Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ivana184 Pozri príspevok
Môže si VZ pri nov DNP dorovnať do maxima, to vplyv nemá, že?
iba pri zmene VZ nemá vplyv....ale ak zrušíš a nanovo sa prihlásiš, má vplyv.....do 26 týždňa od doby posledného prihlásenia by si mala DNP vyplácanú z VZ min. s podmienkou, že musíš byť poistená 270 dní za posledných 2 rokov....
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Ja si platím DNP z VZ 220 eur, toľko mi chýbalo v roku 2011 do maxima. Teraz keď staré zruším k 30.01.2012 a založím nové 31.01.2012 tak som chcela zvýšiť na 250 eur.

veronikasad Pozri príspevok
Môže, len tak ako som písala, počas prvých 26 týždňov bude výška nemocenského z minima, bez ohladu na výšku VZ DNP, lebo nedochádza k zmene VZ, ale prerušeniu poistenia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivana184 Pozri príspevok
Ja si platím DNP z VZ 220 eur, toľko mi chýbalo v roku 2011 do maxima. Teraz keď staré zruším k 30.01.2012 a založím nové 31.01.2012 tak som chcela zvýšiť na 250 eur.
neviem ako máš na pobočke dohodnuté vracanie preplatkov. Novú prihlášku ti z nižšieho ako min. VZ nezoberu.
0 0
Ciskova Ciskova

Ciskova je offline (nepripojený) Ciskova

ivana184 Pozri príspevok
Ak som DNP od 01.08.2011, tak DNP mi trvá do doby 270 dní a potom mi zanikne, t.j. 26.04.2012. Ak by som do 26.04.2012 otehotnela, tak by mi platila ochranná doba 8 mesiacov a uplatnila by som si materské aj z DNP.

Čo je pre mňa lepšie, staré zrušiť a založiť nové DNP, alebo nechať dobehnúť staré a čakať na zázrak, že snáď DNP využijem pri materskej?
Ak staré zruším a založím nové DNP, tak v novom zase musím splniť podmienku 270 dní, alebo sa mi zráta doba starého + nového DNP, za predpokladu, že by staré a nové hneď nadväzovalo?

Ďakujem

Dobrý deń,

potrebujem potvrdiť, je to pravda že to poistenie bude trvať do 26.4.2012?? ja mám ten isty prípad. Nemusím to prerušovať? Lebo mám operaciu v apríly a nastupila by som na pn 29.4.2012 ........dobre som sa rozhodla??
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Ciskova Pozri príspevok
Dobrý deń,

potrebujem potvrdiť, je to pravda že to poistenie bude trvať do 26.4.2012?? ja mám ten isty prípad. Nemusím to prerušovať? Lebo mám operaciu v apríly a nastupila by som na pn 29.4.2012 ........dobre som sa rozhodla??
si tehotná?

máš iba DNP alebo si aj zamestnaná?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ciskova Pozri príspevok
Dobrý deń,

potrebujem potvrdiť, je to pravda že to poistenie bude trvať do 26.4.2012?? ja mám ten isty prípad. Nemusím to prerušovať? Lebo mám operaciu v apríly a nastupila by som na pn 29.4.2012 ........dobre som sa rozhodla??
Kedy si uzatvorila DNP a z akého vymer.základu ho platíš ?
0 0
vinka31 vinka31

vinka31 je offline (nepripojený) vinka31


"" Pôvodca textu príspevku: ivana184
Ak som DNP od 01.08.2011, tak DNP mi trvá do doby 270 dní a potom mi zanikne, t.j. 26.04.2012. Ak by som do 26.04.2012 otehotnela, tak by mi platila ochranná doba 8 mesiacov a uplatnila by som si materské aj z DNP.

Čo je pre mňa lepšie, staré zrušiť a založiť nové DNP, alebo nechať dobehnúť staré a čakať na zázrak, že snáď DNP využijem pri materskej?
Ak staré zruším a založím nové DNP, tak v novom zase musím splniť podmienku 270 dní, alebo sa mi zráta doba starého + nového DNP, za predpokladu, že by staré a nové hneď nadväzovalo?
Ďakujem

Do doby poistenia pri posudzovaní nároku na nem.dávku sa započítava aj predch. (ukončené) DNP. Ak by však PN-ka začala (po splnení podnienky 270 dní) do 26 týždňov od začiatku nového DNP, dávku budeš mať vyplácanú z minima.

Ak si chceš predlžiť DNP za súčasných podmienok, DNP 30.1. zruš a uzatvor nové DNP od 31.1.2011 s rovnakým VZ ako si mala doteraz. Potom ti bude stačiť, ak budeš tehotná koncom oktobra. ""


Stále mi to nie je jasné:-( To čo som dala hrubo ako mám chápať? Ja už platím DNP 14 mesiacov, podmienku 270 dní mám splnenú. Keď teraz 30.1. zruším a 31.1. založím nové DNP tak zase mi začnú počítať tých 270 dní? Nepovedia mi, že ja už ich mám (zo starého DNP) a hneď druhý deň sa mi skončí? Nie to ma zaujíma, že čoho by platili dávky, ale to či tie doby nie sú v rozpore zo zákonom doba starého + nového DNP ?



Správne som pochopila, že každé nové DNP trvá od začiatku 270 dní, bezohladne na to či si už mala predtým DNP hoci koľko dní (aj vyše 270) ?
Sorry, asi Vám už leziem na nervy, ale nechcem urobiť chybu, skúsim to celé pochopiť :-(
Naposledy upravil vinka31 : 26.01.12 at 15:39
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

vinka31 Pozri príspevok
Správne som pochopila, že každý nový DNP trvá od začiatku 270 dní, bezohladne na to či si už mala predtým DNP hoci koľko dní (aj vyše 270) ?
pre zmenu zákona o DNP bola dohoda medzi SP a UPSVaR, že k 31 01 2012 nebude SP automaticky vylučovať DNPO , kt. dosiahli k uvedenému dňu 270 dní,
prepočítavať bude od nového (posledného) poistenia 270 dní a potom ho automaticky odhlási z poistenia ......
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vinka31 Pozri príspevok

"" Pôvodca textu príspevku: ivana184
Ak som DNP od 01.08.2011, tak DNP mi trvá do doby 270 dní a potom mi zanikne, t.j. 26.04.2012. Ak by som do 26.04.2012 otehotnela, tak by mi platila ochranná doba 8 mesiacov a uplatnila by som si materské aj z DNP.

Čo je pre mňa lepšie, staré zrušiť a založiť nové DNP, alebo nechať dobehnúť staré a čakať na zázrak, že snáď DNP využijem pri materskej?
Ak staré zruším a založím nové DNP, tak v novom zase musím splniť podmienku 270 dní, alebo sa mi zráta doba starého + nového DNP, za predpokladu, že by staré a nové hneď nadväzovalo?

Ďakujem



Do doby poistenia pri posudzovaní nároku na nem.dávku sa započítava aj predch. (ukončené) DNP. Ak by však PN-ka začala (po splnení podnienky 270 dní) do 26 týždňov od začiatku nového DNP, dávku budeš mať vyplácanú z minima.

Ak si chceš predlžiť DNP za súčasných podmienok, DNP 30.1. zruš a uzatvor nové DNP od 31.1.2011 s rovnakým VZ ako si mala doteraz. Potom ti bude stačiť, ak budeš tehotná koncom oktobra. ""


Stále mi to nie je jasné:-( To čo som dala hrubo ako mám chápať? Ja už platím DNP 14 mesiacov, podmienku 270 dní mám splnenú. Keď teraz 30.1. zruším a 31.1. založím nové DNP tak zase mi začnú počítať tých 270 dní? Nepovedia mi, že ja už ich mám (zo starého DNP) ? Nie to ma zaujíma, že čoho by platili dávky, ale to či to nie je rozpore zo zákonom doba starého + nového DNP


Správne som pochopila, že každý nový DNP trvá od začiatku 270 dní, bezohladne na to či si už mala predtým DNP hoci koľko dní (aj vyše 270) ?
treba rozlišovať, pre aký účel sa 270dní ráta:
1. pre nárok na nem.dávku (materské, nemocenské, ošetrovné)?
pre tento účel sa podla výkladu soc.poistovne do 270dní zarátavajú aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v období dva roky pred skutočným pôrodom/vznikom pn/vznikom očr.

2. pre zánik dnp podla starého zákona?
starý zákon je účinný len do 31.1.2012, tj. od 1.2.2012 je účinný už nový zákon. Od 1.2.2012 sa možno prihlásiť už len na balík dobrov.poistení (až na výnimky: dobr.dôch.poistenie a pre povinne poistené szoč dobr.poist.v nezam). Ale podla prechodných ustanovení všetkým dobrovolne nem.poisteným osobám trvá dnp podla starého zákona už len ohraničenú dobu. Tá doba je ohraničená 270timi dnami od posledného prihlásenia na dnp. Dosiahnutím 270teho dna dnp zo zákona zaniká. Do týchto 270dní podla vyjadrení SP a ministerstva sa ukončené nem.poistenia nerátajú.

Tak neviem, o ktorých 270dní ti ide.
Naposledy upravil brčko : 26.01.12 at 17:04
1 0
vinka31 vinka31

vinka31 je offline (nepripojený) vinka31

Mila, brčko ďakujem, už konečne som to pochopila :-)
0 0
bubbik bubbik

bubbik je offline (nepripojený) bubbik

dobrý deň, prosím poraďte, či mám správne úvahy: t.č. som zamestnaná, VZ je cca 700 EUR. Ak sa prihlásim na DNP do 31.1.2012 s VZ cca 400 a sadzbou 4,4% (aby súčet VZ zo zamestnania a DNP bol 1153,50 EUR) a plánované tehotenstvo je leto-jeseň 2012, tak potom 270 dní poistenia je splnených v 10/2012 (bude to prvé DNP, v predchádzajúcich rokoch nebolo platené, len zo zamestnania nepretržite). DNP automaticky zanikne po 270 dňoch, tzn. neplatí sa, ale je tam ochranná lehota 8 mesiacov. Čo to znamená? že pri nástupe na MD v r.2013 bude materská počítaná z max.VZ? (zamestnanie nepretržite trvá). Alebo je potrebné doplatiť DNP za 11 a 12/2012 za nových podmienok?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bubbik ochranná doba je 8 mesiacov pre tehotné...t.j. pri ukončení DNP musíš byť tehotná, inak nestíhaš....t,j, počas ochrannej doby môžeš čerpať dávky nemocenského poistenia, t.j. PNS, OČR, či potom MD.....
podmienkou na to aby si nestratila ochr. dobu je to, že ti počas trvania ochr. doby nesmie ti vzniknúť nové poistenie (i napr. po OČR po 10. dni, či nepl. voľno v zamestnaní)
a ak pôjdeš na MD musíš nastúpiť do 8 mesiaca po ukončení poistenia (nie je podmienka porodiť)
ak bude MD v roku 2012 pre dávku zo zamestnania bude rozhodujúcim obd. r. 2012 a z DNP VZ pri ukončení poistenia.....
a za 11 či 12/2012 nie je podmienkou zaplatenia dávky, záleží ako by si to myslela, niekedy si klienti takýmto spôsobom aj ublížia.....
0 0
bubbik bubbik

bubbik je offline (nepripojený) bubbik

Ďakujem krásne za odpoveď.Tak som to myslela presne, do októbra tehotenstvo, a v nasledujúcom období len zamestnanie a ochranná lehota bez žiadnych nových poistení, len ma mýli to, že ak je nástup na MD v r.2013 (ešte v ochrannej lehote), rozhodujúcim obdobím bude r.2012. Zamestnanie - to je jasné, platí sa celý rok, ale DNP uzavreté za starých podmienok zanikne koncom októbra. Neovplyvní neplatenie DNP v 11 a 12/2012 negatívne výpočet dávky?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bubbik Pozri príspevok
Ďakujem krásne za odpoveď.Tak som to myslela presne, do októbra tehotenstvo, a v nasledujúcom období len zamestnanie a ochranná lehota bez žiadnych nových poistení, len ma mýli to, že ak je nástup na MD v r.2013 (ešte v ochrannej lehote), rozhodujúcim obdobím bude r.2012. Zamestnanie - to je jasné, platí sa celý rok, ale DNP uzavreté za starých podmienok zanikne koncom októbra. Neovplyvní neplatenie DNP v 11 a 12/2012 negatívne výpočet dávky?
nie, je to bez vplyvu....

napr. platí § 54 ods. 8

(8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

a ty budeš mať VZ ku dňu zániku vo výške cca 453.50 €
ak by si si chcela platiť ďalej DNP, to bude bez prerušenia,dáš si VZ z 453.50 pri sadzbe cca 35%? vo výške 160 €? / mesačne?
to by si musela urobiť, keby si ku dňu zániku DNP nebola tehotná.......ale to je iba hypoteticky........
0 0
bubbik bubbik

bubbik je offline (nepripojený) bubbik

Super, ďakujem ešte raz za vyčerpávajúcu odpoveď, tento paragraf mi ušiel. Už mám jasno
0 0
gitkag gitkag

gitkag je offline (nepripojený) gitkag

Som DNP z maxima. K 1.2. sa znovu prihlasim z maxima - budem mesačne platiť cca 1 000 eur.
Mám dlhodobé zdravotné problémy . Som PN. Zatiaľ ma liečia konzervatívne /lieky, rehabilitácie/.
Ak liečba nepomôže, riešením je operácia. Lekár mi povedal, že po vybratí rehabilitácií mi vo februári ukončí PN a keď dostanem termín operácie, tak mi znovu vystaví PN-ku.
Mám obavy, že ak mi dajú termín operácie v marci, tak nedostanem dávku PN, keďže za február tých cca 1 000 eur neodvediem do SP.
Sú moje obavy reálne, alebo sa mýlim ?
Ďakujem za radu.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

gitkag Pozri príspevok
Som DNP z maxima. K 1.2. sa znovu prihlasim z maxima - budem mesačne platiť cca 1 000 eur.
Mám dlhodobé zdravotné problémy . Som PN. Zatiaľ ma liečia konzervatívne /lieky, rehabilitácie/.
Ak liečba nepomôže, riešením je operácia. Lekár mi povedal, že po vybratí rehabilitácií mi vo februári ukončí PN a keď dostanem termín operácie, tak mi znovu vystaví PN-ku.
Mám obavy, že ak mi dajú termín operácie v marci, tak nedostanem dávku PN, keďže za február tých cca 1 000 eur neodvediem do SP.
Sú moje obavy reálne, alebo sa mýlim ?
Ďakujem za radu.
najprv si preštuduj......
0 0
Kamila1970 Kamila1970

Kamila1970 je offline (nepripojený) Kamila1970

ahojte dievcence,<o:p></o:p>
dakujem Vam velmi pekne, studujem to tu a vdaka vam som ako-tak opat v obraze ohladom DNP. J<o:p></o:p>
Cize rozumiem tomu spravne ?<o:p></o:p>
Platim si DNP uz roky rokuce. 27.1.2012 idem na SP a zrusim moje stare DNP k 30.1.2012. <o:p></o:p>
Zalozim si nove DNP (ktore bude este odvadzane podla „stareho“ zakona – 4,4%) od 31.1.2012 s VZ 400,- Eur (17,60 platby). Do októbra 2012 „musime“ otehotniet J Potom sa na mna vztahuje ochranna doba 8 mesiacov. Cize na MD mozem nastupit aj v roku 2013, ze? Z coho sa potom bude ratat materska? <o:p></o:p>
Zo zamestnania VZ z roku 2012, a z DNP tiez z r. 2012 – obdobie 31.1. az oktober 2012? Vypocet davky mi este nie je celkom jasny. Je mi jasne, ze ak budem chciet davku do 26-tich tyzdnov, tak bude z minima, a po 26-tyzdnoch uz z mojho urceneho VZ na DNP. Ale ako to bude, ked budem mat narok na davku v r.2013?<o:p></o:p>
Dakujem vam velmi krasne!!!!<o:p></o:p>
PS: Mila, prosim ta ako si to myslela v prispevku c. 873?
„...a za 11 či 12/2012 nie je podmienkou zaplatenia dávky, záleží ako by si to myslela, niekedy si klienti takýmto spôsobom aj ublížia..... „<o:p></o:p>
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Kamila1970 Pozri príspevok
ahojte dievcence,<o:p></o:p>
dakujem Vam velmi pekne, studujem to tu a vdaka vam som ako-tak opat v obraze ohladom DNP. J<o:p></o:p>
Cize rozumiem tomu spravne ?<o:p></o:p>
Platim si DNP uz roky rokuce. 27.1.2012 idem na SP a zrusim moje stare DNP k 30.1.2012. <o:p></o:p>
Zalozim si nove DNP (ktore bude este odvadzane podla „stareho“ zakona – 4,4%) od 31.1.2012 s VZ 400,- Eur (17,60 platby). Do októbra 2012 „musime“ otehotniet J Potom sa na mna vztahuje ochranna doba 8 mesiacov. Cize na MD mozem nastupit aj v roku 2013, ze? Z coho sa potom bude ratat materska? <o:p></o:p>
Zo zamestnania VZ z roku 2012, a z DNP tiez z r. 2012 – obdobie 31.1. az oktober 2012? Vypocet davky mi este nie je celkom jasny. Je mi jasne, ze ak budem chciet davku do 26-tich tyzdnov, tak bude z minima, a po 26-tyzdnoch uz z mojho urceneho VZ na DNP. Ale ako to bude, ked budem mat narok na davku v r.2013?<o:p></o:p>
Dakujem vam velmi krasne!!!!<o:p></o:p>
PS: Mila, prosim ta ako si to myslela v prispevku c. 873?
„...a za 11 či 12/2012 nie je podmienkou zaplatenia dávky, záleží ako by si to myslela, niekedy si klienti takýmto spôsobom aj ublížia..... „<o:p></o:p>
v roku 2013 ak pôjdeš na MD zo zamestnania máš VZ z roku 2012 a z DNP v ochr, dobe je VZ podľa § 54 ods. 8
(8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

a to ublíženie ? musela by som niečo konkrétne mať, aby sme porovnali, hypoteticky je to ťažko .......
0 0
momino momino

momino je offline (nepripojený) momino

ahojte, chcem sa informovať. Som SZČO a platím si povinné odvody do SP. Od 04/2011 si platím aj dobrovoľné poistenie. Podmienku 270 dní mám splnenú. Od 23.01.2012 mám očr na syna do 2.2.2012, ale uplatním si to iba z povinného poistenia. Od 30.01.2012 chcem ísť na PN. Tam si chcem uplatniť z povinného aj dobrovoľného poistenia. Mám na to nárok? Budú mi vyplatené obe dávky, alebo medzi týmito dávkami musím mať rozdiel 26 týždňov? Dá sa to vôbec poberať súbežne, alebo je lepšie ukončiť očr k 29.01.2012? Respektíve neuplatňovať si očr a uplatniť si len pn. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať