Zavrieť

Porady

Odpis auta - kedy kúpiť auto?

Som začínajúci živnostník a chcem si kúpiť auto na podnikanie.
Otázka znie: Keď si kúpim auto ešte tento rok a chcel by som ho začať odpisovať až budúci rok, dá sa to urobiť? Už som si prečítal v iných diskusiách, že môžem prerušiť odpisy a začať ďalší rok, tam kde som prestal. Avšak toto je možné iba v prípade, ak nepoužijem na tento rok paušálne výdavky. Avšak ja zatiaľ plánujem využiť na tento rok paušálne výdavky, takže sa pýtam, či pri použití paušálnych výdavkov (40%) sa to dá nejako urobiť, aby som auto kúpil už v tomto roku, ale odpisovať ho začal až v budúcom roku?
Ďakujem.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

chceš celú ruku alebo ti stačia iba jeden palec a štyri prsty????
presne to isté si sa pýtal otázkou.....
ak si kúpiš tento rok auto, i ked by si si ho nedal napísať ako živnostník, teoret. prepisal až nabudúci rok, nebudeš mať nárok nato aby si si uplatnil v odpisoch súčasnú cenu auta.....ak si chceš tento rok si uplatniť paušálne výdavky....
0 0
rastono rastono

rastono je offline (nepripojený) rastono

Mila123 Pozri príspevok
chceš celú ruku alebo ti stačia iba jeden palec a štyri prsty????
presne to isté si sa pýtal otázkou.....
ak si kúpiš tento rok auto, i ked by si si ho nedal napísať ako živnostník, teoret. prepisal až nabudúci rok, nebudeš mať nárok nato aby si si uplatnil v odpisoch súčasnú cenu auta.....ak si chceš tento rok si uplatniť paušálne výdavky....
Čiže ak nechcem prísť o 4-ročné odpisovanie súčasnej ceny auta, musím si ho kúpiť najskôr 1.1.2012 alebo druhá možnosť ... neísť tento rok do paušálnych výdavkov. Rozumiem tomu správne? Ako píšem, ešte len začínam, tak sa ešte len začínam orientovať ...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Z akeho dovodu by si ho chcel odpisovat az od buduceho roku?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

rastono Pozri príspevok
Čiže ak nechcem prísť o 4-ročné odpisovanie súčasnej ceny auta, musím si ho kúpiť najskôr 1.1.2012 alebo druhá možnosť ... neísť tento rok do paušálnych výdavkov. Rozumiem tomu správne? Ako píšem, ešte len začínam, tak sa ešte len začínam orientovať ...
je to tak.....
0 0
rastono rastono

rastono je offline (nepripojený) rastono

zk24 Pozri príspevok
Z akeho dovodu by si ho chcel odpisovat az od buduceho roku?
Som živnostník s minimálnymi nákladmi, preto sa mi zatiaľ javí výhodné využiť paušálne výdavky 40%, lebo na nákladoch zrejme toľko nevyrobím. A navyše od nového roku sa majú paušálne výdavky upraviť takým spôsobom, že to už nebude moc výhodné, tak sa mi javilo výhodné to ešte tento rok využiť. Ale na druhej strane by som chcel aj auto ... tak špekulujem ako to vymyslieť aby sa aj vlk nažral aj ovca zostala celá...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

rastono Pozri príspevok
Som živnostník s minimálnymi nákladmi, preto sa mi zatiaľ javí výhodné využiť paušálne výdavky 40%, lebo na nákladoch zrejme toľko nevyrobím. A navyše od nového roku sa majú paušálne výdavky upraviť takým spôsobom, že to už nebude moc výhodné, tak sa mi javilo výhodné to ešte tento rok využiť. Ale na druhej strane by som chcel aj auto ... tak špekulujem ako to vymyslieť aby sa aj vlk nažral aj ovca zostala celá...
Ked budes mat vysoke naklady (nie pausalne), proti trzbam, a dostanes sa do minusu, dosiahnes stratu. Tuto stratu si mozes umorovat v buducich rokoch (preniest do buduceho obdobia), ak by si nahodou dosiahol aj pri realnych vydavkoch zisk. V podstate o "naklady" neprides.

Ak sa mylim opravte ma.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zk24 Pozri príspevok
Ked budes mat vysoke naklady (nie pausalne), proti trzbam, a dostanes sa do minusu, dosiahnes stratu. Tuto stratu si mozes umorovat v buducich rokoch (preniest do buduceho obdobia), ak by si nahodou dosiahol aj pri realnych vydavkoch zisk. V podstate o "naklady" neprides.

Ak sa mylim opravte ma.
je to všetko oki.......ale môže prísť o prípadný DB......
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

hypoteticky... moze.... ak pobera...
0 0
rastono rastono

rastono je offline (nepripojený) rastono

Mila123 Pozri príspevok
je to všetko oki.......ale môže prísť o prípadný DB......
Baby, som rád, že ste sa porozprávali, ale skúste trošku viac po lopate, pre mňa začínajúceho ...čo je DB napr.?
Mám navyše pocit, že mám opačný problém ...nízke náklady proti tržbám, preto chcem ísť do paušálnych výdavkov. Keď si aj dám do nákladov 1/4 ceny auta, stále je tých 40% pre mňa výhodnejších pre výpočet základu dane.
0 0
rastono rastono

rastono je offline (nepripojený) rastono

rastono Pozri príspevok
Baby, som rád, že ste sa porozprávali, ale skúste trošku viac po lopate, pre mňa začínajúceho ...čo je DB napr.?
Mám navyše pocit, že mám opačný problém ...nízke náklady proti tržbám, preto chcem ísť do paušálnych výdavkov. Keď si aj dám do nákladov 1/4 ceny auta, stále je tých 40% pre mňa výhodnejších pre výpočet základu dane.
DB by mohol byť daňový bonus, že ... som šikovný :-)
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

rastono Pozri príspevok
Baby, som rád, že ste sa porozprávali, ale skúste trošku viac po lopate, pre mňa začínajúceho ...čo je DB napr.?
Mám navyše pocit, že mám opačný problém ...nízke náklady proti tržbám, preto chcem ísť do paušálnych výdavkov. Keď si aj dám do nákladov 1/4 ceny auta, stále je tých 40% pre mňa výhodnejších pre výpočet základu dane.
DB je predsa daň. bonus....na deti vlastné, deti manželky, deti osvojené a pod......kt. ty priamo vyživuješ....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

rastono Pozri príspevok
DB by mohol byť daňový bonus, že ... som šikovný :-)
akosi začalo tu páchnuť......
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mila123 Pozri príspevok
akosi začalo tu páchnuť......
A tentokrat som to ja neni
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rastono Pozri príspevok
Som živnostník s minimálnymi nákladmi, preto sa mi zatiaľ javí výhodné využiť paušálne výdavky 40%, lebo na nákladoch zrejme toľko nevyrobím. A navyše od nového roku sa majú paušálne výdavky upraviť takým spôsobom, že to už nebude moc výhodné, tak sa mi javilo výhodné to ešte tento rok využiť. Ale na druhej strane by som chcel aj auto ... tak špekulujem ako to vymyslieť aby sa aj vlk nažral aj ovca zostala celá...
Založ si s.r.o. a tam kúp to auto a môžeš odpisovať.
Ako FO si uplatníš paušálne výdavky.
Celkom jednoduché.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rastono Pozri príspevok
DB by mohol byť daňový bonus, že ... som šikovný :-)

Sánka dolu šéfe.
Ešte sa od teba niečo priučíme.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Vieš, skúsenosti
0 0
rastono rastono

rastono je offline (nepripojený) rastono

marjankaj Pozri príspevok
Založ si s.r.o. a tam kúp to auto a môžeš odpisovať.
Ako FO si uplatníš paušálne výdavky.
Celkom jednoduché.
OK, vďaka za radu.
To si ale musím vygoogliť aké sú výhody a nevýhody s.r.o. ...či to zas nespôsobí nejaké iné problémy ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
auto si kup až budeš platiteľ DPH.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Alebo môžeš auto kúpiť teraz, keď ho tak súrne potrebuješ. Nedávaj ho do majetku, uplatni si paušálne výdavky.
Na druhý rok ho predaj a kúp si nové, daj do obchodného majetku a môžeš odpisovať.
Aj vlk bude sýty a baran celý.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marjankaj Pozri príspevok
Alebo môžeš auto kúpiť teraz, keď ho tak súrne potrebuješ. Nedávaj ho do majetku, uplatni si paušálne výdavky.
Na druhý rok ho predaj a kúp si nové, daj do obchodného majetku a môžeš odpisovať.
Aj vlk bude sýty a baran celý.
len stratí auto na hodnote.......nové auto kúpené z autosalónu vychádzajúce prvýkrát na cestu je cca 30 % lacnejšie ako to nové čo ponúka autosalón.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať