Zavrieť

Porady

V r.1995 mi bol darovany rodičovský, starší rod. dom oboma rodičmi s vecnym bremenom

dožovotného užívania. otec o rok zomrel. Dom bol bez kurenia, wc..Po kompletnej rekonštrukcii sa mi matka a surodenci vyhražaju zrušenim darovacej zmluvy. Matka neprispieva na elektrinu, plyn, stravuje sa samostatne. Vybavili sme jej opatrovatelku, ktorá je pri nej cele dopoludnie. Može požiadat sudne o navratenie daru, aj ked už otec nežije?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ančinka Pozri príspevok
dožovotného užívania. otec o rok zomrel. Dom bol bez kurenia, wc..Po kompletnej rekonštrukcii sa mi matka a surodenci vyhražaju zrušenim darovacej zmluvy. Matka neprispieva na elektrinu, plyn, stravuje sa samostatne. Vybavili sme jej opatrovatelku, ktorá je pri nej cele dopoludnie. Može požiadat sudne o navratenie daru, aj ked už otec nežije?
Súrodenci sa môžu vyhrážať koľko len chcú, nanajvýš sa môžu ísť sťažovať na lampáreň.

Matka môže žiadať vrátiť dar - otázne je, či ale na súde dokáže hrubé porušenie dobrých mravov z tvojej strany. (Keďže si jej zabezpečil opatrovateľku, a v dome môže bývať, tak veľkú šancu asi nemá...).
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

A ešte je tu otázka navrátenia daru zo strany otca - žiaľ, nebohý, nemôže žiadať späť.
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

no ak je dobrym mravom rozpravat sa s vlastnou matkou, tak ich porušujem, lebo sa k nej neozyvam.
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

Môže teda matka požiadať o navratenie svojej polovice, či ako tomu rozumieť? lebo ja snou nemam dovod prehovoriť. Ma svoju vlastnu izbu, svoj televizor, telefon, neplati ani cent, ma všetko zdarma, akurat si sama hradi stravu PRE SEBA!!nehovoria o tom, že neplati ani vodu, stočne, daň..atd..Jedine čo ju to stoji, je ticha domacnosť. Porušujem tym dobre mravy??
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ančinka Pozri príspevok
Môže teda matka požiadať o navratenie svojej polovice, či ako tomu rozumieť? lebo ja snou nemam dovod prehovoriť. Ma svoju vlastnu izbu, svoj televizor, telefon, neplati ani cent, ma všetko zdarma, akurat si sama hradi stravu PRE SEBA!!nehovoria o tom, že neplati ani vodu, stočne, daň..atd..Jedine čo ju to stoji, je ticha domacnosť. Porušujem tym dobre mravy??

Nie, dohodu o možnosti užívania si splnil, to že si nerozumiete nie je porušenie mravov.To že s ňou nekomunikuješ, tiež nie je porušenie dobrých mravov. Nie si povinný po darovaní jej byť nadosmrti vďačný tým, že sa jej budeš neustále zaliečať a trpieť jej sekírovanie a muchy. A tiež nie si povinný ju živiť, ak to dokáže sama a má na to financie.

Iné by bolo, keby si zlomila nohu a nezavolal by si sanitku, alebo keby si ju bil, alebo by nemala čo jesť, lebo by nemala žiadny príjem.
Naposledy upravil Chobot : 01.08.11 at 11:16
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

ale my žijeme v spoločnej domacnosti.. na pravidelelne lekarske kontroly ju vozime, ked povie že potrebuje ist..a prijem ma, dochodok + vdovdky, čosi okolo350 eur.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ančinka Pozri príspevok
ale my žijeme v spoločnej domacnosti.. na pravidelelne lekarske kontroly ju vozime, ked povie že potrebuje ist..a prijem ma, dochodok + vdovdky, čosi okolo350 eur.
... nemá šancu uspieť v spore o vrátenie daru. (Toť môj názor.)
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Chobot Pozri príspevok
... nemá šancu uspieť v spore o vrátenie daru. (Toť môj názor.)
Súhlasím s chobotom a dodávam, že ani najmenšiu šancu nemá...

Akože uspieť v žalobe o vrátení daru je veľmi ťažké a nie ešte v tejto situácii, že jeden z darcov už zomrel a navyše je o mamu postarané...
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

a ak by som ja chcela vratiť dar? je nejaka možnosť aby mi vratili čo som investovala do toho domu, a nech si ho nechaju?( necitim sa v nom ako doma a matku po všetkom zle čo narobila, nie len mne, aj inym surodencom a vnučatam..ju nejak nemusim)
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

ančinka Pozri príspevok
a ak by som ja chcela vratiť dar? je nejaka možnosť aby mi vratili čo som investovala do toho domu, a nech si ho nechaju?( necitim sa v nom ako doma a matku po všetkom zle čo narobila, nie len mne, aj inym surodencom a vnučatam..ju nejak nemusim)
panebože čo vymýšľaš???

Tak keď ten dom nechceš, tak ho prepíš na nich a máš pokoj...
Neviem čo vlastne chceš, keď raz tak-raz onak...
Prepíš ho na mamu a budeš spokojná....
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

nevymyšľam...žiť v dusne je neprijemne..neprajem to nikomu, mať takehoto rodiča, myslim to važne :-). Vdaka za uistenie, že sa može sťažovať na lamparni, povzbudilo to..poznate pocit, nemať chuť sa vracať na miesto ktore ma byť domovom a do ktoreho som investovala pol melona..
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ančinka Pozri príspevok
a ak by som ja chcela vratiť dar? je nejaka možnosť aby mi vratili čo som investovala do toho domu, a nech si ho nechaju?( necitim sa v nom ako doma a matku po všetkom zle čo narobila, nie len mne, aj inym surodencom a vnučatam..ju nejak nemusim)
Je, ale je to mataratón na dlhooooo. Musela by si sa asi o tie peniaze súdiť, dobrovoľne by ti ich určite nevrátila ani mama ani súrodenci. A výsledok súdneho sporu je diskutabilný.

Už nevymýšľaj - máš na papieri rodinný dom? Máš! Ostatní ťa môžu...

Až raz mama pominie, dom ti zostane celý. Súrodenci sa môžu aj rozkrájať. Potom môžeš dom predať a presťahovať sa inde. Tam ti už nebudú vyhadzovať na oči, že bývaš v rodičovskom dome.
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

Ako je to s prispievanim na domacnosť? pokial matka žije s nami v spoločnej domacnosti, ma povinnosť prispievať na elektrinu, plyn, vodu, TDO a td..? prijem ma, 350 eur dôchodok..
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ančinka Pozri príspevok
Ako je to s prispievanim na domacnosť? pokial matka žije s nami v spoločnej domacnosti, ma povinnosť prispievať na elektrinu, plyn, vodu, TDO a td..? prijem ma, 350 eur dôchodok..
Jasné že má. Veď býva v dome a má s tým náklady.

Ale ak ti to dobrovoľne nebude chcieť uhradiť, tak ti zase zostane len súdiť sa s ňou. To, že má právo doživotného bývania v dome neznamená, že tam môže doživotne bývať zadarmo.

Pozri aj sem:

http://www.porada.sk/t150083-platba-za-energie.html

a sem:

http://www.porada.sk/t126443-neplatic.html
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

Tak to bola veľka vyhra ten dar :-)..no som v bludnom kruhu..
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Chobot Pozri príspevok
Je, ale je to mataratón na dlhooooo. Musela by si sa asi o tie peniaze súdiť, dobrovoľne by ti ich určite nevrátila ani mama ani súrodenci. A výsledok súdneho sporu je diskutabilný.

Už nevymýšľaj - máš na papieri rodinný dom? Máš! Ostatní ťa môžu...

Až raz mama pominie, dom ti zostane celý. Súrodenci sa môžu aj rozkrájať. Potom môžeš dom predať a presťahovať sa inde. Tam ti už nebudú vyhadzovať na oči, že bývaš v rodičovskom dome.
A nemohla by sa (teoreticky i prakticky) presťahovať aj hneď? Veď aj dom s vecným bremenom sa dá predať, aj keď ťažšie...
1 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

no neviem, stara pani(moja matka) vykríka, že je všetko jej, takže pochybujem, žeby sa našiel niekto kto by kupil dom a ako bonus dostal staru pani ktora može cely dom využívať..ani hypouver som nedostala lebo nemam čisty list vlastníctva, pochybujem, žeby sa dal predať bez jej suhlasu..a ta nesuhlasi ani s prispievanim na elekktrinu, plyn..atd..
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ančinka Pozri príspevok
no neviem, stara pani(moja matka) vykríka, že je všetko jej, takže pochybujem, žeby sa našiel niekto kto by kupil dom a ako bonus dostal staru pani ktora može cely dom využívať..ani hypouver som nedostala lebo nemam čisty list vlastníctva, pochybujem, žeby sa dal predať bez jej suhlasu..a ta nesuhlasi ani s prispievanim na elekktrinu, plyn..atd..
Je tu ešte jedno radikálne riešenie.

Že by si si našla niekde podnájom za rozumnú cenu (ak si sama, tak by to nemal byť problém odsťahovať sa, ak máš deti, rodinu, tak to je ťažšie). Matku by si nechala v dome, nech si ho užíva sama aj s energiami, ktoré by jej behom 2 mesiacov odpojili, lebo by neplatila zálohové predpisy (alebo ak sú na tvoje meno, daj ich odpojiť ty). Potom by sa mohla rozhodnúť, či si to dá sama na vlastné meno a náklady znovu zapojiť a bude ich platiť, alebo či bude bývať v tme a v chlade a možno bez vody.

Tým dom bude stále tvoj, jej právo užívania domu jej neobmedzíš ani neporušíš dobré mravy (veď nie si povinná platiť jej energie, keď má príjem). Záleží od toho, ako zúfalá ja tvoja situácia a aký zlý je tvoj vzťah s matkou. Ak veľmi zúfalá, tak tento krok by mohol byť riešením.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ančinka Pozri príspevok
Tak to bola veľka vyhra ten dar :-)..no som v bludnom kruhu..
Nepoznám síce presne tvoju situáciu, ale toto je predsa len prehnané. Aj keď za cenu doživotného otravovania matkou, ale stále si dostala darom vec nemalej hodnoty - rodinný dom s pozemkom. TO znamená, že o vlastné bývanie si sa nemusela sama postarať - to si uvedomuješ? Alebo máš niekde aj vlastný byt, na ktorý si si našetrila?

Ak je ti ten dom skutočne tak na obtiaž, nie je nič jednoduchšie, ako ho darovať niektorému súrodencovi aj s vecným bremenom a máš po starostiach. Alebo by sa ti možno starosti len začali - kam by si išla bývať? Do podnájmu bez vlastníctva nehnuteľnosti? Kedy by si si v podnájme našetrila na vlastné bývanie?

Mama (aj keď je hociaká) tu nebude večne. Potom bude dom len a len tvoj. Rozhodnutie je na tebe.
2 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

Ta rada sa mi veeelmi pači, potešila. mam rodinu, manžela, 18 a 15 roč. syna, ale aj tak by sa to dalo zvladnuť, dochadzame dosť daleko za zamestnanim, a chalani do škôl, takže by nam to aj vela ušetrilo..takže ak dam odpojiť energie..respektive odhlasim sa, nemožu napadnuť darovaciu zmluvu? (mam tam len vecne bremeno -uživania do konca života, žiadne podmienky doopatrovania, či čosi podobne. .) Nemaju ani vtedy šancu vo vrateni daru? nie je mi luto toho domu, ale tie peniaze čo som sa zadlžila a vrazila do rekonštrukcie ma bolia (strecha, fasada, uprava v inerieri..)A vzťahy su velmi zle..ale tie ma mama aj s dalšimi mojimi surodencami, a to s ňou nežiju:-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať