Zavrieť

Porady

DOTACIA - ako zúčtovať

Potrebujem poradiť.
Podnikateľ kúpil PC z vlastných zdrojov v 1/2011. Dotácia na podnikanie došla na účet až v 2/2011.
Zaúčtované v JU: nákup PC - VOZD - nákup materiálu /to je v 1/2011/
dotácia - záväzky - február 2011 - PNZD
následne - inter. doklad v sume v akej bol kúpený PC - do POZD
následne - zúčtovanie dotácie - vrátenie patričnej sumy späť podnikateľovi a tu je otázka do VOZD alebo VNZD?

- asi do VNZD či nie, lebo potom by bolo 2x vo VOZD
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

správne uvažuješ...
ale mňa upútalo jedno, je možné si uplatňovať čerpanie dotácie ? keď mu došli peniaze neskôr ako ich čerpal? pre daňové účelys je to ok, ale uzná výdavok i ÚP?
0 0
jadranka111 jadranka111

jadranka111 je offline (nepripojený) jadranka111

PC bolo kupované až po podpise zmluvy s úradom práce o poskytnutí dotácie, takže je to v poriadku - veď dotáciu ti pošlú až presne na 30 deň na účet /lehotu majú 30 dní a skôr ich nedostaneš až na ten 30/ a čo ma zatiaľ ten človek robiť, musí použiť svoje. Bolo to odsúhlasené aj s UP
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aj je aj v zmluve uvedené je to oki....
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Postupy JU

§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.

zDP:

17/2h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

19/2m) výdavky, na ktorých úhradu boli poskytnuté dotácie, podpory a príspevky poskytnuté z prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí, rozpočtov vyšších územných celkov, štátnych fondov a Národného úradu práce zahrnované do príjmov,
0 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

dobrý deň,
chcem sa spýtať k tejto téme, možno je to blbosť, ale začínam sa pasovať s JÚ a toto mi nie je veľmi jasné
ak dostanem dotáciu v decembri 2011, nakúpim si za ňu stroje a zariadenia do predajne, ale žiaden z nich nie v takej výške, aby som ich musela odpisovať, nebudem mať žiadne iné výdavky a ani príjmy v roku 2011 a faktúru za tieto stroje zaplatím až v januári 2012, je táto januárová platba braná ako môj výdavok, ktorý mi ovplyvňuje základ dane až v roku 2012
a v roku 2011 mi nič z tohto neovplyvňuje základ dane?
ďakujem veľmi pekne za radu
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bama17 Pozri príspevok
dobrý deň,
chcem sa spýtať k tejto téme, možno je to blbosť, ale začínam sa pasovať s JÚ a toto mi nie je veľmi jasné
ak dostanem dotáciu v decembri 2011, nakúpim si za ňu stroje a zariadenia do predajne, ale žiaden z nich nie v takej výške, aby som ich musela odpisovať, nebudem mať žiadne iné výdavky a ani príjmy v roku 2011 a faktúru za tieto stroje zaplatím až v januári 2012, je táto januárová platba braná ako môj výdavok, ktorý mi ovplyvňuje základ dane až v roku 2012
a v roku 2011 mi nič z tohto neovplyvňuje základ dane?
ďakujem veľmi pekne za radu
máš pravdu.....
0 0
Misiak4 Misiak4

Misiak4 je offline (nepripojený) Misiak4

Ked uz tu je takato otazka tak to vyuzijem a spytam sa aj ja.
Tiez som dostal prispevok z UP na podnikanie v roku 2009. V danovom priznani som si uplatnil pausalne vydavky, ale prispevok mam zapisany v priijmoch neovplyvnujucich zaklad dane bude to problem? (Ako szco som bol od 1.11.09 a za tie 2 mesiace som mal prijem ani nie 400Eur) Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre misiak.
No pri paušále si to mal dať do príjmov v roku 2009.
V tvojom prípade bolo výhodnejšie učtovať, ako použiť paušálne výdavky.
0 0
Misiak4 Misiak4

Misiak4 je offline (nepripojený) Misiak4

Bolo by vhodne podat opravne danove priznanie? Ta suma 2400 aj nejake drobne z toho nebudem aj tak platit dan pretoze mam prijem mensi ako 4000 eur...
0 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

Mila123, ďakujem za odpoveď
to znamená, že v roku 2011, zjednodušene povedané, bude DzP 0,-?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Misiak4 Pozri príspevok
Bolo by vhodne podat opravne danove priznanie? Ta suma 2400 aj nejake drobne z toho nebudem aj tak platit dan pretoze mam prijem mensi ako 4000 eur...
Ak to chceš opraviť ... tak treba podať dodatočné DP (nie opravné)
Ak uplatňuješ paušálne výdavky (predpokladám že aj v roku 2010) .. tak za rok 2009 to u teba nebude mať vplyv na daň (pri tom príjem, čo píšeš) ... ale na zdravotné poistenie áno - vyjdu vyššie zálohové platby. (kôli tomu som písala o výhodnosti JU). To potom tiež treba poriešiť - Ale! či by si mal v konečnom dôsledku nedoplatok, to závisí aj od príjmov v roku 2010. Možno ani nie
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, aj ja mám niekoľko otázok ohľadom dotácie z ÚP. Dotácia z ÚP má prísť na účet 15.11. 2011, aj vtedy bude otvorená živnosť. Zatiaľ sa nebude kupovať žiadny materiál, ani majetok. Moje otázky:
1. Čo je pre mňa výhodnejšie? Paušálne výdavky alebo JU? (Myslím, že JU, pretože pri pauš. výdavkoch by musela ísť celá dotácia do príjmu a následne by vyšli vyššie odvody na budúci rok.)
2. Pri vedení JU si okrem odvodov čo môžem dať do N? (nechcela by som kupovať niečo, len aby som mala náklady,ale v priebehu budúceho roka postupne.)
3. A vôbec je možné pri získaní dotácie z ÚP viesť paušálne výdavky?( To by som chcela vedieť od niekoho, kto takto účtuje a pri kontrole nemal s tým problém, nakoľko je veľa takých, ktorý tvrdia, že je to možné, ale ešte nemali žiadnu kontrolu) - a poprosila by som aj nejaký zákon, ktorý o tom hovorí. Myslím, že je to zatiaľ všetko. Ďakujem pekne za odpovede.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, aj ja mám niekoľko otázok ohľadom dotácie z ÚP. Dotácia z ÚP má prísť na účet 15.11. 2011, aj vtedy bude otvorená živnosť. Zatiaľ sa nebude kupovať žiadny materiál, ani majetok. Moje otázky:
1. Čo je pre mňa výhodnejšie? Paušálne výdavky alebo JU? (Myslím, že JU, pretože pri pauš. výdavkoch by musela ísť celá dotácia do príjmu a následne by vyšli vyššie odvody na budúci rok.)
2. Pri vedení JU si okrem odvodov čo môžem dať do N? (nechcela by som kupovať niečo, len aby som mala náklady,ale v priebehu budúceho roka postupne.)
3. A vôbec je možné pri získaní dotácie z ÚP viesť paušálne výdavky?( To by som chcela vedieť od niekoho, kto takto účtuje a pri kontrole nemal s tým problém, nakoľko je veľa takých, ktorý tvrdia, že je to možné, ale ešte nemali žiadnu kontrolu) - a poprosila by som aj nejaký zákon, ktorý o tom hovorí. Myslím, že je to zatiaľ všetko. Ďakujem pekne za odpovede.
1. áno v prípade paušálnych výdavkov ide celá dotácia do príjmov ovplyvňujúcich základa dane
2. danovo uznatelne naklady..)))). toto je asi na dlhsie...
3. pausalne vydavky je mozne uplatnit aj keď účtujete o dotácií o paušálnych výdavkoch hovorí zákon o dani z prijmov 595/2003 §6 ods. 10 v tomto paragrafe nie je nijako vylučený daňovník ktorý prijal dotáciu a nemožnosť využitia paušálnych nákladov...
0 0
Misiak4 Misiak4

Misiak4 je offline (nepripojený) Misiak4

vymazane
0 0
Misiak4 Misiak4

Misiak4 je offline (nepripojený) Misiak4

Dakujem za odpovede.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Sarlotka Pozri príspevok
1. áno v prípade paušálnych výdavkov ide celá dotácia do príjmov ovplyvňujúcich základa dane
2. danovo uznatelne naklady..)))). toto je asi na dlhsie...
3. pausalne vydavky je mozne uplatnit aj keď účtujete o dotácií o paušálnych výdavkoch hovorí zákon o dani z prijmov 595/2003 §6 ods. 10 v tomto paragrafe nie je nijako vylučený daňovník ktorý prijal dotáciu a nemožnosť využitia paušálnych nákladov...
Ešte ma zaujíma, že čo je výhodnejšie, keď mi príde dotácia 15. novembra na účet. Viesť paušálne výdavky, alebo viesť JU? Vďaka.
0 0
olkos olkos

olkos je offline (nepripojený) olkos

ja sa vyjadrim len ktomu PC nie je to material ale prevadzkova rezia. Pozor DU ma pravo kontrolovat aj spravnost zauctovania.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
olkos Pozri príspevok
ja sa vyjadrim len ktomu PC nie je to material ale prevadzkova rezia. Pozor DU ma pravo kontrolovat aj spravnost zauctovania.
PC určite nie je prevádzková réžia.
0 0
olkos olkos

olkos je offline (nepripojený) olkos

ahoj ak PC nie je urcene na dalsi predaj alebo to nie je dlhodoby majetok tak na zaklade akeho postupu to das na material a nie na prevdazkovu reziu???dakujem budem rad ak si budem moct opravit svoju nevedomost.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

olkos Pozri príspevok
ahoj ak PC nie je urcene na dalsi predaj alebo to nie je dlhodoby majetok tak na zaklade akeho postupu to das na material a nie na prevdazkovu reziu???dakujem budem rad ak si budem moct opravit svoju nevedomost.
Postupy účtovania JÚ §11 ods. 2
0 0
Načítať ďalšie