Zavrieť

Porady

konateľ s.r.o. a stravenky

Prosím o radu. Môže si konateľ s.r.o., nie je tam zamestnanec ani SZČO, uplatniť od 01.01.2006 v danej s.r.o. stravné lístky ?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Peterka
Áno ,konateľ má nárok na stravné, lebo podľa §5,ods.2 Zákona 595/2003 Z.z. sa zamestnancom rozumie aj konateľ ...
Mám za to, že nárok na stravné nevyplýva zo Zákona o dani z príjmu. Nárok na stravovanie vyplýva zo Zákonníka práce.
Zákon o dani z príjmov nerieši nároky, ale podmienky zdaňovania príjmov.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no moj osobny nazor je ze Zakonnik upravuje stravne voci zamestnancom, zakon o cestovnych nahradach upravuje stravne pocas pracovnej cesty(konatel ma narok je to riesene na zaciatku zakona), dan z prijmov podla mna takisto neriesi narokovatelnost stravneho
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Súhlasím ale tiež SZČO nemá nárok na príspevok na stravovanie a zákon a dani z príjmov mu dovoľuje znížiť základ dane o výdavky(náklady) na stravovanie a to isté riešime u konateľa.
Myslím, že táto diskusia nerieši hlaný problém a to:
Keď zákon uvádza že daňové výdvaky (náklady)-nie nárok ale príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisov, pod pojmom zamestnancov sú zahrnutí aj konatelia alebo nie.
0 0
Hela1 Hela1

Hela1 je offline (nepripojený) Hela1

žena
Konatel aj ked nie je zamestnancom vlastnej s.r.o. ma narok na stravne listky na zaklade mandatnej zmluvy
0 0
mika1 mika1

mika1 je offline (nepripojený) mika1

Sara Emília
Prosím o radu. Môže si konateľ s.r.o., nie je tam zamestnanec ani SZČO, uplatniť od 01.01.2006 v danej s.r.o. stravné lístky ?
Moja odpoveď je: jednoznačne áno. Rovnakú odpoveď totiž nájdete aj na stránkach Daňového riaditeľstva:

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ry=&criteria=1
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mika1
Moja odpoveď je: jednoznačne áno. Rovnakú odpoveď totiž nájdete aj na stránkach Daňového riaditeľstva:

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ry=&criteria=1
Táto odpoveď z DRSR sa mi síce veľmi hodí, ale žiaľ nemá žiadnu oporu v zákone. Konateľ je síce zamestnanec podľa zákona o dani z príjmu, aj podľa zákona o cestovných náhradách, ale ak nie je v pracovno-právnom vzťahu, nespĺňa žiaľ statút zamestnanca podľa Zákonníka práce. Ale nebudeme im to vyvracať. Rada by som si však dala takúto odpoveď potvrdiť priamo pracovníkom DR. Obávam sa, či to DK uzná.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať