Zavrieť

Porady

Trávnik

Vie niekto poradit čo s trávnikom, už som ho 2 krát sial a stále je riedka tráva. Na niektorých miestach dokonca ako keby mizla.Skúsil som aj nejaké granulované hnojivo a nič. Všimol som si že sa tam objavuje mach, je tam totiž málo slnka. Ďakujem.
Usporiadat
video1983 video1983

video1983 je offline (nepripojený) video1983

muž
Ako postupovať pri príprave plochy?

1. Tri až štyri mesiace pred založením trávnika
Urovnajte plochu alebo vymodelujte terén. Ak máte zhutnenú pôdu, prerýľujte ju kultivátorom, ak máte čerstvú navážku, túto prácu si môžete ušetriť. Budete však potrebovať viac času, kým pôda „sadne“, pričom nakyprená zemina navážky stratí aspoň desatinu svojho pôvodného objemu.

2. Dva mesiace pred založením trávnika
Pozberajte z povrchovej vrstvy korene burín, kamene a nečistoty. Počas jedného mesiaca sa o plochu starajte, akoby tam už trávnik bol, zalievajte ju a netrhajte nič, čo tam vyrastie. Vďaka zalievaniu pôda lepšie uľahne a za štyri týždne vyklíči a vzíde všetko, čo v nej ešte „drieme“ a čo ste nepozbierali – semená, podzemky a poplazy.

3. Mesiac pred založením trávnika
Postriekajte celú plochu totálnym herbicídom, napríklad Roundupom, Touchdownom, Fondom alebo Glyfoganom, ktorý zničí všetko zelené. Preto ste sa mesiac o plochu svedomito starali. Herbicídy tohto druhu totiž zasiahnu rastlinu len cez jej zelené časti. Po postriekaní aspoň hodinu na plochu nevstupujte.

4. Jeden až dva týždne pred založením trávnika
V tomto období by už malo zvädnúť všetko zelené. Počkajte ešte niekoľko dní a potom vytrhajte len najväčšie buriny a zvyšok zapracujte do pôdy kultivátorom. Použité herbicídy nie sú toxické, v pôde sa rozložia až na základné prvky. Plochu urovnajte hrabľami a pomocou laty.

5. Večer pred založením trávnika
Znova plochu urovnajte latou a jemne polejte. Pripravte si všetko potrebné a skoro ráno môžete začať so zakladaním!

NA vysievanie potrebujete zmes osiva, ktorú bežne kúpite v záhradných centrách i malých záhradníctvach.

Zmes obsahuje zväčša minimálne štyri druhy tráv. Je to preto, že hustý trávnik je tvorený dvoma typmi tráv, ktoré majú odlišnú stavbu tela – trsnatými a výbežkatými. Prvý typ tvorí väčšinu trávnika, bez výbežkatých druhov by však trávnik nepôsobil kompaktne a boli by v ňom „diery“. Z toho vyplýva, že ak poznáte nároky jednotlivých druhov a viete, akú stavbu tela majú, môžete si trávnu zmes namiešať aj sami. Pokojne sa však spoľahnite na odborníkov a kúpte už hotovú zmes, kde si môžete na obale prečítať, aké druhy a v akom pomere sú zastúpené. V závislosti od účelu, na aký je trávnik určený, totiž tento pomer kolíše, prípadne sú pridané ďalšie druhy.

Krok za krokom

Najvhodnejší termín na sejbu je od druhej polovice apríla do konca mája a od druhej polovice augusta do konca septembra. Dávka na štvorcový meter je od 2,5 až 3,5 kg na 100 m2. Na urýchlenie vzchádzania rozhoďte na povrch trávnikové štartovacie hnojivo, ktoré zabezpečí potrebné živiny na začiatku rastu. Potom vysejte osivo pomocou štrbinového aplikačného vozíka, ktorým dosiahnete najpresnejšiu sejbu. Na rovnomerný budúci trávnik je však dôležitý aj spôsob vysievania. Potrebné množstvo semena rozdeľte na dve polovice a každú vysejte po celej ploche. Rozdiel je iba v tom, že druhú polovicu vysievajte kolmo na smer sejby prvej polovice. Keďže sa osivo musí dostať niekoľko milimetrov pod povrch, dôkladne ho do pôdy zasekajte hrabľami. Plochu po sejbe zalievajte denne tak, aby bola stále vlhká. Pri zalievaní hadicou však dajte pozor na sústredený prúd vody, ktorý by mohol povrch porušiť a vyplaviť semeno. V prípade, že nemáte automatický zavlažovací systém, uprednostnite radšej povrchové zavlažovania, ktoré sú zárukou rovnomerného zavlaženia celej plochy, bez rizika vyplavovania semena.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
majos22 majos22

majos22 je offline (nepripojený) majos22

Mne zabrali semiačka z baumaxu určené na tien. boli pár centov drahšie ako obyčajné semená. Kosiť, kosiť, kosiť a ono sa to pozbiera.
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
miesto vozíka mi poradili konzervu s predierovaným dnom.
Zajtra idem striekať a o dva týždne siať - uvidím podľa počasia.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ľuboslav Kubasko Pozri príspevok
Vie niekto poradit čo s trávnikom, už som ho 2 krát sial a stále je riedka tráva. Na niektorých miestach dokonca ako keby mizla.Skúsil som aj nejaké granulované hnojivo a nič. Všimol som si že sa tam objavuje mach, je tam totiž málo slnka. Ďakujem.
Malo slnka, mach, pravdepodobne kyslejsia poda...
Tam budes mat problem mat pekny travnik.
Mozes skusit vysiat travu vhodnu do tiena,ale necakaj zazraky.

Mozno by si mohol travnik nahradit podokryvnymi rastlinami,ktore znesu tien a kyslejsiu podu.
4 0
mimo278 mimo278

mimo278 je offline (nepripojený) mimo278

Riesili sme podobny problem. Machu sme sa zbavili postrekom zo zelenej skalice a pre zmiernenie kyslosti pody sme zarobili vapno a vodu. No v tom tieni travnik nebol pekny. Nakoniec sme to vyriesili tak, ze sme namiesto travnika spravili kvetinovy zahon. V tieni je tazko dopestovat pekny travik
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aké kvety ste nasadili do tieňa? A sú to letničky alebo celoročný porast. Tiež chcem riešiť kúsok zatieneného miesta, kde slnko zasvieti len krátko ráno.
0 0
mimo278 mimo278

mimo278 je offline (nepripojený) mimo278

Dali sme tam prvosienky, snezienky, sirotky, plucnik, bergeniu. Pekne v tieni su aj rododendrony a cemerice. A niektore miesta by sa dali zakryt i brectanom ktory ma tien velmi rad a velmi dobre vyzera
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ako to udržiavate?
myslím z roka na rok - kvietky zakaždým vysievate, alebo už dokážu po zime vyrásť samé?
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Pre inšpiráciu

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/zau...lety-pole.html
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
niečo reálne pre začiatočníka by nebolo?
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
našiel som iba také jednoduché
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
hahahaha................vtipné. Pozvem ťa, môžeš sa realizovať.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
nemáš takú veľkú rolu/trávnik
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved to môže byť minatúra 6m*8m
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
ja viem iba km x km
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aha, tak potom nič.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...na odľahčenie ...

Príde američan do Anglicka a nevie sa vynadívať na tie ich trávniky .
Pýta sa :
" Ako to robíte , že sú také nádherné ...? "
Angličan odpovedá :
" Nič zvláštne ...zasejeme , kypríme , polievame , kosíme ,hnojíme ....atď "
Američan s údivom :
" Ale veď takto to predsa robíme aj my ..."
Angličan s kľudom :
" No hej .........................ale robíte to takto už tých tristo rokov ? "
0 0
JOSCH JOSCH

JOSCH je offline (nepripojený) JOSCH

Ak sa ti do trávy tlačí mach,je treba rozrobiť 2-3polievkové lyžice hydroxidu sodného- NaOH-lúh sodný-(ja dávam viacej,lebo v blízkosti máme ihličňany a tie su príčinou kyslosti ) v8l vody a polej to.Tráve to neuškodí.Slabým roztokom lúhu občas polejem aj zámkovú dlažbu na ktorú sa chytá mach.Že to zaberá ,uvidiš ak mach ožltne ak je sucho prejavý sa to za 2 dni.
0 0
miso.kapitalista miso.kapitalista

miso.kapitalista je offline (nepripojený) miso.kapitalista

To nie je pravda, že trávnik nerastie v tieni! Samozrejme, ak sa nemáme na mysli nejaký úzky zatuchnutý vlhký priestor. Sú trávy do tiena a polotiena, na slnko, sú aj také ktoré potláčajú mach a burinu ( to mám ja ), ale k veci:

odporúčam kúpiť malé množstvo osiva iba do tiena, a kvalitnú pôdu ( substrát) trávy majú radi mierne kyslú pôdu, mierne vlhkú,. - tam kde rastie mach a mierny polotien, teda máš ideálne podmienky !, nemusíš zavlažovať ale pravidelne kosiť, aj 2 krát do týždna, aspoň to miesto, samozrejme striekať na jeseň proti hubovým ochoreniam,. aj preventívne, hnojiť,. a kľudne použiť aj prostriedky proti machu ( mierne ), tiež je dobré posypovať pieskom, alebo urobiť pod tým miestom odvodnovaciu drenáž,.--- ale moja extra rada : ja osobne používam na trávnik extrémne kyslý substrát, napr. pod názvom na rododendróny ( tie rasliny vyžaduju extremne kyslú pôdu ), v takej pôde sa tráve najlepšie darí a tiež musí byť vzdušná - čo substrát na rododendrony je. A vždy počas burky, dažda, ale ak vznikne dočasne nejaká mláčka posypuj suchým substrátom na rododendrony, ktorý bude vsakovat vodu, kludne dosypuj semena, najlepsie pocas dazda na vlhku zem a hned zasypuj suchym substratom,...tod vše.
0 0
miso.kapitalista miso.kapitalista

miso.kapitalista je offline (nepripojený) miso.kapitalista

nie nie prestante s tými debilovinami ,..sorry za výraz ,...ešte raz : kvalitné semená !! do polotiena aj na slnko,. štartovacie hnojivo,..a rosit 5 krat denne po hodine,..musí to presakovať vodou minimálne 2 týždne !!! semená na husto sypať po čas prvého týždna dosypovať, striekať v jeseni proti hubovým chorobám, žiadne vápnenie !! ba práve naopak kúpiť substrát na rododendróny a stále nim zasypovať,...ak je mach tak mechanicky vybrať a dať tam semená, - logicky to musí vyrásť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať