Zavrieť

Porady

Odpočitateľná položka na manželku

Aký doklad mi má zamestnanec doniesť, keď chce odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola nezamestnaná a pracovala len 3 mesiace v roku, aby mal nárok na túto čiastku? Samozrejme mi musí priniesť nejaký doklad, aby som vedela, či náhodou neprekročila limit.
Ešte jedna otázka, čo mi má priniesť, ak si chce uplatniť odpočet aj na starobné sporenie. Ďakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana G.
Aký doklad mi má zamestnanec doniesť, keď chce odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola nezamestnaná a pracovala len 3 mesiace v roku, aby mal nárok na túto čiastku? Samozrejme mi musí priniesť nejaký doklad, aby som vedela, či náhodou neprekročila limit.
Ešte jedna otázka, čo mi má priniesť, ak si chce uplatniť odpočet aj na starobné sporenie. Ďakujem.
Potvrdenie o príjme.Do príjmu na odpočet sa zaratáva aj podpora. Na starobné je potrebný tiež doklad o zaplatení a splnení nároku na odpočet( 10rokov trvania, a 55.rokov dožitia).
Potvrdenie o príjme nepotrebuje priložiť, ten uvedie v odd. 2 v žiadosti o vykonanie RZD.
Naposledy upravil Tweety : 06.02.06 at 07:37
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Do príjmu manželky sa zarátava aj opatrovateľské na postihnutú dospelú dcéru?
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Jana G.
Aký doklad mi má zamestnanec doniesť, keď chce odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola nezamestnaná a pracovala len 3 mesiace v roku, aby mal nárok na túto čiastku? Samozrejme mi musí priniesť nejaký doklad, aby som vedela, či náhodou neprekročila limit.
Ešte jedna otázka, čo mi má priniesť, ak si chce uplatniť odpočet aj na starobné sporenie. Ďakujem.

Podľa §37 ods. 1a sa na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na manželku predkladá iba doklad o oprávnenosti nároku na túto nezd. čiastku - sobášný list a vyhlásenie zamestananca o výške vlastného príjmu manželky. Čiže zamestnanec zodpovedá za to, aku sumu uvedie v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

ZuzanaP
Do príjmu manželky sa zarátava aj opatrovateľské na postihnutú dospelú dcéru?
Príspevok za opatrovanie je priznávaný podľa zákona 195/1998. V zákone nie je napísane, že ide o štátnu sociálnu dávku, takže tento príspevok sa počíta do vlastného príjmu manželky.

Problematika vlastného príjmu manželky už bola rozoberaná
http://www.porada.sk/showpost.php?p=165447&postcount=14
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
matafe
Príspevok za opatrovanie je priznávaný podľa zákona 195/1998. V zákone nie je napísane, že ide o štátnu sociálnu dávku, takže tento príspevok sa počíta do vlastného príjmu manželky.

Problematika vlastného príjmu manželky už bola rozoberaná
http://www.porada.sk/showpost.php?p=165447&postcount=14
Áno, počíta sa do vlastného príjmu manželky.
0 0
Tintina Tintina

Tintina je offline (nepripojený) Tintina

matafe
Podľa §37 ods. 1a sa na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na manželku predkladá iba doklad o oprávnenosti nároku na túto nezd. čiastku - sobášný list a vyhlásenie zamestananca o výške vlastného príjmu manželky. Čiže zamestnanec zodpovedá za to, aku sumu uvedie v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania.
No neviem, či to stačí, ja som sa dozvedela, že mi zamestnanec musí doniesť nielen doklad o zdaniteľnom príjme manželky, ale dokonca aj sumu vyplatených náhrad počas PN (prvých 10 dní platených zamestnávateľom). Je to pravda?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Tintina
No neviem, či to stačí, ja som sa dozvedela, že mi zamestnanec musí doniesť nielen doklad o zdaniteľnom príjme manželky, ale dokonca aj sumu vyplatených náhrad počas PN (prvých 10 dní platených zamestnávateľom). Je to pravda?
On si to má zarátať do príjmu manželky a zapísať do žiadosti. (Aj príjmy počas DPN - náhradu príjmu aj nemocenské a materské, podporu v nezamestnanosti....) Prikladať doklad nemusí. Zodpovedá si za to sám.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Zita4
On si to má zarátať do príjmu manželky a zapísať do žiadosti. (Aj príjmy počas DPN - náhradu príjmu aj nemocenské a materské, podporu v nezamestnanosti....) Prikladať doklad nemusí. Zodpovedá si za to sám.
Áno, prikladať doklad nemusí. Treba mu však pripomenúť, že doklady, ktoré preukazujú výšku týchto príjmov, si má starostlivo odložiť pre prípad kedy by ich musel pri nejakej kontrole predložiť.
0 0
kvety kvety

kvety je offline (nepripojený) kvety

Ak si manžel uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku, môže si uplatniť
aj zaplatené životné poistenie / potvrdenie z poisťovne je vystavené na meno manželky / ?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
kvety
Ak si manžel uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku, môže si uplatniť
aj zaplatené životné poistenie / potvrdenie z poisťovne je vystavené na meno manželky / ?

Doporučujem Ti prečítať si príspevky od CHOBOTA, na túto tému.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
kvety
Ak si manžel uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku, môže si uplatniť
aj zaplatené životné poistenie / potvrdenie z poisťovne je vystavené na meno manželky / ?
To sú 2 veci:

1. odpočítateľnú položku na manželku - áno, ak je jej príjem za rok nižší ako 87.936 Sk (počíta sa do toho aj materské, nemocenské, dávky v nezamestnanosti, nepočíta sa napr. rodičovský príspevok), potom je to rozdiel tejto čiastky a príjmu manželky,
2. životné poistenie manželky - nie.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

matafe
Podľa §37 ods. 1a sa na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na manželku predkladá iba doklad o oprávnenosti nároku na túto nezd. čiastku - sobášný list a vyhlásenie zamestananca o výške vlastného príjmu manželky. Čiže zamestnanec zodpovedá za to, aku sumu uvedie v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania.
Prosím, vyhlásenie zamestnanca má nejakú predpísanú formu, resp. tlačivo, alebo stačí napísať iba niečo v tom zmysle, že manželka bola nezamestnaná a bez príjmu?
Vopred ďakujem.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

M0NIKA
Prosím, vyhlásenie zamestnanca má nejakú predpísanú formu, resp. tlačivo, alebo stačí napísať iba niečo v tom zmysle, že manželka bola nezamestnaná a bez príjmu?
Vopred ďakujem.
Uvedie sa to na žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Tlačivo prikladám.
0 0
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
Ak je manželka SZČO a mala príjmy 20000,- a výdaje 30000. Čiže je 10000 v strate. KOľko si môže odpočítať na ňu manžel?
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Zita4
Uvedie sa to na žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Tlačivo prikladám.
Veľmi pekne ďakujem, Zita4, ale ešte mám jeden dotaz: toto platí aj vtedy, keď manžel je SZČO? Potom toto tlačivo prikladám k DP?
0 0
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
Ak je manželka SZČO a mala príjmy 20000,- a výdaje 30000. Čiže je 10000 v strate. KOľko si môže odpočítať na ňu manžel?

Nevie mi nikto poradiľ? Bude ro celá suma 87936 alebo o 20000 menej?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

M0NIKA
Veľmi pekne ďakujem, Zita4, ale ešte mám jeden dotaz: toto platí aj vtedy, keď manžel je SZČO? Potom toto tlačivo prikladám k DP?
Toto je žiadosť o ročné zúčtovanie dane, takže pri daňovom priznaní sa nemôže použiť. V daňovom priznaní započítaš odpočítateľnú položku na manželku vo výške, aká prináleží. Doklady o jej príjme si starostlivo uložíš doma.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Denisa
Ak je manželka SZČO a mala príjmy 20000,- a výdaje 30000. Čiže je 10000 v strate. KOľko si môže odpočítať na ňu manžel?

Nevie mi nikto poradiľ? Bude ro celá suma 87936 alebo o 20000 menej?
Ak mala manželka vlastné príjmy za rok 2005 vo výške 20000,-, tak si manžel na ňu môže uplatniť 87936,- - 20000,-Sk = 67936,- Sk. To že manželka je v strate sa na tento účel nezohľadňuje. Katija
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Zita4
Toto je žiadosť o ročné zúčtovanie dane, takže pri daňovom priznaní sa nemôže použiť. V daňovom priznaní započítaš odpočítateľnú položku na manželku vo výške, aká prináleží. Doklady o jej príjme si starostlivo uložíš doma.
A keď nemala ani korunu príjmu a teda nemám žiadny doklad?
Čo potom od nej potrebujem?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
M0NIKA
A keď nemala ani korunu príjmu a teda nemám žiadny doklad?
Čo potom od nej potrebujem?
Keď nemá žiadny príjem - a teda nemá ani žiadny doklad, nemôžeš zákonite od nej ani nič vyžadovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať