadku. Bola som tam asi týždeň, ale mala som problémy s kalciom. Doma zostaň podľa toho ako sa budeš cítiť
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Som dost zmatena z info na nete. Statisticky iba 5% poruch stitnej zlazy ma aj karcinom, ale na ceskom fore, link je nikde v strede temy, mal kazdy druhy pacient po vybere karcinom. Zvacsa po dobrych vysledkoch punkcie. Tam pisu - ako tazko si telo zvyka na davkovanie liekov, po op, ake velke problemy maju, aj s odvapnovanim a tu citam zvacsa, ze to nic neni, ze sa bez nej zije v pohode.

Takze som na pochybach ci si ju dat vybrat alebo nechat. Ked aj punkcia bude dobra, kvoli uzlom budem stale sledovana a mam , podla 90% prispevkov, sancu, ze je tam aj tak karcinom, schobany za uzlami, cize punkcia mi ziadnu istotu neda.

Ak pridem o SZ, zrejme aj pristitne telieska - lebo z prispevkom tam mi to tak vychadza, ze idu vzdy von - a teda sa budem uz do smrti trapit s odvapnovanim kosti a este tazko nabiehat na lieky.

Ak pojdem na radiojod, tak tam budem cca 14 dni a este 14 dni musim byt 2 m od kazdeho, aj od zvierat. Takze mesiac prec od 20 psov - to si neviem predstavit, ze kto ich postrazi a kde budem ja tie dva zvysne tyzdne.

Takze slova - ze je to len SZ sa mi zdaju teraz prilis optimisticke.
0 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

Ahoj ja mám zníženú činnosť štítnej ž.-zistili mi to náhodou asi pred rokom.Lieky budem brať doživotne...Brala som Euthyrox 50 ale teraz beriem 62,5.Pri 50tke som bola dosť unavená a pri 75tke zasa nervózna,stačil ťuk a vybuchla som. Vyšetrenia mám dobré lenže začínam byť znova unavená a neviem čo mám robiť. Nechcem byť stále hnusná a nervózna( hlavne ked niektorí ludia nevedia pochopiť prečo tak vybuchujem) ale chcem byť v pohode. (už si ani nepamätám kedy som sa schuti zasmiala.Je to o ničom ked prídem domov z roboty a som tak strašne unavená a nie z práce) Neviete mi poradiť niečo-hocičo nejaký vitamín, čaj alebo čo ?
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

clarissa Pozri príspevok
aj ja som prestala brat euthorox a nemam problém.naopak.cítim sa lepšie.Dodnes nechapem prečo som ho brala 3 roky,ked mi nerobili žiadne vyšetrenia len krv a aj ta bola negat....kým som ho brala som odpaduvala a mala som bušenie sdrca...3mesiace ho neužívam a ani som nepribrala....malo to vyznam brat,ked som nebola poriadne vysetrena....
Busenie srdca je zvacsa priznak je toho euthyroxu je vela. Cize lekarka ti mala znizit davku. Asi by bolo dobre dat sa poriadne vysetrit. Pri SZ vysetruju najma krv, tam je vidiet kolko toho euthyroxu treba. Tiez by sa malo robit sono, aby sa zistilo ci tam nie su uzly...A samorzejme lekar by ti mal prehlatat krk.
Napr. ja som najskor lieky brala ( 25/obden, cize dost malo), ale po case mi ich vysadili a len ma sledovali, lebo som mala uzly. Takze mozno lieky ani neni treba, alebo staci nizsia davka akontrola max raz rocne, ak by si nemala problemy.
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

bonita Pozri príspevok
Som dost zmatena z info na nete. Statisticky iba 5% poruch stitnej zlazy ma aj karcinom, ale na ceskom fore, link je nikde v strede temy, mal kazdy druhy pacient po vybere karcinom. Zvacsa po dobrych vysledkoch punkcie. Tam pisu - ako tazko si telo zvyka na davkovanie liekov, po op, ake velke problemy maju, aj s odvapnovanim a tu citam zvacsa, ze to nic neni, ze sa bez nej zije v pohode.

Takze som na pochybach ci si ju dat vybrat alebo nechat. Ked aj punkcia bude dobra, kvoli uzlom budem stale sledovana a mam , podla 90% prispevkov, sancu, ze je tam aj tak karcinom, schobany za uzlami, cize punkcia mi ziadnu istotu neda.

Ak pridem o SZ, zrejme aj pristitne telieska - lebo z prispevkom tam mi to tak vychadza, ze idu vzdy von - a teda sa budem uz do smrti trapit s odvapnovanim kosti a este tazko nabiehat na lieky.

Ak pojdem na radiojod, tak tam budem cca 14 dni a este 14 dni musim byt 2 m od kazdeho, aj od zvierat. Takze mesiac prec od 20 psov - to si neviem predstavit, ze kto ich postrazi a kde budem ja tie dva zvysne tyzdne.

Takze slova - ze je to len SZ sa mi zdaju teraz prilis optimisticke.
Co sa tyka toho karcinomu, tak skor by som sa priklonila k tym 5%. Kazdy druhy sa mi zda dost vela. Ale je to len moj pocit. A karcinom SZ pokial je vcas zisteny je dobre liecitelny, to si sa urcite tiez docitala. A na tie statistiky by som sa neviazala. Aj ked je napisane, ze kazdy druhy tak niekde nie je napisane, ze nebudes ten prvy .

Co sa tyka tej punkcie, tak ja som ju mala robenu 4x. U troch roznych lekarov, prva v 16, druha v 18, tretia 22 a posledna tri mesiace po tretej a vsetky boli v poriadku! Operaciu som mala o styri mesiace. No a na prekvapenie vsetkych, aj chirurga aj endorinologa to bolo zhubne. Takze nakoniec isla von cela SZ a lieky do konca zivota. Vobec som sa na to nepripravovala a ak mam pravdu povedat ani na sekundu mi nenapadlo, ze to nebdue v poriadku.
Ten uzol bol malinky okolo 1 mm, ale prerastal cez puzdro, takze som musela preventivne aj na RJ. Takze mas pravdu istotu nemas.

To ze pri operacii SZ vyberaju aj pristitne nie je pravda. Ja ich mam. Praveze pokial to ide nechaju ich. To treba konzultovat pred operaciou. Mne povedali, ze vyberu len 1 lalok, ten s tym uzlom. Ale povedali mi aj, ze budu robit peroperacnu histologiu a ak nebude v poriadku, tak mi vyberu aj ten druhy. A to som podpisala.

Nabiehanie na lieky je tiez individualne. Ja som problemy nemala. Ked si citlivejsia, tak treba zvysovat velmi pomaly a postupne, ja som o tyzden po RJ mala svoju davku. Ale citala som, ze niektori na tu svoju davku nabiehaju aj 2-3 mesiace.

Neviem ako je to s RJ v BA, ja som bola v MT a bola som tam 4 dni. V pondelok som prisla a v piatok ma prepustili a naposledy som mala dost vysoku davku.
Odstup musis dodrziavat nie 14 ale 10 dni a 1 m. Tiez zalezi aku davku ti daju. Cim nizsia, tym rychlejsie to ide von a v zasade by mozno stacilo aj 5 dni. Ale zakon hovori 10.

So starostlivostou uz poradit neviem. Ale zatial ti ziaden RJ nehrozi, tak na to ani nemysli.

A s tym ze -je to len SZ- ten kto nema problemy nemoze posudit a tiez niekto ma vacsie a niekto mozno ziadne, da rano tabletu a viac problemov nema. Ludia si zvacsa neuvedomuju, ze co vsetko SZ ovplyvnuje a ake to ma nasledky ak dobre nefunguje...
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

Lilien 15 Pozri príspevok
Ahoj ja mám zníženú činnosť štítnej ž.-zistili mi to náhodou asi pred rokom.Lieky budem brať doživotne...Brala som Euthyrox 50 ale teraz beriem 62,5.Pri 50tke som bola dosť unavená a pri 75tke zasa nervózna,stačil ťuk a vybuchla som. Vyšetrenia mám dobré lenže začínam byť znova unavená a neviem čo mám robiť. Nechcem byť stále hnusná a nervózna( hlavne ked niektorí ludia nevedia pochopiť prečo tak vybuchujem) ale chcem byť v pohode. (už si ani nepamätám kedy som sa schuti zasmiala.Je to o ničom ked prídem domov z roboty a som tak strašne unavená a nie z práce) Neviete mi poradiť niečo-hocičo nejaký vitamín, čaj alebo čo ?
Take stavy mam niekedy aj ja. Ani sa mi z postele nechce. A cely den by som len spala a spala. Uz rano sa citim ako po celodennej ture. Ale su zas dni, kedy mam energie na rozdavanie....Mozno niekto poradi...
0 0
micus34 micus34

micus34 je offline (nepripojený) micus34

tak babulka, teraz si mi dala chrobáka do hlavy, či ho brať alebo nie. _Tiež mi robili len krvné vyšetrenia nič viac. Môžeš napísať, aké si mala pocity, keď si ho brala? Ja sa ráno budím s pocitom strachu a mám zmeny nálad. Vybuchnem úplne bezdôvodne atď. ďakujem za odpoved
0 0
JJJAAA JJJAAA

JJJAAA je offline (nepripojený) JJJAAA

ABSOLUT NORMAL :)
Ahojte dievcence,
mne vybrali SZ pred rokom, tiez sa mi velmi spomalilo zivotne tempo, upratujem s viacerymi prestavkami, mam nizky tlak 90/65 co som pred tym az taky nemala a nic nevladzem. No a chcem sa spytat, ci niektorej z vas co nemate SZ, ci jej nevysli pigmentove skvrny na tvari. Ja mam od kedy nemam SZ a som z toho nestastna. V pondelok idem za lekarkou nech ma posle na kozne.
Jana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať