Zavrieť

Porady

Krbová vložka - výkon.

Ahoj poradcovia.

Potrebujem poradiť pri výbere rohovej krbovej vložky do dvojpodlažnej novostavby radového rd. Primárne kúrenie v dome bude podlahové-vodné (plyn kk) 1.NP aj 2.NP. Dom bude poriadne zateplený -tep. straty cca 5kW... Samostojaci komín Schiedel Uni (keramická vložka fí 200mm) je umiestnený v zrkadle schodiska (32m3). V 1.NP bude pri komíne rohový krb. Plocha priestoru kde bude krb je cca 30m2 - jedalen,schodisko s krbom, a obývačka - všetko bez priečok. Krb chcem napojiť na dva teplovzdušné nútené rozvody do izieb na poschodí, ktoré budem využívať v prechodných obdobiach keď sa neoplatí rozbiehať podlahovku. Inak krb v obývačke budem využívať "len" na relax . Rozhodujem sa medzi vložkami Bef Optim 6 CL a Bef Optim 8 CL. Prvá má výkon 2-6kW a dymovod fí 150mm, druhá 7-10kW a dymovod fí 200mm. Pozrel som množstvo iných vložiek a tieto bezkonkurenčne zvíťazili v mojom amatérskom výbere. Odborníci poraďte niektorú z uvedených vložiek prípadne poraďte alternatívu a dôvod. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    iv@n Pozri príspevok
    jednoznačne čo najmenší výkon inak to budeš stále dusiť, ja som bral nejakú 12kW pred pár rokmi ked nebol taký výber a v prechodných obdobiach sa s tým moc kúriť nedá lebo je v interiéri potom 30C ak to nedusím.
    Jednoznacne s tebou nesuhlasim!!!
    Vzdy je lepsie "dusit", tym krb.vlozke neuskodis. Ale ked z menej KW chces dosiahnut vacsi vykon, tak si ju rychlo prepalis. Spocitaj si naklady nielen na KV ale aj na obstavbu !
    Videla som dost prepalenych kachli a KV, kde kupujuci v snahe kupit lacnejsi a menej vykonny krb,ho prepalili pocas jednej, dvoch sezon...
    Ani vyrobca taketo reklamacie neuznava,lebo hned vie v com je chyba...


    RadBry Pozri príspevok
    Ahoj poradcovia.

    Potrebujem poradiť pri výbere rohovej krbovej vložky do dvojpodlažnej novostavby radového rd. Primárne kúrenie v dome bude podlahové-vodné (plyn kk) 1.NP aj 2.NP. Dom bude poriadne zateplený -tep. straty cca 5kW... Samostojaci komín Schiedel Uni (keramická vložka fí 200mm) je umiestnený v zrkadle schodiska (32m3). V 1.NP bude pri komíne rohový krb. Plocha priestoru kde bude krb je cca 30m2 - jedalen,schodisko s krbom, a obývačka - všetko bez priečok. Krb chcem napojiť na dva teplovzdušné nútené rozvody do izieb na poschodí, ktoré budem využívať v prechodných obdobiach keď sa neoplatí rozbiehať podlahovku. Inak krb v obývačke budem využívať "len" na relax . Rozhodujem sa medzi vložkami Bef Optim 6 CL a Bef Optim 8 CL. Prvá má výkon 2-6kW a dymovod fí 150mm, druhá 7-10kW a dymovod fí 200mm. Pozrel som množstvo iných vložiek a tieto bezkonkurenčne zvíťazili v mojom amatérskom výbere. Odborníci poraďte niektorú z uvedených vložiek prípadne poraďte alternatívu a dôvod. Ďakujem.
    Ja by som doporucovala skor tu druhu alternativu.
    Nielen ze prvy vyber je nedostacujuci ,co sa tyka vykonu,ale aj kvoli tomu, ze pises, ze mas komin DIN 200 a Bef Optim 6 CL ma dymovod iba DIN 150. !!!

    Redukcie 150/200 sa nevyrabaju , budes nuteny pouzit 2 redukcie, alebo to nejak "amatersky dat do kopy" .
    Onedlho tu zadas otazku : "mam slaby tah" , "cernie mi sklo" "nehori dobre", co mam robit pod.

    Krb sa nestavia na rok,ani na dva...

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    S ohľadom na uvedené straty by som bral tú prvú. Vypočítaných 5kW je pri -15°C, takže na jeseň/jar bude strata tak 2-3kW...

    iv@n je offline (nepripojený) iv@n

    iv@n
    jednoznačne čo najmenší výkon inak to budeš stále dusiť, ja som bral nejakú 12kW pred pár rokmi ked nebol taký výber a v prechodných obdobiach sa s tým moc kúriť nedá lebo je v interiéri potom 30C ak to nedusím.

    RadBry je offline (nepripojený) RadBry

    RadBry
    Vďaka za odpovede. Teraz prosím o rady a skúsenosti ohľadom spôsobu otvárania dvierok. Vložka Bef Optim 6 je v ponuke vo verzii otváravej aj výsuvnej. Netuším napr. ako sa také výsuvné dvierka čistia zvnútra, keďže v otvorenom stave sú schované, cena je vyžšia, komfort ovládania neviem posúdiť (nemám s výsuvnými dvierkami žiadne skúsenosti).

    RadBry je offline (nepripojený) RadBry

    RadBry
    Ak mám väčšinu času dusiť tak si uškodím čiernym sklom a "nudným" plameňom. Určite ju prepáliť nechcem (aj keď neviem čo to v skutočnosti znamená) a cena neovplyvní môj výber s ohľadom na výkon, takže ak naozaj budem potrebovať tú silnejšiu tak bez problémov priplatím rovnako ako v prípade výsuvného skla. Šetriť na komíne, vložke, obstavbe a komponentoch okolo rozvodov nemienim. Podľa mňa v obidvoch prípadoch dymovodu 150 aj 200mm budem potrebovať redukciu nakoľko komínová 200mm vložka je keramická a priamo pripojené 200mm dymovodné potrubie by ju roztrhlo vďaka "amatérskemu pripojeniu" a nulovej dilatácii takže tým ma tiež nepresvedčíš pre tú silnejšiu. Myslím že kolegovia pred tebou sa viac snažili zohľadniť moje požiadavky a parametre. V každom prípade som vo veci výkonu zas na vážkach a prosím o vysvetlenie prečo potrebujem tých 10kW. Dík.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    OK, nechcem Ti vnucovat svoj nazor, ani ta nasilu presviedcat. Napisala som len svoj nazor, ktory prameni z praxe a os. skusenosti.( zopar stoviek realizacii,spokojnych zakaznikov bez reklamacii...)

    Ale, uz som ticho, necham to na kolegov .-)
    Naposledy upravil arizona : 21.09.11 at 06:05

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Tak ako píše arizona.Jednoznačne 5 kw krbová vložka je na takú veľkú vykurovanú plochu málo.Ak by to boli kachle ešte ako tak.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    no ja som nevidel krb s nizkym vykonom za male peniaze. Skor cim nizsi vykon tym drahsi krb. Preto stoja skandinavske krby stoja cez 1000eur a maju vykon okolo 5kW a lacne polske krby maju vsetky cez 12kW. Pokial sa krb prepali tak je to skor tym ze sa tam spaluje hociaky bordel, alebo je zo smejdaveho materialu. 2-5kW je krb skor pre pasivny dom.

    Krbová vložka - výkon.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.