Zavrieť

Porady

opatrovatelsky kurz

Dobry den,potrebujem súrne poradit.Pracujem ako opatrovatelka obecneho uradu,som zdravotna sestra a mam ukoncenu Strednu zdravotnicku skolu,i napriek tomu so povinna si urobit opatrovatelsky kurz,prosim vas je to skutocne tak?Dajte mi prosim vediet ,aby som vedela ako to je a preco to tak je,Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    kokosko Pozri príspevok
    Dobry den,potrebujem súrne poradit.Pracujem ako opatrovatelka obecneho uradu,som zdravotna sestra a mam ukoncenu Strednu zdravotnicku skolu,i napriek tomu so povinna si urobit opatrovatelsky kurz,prosim vas je to skutocne tak?Dajte mi prosim vediet ,aby som vedela ako to je a preco to tak je,Dakujem
    I keby si bola končila SZŠ v posledných 3 rokoch a nepokračovala by si na Vysokej škole 1. stupňa /Bc./, aby si mohla vykonávať funkciu zdravotnej sestry, tak opatrovateľku môžeš robiť kedykoľvek a kdekoľvek. Žiadny kurz opatrovateľstva Ti netreba. Veď ukončením SZŠ získaš i teraz vzdelanie pre prácu " sanitárky ", čo plne zodpovedá pre prácu opatrovateľky.

    Prečítaj si rôzne dotazy, odpovede:
    http://www.vavslovakia.sk/skuska/por...-opatrovatelky

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Katy a R, Mária27, Lubaba, arizona, zdenka131, Anja111, danushka
    7

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Nech Ti osoba ktorá toto tvrdí ukáže konkrétne ustanovenie zákona. Ty so zdravotnou školou máš plnohodnotné vzdelanie, ktorému opatrovateľský kurz nesiaha po päty.

    Viem, že od nového roka všetky opatrovateľky musia absolvovať kurz, ale nepočula som o tom, že takýto kurz musia absolvovať zdravotníci.

    Tieto kurzy musia po novom absolvovať aj mníšky v hospicoch ak ho nemajú a nemajú zdr. vzdelanie, teda všetci opatrovatelia na Slovensku po novom musia mať akreditovaný kurz.
    Výnimku majú len opatrovatelia v rámci rodiny, keď opatrujú rodinného príslušníka, resp. ak opatrovateľ má spoločné bydlisko s opatrovanou osobou, kurz mať nemusí, aj keď medzi nimi nie je príbuzenský vzťah.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Precitaj si tento link, mas tam presne vsetko rozpisane,aj s paragrafmi

    http://employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=15697

    uryvok:
    Opatrovateľky, ktoré budú musieť absolvovať akreditovaný kurz opatrovania podľa písm. b) musia mať zároveň ukončené úplne stredné vzdelanie tak, ako opatrovateľky uvedené pod písm. a), alebo nie je pre nich stupeň vzdelania rozhodujúci? Napr. zamestnankyňa, ktorá má ukončené len základné alebo stredné vzdelanie, bude môcť byť po absolvovaní kurzu kvalifikovanou opatrovateľkou? V ustanovení § 84 ods. 9 sa upravuje, že opatrovateľom môže byť fyzická osoby, ktorá
    a) má úplné stredné odborné vzdelanie získané v študijnom odbore so zameraním na opatrovanie alebo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, alebo
    b) absolvovala akreditovaný kurz opatrovania najmenej v rozsahu 220 hodín.
    Z uvedeného vyplýva, že opatrovateľom môže byť osoba, ktorá spĺňa aspoň jednu z uvedených podmienok, nie je potrebné, aby spĺňala obidve. (t.j. aj Vami uvádzaná zamestnankyňa, ktorá má ukončené len základné alebo stredné vzdelanie, bude po absolvovaní kurzu spĺňať kvalifikačné predpoklady podľa zákona). Jej vzdelanie bude však rozhodujúce pri zaradení na pracovnú pozíciu podľa Katalógu pracovných činnosti zamestnancov vo verejnom záujme.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Katy a R, Mária27, Lubaba, terezamaria, danushka
    5

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Boze, ved ten link co som pridala, bola stranka Ministerstva prace s socialnych veci.
    Ked maju taketo info na svojej stranke , tak je urcite doveryhodne!

    Inak, na tej stranke mas aj kontakty. Skus im napisat a spytat sa...priloz aj link http://employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=15697,
    ziadaj odpoved a uvidis ,co ti napisu...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    To ti kto prikazuje? Nech ti ukaze, na zaklade coho to vyzaduje.
    Ukoncena ZS je urcite hodnotnejsia,ako nejaky rychlokurz...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    kokosko
    To mi povedala osoba na obecnom urade,ze sa o tom informovala
    A zase jedna osoba na obecnom úrade. Tí ľudia buď nepoznajú zákony, alebo si to neprečítajú do konca - hlavne, že berú "ťažké" prachy, buzerujú ľudí (ľudia sú pre nich a nie, že oni sú pre ľudí), klamú ich a zavádzajú a rôznymi spôsobmi im strpčujú život.

    Spýtaj sa "pani" na úrade, kde to "vyhrabala" a nech ti ukáže presný §. Ty jej potom ukáž, aké máš vzdelanie a "pani" môže pískať Marseillesu na hrebeni.

    kokosko je offline (nepripojený) kokosko

    kokosko
    Dakujem ,utesili ste,zajtra tam ihned utekam ,pekne krasne som si to vytlacila a farebne vyznacila,aby si to panicka na obecnom urade prestudovala,dakujem,

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    kokosko
    Mili moji poradaci,prave som sa vratila z obecneho uradu,mila pani mi povedala,ze aky zakon som jej doniesla,ona ho nepozna a potom daco hladala na internete v zakoniku a tam sa pisalo,ze opatrovatelka moze vykonavat funkciu podla osobitneho predpisu a potom nevedela,co je to osobitny predpis.Dalej sa ohradila,ze ona bola na skoleni a tam im skolitelka z ministerstva socialnych veci povedala,ze kurz musim mat aj ja bez ohladu na to,ze mam ukoncenu SZS,takze ma potom poslala domov,ze este si tam zavola a ked som taka mudra tak jej mam doniest presne znenie zakona,lebo ona nic take nenasla,no otrasne,takze teraz cakam.
    Tak toto vyzerá na poriadnu srandu!.
    Skús ísť priamo (aj s tou svojou kopiou zákona a patričnými odkazmi na internet) za vyšším hlavúňom upozorni ho, že daná pracovníčka je nekompetentná vykonávať prácu, pretože neovláda zákony, pokiaľ jej ich poskytneš, tak ich spochybňuje a sama si nevie nájsť potrebné informácie na oficiálnej stránke MPSVaR.

    Jednou vetou: urob im tam poriadny vietor, nech neberú peniaze za buzerovanie a neschopnosť.

    Ešte rada bokom (niekedy veľmi pomôže): popíš svoj problém (aj s tou neznalosťou zákona pracovníka úradu PSVaR) priamo na ministerstvo http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=60

    Mne to v jednom prípade pomohlo - to by si mala vidieť tie ofuky na úrade.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    (9) Opatrovateľom podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

    a) má úplne stredné odborné vzdelanie získané v študijnom odbore so zameraním na opatrovanie alebo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti akreditovanom podľa osobitného predpisu, 25) alebo
    b) absolvovala akreditovaný kurz opatrovania najmenej v rozsahu 220 hodín.
    konkrétne - 25)Zákon č. 578/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. Zákon č. 245/2008 Z. z.
    všeobecne soc prác - 45) osobitný predpis je 553/2003 v zn 131/2005 - odmeňovanie pri prácach vo verejnom záujme
    tuto celý zákon http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...nych-sluzbach/

    no ešte dodám, že ten kurz si budú musieť do konca roka spraviť tí .. čo doteraz nespĺňali kvalifikačné požiadavky . (tvoj štúdijný odbor hádam bol "na poskytovanie zdravotnej starostlivosti" )
    pre Misoft: V tomto prípade ide o opatrovanie cez obec - zák 448/2008 .. nie cez UPSVaR (zák 447)


    Naposledy upravil Katy a R : 26.10.11 at 08:09

    kokosko je offline (nepripojený) kokosko

    kokosko
    To mi povedala osoba na obecnom urade,ze sa o tom informovala ,sice neviem kde ,ale na kurz musim ist,preto chcem vediet ci je na to nejaky zakon, s ktorym by som mohla na nu vyrukovat.

    kokosko je offline (nepripojený) kokosko

    kokosko
    Mili moji poradaci,prave som sa vratila z obecneho uradu,mila pani mi povedala,ze aky zakon som jej doniesla,ona ho nepozna a potom daco hladala na internete v zakoniku a tam sa pisalo,ze opatrovatelka moze vykonavat funkciu podla osobitneho predpisu a potom nevedela,co je to osobitny predpis.Dalej sa ohradila,ze ona bola na skoleni a tam im skolitelka z ministerstva socialnych veci povedala,ze kurz musim mat aj ja bez ohladu na to,ze mam ukoncenu SZS,takze ma potom poslala domov,ze este si tam zavola a ked som taka mudra tak jej mam doniest presne znenie zakona,lebo ona nic take nenasla,no otrasne,takze teraz cakam.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    pre Misoft: V tomto prípade ide o opatrovanie cez obec - zák 448/2008 .. nie cez UPSVaR (zák 447)
    Ale princíp je rovnaký - ak niekto z úradníkov nepozná zákony, nevie ich nájsť na oficiálnych stránkach (aj s pomocou), ak spochybňuje niektoré zákony - nemá v tejto pozícii čo hľadať!

    kokosko je offline (nepripojený) kokosko

    kokosko
    [QUOTE=Katy a R;1879334](9) Opatrovateľom podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

    a) má úplne stredné odborné vzdelanie získané v študijnom odbore so zameraním na opatrovanie alebo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti akreditovanom podľa osobitného predpisu, 25) alebo
    b) absolvovala akreditovaný kurz opatrovania najmenej v rozsahu 220 hodín.
    osobitný predpis je 553/2003 v zn 131/2005 - odmeňovanie pri prácach vo verejnom záujme
    tuto celý zákon http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...nych-sluzbach/

    no ešte dodám, že ten kurz si budú musieť do konca roka spraviť tí .. čo doteraz nespĺňali kvalifikačné požiadavky . (tvoj štúdijný odbor hádam bol "na poskytovanie zdravotnej starostlivosti" )
    pre Misoft: V tomto prípade ide o opatrovanie cez obec - zák 448/2008 .. nie cez UPSVaR (zák 447)


    Ta pani nechape co znamena podla osobitneho predpisu,a ja som uz z nej zufala

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.