Zavrieť

Porady

DPH - výpočet koeficientu

Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
Prosím Vás o radu, hrozí mi koeficient na DPH a neviem ako mám postupovať. Majiteľ reštaurácie platca DPH od 1. 7. 2005 má v prenájme hracie automaty, z ktorých berie províziu. Tá by mala byť oslobodená od dane podľa § 41 zákona o DPH na základe mandátnej zmluvy medzi majiteľkou reštiky a majiteľom automatov. V tomto roku mali len zmluvu o prenájme tak som tú províziu riadne zdaňovala. Za tento rok som podávala z 3 a 4. kvartál riadne priznanie k DPH bez použitia koeficientu. Od januára budeme mať mandátnu zmluvu a v tomto prípade to už považujem za nezdaňovaný príjem a musím vyrátať koeficient, lenže neviem, za aké obdobie mám brať do úvahy obraty, či za celý minulý rok, alebo len od 1. 7. 2005 keď sme sa stali platcami DPH.
Poraďte prosim. Dik Dana
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Marianna01

  Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

  mamina ... :)) Marianna01
  Keďže budeš mať koeficient prvý raz, budeš musieť použiť koeficient odhadom. T.j. vypočítaš ho presne ako normálny koeficient, a to za obdobie, odkedy si platcom DPH. Na DU podáš žiadosť o odsúhlasenie koeficientu. Ja som priložila v prílohe tabuľky s výpočtom koeficientu. Do 30 dní by mal DU poslať vyjadrenie, resp. súhlas s koeficientom. Ja mám koef. už tretí rok a mne sa vyjadrenie do dnešného dňa neunúvali poslať... Milé, však? Ale to len tak na okraj. Po tom, čo uplynie celý rok, si v priznaní za štvrtý kvartál vypočítaš skutočný - tzv. ročný koeficient a prepočítaš si celý rok podľa nového koeficientu. Kladný alebo záporný rozdiel z koeficientu uvedieš v riadku č. 19 daň. priznania - ak sa zatiaľ nezmení. Ináč, nie je to také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá. Zvykneš si raz-dva...
  Monča

  Monča je offline (nepripojený) Monča

  Monča
  Keď sme už pri tom koeficiente. V priznaní na r. 14 (ostatné nemám vypĺňané) za 4.Q uvediem daň na odpočet prepočítanú koeficientom, ktorý používam v priebehu roka a r. 19 si vypočítam tak, že spočítam r. 14 zo štyroch priznaní za všetky kvartály vrátane toho posledného a tento súčet vynásobím ročným koeficientom, výsledok porovnám s tým pôvodným súčtom vštkých r. 14 (18)a na r. 19 uvediem rozdiel +alebo -? A ešte ma mýli to zaokrúhľovanie smerom nahol na dve des. miesta. Ak mi vyšlo 0,9233 mám to zaokrúhliť na 0,93. V škole nás učili inak, ale poisťovne, daňováci majú svoje pravidlá.
  mery356

  mery356 je offline (nepripojený) mery356

  mery356
  Keď už je téma o koeficiente. Vždy keď robím výkaz DPH tak mi vyskočí okienko, že ak požívam koeficient tak si mám prepočítať koeficientom. Kedy sa koeficient vlastne má používať a koho sa to týka.
  liba2

  liba2 je offline (nepripojený) liba2

  liba2
  mery356
  Keď už je téma o koeficiente. Vždy keď robím výkaz DPH tak mi vyskočí okienko, že ak požívam koeficient tak si mám prepočítať koeficientom. Kedy sa koeficient vlastne má používať a koho sa to týka.
  Skús si prečítať keď budeš mať trochu čas:
  http://www.porada.sk/t8741-p2-ako-zistim-koeficient.html#post72315
  domi2

  domi2 je offline (nepripojený) domi2

  učtOVNíčKA domi2
  My sme sa tiež stali plátcami DPH sme príspevková a musela som si počítať percentualny koeficient akurát som s pomocou našej auditorky počítala ročné zúčtovanie roč.koeficientu a môžem povedať, že som si už zvykla.Mám program proluc a celkom dobre sú nastavné tabulky, tak nemám problém so vstupom koef a výstupom zdan. a nezdat.plnenia
  Je to zvyk, mala som z toho hrôzu ale už sa ako tak dá.
  človiečik Vladimír Ozimý
  mna by zaujimalo ci oprava zakladu dane bud ako storno alebo dobropis alebo tarchopis sa zahrnie do vypoctu koeficientu alebo nie? no a este by ma zaujimalo ze v JU vychadzam z prijmu alebo zo sum na fakturach?
  Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 24.01.06 at 17:43
  liba2

  liba2 je offline (nepripojený) liba2

  liba2
  Vladimír Ozimý
  mna by zaujimalo ci oprava zakladu dane bud ako storno alebo dobropis alebo tarchopis sa zahrnie do vypoctu koeficientu alebo nie?
  Podľa toho, či pôvodný základ dane sa započítaval do výpočtu koef. Je to len jeho oprava.
  človiečik Vladimír Ozimý
  to ja nemam sancu zistit ide o financne poradenstvo...ludia poviem vam maju v tom bordel oni im poslu vyuctovanie a ty sa trap zarad si to kde chces a vychadzam zo skutocne uhradenych prijmov alebo z hodnoty na dokladoch...lebo v paragrafe 50 ods 2 sa pise ze vynosy(prijmy) v JU
  človiečik Vladimír Ozimý
  hallo hallo surne potrebujem vediet z coho vychadzate pre vypocte koeficientu z faktur alebo z prijmov v JU-mne je logickejsie s faktur ale radsej si to overim

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.