Zavrieť

Porady

zápach pri horení krbu

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
ahojte

mám probém so zápachom pri horení krbu. Minulý rok v lete sme sa nasťahovali, v obývačke máme krbovú vložku Romotop, obostavanú, s výduchom do miestnosti. Nejaký ten zápach pri prvotnom horení som pripisoval vypalovaniu krbovej vložky. Už v zime však som stále registroval mierny zápach, hlavne ked bol krb poriadne rozpálený - nebolo to cítiť nejak dramaticky, krbiar stále tvrdil, že to sa môže súvisieť s vypalovaním. Podotýkam, že sa nejedná o dymový zápach - je to ťažko identifikovateľný - "kovový" zápach, ako keď sa vypauje nejaký kov, alebo čo ja viem čo - nič príjemné. Tento rok (druhá sezóna krbu) som už 2x kúril, drevo už mám suchšie ako minulý rok takže aj horenie je viditeľne lepšie - a ten zápach je to opäť a intenzívnejší. Smrdí po ňom celé horné poschodie, ako aj prízemnie. Akoby čím lepšie horela vložka, tým ten zápach viac cítiť. Mal som tu aj krbiara, ktorý identifikoval "kovový zápach", že skúsi odmerať prieduch komína, či nie je príliš vysoký a tým pádom sa vložka môže prehrievať ... čo beriem ako blbosť, vložka je regulovateľna - má reguláciu na externom prívode z vonku .. reguláciu na komín však po pravde nemá (čo mi spomenul, že by ju tam mohol dorobiť - nejakú klapku - a možno by sa tým zabránilo prehrievaniu vložy). Iný dodávateľ mi zasa povedal, či nemôže byť napr. komín zanesený, resp. nízky prieduch a ide to von do priestoru ... avšak po roku mi to príde ako málo pravdedpodobné - ako aj to prehrievanie vložky, veď nepoznám nikoho, kto by mal problém s tým, že vložka, v ktorej má horieť drevo by sa prehrievala :-) ... ... každopádne, tento "kovový", prenikavý zápach mi lezie na nervy a rád by som sa poradil, či niekto nemá podobnú skúsenosť - hlavne potrebujem identifikovať problém - či je to vložka zlá, či je niečo s ťahom komína, či to môže byť ešte nedovypalovaná vložka, nečistoty na vložke, atď ... neviem ... budem rád za každú podobnú skúsenosť

Roman
Usporiadat
R_R R_R

R_R je offline (nepripojený) R_R

Tiež si myslím, že ten bordel z izolačných dosák na KV, by tam nemal byť. Ešte sa mi nepozdáva to utesnenie dymovodu do sopúcha. To by si mal poriadne utesniť a pretmeliť. Pretmeliť treba všetky spoje dymovodu. A ešte, ten stekanec zo sopúcha niečo vraví. Neviem , máš na komíne striešku alebo hlavicu?
Lebo podla toho stekanca to vyzerá že ti tečie kondenz ( alebo dažďová voda) z komína cez sopúch do priestoru nad KV a potom to tam obsmŕda. Ja som teraz dobudoval krb a smrdelo to iba pri prvom zakúrení - to sa KV vypalovala. Teraz už nič necítiť, iba ked trocha dymu vojde pri prikladaní. Aj to keď nevydržím a priložím skôr ako všetko vyhorí.
0 0
R_R R_R

R_R je offline (nepripojený) R_R

A ešte jedna vec. Tá sklená vata nad sopúchom vie tiež horieť - ale len prach, ktorý sa do nej dostane. Pri teplovzdušnom prúdení je to možné. Mal by si ju prekryť superizolom.
1 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
tu vatu musim nejak preizolovat, plus aj pretmelit to utesnenie dymovodu do spucha - ten stekanec je tam este z minuleho roka, na komine vsak mam striesku, tak neviem, mozno nieco malo malo stieklo z kondenzu, ale to len na zaciatku ... kazdopadne dakujem za rady, dnes som trochu "povysaval" a poodstranoval spinu/maltu z dymovodu, uvidim ...
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
este pripajam vyhotovenie externeho privodu vzduchu ... uz nech je to kompletne
PA103530.jpg  
PA103531.jpg  
1/1
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ufff! Ta AL harmonika sa ti dotyka krbovej vlozky????

V prispevku c. 17 som preto pytala foto napojenia AL hadic,lebo som rozmyslala, ci sa nahodou ta hadica nemoze dotykat horucej KV a tym sposobovat ten zapach...
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Napojenia spoúcha a dymovodu sa NESMÚ TMELIŤ.Na utesnenie sa používa kúsok lana z nehorľavých materiálov,je to vidieť na obrázku.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Hliník nepáchne.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
arizona Pozri príspevok
Ufff! Ta AL harmonika sa ti dotyka krbovej vlozky????

V prispevku c. 17 som preto pytala foto napojenia AL hadic,lebo som rozmyslala, ci sa nahodou ta hadica nemoze dotykat horucej KV a tym sposobovat ten zapach...
Hliník nepáchne.Ale to napojenie sa mi tiež moc nepáči.
0 0
R_R R_R

R_R je offline (nepripojený) R_R

Neurobí sa zle, ked sopúch a dymovod utesní šnúrou a nakoniec pretmelí. Ved na tých tmeloch je to aj nakreslené,kde sa môžu použiť. I ked mne to na spojoch rúr popraskalo. Ked som ich dával do seba, dal som na užšiu stranu tmel a ten čo zvýšil som poroztieral dookola. No a ten popraskal.
0 0
R_R R_R

R_R je offline (nepripojený) R_R

Trocha sa mi nepáči tá korózia na KV. Môže to byť vlhkosťou v novostavbe. Potom z nej -korózie ide ten pach kovu. Skús si dať nejake železo do kyseliny citronovej a zacítiš oxid zeleza.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
To čo kreslia výrobcovia tmelu na t,el nieje podstatné.tie tmely nie sú večne pružné.pôsobením tepla a sadzí stvrdnú.Potom sú schopné roztrhnúť komínovú vložku.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
http://www.jotul.com/sk/wwwjotulsk/M...ove-podmienky/
0 0
mepeter mepeter

mepeter je offline (nepripojený) mepeter

Ahoj Roman, prosim Ta napis mi výsledok z tvojej problematiky, dakujem peter
0 0
jankoo1 jankoo1

jankoo1 je offline (nepripojený) jankoo1

samozrejme že hliník páchne.hlavne pri horení
0 0
jankoo1 jankoo1

jankoo1 je offline (nepripojený) jankoo1

a ešte k tej KV ROMOTOP KV 055B nezdá sa mi že by to vedelo dlhodobo dávať 16 KW. prosím komentáre
0 0
stanislav.sust@gmail.com stanislav.sust@gmail.com
Dobry den, prosim Vas ako ste dopadli ?
Ja mam tiez taky stiplavy zapach, krb bol prerabany z otvoreneho na krb z vlozkou. Mam prave podozrenie ze je boli vo vnutri pouzite nevhodne materialy - tiez tam mam taku sklennu vatu potiahnutu hlinikom ci take nieco, zevraj sa to vcase ked mi ho orerabali (2008) pouzivalo ... ale teraz mi jeden krbar tvrdil ze vypary z toho su rakovinotvorne .. ale smrdi to najma ked sa dobre rozhori krb - suvisi teda smrad z narastajucou teplotou (rastie stiplavy zapach)
dakujem (stanislav.sust@gmail.com )
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

To kde mas tu sklennu vatu?Nemas nejake foto?
0 0
vratot vratot

vratot je offline (nepripojený) vratot

Kto nezažil ten zápach akoby sa pálil olej s kovovými šponami neuveri. Na riešenie ktoré u mňa zafungovalo ma naviedla tato diskusia, krb som demontoval, očistil karáčom až po kov a dočistil handrou namočenou v acetóne (vonkajsi plašt dookola). Namaloval som krb farbou na krby a farbu vypalil podľa návodu. Vypalovanie ak je to možne odporucam urobit vonku mimo domu poprípade na horný prieduch obostavanej vlozky namontoval nutenu ventiláciu a vyviesť hadicou von.
0 0
brabro brabro

brabro je offline (nepripojený) brabro

Máme krbovú pec s dymovodom priemeru 150 mm, komín má vnútorný priemer 160 mm, výšku komína 7 m (nad pecou), prívod čerstvého vzduchu priemer 120 mm privedený z (vetraného) suterénu. Nepríjemný zápach pri horení v peci sme mali vždy pri veternom počasí. Zo stavebnej fyziky si pamätám, že za normálnych okolností má ťah komína spôsobiť taký podtlak, aby všetkými netesnosťami na peci bol vzduch nasávaný dovnútra pece. Zápach nás presvedčil o tom, že z nejakého dôvodu je v peci (alebo aspoň v jej spodnej časti) pretlak. Po úplnom odpojení samostatného prívodu vzduchu zo suterénu nemáme so zápachom pece problém. Je zrejmé, že prísun vzduchu do pece by mal byť proporcionálny ťahu komína a v žiadnom prípade nesmie do pece vzduch tlačiť, ako sa nám to zrejme stávalo pri veternom počasí.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
brabro
Máme krbovú pec s dymovodom priemeru 150 mm, komín má vnútorný priemer 160 mm, výšku komína 7 m (nad pecou), prívod čerstvého vzduchu priemer 120 mm privedený z (vetraného) suterénu. Nepríjemný zápach pri horení v peci sme mali vždy pri veternom počasí. Zo stavebnej fyziky si pamätám, že za normálnych okolností má ťah komína spôsobiť taký podtlak, aby všetkými netesnosťami na peci bol vzduch nasávaný dovnútra pece. Zápach nás presvedčil o tom, že z nejakého dôvodu je v peci (alebo aspoň v jej spodnej časti) pretlak. Po úplnom odpojení samostatného prívodu vzduchu zo suterénu nemáme so zápachom pece problém. Je zrejmé, že prísun vzduchu do pece by mal byť proporcionálny ťahu komína a v žiadnom prípade nesmie do pece vzduch tlačiť, ako sa nám to zrejme stávalo pri veternom počasí.
Ono stačilo preštudovať "Všeobecný návod k obsluhe"...a ani fyziku by si nepotreboval.
Predsa krbové kachle majú primárny a sekundárny prívod vzduchu. Ten terciálny je nastavený od výrobcu stabilne.
Pri veternejšom počasí komín ťahá, len tak hučí.

...a ozaj, mám už pár rokov krbovku Treviso.
Nepríjemný zápach je iba pri nekvalitnejšom dreve...ale to sa stáva málokedy.
0 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať