Zavrieť

Porady

Odpočitateľná položka na manžela

Dobrý deň

Chcem sa opýtať či je možné si uplatniť celú odpočitateľnú položku na manžela, ktorý má zrušenú živnosť, nepoberá žiadne príspevky zo SP, nie je prihlásený ani na úrade práce - proste nemá vôbec žiadne príjmy.

ďakujem za odpoveď
Usporiadat
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

iba ma zaujíma ako to vysvetlím tým luďom.......

napr. žena je od 01 2011 na rodičovskom príspevku, ale za 12 2010 bola ešte na materskej. Takže si musí ísť vypýtať potvrdenie zo sociálky a musí sa jej ponížiť NZČ o sumu vyplatenú v 01 2011.
Čiže vlastne 2 krát má zníženú NZČ... pekné
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

7lienka Pozri príspevok
iba ma zaujíma ako to vysvetlím tým luďom.......

napr. žena je od 01 2011 na rodičovskom príspevku, ale za 12 2010 bola ešte na materskej. Takže si musí ísť vypýtať potvrdenie zo sociálky a musí sa jej ponížiť NZČ o sumu vyplatenú v 01 2011.
Čiže vlastne 2 krát má zníženú NZČ... pekné
asi tak nejako.....
ak som si pomyslela, že aké chyby mám v DP, či RZD, je mi z toho na grc......
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

aj mne, až ma brucho rozbolelo......
0 0
Erislava Erislava

Erislava je offline (nepripojený) Erislava

No ste ma vôbec nepotešili, doteraz na každom školení na ktorom som bola sa príjmy zo závislej činnosti rátali za mesiace 1-12 ak boli vyplatené do 31.01., len ostatné napr. dôchodok, podpora sa rátali do 31.12.. V piatok idem na školenie, tak sa na to opýtam, potom dám vedieť.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

chcela by som vidieť,ktorý softwér to takto robí.. ak je to pravda, potom to robíme zrejme zle všetci..
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

K tomu stanovisku DRSR, myslím si, že nie vždy správne odpovedajú. Už som sa stretla s ich nesprávnym výkladom zopárkrát, dokonca v metodickom usmernení, ktorý zverejnili na svojej stránke. Zákon vždy platí nad akékoľvek stanovisko, výklad k zákonu môže dať tvorca zákona, ale aj tak ešte môže rozhodnúť súd, veľakrát inak, ako bolo dané stanovisko či výklad zákona.
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Kvaka Pozri príspevok
K tomu stanovisku DRSR, myslím si, že nie vždy správne odpovedajú. Už som sa stretla s ich nesprávnym výkladom zopárkrát, dokonca v metodickom usmernení, ktorý zverejnili na svojej stránke. Zákon vždy platí nad akékoľvek stanovisko, výklad k zákonu môže dať tvorca zákona, ale aj tak ešte môže rozhodnúť súd, veľakrát inak, ako bolo dané stanovisko či výklad zákona.
musíš mať pravdu

inak si to ani neviem predstaviť
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

7lienka Pozri príspevok
iba ma zaujíma ako to vysvetlím tým luďom.......<br>
<br>
napr. žena je od 01 2011 na rodičovskom príspevku, ale za 12 2010 bola ešte na materskej. Takže si musí ísť vypýtať potvrdenie zo sociálky a musí sa jej ponížiť NZČ o sumu vyplatenú v 01 2011. <br>
Čiže vlastne 2 krát má zníženú NZČ... pekné
k tomuto tvojmu prípadu - ak sa jedná o dávku zo SP (materské) .. tak ten príjem sa počíta do toho roku, v ktorom bol skutočne vyplatený ... tiež som tu niekde pripla odpoveď DRSR - ale už je to dávnejšie, nechce sa mi hľadať. .. našla som tu: http://www.porada.sk/t71826-p10-odpo...ml#post1587637
Ale ty, ako mzdárka, nepotrebuješ žiadne potvrdenie - tebe stačí podpis zamestnanca na žiadosti o RZD s uvedenou sumou príjmu manželky. Čo tam uvedie, je na ňom - sám je zodpovedný. samozrejme, pre seba a prípadnú daňovú kontrolu mu to potvrdenie o vyplatených dávkach zo SP bude treba

Že sa to týka aj závislej činnosti (mila pripla) ... som si myslela, že tam platí §4.
Naposledy upravil Katy a R : 14.12.11 at 18:57
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

dík
vieš aký sú zamestnanci, keď to nedonesie, bude to mať zle
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Dobry den,
da sa niekde najst, co vsetko je pasivny prijem?
Mna konkretne zaujima, invalidny dôchodok-je to pasivny prijem ?
Moze si zamestnanec uplatnit na manzelku rozdiel z prijmu ID a nezdanitelnej casti ZD pri RZD za rok 2011?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môže si uplatniť v rozdiele...
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

AnitaMartinska Pozri príspevok
Dobry den,
da sa niekde najst, co vsetko je pasivny prijem?
Mna konkretne zaujima, invalidny dôchodok-je to pasivny prijem ?
Moze si zamestnanec uplatnit na manzelku rozdiel z prijmu ID a nezdanitelnej casti ZD pri RZD za rok 2011?
ak by bola ona zamestnaná, ID nikde nezohľadňuje, má nárok na plnú NČD. Ak si manžel uplatňuje na ňu - je to tak - uplatní si rozdiel /NČD-vyplatená výška dôchodku/
2 0
Erislava Erislava

Erislava je offline (nepripojený) Erislava

Bola som na tom školení a školiteľka jednoznačne potvrdila, že príjem zo závislej činnosti na účely odpočítania NČD na manžela sa berie 1-12, ak boli vyplatené do 31.1.. Zároveň prikladám odpoveď na môj dopyt na drsr :
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pre uplatnenie nezdaniteľnej časti, o ktorú sa znižuje základ dane daňovníka na manželku daňovníka platí ustanovenie § 11 ods. 3 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov ( ďalej len "zákon") ; Výška tejto nezdaniteľnej časti závisí od základu dane manžela - daňovníka a od vlastného príjmu manželky;
Vlastný príjem manželky je definovaný v ustanovení § 11 ods. 4 zákona, pričom do potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti sa uvádzajú príjmy podľa ustanovenia § 4 ods. 3 zákona - Príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica - Sekcia metodiky daní - Odbor služieb pre verejnosť - Oddelenie poskytovania služieb priamych daní - Ing. Filipková Ľubica

Váš dopyt:

Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, ako sa má postupovať pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na manželku - pracovala celý rok a donesie potvrdenie o príjme za rok 2011, ráta sa do príjmu za rok 2011 aj mzda za 12/2011, ktorá bola vyplatená do 31.01.2012?Ďakujem
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Vďaka, Erislava, tak s týmto stanoviskom sa dá už len len súhlasiť. Ale jedno je isté, na tom drsr asi ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Treba preto formulovať otázky tak, aby aj daňováci pochopili, ako a prečo sa pýtame, upozorníme ich zároveň na možné súvislosti v jednotlivých paragrafoch, prípadne na nejednoznačnosť zákonov. Oni potom na základe poznatkov z praxe dávajú podnety na novely zákonov.
0 0
Jokolka Jokolka

Jokolka je offline (nepripojený) Jokolka

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať či do vlastneho prijmu manželky, pokiaľ je szčo sa započitaju príjmy ako celkovo, alebo čiastkový základ daňe z podnikania - teda príjmy-výdaje.

ďakujem za radu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jokolka Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať či do vlastneho prijmu manželky, pokiaľ je szčo sa započitaju príjmy ako celkovo, alebo čiastkový základ daňe z podnikania - teda príjmy-výdaje.

ďakujem za radu
Vlastným príjmom manželky (SZČO) sú tržby (nie základ dane) znížené o zaplatené poistné.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Dobrý den, takze prave mam pred sebou doklad o vyske materskej, za december 2011 je vyplatena 16.1.2012, tato materska za december je prijem manzelky za rok 2012 ? Dobre som tomu pochopila? Cize hned to ofotim a upozornim danovnika,ze to budeme este potrebovat pri podavani dan. priznania za rok 2012!!! Lebo dalsi rok uz soc. poistovna vytlaci matersku od januara 2012,cize tuto decembrovu tam uz zohladnenu nebude mat. Ale podla mna je to dost komplikovane, ak by sa to bralo tak ako pri prijmoch v zamestnani,tak by to bolo jednoduchsie! Aj tak nikde nemam zaruku,ze danovnik na to buduci rok nezabudne a neprizna tento prijem zaslany v januari za 12/2011!
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

MD vyplatená 16 01 2012 je príjmom roku 2012....
0 0
Renikee Renikee

Renikee je offline (nepripojený) Renikee

Z Potvrdenia o zdaniteľnej mzde za rok 2011 beriem ako príjem manžela Hrubá mzda mínus poistné? To si odrátam zo sumy 3559,30 a zvyšok si môžem uplatniť. Správne to chápem? Ď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Renikee Pozri príspevok
Z Potvrdenia o zdaniteľnej mzde za rok 2011 beriem ako príjem manžela Hrubá mzda mínus poistné? To si odrátam zo sumy 3559,30 a zvyšok si môžem uplatniť. Správne to chápem? Ď.
ÁNo, ak nemal aj iné príjmy, ako nemocenské, podporu...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať