Zavrieť

Porady

pestovanie zemiakov

zdravím,mám pôdu vo vlastníctve je to asi 100m dlhy a 15m široký pas zeme.Teraz je tam len burina,kedysi tam bola datelina,chcel by som tam začať pestovať zemiaky,len neviem či mám tú pôdu aj pohnojiť na jeseň,alebo dať len vápno po orbe,keď je oddýchnutá cca 7 rokov a sa tam nič nepestovalo.Bude to úrodná pôda?Oplatí sa mi to?keď tá pôda bola tak dlho neudržiavaná?A ako by sa dalo zabaviť tej buriny,pokosím to ako sa len bude dať,ale neviem či to mám aj postriekať aj nejakým herbicídom.Vďaka za vaše odpovede.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

arizona je offline (nepripojený) arizona

arizona
To ci je tam urodna poda Ti nik nepovie takto na dialku.
Daj si urobit rozbor pody,alebo pozri,ako a comu sa dari na susednych pozemkoch.
To, ze je zem oddychnuta je len vyhoda.

Na zemiaky je navhodnejsie pripravit podu na jesen
- pokosit buriny, preorat /mozno viackrat po sebe/
-navozit odstaty mastalny hnoj-to je najlepsie, co zemiakom mozes dat.
Na jar znovu preorat a mozes zacat
A ci sa to oplati? No, na to ti neda odpoved nikto...Zalezi od vela faktorov.

Herbicidom a vseliakym chemiam sa radsej vyhni,ved aj ta chrobac a cervici zijuci v pode ti robia zem kvalitnu a vzdusnu.Ked si "vsetkych prirodnych pomocnikov" vyhubis, o to viac penazi potom musis vrazat do umelych hnojiv,aby si dal pode to, co potrebuje...

Taserda je offline (nepripojený) Taserda

Taserda
Ja už som sadil zemiaky aj začiatkom augusta po zbere maku,skús to na kúsku zeme.Urodu som mal krásnu,neriešil som skoré alebo neskoré odrody ale zasadil som všetko čo sa na jar nevošlo do zeme, vykopal som ju pri prvom mraze,teraz nehrozí žiadna pásavka zemiaková.Okrem maštaľného hnoja prospieva zemiakom aj popol z dreva.

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

pavol54
gucci555 Pozri príspevok
zdravím,mám pôdu vo vlastníctve je to asi 100m dlhy a 15m široký pas zeme.Teraz je tam len burina,kedysi tam bola datelina,chcel by som tam začať pestovať zemiaky,len neviem či mám tú pôdu aj pohnojiť na jeseň,alebo dať len vápno po orbe,keď je oddýchnutá cca 7 rokov a sa tam nič nepestovalo.Bude to úrodná pôda?Oplatí sa mi to?keď tá pôda bola tak dlho neudržiavaná?A ako by sa dalo zabaviť tej buriny,pokosím to ako sa len bude dať,ale neviem či to mám aj postriekať aj nejakým herbicídom.Vďaka za vaše odpovede.
Aké sú to buriny? Ak sú tam nejaké trvalé tak na zemiaky prvý rok zabudni, alebo máš zhruba 10 dní na ich zničenie.

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Vylúčený člen Indeed
Ak je to tak , ako hovoríš, že

7 rokov sa tam NIČ nepestovalo,

tak stačí preorať

popod drny popchať sadeničky

a uroda je istá !

gucci555 je offline (nepripojený) gucci555

gucci555
Vďaka za vaše reakcie a rady,počas 7 rokov tam bola len lucerna,a datelina,taky mix.teraz som ju pokosil uplne ako sa len dalo,vyhrabal,a na bud,týžden mi to prídu orať,najskôr len plytko,na zimu dám hlbokú orbu.Nebudem to radšej striekať,jeden farmár mi povedal že by si tomu ubížil,no uvidíme.Ešte raz vám všetkým dakujem.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.