Zavrieť

Porady

Energeticke centrum-zrusenie zmluvy.

Dobry den.Pred mesiacom som podpisal zmluvu -Energeticke centrum a az teraz som zistil,ze to nie su zapadoslovenske elektrarne,ako sa tvaril.(podomovy predaj)Je tato zmluva platna,aj ked nie som majitelom bytu(ale manzelka) a doteraz som neplatil elektrinu z mojho uctu.Odberatel je napisana manzelka,ale ja som to podpisal,v energ.centre mi tvrdili,ze tao zmluva je platna,lebo som manzel.Ak by sa nedala zrusit zmluva bez poplatkov,da sa znizit viazanost zmluvy z 5r na 1r?Zo Zapadoslvenskou energetikou mam viazanost do konca decembra.Dakujem Vam.
Usporiadat
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre všetkých:

Nakoľko sa tu opakovane vyskytujú viacmenej rovnaké otázky, na ktoré už v niektorých vláknach tohoto webu bolo odpovedané - dávam sem odkazy na 3 vlákna, ktoré sú najviac aktuálne a aktívne:

1) http://www.porada.sk/t170946-p7-ec-e...co-su-zac.html
2) http://www.porada.sk/t178650-p6-ener...ie-zmluvy.html
3) http://www.porada.sk/t176899-p3-zmen...e-centrum.html

Pred položením Vašej otázky si prečítajte vyššieuvedené odkazy. Je veľmi pravdepodobné, že tam na ne nájdete odpoveď.
0 0
gogol99 gogol99

gogol99 je offline (nepripojený) gogol99

citujem odtiaľto
http://ekonomika.sme.sk/diskusie/195...si-od-vas.html


"Mne sa podarilo zrušiť podvodne (pod nátlakom, klamstvami atď.) uzavretú zmluvu až po desiatkach hádok s brigádnikmi na linkách Energetického centra, kope e-mailov pracovníkom EC, sťažnostiach na Úrad pre reguláciu sieťových odvetí (ÚRSO), Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI) a niekoľkých podaniach do médií.

Skús poctivo a slušne sformulovať, ako Tvoju príbuznú Energetické centrum uviedlo do omylu (ja tomu hovorím po slovensky PODVIEDLO) a pošli to na:

dobrovodska@urso.gov.sk
lubica.petiova@soi.sk
haliakova@joj.sk
z.mullerova@e-centrum.sk

S trochou šťastia sa Ti podarí uniknúť z ich siete, lebo inak:

Vedeli ste, že poplatky za "iné služby" v Energetickom centre dosahujú NIE DESIATKY? ALE STOVKY eúr? Zo zmluvy to nevyčítate, v nej je len odkaz na ďalšie dokumenty, a tam zistíte, že EC je po zarátaní všetkých poplatkov zďaleka najdrahší dodávateľ na Slovensku a širokom-ďalekom okolí. Už len odchod od tejto firmy (od ZSE je zdarma) sa spoplatňuje sumami začínajúcimi na úrovni 100 eúr... "
3 0
Anna1201 Anna1201

Anna1201 je offline (nepripojený) Anna1201

Ja som teraz (25.1.2012) zaslala EC odstúpenie od zmluvy, platnej od 02.08.2012, pre podstatné porušenie povinnosti zo strany dodávateľa. Zmluva nadobudla účinnosť 01. 01. 2012 iba v prípade elektriny, účinnosť plynu by mala byť od 01. 04. 2012 i(nformovala som sa v SPP). Mám ohľadom toho niekoľko otázok: 1.) Neviem síce ako to dopadne, ale v niektorom príspevku na tomto fore som čítala, že dodávateľ má nemúsi informovať o akceptácii odstúpenia od zmluvy. Ale ako potom budem vedieť, čo ďalej? V prípade akceptácie, ( ja si myslím) by som asi do 01.04.2012 mala uzatvoriť zmluvu z novým dodávateľom. Vo VSE ( bola som sa informovať) uzatvoria zmluvu, práve na základe súhlasu s odstúpením od zmluvy terajšieho dodávateľa. 2.) V prípade nesúhlasu s odstúpením, čo robiť ďalej, môžu EC trvať na 5- ročnom trvaní zmluvy? Neexistuje spôsob ukončenia zmluvného vzťahu skôr, hoci aj za cenu pokuty? 3.) V zmysle VOP dodávky elektriny koncovému odberateľovi článok 7 ods. 9 a VOP dodávky plynu odberateľovi článok 7 ods. 9 posledná veta, "odberateľ oznámi odstúpenie od Zmluvy príslušnému PDS". Chcem sa opýtať, že čo mám PDS poslať: a)celé odstúpenie od zmluvy, alebo iba nejaké avízo, b) kde to mám poslať, (adresa PDS), v prípade elektriny a v prípade plynu? Ďakujem za užitočné rady.
0 0
Anna1201 Anna1201

Anna1201 je offline (nepripojený) Anna1201

Opravujem dátum v prvej vete "platnej od 02.08. 2011".
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

U nás boli dvaja mládenci v piatok agitovať práve z tohoto centra agitovať, pre uzatvorenie zmlúvy. Preukázali sa ale k dohode sme sa nedostali. Nepresvedčili ma ničím, lebo na niektoré otázky mi nevedeli dať odpoveď. Boli strašne neodbytní a aby som sa ich konečne slušnou formou zbavila, tak som im povedala, že ja som iba krk, ale hlava je dlhodobo preč, tak nič z toho nebude.
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre Anna1201

ad1) EC to má ošetrené vo svojich VOP. Odstúpenie od zmluvy v tomto prípade je jednostranný právny úkon, takže Vám protistrana (EC) nemusí akceptáciu zaslať písomne. Nečakajte na uzatvorenie zmluvy s novým dodávateľom do 1.4., pretože to bude neskoro. Začnite proces zmeny s novým dodávateľom (VSE). Počas procesu zmeny distribútor (VSE-D) musí požadovať od súčasného dodávateľa (EC) vyjadrenie, resp. akceptáciu. Ak EC nebude súhlasiť, pravdepodobne distribútor (VSE-D) zastaví zmenu dodávateľa z EC na VSE.
Neviem, kde vo VSE ste sa bola pýtať, ale samotné klientske centrá a ich pracovníci Vám podajú často zmetočné informácie, takže ich neberte na 100 percent. Na klientskych centrách sedia dievčatá, ktoré Vám poriadia dobrého nechtového dizajnéra, ale o občianskom práve a procese zmeny dodávateľa a o vlastnom prevádzkovom poriadku vedia veľké guľové...
Na Vašom mieste kópiu odstúpenia od zmluvy priložím k žiadosti o zmenu dodávateľa na VSE a takisto by som ju najlepšie osobne doručil aj distribútorovi (VSE-D), ktorý má svoje právne oddelenie. A doručil s vysvetlením, že ide o jednostranný právny úkon podložený platnými VOP a zákonom, z čoho vyplýva, že pôvodný dodávateľ nemá právo neakceptovať odstúpenie od zmluvy. Platnosť odstúpenia od zmluvy môže posúdiť len súd. Toto s tým súdom je vhodné vysvetliť na VSE-D, aby dali pri vyzvaní EC na vyjadrenie sa im k zmene podmienku aj s nejakou lehotou, v ktorej by mali podať žalobu na súd. Ak ju v lehote nedajú, bude to brané ako potvrdenie platnosti odstúpenia a akceptácia. Ak dajú žalobu na súd, proces zmeny dodávateľa sa zastaví.
ad2) EC môže trvať na 5-ročnom trvaní zmluvy. Môže však nastať situácia, ktorá "prebije" VOP súčasného dodávateľa (EC), najmä zmena legislatívy - zákona o oenergetike, ktorá ide do rokovania NR SR vo februári 2012. V novom zákone o energetike sú presne stanovené povinnosti dodávateľa (ako dlho vopred musí uverejniť a oboznámiť odberateľa s cenníkmi i novými VOP) i priamo v zákone uvedená legálne možnosť odstúpiť od akejkoľvek zmluvy (určitej i na dobu neurčitú) bez sankcií pri zmene cenníka a VOP. Takže v tomto prípade by som odporučil pár mesiacov počkať. Je veľká pravdepodobnosť, že tneto zákon bude schválený a uverejnený v Zbierke zákonov.
ad3) Na toto som Vám odpovedal už pod bodom 1. Kópiu odstúpenia zaslať na PDS - vo Vašom prípade VSE-D aj so psrievodným listom, v ktorom im vysvetlíte právny stav. Najlepšie osobné doručenie, aby ste bola uistená, že pochopili správne, o čo ide. U elektriny je PDS - VSE-D (http://www.vsds.sk/wps/portal/vsd/!u...QSFFUSTJPQjE!/), u plynu SPP-D (http://www.spp-distribucia.sk/sk_kon...cka-kancelaria).

Podobné problémy riešia aj v Českej republike. V každom prípade, odporúčam obrátiť sa na právnika
http://forum.odstoupeni.cz/viewtopic.php?f=1&t=653
Naposledy upravil pavol36 : 28.01.12 at 16:29
1 0
Anna1201 Anna1201

Anna1201 je offline (nepripojený) Anna1201

"Ak dajú žalobu na súd, proces zmeny dodávateľa sa zastaví", - a týmto skončí? Lebo ja sa súdiť nechcem ( nevyznám sa v tom).
A keď začnem proces zmeny s novým dodávateľom už teraz. Čo v prípade plynu, ktorý ešte neprešiel na EC? Má prejsť až od 01.04.2012. Neporuším tým VOP článok 1 ods. 7, ktorý znie: ".... ak sa Odberateľ nezdrží právnych a iných úkonov, ktorých následkom je zastavenie procesu zmeny dodávateľa zemného plynu, alebo nevykonanie zmeny dodávateľa zemného plynu....."? Nebude EC odo mňa vymáhať za to pokutu podľa článku 6 ods. 1 písm. ii. Nemôže to máť vplyv aj na moje odstúpenie od zmluvy, ktorú som zaslala práve pre porušenie ich povinnosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pavol36 Pozri príspevok
Pre veronikasad

Podľa toho čo píšete, ešte neprebehol proces zmeny dodávateľa (neviem, či ide o elektrinu, alebo aj plyn). V každom prípade, je potrebné kontaktovať pôvodného dodáváteľa elektriny, prípadne plynu, ktorý Vám poradí. Určite bude potrebné napísať späťvzatie plnej moci a odstúpenie od zmluvy. Váš súčasný dodávateľ (to ešte nie je EC) Vám s týmto určite pomôže.
Dajte však pozor, podľa VOP Vás môže EC sankcionovať za odstúpenie, resp. za znemožnenie zmeny dodávateľa pokutou vo výške 100 E (zmluva na dobu určitú) alebo 36 E (zmluva na neurčitý čas) - pričom elektrina a plyn sa sankcionujú zvlášť...
Najbližšia zmena dodávateľa môže prebehnúť predpokladám až k 1.4. V každom prípade však urýchlene kontaktujte svojho pôvodného dodávateľa. Aj on bude mať záujem, aby ste od neho neodišli.
EC dostalo splnomocnenie na zmenu dodávatela plynu aj elektriny. SPP a SE nechce komunikovať s odberatelom, kým zmluva s EC nebude zrušená (chcú kopiu zrušenej zmluvy) a EC odstúpenie od zmluvy zamietlo.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Anna1201 Pozri príspevok
Ja som teraz (25.1.2012) zaslala EC odstúpenie od zmluvy, platnej od 02.08.2012, pre podstatné porušenie povinnosti zo strany dodávateľa. Zmluva nadobudla účinnosť 01. 01. 2012 iba v prípade elektriny, účinnosť plynu by mala byť od 01. 04. 2012 i(nformovala som sa v SPP). Mám ohľadom toho niekoľko otázok: 1.) Neviem síce ako to dopadne, ale v niektorom príspevku na tomto fore som čítala, že dodávateľ má nemúsi informovať o akceptácii odstúpenia od zmluvy. Ale ako potom budem vedieť, čo ďalej? V prípade akceptácie, ( ja si myslím) by som asi do 01.04.2012 mala uzatvoriť zmluvu z novým dodávateľom. Vo VSE ( bola som sa informovať) uzatvoria zmluvu, práve na základe súhlasu s odstúpením od zmluvy terajšieho dodávateľa. 2.) V prípade nesúhlasu s odstúpením, čo robiť ďalej, môžu EC trvať na 5- ročnom trvaní zmluvy? Neexistuje spôsob ukončenia zmluvného vzťahu skôr, hoci aj za cenu pokuty? 3.) V zmysle VOP dodávky elektriny koncovému odberateľovi článok 7 ods. 9 a VOP dodávky plynu odberateľovi článok 7 ods. 9 posledná veta, "odberateľ oznámi odstúpenie od Zmluvy príslušnému PDS". Chcem sa opýtať, že čo mám PDS poslať: a)celé odstúpenie od zmluvy, alebo iba nejaké avízo, b) kde to mám poslať, (adresa PDS), v prípade elektriny a v prípade plynu? Ďakujem za užitočné rady.
Zvýraznené zaujíma aj mňa, pretože odstúpenie od zmluvy bolo zaslané po 14-dňovej lehote a EC ho neakceptovalo. Trvá na skončení zmluvy až po ukončení doby určitej (5 rokov). Argumentov bolo dosť - nepomohli.
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre veronikasad

Ak ste si istá, že Vaše dôvody, ktoré ste uviedli v odstúpení od zmluvy sú postavené na podstatnom porušení povinnosti vyplývajúcich z VOP zo strany EC, máte možnosť sa obrátiť na súd (ak máte v ruke neakceptáciu odstúpenia od zmluvy zo strany EC, resp. sa nachádza u PDS alebo dodávateľa, ku ktorému ste sa chcela vrátiť, resp. prejsť).
Podľa VOP, ktoré má EC, môže rozhodovať civilný súd príslušný podľa miesta Vášho bydliska, alebo alternatívne rozhodcovský súd.
Pre Vás je ideálna prvá možnosť. Rozhodcovský súd nikdy nevyhráte a budete platiť mastné trovy konania.
Takže Vám odporúčam sa obrátiť na právnika, ktorá Vám skoncipuje podanie na okresný súd v mieste Vášho bydliska. A ak sa nemýlim, pri spotrebiteľských sporoch neplatíte žiadne súdne poplatky.
Aj prípadné poplatky za právne zastupovanie Vás určite vyjdú lacnejšie, ako rôzne penalizačné platby od EC.
1 0
Anna1201 Anna1201

Anna1201 je offline (nepripojený) Anna1201

Na moju poslednú otázku mi neviete odpovedať? Bola by som Vám vďačná.
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre Anna1201

Ako správne uvádzate a zrejme už aj tušíte, ak ešte neprebehla zmena dodávateľa a vy vykonáte kroky smerujúce k tomu, aby ste tú zmenu stopla, síce sa Vám to podarí, ale podľa VOP, ktoré vydalo EC, a ktoré citujete, budete naozaj platiť sankciu. Podľa typu zmluvy záleží či 100 E (doba určitá), alebo 36 E (doba neurčitá).
EC nemusí dávať žalobu na súd, jemu úplne stačí, že svojou neakceptáciou odstúpenia, resp. výpovede zastaví proces zmeny dodávateľa.
Po tomto je rada na Vás. Ak sa nevyznáte v súdnych konaniach, čo je úplne normálne pre 99 percent ľudí, obráťte sa v tom prípade na právnika, prípadne na nejaké občianske združenie, ktoré tieto súdne spory zastupuje a choďte do toho. Nebojte sa súdu, určite to bude bolieť menej, ako neustále naťahovačky s EC.
Na Vašom mieste by som si zobral všetky dostupné materiály, ktoré máte a navštívil právnika. Určite sa vo Vašom okolí nejaký nájde, alebo dajte na rady známych, prípadne priateľov.
1 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre Anna1201

Ešte Vás upozorním na to, aby ste si nezamieňala pojmy odstúpenie od zmluvy a výpoveď zmluvy.

Výpoveď zmluvy je podľa VOP i zákona o ochrane spotrebiteľa možné podať do 14 dní od podpisu zmluvy.

Odstúpenie od zmluvy je špecifikované vo VOP a je to možné pri podstatnom porušení VOP, pri zmene VOP a pri zmene cenníkov.
3 0
Anna1201 Anna1201

Anna1201 je offline (nepripojený) Anna1201

Tomu rozumiem. Ja som už odstúpenie od zmluvy podala pre podstatné porušenie VOP, pre zmenu VOP a pre zmenu cenníkov. Zmena dodávateľa prebehla 01. 01. 2012 iba pri elektrine, ale pri plyne by zmena mala nastať až od 01. 04. 2012. A keďže je to zmluva o združených službách dodávky elektriny a plynu, mohla som podať odstúpenie od zmluvy iba u elektriny? Ja som si myslela ( skôr dúfala), že to nebudú posudzovať, že ja som stopla zmenu dodávateľa. Veď keď ju urobili u elektriny, tak ju mohli urobiť aj u plynu. Mali na to dosť času. Zmluva bola podpísaná už 02. 08. 2011.
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre Anna1201

Zmluva o združenej dodávke elektriny a plynu v sebe zahŕňa dve zmluvy - jednu na plyn a jednu na elektrinu. A každá z nich musí byť posudzovaná samostatne.
To znamená vo Vašom prípade - elektrina - odstúpenie od zmluvy pre podstatné porušenie VOP atď. predpokladám s dátumom 31.3.2012 s tým, že od 1.4. bude nový dodávateľ.
Čo sa týka plynu - odstúpenie od zmluvy dňom doručenia (ak ešte nedošlo k zmene dodávateľa). A chytro k SPP zabezpečiť napísanie zrušenia plnej moci a pod. Ale je celkom možné, že to budú u toho plynu brať ako stopnutie zmeny dodávateľa. Aj keď - to by sa potom dalo na okresnom súde uhrať na podstatné porušenie VOP. Ale tu cítim možné obštrukcie zo strany EC.
0 0
Anna1201 Anna1201

Anna1201 je offline (nepripojený) Anna1201

A ešte by som dodala, že odkiaľ ja mám vedieť, že či už prešla zmena dodávateľa, alebo ja som stopla zmenu, keď od podpísania zmluvy žiadnu informáciu sme od EC nedostali. Tieto informácie, ktoré som opísala predtým, som zistila iba na základe dokladu SIPO za 01/2012. Ešte ani Platobný kalendár nám nazaslali, hoci som volala už 3 krát.
0 0
Clever888 Clever888

Clever888 je offline (nepripojený) Clever888

co hovorite na to, ze ZSE si suplo nove VOP platne a ucinne od 1. 2. 2012, pricom povinnost 30 dni vopred s nimi oboznamit zakaznikov splnena zase nebola...

Inak jedna zaujimavost... ZSE pokutuje ludi 200 EUR za zmarenie procesu zmeny dodavatela ( clanok 2. bod 2.13. VOP ), co je to iste porusenie, za ktore pokutuje EC ludi 100 EUR... tak neviem, kto je vacsi uzernik :-)
0 0
gogol99 gogol99

gogol99 je offline (nepripojený) gogol99

Rovnako tak, ak to nevyhovuje komukoľvek, tak nech s nimi nepodpisuje zmluvu. Prípadne nech od nich odíde na zákalde nedodržania VOP. K dodávateľom treba byť korektný a pritom chrániť si svoje odberateľské práva.
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

dobry vecer mili poradaci.
prave vcera som, ja hlupa, naletela podomovemu ponukacovi, co mi tvrdil, ze ide vlastne "len o spojenie dvoch faktur plynu a elektriny" a ze to caka kazdeho obyvatela mojho mesta a ze ti co npr. nie su doma, ze to dostanu postou a budu si to musiet vybavit sami.... ako som si na druhy den vsimla ide o tu spominanu firmu.

kedze tu zakonnu lehotu 7 dni este stiham, tak mi PROSIM len potvrdte, ci vykonam spravne, ked si vytlacim tych 6 papierov zo http://vyhodnaenergia.sk/odkaz/64/ak...e--nova-zmluva ,
povyplnujem podla svojich dat a poslem doporucene na dane adresy??
mozem dat vsetky papiere pre EC do jednej obalky, aj ked sa jedna o plyn zvlast a elektrinu zvlast, spolu a tak poslat?
co ak mi neposlu vyrozumenie??
na ktoru z tych dvoch adries to treba poslat??
prepacte, ze sa to zas jeden "popletenec" pyta.... idem studovat temu, ale som taka zlaknuta, ze to chcem hned zajtra poslat a preto sem pisem hned. dakujem vam velmi pekne !!!!!!!!!!!
0 0
gogol99 gogol99

gogol99 je offline (nepripojený) gogol99

Z dokumentov, ktoré pošlete novému dodávateľovi, súčasnému dodávateľovi a distribútorovi musí byť zrejmé, čo konkrétne žiadate, navrhujete, čo chcete. Držte sa zásady, že nový dodávateľ musí z listu, ktorý mu pošlete, vedieť, že postupujete v súlade so zákonom a že chcete, ako píšete, odstúpiť od zmluvy. Ak ste podpísali aj plyn a aj elektrinu, tak musíte za každú zmluvu samostatne napísať výpoveď (pre istotu). Rovnako tak aj list distribútorovi - musí vedieť, čo chcete, o čo sa Vám jedná. Distribútor je právnická osoba, ktorá realizuje proces zmeny dodávateľa a preto musí distribútor vedieť, že proces zmeny dodávateľa zastavujete v zákonnej lehote. To isté aj list Vášmu súčasnému dodávateľovi. Myslite na to, že plyna elektrina sú rozdielne segmenty a preto musíte každú z týchto zmlúv realizovať samostatne, aj v prípade, že majú rovnaké číslo.
Listy zasielajte na korešpondenčné adresy!!! EC má túto info priamo v obchodných podmienkach. Na web stránkach nájdete kontaktné adresy všetkých subjektov.

V každej obálke, ktorá ide na konkrétnu adresu, by bolo dobré priložiť kópie listov, ktoré idú ďalším právnickým osobám.
List súčasnému dodávateľovi + kópie listov novému dodávateľovi a distribútorovi
List distribútorovi + kópie listov starému a novému dodávateľovi
List novému dodávateľovi - kópie listov distribútorovi a starému dodávateľovi

Myslím, že vzory, ktoré sú na www.vyhodnaenergia.sk sú dostatočné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať