Zavrieť

Porady

predčasný starobný dôchodok

Dobrý deň, potrebovala by som poradíť ohľadom predčasného dôchodku. Dátum narodenia mám február 1953 a jedno dieťa. Odrobených mám rokov až až, ale teraz už 3 roky vykonávam osobnú asistenciu ZŤP a to 5x9 hod. v týždni- teda v pracovné dni. Podávam ročné daňové priznanie z príjmu, ale zdravotné a dôchodkové poistenie platí štát. Ide mi o to či by som to aj naďalej mohla v takomto rozsahu vykonávať bez obmedzenia. vyzerá to dobre, ale neplynie mi z tejto práce nárok na dovolenku ani PN, keby som marodovala. Mohol by mi prosím niekto poradiť???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tvoj dôch.vek je 60 rokov, 6 mesiacov. O predčasný dôchodok môžeš požiadať najskôr dva roky pred dovršením dôch.veku.
    Nie je možný súbeh poberania PSD a dôch.poistenia, PSD ti pozastavia.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    brunko4 Pozri príspevok
    čo to je PSD? No to by som už ten vek aj spľňala. Štát by ušetril na odvodoch.
    PSD= predčasný starobný dôchodok. V súbehu s ním nemôžeš vykonávať osobnú asistenciu.

    Za každých 30 kal. dní sa PSD kráti o 0,5 %.
    Naposledy upravil veronikasad : 02.10.11 at 15:58

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    veronikasad Pozri príspevok
    PSD= predčasný starobný dôchodok. V súbehu s ním nemôžeš vykonávať osobnú asistenciu.

    Za každých 30 kal. dní sa PSD kráti o 0,5 %.
    Ale môže - aspoň ja tam také obmedzenie nevidím ... len teda treba upraviť rozsah OA tak, aby nebol platcom dôchodkového poistenia štát. (odhlásiť sa)

    .. inak ten terajší rozsah OA je poriadny! dá sa to zvládnuť?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... od 1.1.2011 - z postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia bude vyňatá fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    brunko4 Pozri príspevok
    to akože čo znamená?
    .. no, že si to treba dobre prepočítať - je tam veľa vecí dôležitých... aj by si mohla požiadať o PD - samozrejme treba počítať s tým krátením (ako píše Veronika)... Predpokladám, že si prihlásená na dôchodkové poistenie . Ak je to tak, tak momentálne platí za teba štát z min VZ- čiže dôležité je tiež, aký si mala VZ v minulosti .. či si teraz náhodou "nekazíš" dobrý OMB . - aj keď dobu poistenia získavaš .....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katka228 Pozri príspevok
    Dobrý večer,chcela by som sa pýtat že kedy by mohla moja mamka ist do predcasny dochodok,ked ma 30rokov odrobených 3 plnolete deti a uz ma 57 rokov.
    Doteraz furt ju odmietli, enviete poradit ako by mohla ist do dochodku,alebo do invalid labo ma silnu trombozu v nohach.
    dakujem
    Dôchodkový vek tvojej matky je

    Váš dôchodkový vek:
    58 rokov a 6 mesiacov


    PSD je nepriznali zrejme preto, že vypočítaný starobný dôchodok, krátený z titulu odchodu do predčasného SD nedosiahol 1,2-násobok sumy životného minima plnoletej osoby. Musí počkať na dovršenie riadneho dôchodkového veku (58 rokov, 6 mesiacov)



    (1) Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,

    a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
    b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
    c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.56)





    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak nemá nárok na priznanie PSD, nech skúsi i keď má menej ako 2 roky do SD , podľa môjho názoru , v tomto prípade ak má zdravotné problémy vznikne nárok na ID.......záleží na posúdení zdravotného stavu posudkovým lekárom......
    wagner Pokiaľ vybaví ID, tak jej vznikne aj nárok na SD. Vieš že dnes má každý čas

    katka228 je offline (nepripojený) katka228

    katka228
    Dobrý večer,chcela by som sa pýtat že kedy by mohla moja mamka ist do predcasny dochodok,ked ma 30rokov odrobených 3 plnolete deti a uz ma 57 rokov.
    Doteraz furt ju odmietli, enviete poradit ako by mohla ist do dochodku,alebo do invalid labo ma silnu trombozu v nohach.
    dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.