Zavrieť

Porady

ERP od 1.1.2012

Prosím o radu po 1.1.2012 budú musieť používať ERP všetci podnikatelia alebo len tí čo sú uvedení v prílohe zákona........ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

Economic Pozri príspevok
Veľmi dobre si to vysvetľujete. Tržby za služby, ktoré nie sú v zozname, môžete prijať na základe PPD.
Na príjem tržby v hotovosti za predaj tovaru však musíte mať ERP.
V podstate ale keď už máte ERP k vôli tovaru, aj tržbu za služby prijímate cez ERP.
Záleží aj na tom, čo máte na faktúre. Ak v položkách faktúry je aj tovar resp. služba na ktorú pri úhrade v hotovosti je potrebná ERP, potom aj keby bola čiastočná úhrada faktúry - len položiek, ktoré "nie sú v zozname", tak musíte ERP použiť.

Ináč zdieľam rovnaký názor, ak už mám ERP potom všetky úhrady v hotovosti cez ňu. Minimálne pri daňovej kontrole sa bude pozerať na subjekt "dôveryhodnejšie".
0 0
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

junior78 Pozri príspevok
Ďakujem

ERP nemáme a jedná sa o predaj tovaru možno raz dva krát do roka. Kvôli tomu ani nechceme ERP. Budeme to radšej riešiť tak , že požiadame úhradu za tovar bezhotovostne.
Existuje niečo ako poštová poukážka - zobrať klienta na najbližšiu poštu. Alebo zobrať hotovosť a ísť vložiť na poštu v "mene" klienta? Kontroluje pošta totožnosť toho, kto peniaze posiela?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
jazva Pozri príspevok
Existuje niečo ako poštová poukážka - zobrať klienta na najbližšiu poštu. Alebo zobrať hotovosť a ísť vložiť na poštu v "mene" klienta? Kontroluje pošta totožnosť toho, kto peniaze posiela?
Tržbu prijať od pošty cez zloženku je možné. Tým sa dá obísť ERP.
Neviem ako berie pošta vklad peňazí od klienta, no banka žiada OP, aj keď si vkladám na svoj účet.
0 0
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

Economic Pozri príspevok
Tržbu prijať od pošty cez zloženku je možné. Tým sa dá obísť ERP.
Neviem ako berie pošta vklad peňazí od klienta, no banka žiada OP, aj keď si vkladám na svoj účet.
Banka - viem, overujú totožnosť vkladateľa.
Pošta - ešte som peniaze poštovou poukážkou, či na účet alebo na meno neposielal. Ale logicky asi tam musí byť nejaká kontrola. Čo ak je adresát nedostupný (už nebýva, nepreberá) alebo účet je nesprávny? Komu vrátia peniaze?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Však snáď uvedie dobrého adresáta, komu platí. Alebo svoje údaje vyplňuj sama na zloženke a to mu daj do ruky nech si dopíše on svoje. Alebo mu vyplň rovno kompletnú zloženku.

Ak dobre rozumiem, tak ty si ten ktorý predáva tovar a bráni sa ERP. Tak je v tvojom záujme dať správne vyplnenú zloženku kupujúcemu do ruky, aby ju uhradil. Alebo mi niečo iné ušlo v tvojej otázke ?
Naposledy upravil Economic : 02.12.11 at 09:08
0 0
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

Mňa napadlo, že zoberiem peniaze v hotovosti, aby si to zákazník náhodou pri ceste na poštu nerozmyslel. A potom pôjdem vložiť peniaze na poštu (na účet) v jeho mene - napíšem odosielateľa jeho. Či pošta kontroluje toho, kto peniaze posiela? Potom pošlem zákazníkovi "jeho" vkladový lístok.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Economic Pozri príspevok
Tržbu prijať od pošty cez zloženku je možné. Tým sa dá obísť ERP.
Neviem ako berie pošta vklad peňazí od klienta, no banka žiada OP, aj keď si vkladám na svoj účet.
Ekonomic nesúhlasím s Tebou.....bola som osobne na školení , Ing. Minársky (daň. poradca) a ten vysvetlil , že zloženkou z pošty sa nesmie príjímať, ak je povinnosť viesť príjem ERP...

je iné ak ti zaplatí vkladom na účet, popr. zaplatí zloženkou cez poštu ale na účet.....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jazva Pozri príspevok
Mňa napadlo, že zoberiem peniaze v hotovosti, aby si to zákazník náhodou pri ceste na poštu nerozmyslel. A potom pôjdem vložiť peniaze na poštu (na účet) v jeho mene - napíšem odosielateľa jeho. Či pošta kontroluje toho, kto peniaze posiela? Potom pošlem zákazníkovi "jeho" vkladový lístok.
nie pošte to je jedno kto platí, zákazník ale potrebuje doklad o úhrade, ten mu dáš, tebe príde z pošty ďalšií.....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mila123 Pozri príspevok
Ekonomic nesúhlasím s Tebou.....bola som osobne na školení , Ing. Minársky (daň. poradca) a ten vysvetlil , že zloženkou z pošty sa nesmie príjímať, ak je povinnosť viesť príjem ERP...

je iné ak ti zaplatí vkladom na účet, popr. zaplatí zloženkou cez poštu ale na účet.....
Ja sa spýtam takto , prečo je povolené prijímať peniaze dobierkou mimo RP .Fakticky je to tiež zloženka , takže pri prijímaní platby dobierkou nemusí mať RP , a pri prevzatí úhrady za tovar na základe poštovej poukážky musí mať RP ?Kto vie čo by Ing.Minarsky povedal na túto situáciu .
Mila123 neber môj príspevok ako reakciu na Tvoj príspevok , považuj to skôr len ako úvahu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja len priložím citáciu , na základe ktorej ma napadla moja úvaha ...
19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru, v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku.

Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť evidovať tržby v ERP.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Mila123 Pozri príspevok
Ekonomic nesúhlasím s Tebou.....bola som osobne na školení , Ing. Minársky (daň. poradca) a ten vysvetlil , že zloženkou z pošty sa nesmie príjímať, ak je povinnosť viesť príjem ERP...

je iné ak ti zaplatí vkladom na účet, popr. zaplatí zloženkou cez poštu ale na účet.....
Ja som bola na školení tiež daňovej poradkyne JUDr. Grossovej. Tá vysvetlila, že prijať zloženkou tržbu v hotovosti ako úhradu faktúry za tovar možné je. Nie je možné prijať tržbu priamo od zákazníka.
1 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Držala by som sa JUDr. Grossovej. Ešte neprehrala ani jeden súdny spor, ktorý viedla v mene svojich klientov v oblasti daňového práva.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

jazva Pozri príspevok
Záleží aj na tom, čo máte na faktúre. Ak v položkách faktúry je aj tovar resp. služba na ktorú pri úhrade v hotovosti je potrebná ERP, potom aj keby bola čiastočná úhrada faktúry - len položiek, ktoré "nie sú v zozname", tak musíte ERP použiť.

Ináč zdieľam rovnaký názor, ak už mám ERP potom všetky úhrady v hotovosti cez ňu. Minimálne pri daňovej kontrole sa bude pozerať na subjekt "dôveryhodnejšie".

Uvádzate, že keď je na faktúre aj tovar aj služba, vtedy sa uhrádza cez ERP. Mysleli ste taký tovar ktorý je s montážou alebo taký na ktorý sa nevzťahuje služba uvedená na faktúre.
Napr. predaj kotla s montážou. Úhradu by som prijal v hotovosti bez použitia ERP.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
junior78 Pozri príspevok
Uvádzate, že keď je na faktúre aj tovar aj služba, vtedy sa uhrádza cez ERP. Mysleli ste taký tovar ktorý je s montážou alebo taký na ktorý sa nevzťahuje služba uvedená na faktúre.
Napr. predaj kotla s montážou. Úhradu by som prijal v hotovosti bez použitia ERP.
Faktúru treba vystaviť tak, aby v nej nebol predaj tovaru. Znieť musí na dodávku služby, aby nespadala do povinnosti ERP pri predaji tovaru.
Ak je vo FA uvedené, že sa predáva tovar, a prijme sa platba v hotovosti, bude problém. Musí byť ERP.

Fa by som urobila na montáž kotla. V tej cene montáže bude aj cena kotla.
Naposledy upravil Economic : 03.12.11 at 09:04 Dôvod: chybička
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Vďaka... Jasné že tak.
0 0
nnanii nnanii

nnanii je offline (nepripojený) nnanii

Ahojte, prosím poradte mi akú knihu potrebujem k erb...našou pokladnicou budem uhrádzať iba fa v hotovosti...budem do nej lepiť iba uzávierky alebo aj bločky?....prosím poradte mi...
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, s.r.o. predáva materiál a poskytuje montážne služby - vystavuje faktúry, ktoré sú hradené len bezhotovostne na účet. Hotovosť iba vyberá z účtu a dáva zamestnancom na drobné nákupy. V takom prípade nemusí mať ERP, však?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

silvia Pozri príspevok
Prosím Vás, s.r.o. predáva materiál a poskytuje montážne služby - vystavuje faktúry, ktoré sú hradené len bezhotovostne na účet. Hotovosť iba vyberá z účtu a dáva zamestnancom na drobné nákupy. V takom prípade nemusí mať ERP, však?
x-tý krát - nie nemusí. ERP je na evidenciu príjmov....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nnanii Pozri príspevok
Ahojte, prosím poradte mi akú knihu potrebujem k erb...našou pokladnicou budem uhrádzať iba fa v hotovosti...budem do nej lepiť iba uzávierky alebo aj bločky?....prosím poradte mi...
ty budeš uhrádzať?
alebo tebe budú uhrádzať?
ERP je na evidenciu tvojich tržieb=tvojich príjmov b hotovosti.
Výdavky nemusíš evidovať v ERP.
Do knihy ERP sa už nič nelepí.
0 0
nnanii nnanii

nnanii je offline (nepripojený) nnanii

prepacte, zle som sa vyjadrila...mne budu uhradzat...nepotrebujem ani nejaku uzavierkovu knihu?....na evidovanie dennych uzavierok?...
0 0
Načítať ďalšie