Zavrieť

Porady

Tarlovová cysta

..Príjemný dobrý deň poraďáci, budem stručný, po vyšetrení na MR mi bola zistená Tarlovová cysta v oblasti TH12/L1 intraforminárne vľavo o rozmeroch 23,8x25x12mm.., vie mi niekto bližšie o mojom probléme povedať? mám síce ísť na konzultácie na neurológiu, ale chcel by som sa o tej cyste dozvedieť viacej a či sa dá, alebo nedá operovať.. ďakujem
Naposledy upravil Dav : 29.06.11 at 14:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Michal, spýtala som sa na túto cystu nášho neurológa, je naozaj pravda, že táto cysta sa operuje len vo veľmi výnimočných prípadoch. Lekári majú k nej tiež veľmi protichodné vyjadrenia, pretože tie príznaky, ktoré pociťuješ nemusí vôbec spôsobovať samotná cysta, môžu ich spôsobovať iné zmeny na stavcoch.
    Samotná TC je definovaná ako ochorenie mozgových blán - dura mater=tvrdá vonkajšia mozgová blana, arachnoidea= pavúčnicovitá blana so subarachnoideálnym priestorom pre likvor a pia mater= cievnatka, najvnútornejšia blana pokrýva mozog aj miechu kompletne. Priestor medzi arachnoideou a pia mater sa volá subdurálny priestor.
    Samotnú cystu si môžeš predstaviť ako balónik, ktorý je naplnený likvorom (cerebrospinálnym=číra tekutina kolujúca medzi mozgom a miechu, miešna alebo mozgová tekutina).
    Steny cysty a vnútro cysty obsahuje zčasti neurálne tkanivo a nervové vlákna. V dnešnej dobe sa týmto cystám nepripisuje veľa príznakov i keď samozrejme príznaky môžu byť.
    Ako liečba v prvom rade je tíšenie bolestí. Chirurgické zákroky sú veľmi riskantné v tejto oblasti, nik dopredu nevie ako dopadnú. pri veľmi veľkých cystách sa napichujú a odstraňuje sa z nich tekutina, ale je to tiež len krátkodobé zlepšenie, pretože cysty sa ďalej plnia.
    Ďalšou možnosťou u cýst, ktoré nemajú veľký otvor sa napichujú fibrínovo-tukové injekcie pod kontrolou CT, ktoré otvor zalepia a tým zabránia plneniu cysty. Cysty z veľkým otvorom vyžadujú chirurgický zákrok.
    Odstránenie cysty, ktorá je preniknutá nervovými vláknami je až skoro nemožné, pretože môže prísť k novovzniknutým cystám na tom istom mieste, alebo na úplne inom mieste, okrem toho hrozí veľké riziko infekcie a straty likvoru, poranením dury až po možné komplikácie krvácania, poškodenia nervov, miechy, v konečnom dôsledku až k ochrnutiu, zápalu mozgových blán. Nikdy sa nesmie zabudnúť, že sa tu pracuje v priestore mozgových blán, ktoré obklopujú centrálny nervový systém = mozog a miechu.
    Riešiť by sa mali cysty, ktoré nekomunikujú so subarachnoidálnym priestorom, cysty, ktoré vytvárajú kompresiu na miechu a nervy, alebo vytvárajú miestny tlak na nervové zakončenia (korene) v cyste.

    Toľko z rozhovoru s primárom neurológie Beckrom.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Evanka, Tweety, Dáša_, betka631, osky, arizona, legolas
    7

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...nebuď smutný, lego..ak by to bolo neoperovateľné, povedia ti to hneď, teda neurolog ti povie...a ak to bude dobrý neurolog, povie ti všetky pre a proti k operácii...BMX ti dobre napísala...a u každého jedinca je chodoba individuálna, takže fakt je, že tu ti nikto nepovie presne čo a ako, i keby tú tarlowku mal, môže dať len svoje názory..nechci sa , prosím ťa, liečiť ako alabut...

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    buchač Pozri príspevok
    Tarlowová systa.....máš zlý názov dg

    Správne je Tarlovova cysta

    http://www.google.sk/search?hl=sk&cl...l168l168l0.1l1

    ...ale inak ???...každá cysta sa dá operovať , no to musia posúdiť odborníci...vraj je tam 98 % úspešnosť ..
    toto je celkom dobrý for.Operovať sa dá všetko,to nie je žiadny problém.Problém je či sa zobudíš z narkozy a či po operácii budeš chodiť a k tomu by sa predsa len mal vyjadriť neurolog a nie internetové forum.

    beba13 je offline (nepripojený) beba13

    beba13
    ..mylím že najlepšie ti to vysvetlí lekár,tu ta môžu len skúsenosti iných, teda ak sa niekto nájde s nimi, len zbytočne zavádzať,verím že sa to dá nejako liečiť

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    martuli Pozri príspevok
    A máš aj nejaké príznaky, alebo je to len nález, lebo to je tiež dôležité...
    .. mám príznaky, lenže to som doteraz nevedel, že to spôsobuje tá cysta, mne trpnú obe nohy a mám v nich taký nepríjemný pocit chladu, lieky od zápalov neznášam, lebo mi to nerobí dobré na žalúdok, tak som doteraz trpel, ale stále sa to zhoršuje.., niekde som čítal v preklade z angliny, že nad 15mm sa táto cysta neoperuje, preto som to dal na poradu, či niekto s tým nemá skúsenosti..

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    buchač Pozri príspevok
    ...tvrdím snáď niečo iné ...???
    ..nehádajte sa, ja som si toto všetko preklikal, ale nepíše sa o tom dokopy nič, preto by som chcel vedieť, či už na to niekto bol operovaný
    Naposledy upravil legolas : 29.06.11 at 12:48

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    http://www.pace.cz/go/archiv_p0702_1
    http://www.ulozto.cz/4694870/vertebr...e-syndromy-pdf

    Mal som ist na operaciu chrbtice. Zrusil som ju pre insolventnost. Teraz si myslim, ze som urobil dobre, hoci mi hrozi ochrnutie. Na operacii mi vadilo, ze by mi odtrhli upony svalov na chrbticu, aby sa dostali k operovanemi miestu, dalej ziadna zaruka neurochirurga (chapem). Presiel som web, okrem dvoch ludi, nikto nebol spokojny s operaciou. Nedavno som rozpraval so susedkou, ktora operaciu po zlomenine stavca absolvovala asi pred polrokom, absolutne nespokojna, ocakavala zlepsenie stavu. Tak ja neviem, ja sa operaciam a nemocniciam po zlych skusenostiach vyhybam ako cert svatenej vode a snazim sa s tym zit a liecit sa sam. :-)

    Skus sa opytat na mechanizmus vzniku a moznosti liecenia tu:
    http://gnm.webnode.sk/kniha-navstev/
    Naposledy upravil alabut : 30.06.11 at 06:23

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    alabut Pozri príspevok
    http://www.pace.cz/go/archiv_p0702_1
    http://www.ulozto.cz/4694870/vertebr...e-syndromy-pdf

    Mal som ist na operaciu chrbtice. Zrusil som ju pre insolventnost. Teraz si myslim, ze som urobil dobre, hoci mi hrozi ochrnutie. Na operacii mi vadilo, ze by mi odtrhli upony svalov na chrbticu, aby sa dostali k operovanemi miestu, dalej ziadna zaruka neurochirurga (chapem). Presiel som web, okrem dvoch ludi, nikto nebol spokojny s operaciou. Nedavno som rozpraval so susedkou, ktora operaciu po zlomenine stavca absolvovala asi pred polrokom, absolutne nespokojna, ocakavala zlepsenie stavu. Tak ja neviem, ja sa operaciam a nemocniciam po zlych skusenostiach vyhybam ako cert svatenej vode a snazim sa s tym zit a liecit sa sam. :-)

    Skus sa opytat na mechanizmus vzniku a moznosti liecenia tu:
    http://gnm.webnode.sk/kniha-navstev/
    no teda, to o lekaroch, nemocniciach, operáciach je ako z knihy Mým marodum tohto autora http://blog.aktualne.centrum.cz/blog...p?itemid=11552

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Dasena, ak by zdravotnictvo fungovalo ako malo, myslis, ze by tato rubrika bola denne hojne navstevovana? Ano, svejkovina a narod si to divadlo dobre zaplati. Nestrielajte vela do alabuta, mozte trafit .... :-)

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    alabut Pozri príspevok
    Dasena, ak by zdravotnictvo fungovalo ako malo, myslis, ze by tato rubrika bola denne hojne navstevovana? Ano, svejkovina a narod si to divadlo dobre zaplati. Nestrielajte vela do alabuta, mozte trafit .... :-)
    neviem, či sme sa pochopili. Knihu napísal lekár a hovorí presne to isté, čo ty. Po pravde, ani on lekárom neverí A spomína napríklad príklady operácie chrbtice, ked ani nevie najsť , že by niekomu pomohla... Skôr pomahajú iné veci.
    preto ho ostatní lekári nemajú v láske...

    ale to len tak na okraj

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Dasa prepec, mojim kalnym zrakom som si precital "Mym narodum" a bol som doma. :-)

    Idem kuknut ten link.

    pmajap je offline (nepripojený) pmajap

    pmajap
    Čo tvoje bolesti v nohách? Mala som podobný problém, nohy ma boleli, ešte aj pokožka, Bolo to ukrutné. Lekár /neurol./ mi po pol roku útrap predpísal "Cymbalta" je to super humus, ale pomohlo. Argumentoval tým, že sú poškodené nervové ukončenia v končatinách - EMG vyšetrenie to neukázalo.
    Cymbaltu už neberiem, nohy prestali bolieť , už len pobolievajú primerane k veku.
    Naposledy upravil pmajap : 04.09.11 at 08:16

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Vidím, že sú to už skoro 4 roky čo legolas žiadal o radu ohľadom Tarlovovej cysty, nikto mu nič neporadil, dokonca alabut napísala, že bol na to niekto operovaný. Mohla by dať kontakt na takéhoto pacienta? Kedže mám takýto problém teraz a viem že aj doktori s tým majú velmi malé skúsenosti, neoperuje sa to , chcem vedieť od legolasa ak navštevuje túto stránku ako je na tom po 4 rokoch a či mu niečo pomohlo, aby sa jeho stav zlepšoval. Ďakujem.
    Naposledy upravil ilona : 06.01.16 at 06:22

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    legolas Pozri príspevok
    ..Príjemný dobrý deň poraďáci, budem stručný, po vyšetrení na MR mi bola zistená Tarlowová cysta v oblasti TH12/L1 intraforminárne vľavo o rozmeroch 23,8x25x12mm.., vie mi niekto bližšie o mojom probléme povedať? mám síce ísť na konzultácie na neurológiu, ale chcel by som sa o tej cyste dozvedieť viacej a či sa dá, alebo nedá operovať.. ďakujem
    Tarlowová systa.....máš zlý názov dg

    Správne je Tarlovova cysta

    http://www.google.sk/search?hl=sk&cl...l168l168l0.1l1

    ...ale inak ???...každá cysta sa dá operovať , no to musia posúdiť odborníci...vraj je tam 98 % úspešnosť ..

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    buchač Pozri príspevok
    Tarlowová systa.....máš zlý názov dg

    Správne je Tarlovova cysta

    http://www.google.sk/search?hl=sk&cl...l168l168l0.1l1

    ...ale inak ???...každá cysta sa dá operovať , no to musia posúdiť odborníci...vraj je tam 98 % úspešnosť ..
    BXLmiami Pozri príspevok
    toto je celkom dobrý for.Operovať sa dá všetko,to nie je žiadny problém.Problém je či sa zobudíš z narkozy a či po operácii budeš chodiť a k tomu by sa predsa len mal vyjadriť neurolog a nie internetové forum.
    ...tvrdím snáď niečo iné ...???
    Načítať ďalšie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.