Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pre ZEUS (óó bože- mi nedalo)
Ja ešte doplním ten môj predchádzajúci príspevok ... že ak niekto nechce dávku z nemocenského poistenia - tak nemusí požiadať! Ale ak chce - tak vlastne nato slúži tlačivo od lekára .. má názov "Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti" . A z každého poistenia je samostatné číslo tlačiva DPN.
Obdobne platí, že napr ak máš v nejakej komerčnej poisťovni napr úrazové poistenie ... tak takisto - ak chceš plnenie z tohto poistenia - tak požiadaš - na príslušnom tlačive. Ak máš vo viacerých poisťovniach, tak tiež požiadaš v každej.

A ešte doplním - darmo sa hneváš (to si ešte nepocítil, čo je zbytočná byrokracia v SP) ... lebo ak sa niekto prihlási na DNP, mal by si aspoň základné veci pozisťovať. Veď ten tvoj známy vlastne ani nevedel (aspoň podľa toho čo píšeš) - na čo sa prihlásil
.. kuk http://www.socpoist.sk/uplatnenie-na...92s#Uplatnenie nároku
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ešte by som dodala, že možno by sa dalo - po dohode so SP a lekárom vypísať spätne tú DPN ... ale to treba ochotu na obidvoch stranách. Lekár má tiež svoje predpisy - niekedy dávnejšie mi vravela sestra v nemocnici - že môžu 5 dní. (to už si prípadne vyhľadaj).
Ale určite nie je chyba na strane SP ani na strane lekára ... veď SP ho dokonca upozornila, že nemajú potvrdenie DPN k dávke z DNP
sú tu také prípady spomenuté .. že sa dá, keď sa chce (aj keď to bolo materské ..)
0 0
protector protector

protector je offline (nepripojený) protector

Ahojte poradaci, mam otazocku, mam splnenu podmienku DNP 270 dni, od polovice januara 2012 som zamestnany na TPP .. 31.1.2012 mi DNP zanikne ak si nebudem platit balicek .... kolko ale este musim zaplatit za DNP za januar 2012,platil som z MVZ cize 50e mesacne,bude to este tych 50e ? dakujem za odpoved
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie nebude to tých 50 €, nakoľko počas januára 2012 máš pracovný pomer a max VZ za mesiac jan. 2012 môže byť iba 1 153.50 €....
t.j. záleží aký máš VZ zo zamestnania......
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

protector Pozri príspevok
Ahojte poradaci, mam otazocku, mam splnenu podmienku DNP 270 dni, od polovice januara 2012 som zamestnany na TPP .. 31.1.2012 mi DNP zanikne ak si nebudem platit balicek .... kolko ale este musim zaplatit za DNP za januar 2012,platil som z MVZ cize 50e mesacne,bude to este tych 50e ? dakujem za odpoved
Prednostne sa poistné odvádza z poistenia zamestnanca .. tak ti to výjde menej. ide len o časť mesiaca - k výpočtu treba všetky údaje o plate .. a to bude až po výplate - potom sa môžeš zastaviť na SP a doriešiť.
Ak zaplatíš celý mesiac ako doteraz - vznikne ti preplatok - ten si buď vyžiadaš späť, alebo sa môže použiť ako zápočet s nasledujúcim poistným (ak ešte budeš poistený dobrovoľne).
.. inak zrušiť sa dá hocikedy (ak ti ho už netreba)...
Naposledy upravil Katy a R : 24.01.12 at 18:41
0 0
Kamila1970 Kamila1970

Kamila1970 je offline (nepripojený) Kamila1970

Pekny den prajem vsetkym.
Chcem Vas poprosit o info. Studujem si na nete informacie ohladom zmien v DNP od 1.2.2012. Platim si DNP uz vela rokov. Chcem len vediet, ci sa mi oplati este dalej platit. Doteraz sme ho nevyuzili - nasa chyba... :-(((( Tak vas chcem poprosit o radu :
Docitala som sa na nete, ze ked napr. 26.1.2012 zrusim povodne DNP a zaroven sa od 26.1.2012 znova prihlasim na nove DNP, tak mi bude platit DNP este podla stareho zakona, cize odvody len 4,4% z VZ a vraj takto bude dodrzana podmienka nepretrziteho poistenia viac ako 26 tyzdnov.
Je to mozne? Na SP ma podla mna prihlasia od 27.1.2012 a tym padom nastava pocitanie dni trvania DNP od zaciatku.
Chcem este vyuzit prilezitost trvania "poslednych" 270 dni DNP - v tomto pripade od 26.1.2012 do 21.10.2012. Ak budeme do 21.10.12 tehotni, tak materska/PNka sa bude ratat z VZ z roku 2011, alebo bude len pravdepodobna, cize z minima, lebo nebude splnena podmienka 26 tyzdnov? Dakujem!
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Kamila1970 Pozri príspevok
Pekny den prajem vsetkym.
Chcem Vas poprosit o info. Studujem si na nete informacie ohladom zmien v DNP od 1.2.2012. Platim si DNP uz vela rokov. Chcem len vediet, ci sa mi oplati este dalej platit. Doteraz sme ho nevyuzili - nasa chyba... :-(((( Tak vas chcem poprosit o radu :
Docitala som sa na nete, ze ked napr. 26.1.2012 zrusim povodne DNP a zaroven sa od 26.1.2012 znova prihlasim na nove DNP, tak mi bude platit DNP este podla stareho zakona, cize odvody len 4,4% z VZ a vraj takto bude dodrzana podmienka nepretrziteho poistenia viac ako 26 tyzdnov.
Je to mozne? Na SP ma podla mna prihlasia od 27.1.2012 a tym padom nastava pocitanie dni trvania DNP od zaciatku.
Chcem este vyuzit prilezitost trvania "poslednych" 270 dni DNP - v tomto pripade od 26.1.2012 do 21.10.2012. Ak budeme do 21.10.12 tehotni, tak materska/PNka sa bude ratat z VZ z roku 2011, alebo bude len pravdepodobna, cize z minima, lebo nebude splnena podmienka 26 tyzdnov? Dakujem!
dávky NP sa ti budú počítať do 26 týždňa od nového prihlásenia z min,. VZ a po 26 týždni z VZ tebou určeného....
0 0
Kamila1970 Kamila1970

Kamila1970 je offline (nepripojený) Kamila1970

ahojte, ahoj Mila,
cize ak si urcim VZ napr. 500,- tak ked budem chciet napr. PNku pred 26 tyzdnom tak sa mi bude ratat z minimalneho, a ked budem chciet PNku po 27 tyzdnoch, tak mi ich vyrataju z 500,-?
Takze neplati to, ze ak sa v jeden den odhlasim+hned prihlasim, tak nepretrzite poist. trva?

Pri 270 dnoch DNP (trvat bude od 26.1. do 21.10.2012) - ked zostanem tehotna napr. v auguste 2012, tak mne sa potom pocita aj ochranna lehota 8 mesiacov - t.j. do juna 2013? Pocas tejto ochrannej lehoty ked poziadam o MD budem ju mat aj z DNP? V tomto pripade z VZ 500,-? Plus samozrejme zo zamestnania.
Dakujem pekne!!!
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
Mila123 Pozri príspevok
§ 33 zákona č. 461/2003 z.z. v platnom znení
(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len „dočasná pracovná neschopnosť“)
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

môj názor dávka z DNP nevznikla, pretože sa o ňu nepožiadalo......
no v tom paragrafe nič nepíše o tom žeby zanikol automaticky nárok na dávku ak nebola PN "podaná" 2x teda aj za DNP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
no v tom paragrafe nič nepíše o tom žeby zanikol automaticky nárok na dávku ak nebola PN "podaná" 2x teda aj za DNP
Na PN-ke máš zaškrtnutú kolonku z akého poistenia si nárok na nem.dávku uplatňuješ. Ak sa na jednej PN-ke nedajú zaškrtnúť dve kolonky - zrejme lekári majú nejaký metodický pokyn zo SP.
Napíš dotaz na ústredie SP, či a v akej dobe sa dá PN-ka vystaviť spätne, ak si z nevedomosti nežiadal o vystavenie druhej PN-ky.
SP ti vyplatí nemocenské len z toho poistenia, ktoré máš zaškrtnuté na PN-ke.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
no v tom paragrafe nič nepíše o tom žeby zanikol automaticky nárok na dávku ak nebola PN "podaná" 2x teda aj za DNP
ak nie si spokojný s § 33 zákona č. 461/2003 nič iné ti neostáva iba preštudovať celý zákon....veď má iba 248 paragrafov....

tak ten chorý urobil chybu, zrejme v nevedomosti, predpokladám, že sa nedá nič urobiť, ak by trvala i naďalej PN ja byť na jeho mieste sa dám (i keď neskoro) vypísať na PN z DNP teraz.....je to možné.....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
no v tom paragrafe nič nepíše o tom žeby zanikol automaticky nárok na dávku ak nebola PN "podaná" 2x teda aj za DNP
.. ale veď nepožiadal (nikto ti tu nepíše o zániku nároku) .. ešte ho SP na to aj upozornila, že ak chce - má doložiť ... (povinnosti poistenca sú jasné - aj som pripla vyššie ..)
Nuž ale keď nechce ...
0 0
protector protector

protector je offline (nepripojený) protector

Dakujem za odpoved a mam otazku, ako mam teda postupovat ? do akeho datumu to musim na SP vybavit a vyplatit za januar ? musim pockat kym uctaren uzavrie vyplaty a odosle udaje SP alebo by mi aj teraz vedela SP vypocitat kolko mam doplatit ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

protector Pozri príspevok
Dakujem za odpoved a mam otazku, ako mam teda postupovat ? do akeho datumu to musim na SP vybavit a vyplatit za januar ? musim pockat kym uctaren uzavrie vyplaty a odosle udaje SP alebo by mi aj teraz vedela SP vypocitat kolko mam doplatit ?
ak by si mal výplatnú pásku za 1/2012 dopočítaš si sám poistné a to aj zaplatíš......popr. aj neskôr, záleží na Tebe ako sa rozhodneš....
0 0
lulko lulko

lulko je offline (nepripojený) lulko

Ahojte chcem sa aj ja poradiť. Dobrovoľné poistenie si platím od júna 2010 z minima. Zamestnaná som od roku 2001. Plánujeme dieťatko, teoreticky niekedy v roku 2012, ak sa to podarí tak pôjde o rizikové tehotenstvo. Ak by mi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo k 31.01.2012 a dobrovoľne by som sa poistila keď by som už bola tehotná napr. 1.5.2011, a na PN by som nastúpila 01.06.2011 rátalo by sa mi do obdobia 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch aj obdobie z už ukončeného dobrovoľného poistenia, ktoré trvalo do 31.1.2012? Vyrátavala by sa mi v tomto prípade PN aj materská z príjmu zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, alebo nie?
prípadne čo by ste mi poradili ?

ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lulko Pozri príspevok
Ahojte chcem sa aj ja poradiť. Dobrovoľné poistenie si platím od júna 2010 z minima. Zamestnaná som od roku 2001. Plánujeme dieťatko, teoreticky niekedy v roku 2012, ak sa to podarí tak pôjde o rizikové tehotenstvo. Ak by mi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo k 31.01.2012 a dobrovoľne by som sa poistila keď by som už bola tehotná napr. 1.5.2011, a na PN by som nastúpila 01.06.2011 rátalo by sa mi do obdobia 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch aj obdobie z už ukončeného dobrovoľného poistenia, ktoré trvalo do 31.1.2012? Ano Vyrátavala by sa mi v tomto prípade PN aj materská z príjmu zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, alebo nie? Ano.
prípadne čo by ste mi poradili ?

ďakujem
Poradiť, skús zrušiť to DNP čo máš teraz. K 30.1.2012 a založiť nové k 31.1.2012 , ak sa ti nepodarí otehotnieť tento rok tak môžeš skúsiť budúci alebo až v roku 2014 lebo týmto novým DNP si predlžiš lehotu kedy ti SP nájde 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
1 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Ahojte, poradaci!
Vcera som bola u lekarky a som tehotna. Termin porodu by mal byt 3.10.2012.Vas by som prosila, aby ste mi preratali dni a oduhlasili mi, ci to tak je.
DNP z minima mam od 17.10.2011. Od 6.12.2011 platim maximu, ktory sa vtedy dal /je to minuly rok/. Cize ak som dobre pocitala, tak DNP uplne zanikne 1.9.2012 /ale to uz budem na materskej/. 26-tyzdnov mi uplynie /od 6.12.2011/ uz 5.6.2012, ale na PN alebo OCR mozem ist az 14.7.2012 /totiz 13.7.2012 uplynie 270 dni od 17.10.2011, cize od prveho poistenia/.
Prosim sikovnu uctovnicku, keby to prepocitala.
Chcem sa dalej spytat, ked pojdem kedykolvek od toho 14.7.2012 na PN alebo OCR ako mam lekarke povedat nech mi vypise tu PN alebo OCR, nemam zamestnavatela /poberam rodicovsky prispevok na druhe dieta/.
Ma mi tam napisat namiesto zamestnavatela DNP? Vtedy sa vypisuje len jedno tlacivo PN aj OCR vsak? Toto treba potom zaniest do socialnej poistovne. Este som nebola nikdy z DNP na OCR ani PN, nemam s tym skusenosti.
Okrem toho pocas PN alebo OCR uz nemusim platit DNP? Ako zistim,potom kolko treba zaplatit DNP, ked budem napr. 2 tyzdne PN z mesiaca?A co keby som to normalne zaplatila a potom poziadala na konci o vratenie preplatku? Ked nastupim na matersku este pred zanikom DNP /mne to vychadza koncom augusta/, tam tiez by som uz nemala platit na DNP? Ako zistim tuto sumu, ktoru mam zaplatit? Totiz 3-tyzdne by som mala platit a ten posledny uz nie, lebo budem na materskej. Nebolo by naozaj lepsie vsetko platit a na konci ziadat o vratenie preplatku?
Vdaka za odpovede
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katka,
DNP platiť musíš ak si na PN ale nedostávať marodku.
Ak si na platenej PN tak vtedy platiť odvody DNP nemusíš.
A lekárovi povieš, pri vypísaní PN alebo OCR alebo materskej, že si to uplatnuješ ako DPO - dobrovolne poistená osoba.
Ja by som platila aj počas PN, ved sa dá ísť na SP a oni ti presne potom povedia koľko máš preplatok a vyžiadaš si to späť.
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
Xanti Pozri príspevok
Ved to je samozrejme,
na každé poistenie potrebuje zvlášť marodný lístok.
Si vezmi ludí, čo by mali 2 zamestnávateľov a mali by vypísaný 1 marodný lístok. Ved druhý zamestnávateľ by túto nemoc bral ako absenciu.

SP koná správne, nemôže vyplatiť nemocenské ak k tomu nemá podklad. A lekár, tak tiež by ho mohli pokefať ak by tak spätne vystavil PN.
SZČO sa mal poradiť alebo mal lekárovi povedať, že má aj dobrovolné poistenie.
takže bol som včera osobne na SP, mal som pravdu ! pracovnička nemocenského oddelenia mi povedala že poistenec nárok na dávku má a lekár je v tomto prípade povinný vystaviť "ďalší doklad od PN" aj keby to bolo spätne rok a viac... vyhral zdravý rozum, teraz neviem či lekár nevedel o tom alebo nechcel vedieť... ak sa mu niečo nebude páčiť má zavolať na SP ! som zvedavý ako zareaguje...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
takže bol som včera osobne na SP, mal som pravdu ! pracovnička nemocenského oddelenia mi povedala že poistenec nárok na dávku má a lekár je v tomto prípade povinný vystaviť "ďalší doklad od PN" aj keby to bolo spätne rok a viac... vyhral zdravý rozum, teraz neviem či lekár nevedel o tom alebo nechcel vedieť... ak sa mu niečo nebude páčiť má zavolať na SP ! som zvedavý ako zareaguje...
nečítala som všetky tvoje príspevky, ale ak ty lekárovi nepovieš, odkial má vedieť, že si aj DPO?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať