Zavrieť

Porady

Pestovanie ovocných stromčekov z kôstky

Nedávno som kúpil záhradu, v ktorej rastú staré stromy sliviek, ktoré by som rád rozmnožil s kôstky. Do budúcnosti by som mal záujem si takto rozmnožiť aj iné ovocné stromy (slivka,hruška, jabloň a čiernu malinu strom - bez kôstky), nakoľko tie čo už dneska kúpite v záhradných centrách sú odrody poväčšine prešlachtené a ak nestriekate, nehnojíte a nestriháte sa Vám nič neurodí. Ako dieťa si pamätám, že takéto ovocné stromy boli skoro v každom dvore a o stromy sa nikto nestaral, stromy boli obsypané ovocím. Hrušky boli sladké ako med, ich sladká chuť sa vám rozplývala na jazyku. Dnes túto skúsenosť už pozná len málo kto. Vie mi niekto poradiť ako túto skúsenosť prenechať aj pre ďalšie generácie? Viem, že vyrastajúci výhonok - odnož takéhoto stromu by bolo asi najlepšia varianta, ale u žiadneho stromu žiadna odnož nerastie :-(
Naposledy upravil ivka70 : 11.01.18 at 18:25
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa bodov

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

viktorviktor
Nauč sa štepiť a očkovať, zo semena (budeš čakať omnoho dlhšie na úrodu) nezískaš totožnú odrodu s rodičom, záhradkári a profíci neočkujú stromy z dlhej chvíle

wabi je offline (nepripojený) wabi

wabi
Stromy nie sú menej odolné než voľakedy, len chorôb je viac a sú zákernejšie. Pravdou je, že pestovaie stromov bez presádzania zo semien má veľa výhod a stromy sú potom vitálnejšie a skôr sa vysporiadajú aj s tým, že ich nebudeš striekať. Ale väčšinu z nich bude potrebné zaštepiť nie len kvôli skoršej rodivosti ale aj preto, že plody budú oveľa chutnejšie a odolnejšie na choroby ak zvolíš rezistenty.
Platí to najmä o jadrovinách teda jablkách a hruškách ale aj o slivkách, čerešniach a morušiach ak si myslel tú stromovú malinu.
Skúsiť pestovať zo semena bez štepenia je výhodné akurát broskyne a možno marhule a višne.
To nie je teoria a domnienky to je prax a životná skúsenosť.
Ušetríš si roky pokusov a napokon sklamanie. Niekto si ale musí sám urieť hlavu o múr a i tak si to potom ospravedlní že to bol dobrý nápad ale chyba bola niekde inde.

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

henrieta3
wabi Pozri príspevok
Stromy nie sú menej odolné než voľakedy, len chorôb je viac a sú zákernejšie. Pravdou je, že pestovaie stromov bez presádzania zo semien má veľa výhod a stromy sú potom vitálnejšie a skôr sa vysporiadajú aj s tým, že ich nebudeš striekať. Ale väčšinu z nich bude potrebné zaštepiť nie len kvôli skoršej rodivosti ale aj preto, že plody budú oveľa chutnejšie a odolnejšie na choroby ak zvolíš rezistenty.
Platí to najmä o jadrovinách teda jablkách a hruškách ale aj o slivkách, čerešniach a morušiach ak si myslel tú stromovú malinu.
Skúsiť pestovať zo semena bez štepenia je výhodné akurát broskyne a možno marhule a višne.
To nie je teoria a domnienky to je prax a životná skúsenosť.
Ušetríš si roky pokusov a napokon sklamanie. Niekto si ale musí sám urieť hlavu o múr a i tak si to potom ospravedlní že to bol dobrý nápad ale chyba bola niekde inde.
Niekedy sa aj zadari, ale skor vtedy, ked sa strom sam niekde obaji, mame 2 krasne orechy, vysli same, netreba ich vobec stepit, ale 1 diva ceresna sa tiez objavila pri studni, tu by som chcela zastepit, len si to niekde musim nastudovat. My stromy nestriekame.

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

henrieta3
henrieta3 Pozri príspevok
Niekedy sa aj zadari, ale skor vtedy, ked sa strom sam niekde obaji, mame 2 krasne orechy, vysli same, netreba ich vobec stepit, ale 1 diva ceresna sa tiez objavila pri studni, tu by som chcela zastepit, len si to niekde musim nastudovat. My stromy nestriekame.
Tomu siom nerozumela, preco si ma hodit hlavu o mur, ved o nic nejde, skusat moze, nejde o zivot...
legolas ..ty si zlé prečítala jeho komentár, bolo to povedané všeobecne...

Taserda je offline (nepripojený) Taserda

Taserda
Žlté slivky a višne mám z kôstky a v pohode. Marhule sú však už menšie a inej chuti ako pôvodný strom ale rodia super žijú dlhšie a nepoznajú postrek.Stalo sa však že z takej darovanej semenáčovej marhule vyrástol strom ako materská zaštepená odroda.

wabi je offline (nepripojený) wabi

wabi
Taserda Pozri príspevok
Žlté slivky a višne mám z kôstky a v pohode. Marhule sú však už menšie a inej chuti ako pôvodný strom ale rodia super žijú dlhšie a nepoznajú postrek.Stalo sa však že z takej darovanej semenáčovej marhule vyrástol strom ako materská zaštepená odroda.
Kde to pestuješ?

wabi je offline (nepripojený) wabi

wabi
Kvalita plodov stromov vyrastených s kôstok záleží do značnej miery najmä od toho kto je otec, s ktorého včielka pel preniesla... a tiež samozrejme aj od náhody. Je to ako pri deťoch... Iste prostredie hrá svoju rolu ale niekedy to môže závisieť nielen od suseda ale napríklad aj od poštára.
Napokon matka je vždy istá...

miso555 je offline (nepripojený) miso555

miso555
Čaute, robím si ovocný sad a nemám prachy na kúpu stromčekov, preto by som sa chcel opýtať, ako vypestovať z kôstky stromček, či to ide aj z odrezku, alebo nejak podobne a kedy ho potom zaočkovať, presadiť a podobne. Ide mi hlavne o broskyne, čerešne, hrušky, slivky a marhule. Najviac broskyne. A za ako dlho by som mohol mať úrodu, keby som to tento rok na jeseň posadil. Díky..
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
legolas ..príliš rýchle by si chcel sadiť a mať úrodu, pritom si ešte nič neurobil..,
tomastomastoams dakujeme za konstruktivnu odpoved...urcite si misovi pomohol
Indeed Broskyne sú extrémne chulostive, hlavne počas kvitnutia, na mrazy.
  zbaliť

wabi je offline (nepripojený) wabi

wabi
Vieš pripadáš mi ako človek ktorého bolia zuby a on sa rozhodol si ich opraviť sám. Veď to je jednoduché. Iba sa posadíš do kresla a ten zubár ti strká do huby nejaké kovové nástroje. Nejaké kovové riady máš aj v kuchyni a vrtačku požičiaš od suseda.Veď keď vieš vyvrtať dieru do panelu tak prečo nie aj do zuba. Chceto len tenší vrták a vytypovať tie správne zuby...
Nechcel som ťa znechutiť.
Keď potrebuješ poradiť, príď alebo sa nakontaktuj. Rád ti to ukážem a vysvetlím v praxi ak Nitra nie ďaleko pre teba. Alebo sa napoj na skúseného záhradkára a ten ti poradí. Takto pri PC sa to nenaučíš.
Dúfam, že som ti nevzal elán.

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom... Letko
Ahojte,

pred včerom som kúpil 2 hrušky a jednu slivku. Na 24 hodín som ich namočil do vody (korene). Diery som mal vykopané už asi 3 dni. Včera som do dier nasypal rašelinu, polial, zasadil stromčeky, ešte raz polial.

Postupoval som správne a ako často ich mám polievať v tomto vlhkom počasí?

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

pablito74
Tazko povedat ci ste postupovali spravne, spytam sa, zastrihli ste korene "do ziveho".
Dalsia chyba, ktoru menej skuseny zahradkari robia, je ze nevedomky utopia miesto ockovania/vrublovania, a tak po case dochadza k spravokoreneniu ovocneho stromcka, co nemusi byt ziaduce.
Pokial ide o zalievku, tak to zalezi od pocasia, no ked je vlhke a uprsane pocasie, tak polievat netreba. Treba obcas sledovat vlhkost pôdy, a ked uz je sucho, tak poliat. Ja polievam v lete ked neprsi, mlade stromceky cca raz za tyzden/dva, no vydatne.
Indeed Netreba znásilňovať prírodu! Ak sa stromček ujme, je to v pohode, určite prinesie svoju úrodu.

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom... Letko
Korene a konáre mi ostrihal predávač stromčekov a v zemi sú asi 2/3 podpníka.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.