Zavrieť

Porady

Tvorba opravnej položky k tovaru

Dobrý deň, potreboval by som si ozrejmiť tvorbu opravných položiek k tovaru. K tomuto účelu som si preštudoval príručku PP 2-3/2011, kde je uvedený aj príklad na účtovnú závierku. V príklade sa to účtuje predkontáciou 505/196 suma napr. 70 eur. Konečný účet súvahový pred zdanením 702 potom obsahuje na strane MD hodnotu 196 -70 eur. V tlačive súvahy sú potom na riadku 38 Zásoby-Tovar (132,13X,139)-/196,19X/ v jednotlivých stĺpcoch hodnoty btto 49394,- korekcia 70,- netto 49324,-.
Keď som tento príklad spracovával pomocou programu Omega, dostal som výsledok v tlačive súvahy btto 49394,- korekcia -70,- , netto 49464,-, keďže účet 196 je klasifikovaný ako aktívny. Pokiaľ účet 196 bude pasívny, výsledky budú súhlasiť s príručkou.
Kde je teda chyba? V príručke, programe, alebo v mojom myslení? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    korekcia znižuje brutto na netto. Tvoje myslenie je správne.
    nastavenia účtov podľa príručky by mali dávať správne výsledky.
    No možno je chyba v definovaní riadkov Súvahy. Napr. ja aktívne účty korekcie zadávam do definície Súvahy mínusom.
    Napr. č. riadku k účtu 196 nedám 038, ale "-038".
    Ak je účet aktívny, mal by vykazovať v OP, alebo HK konečný zostatok mínusom na strane MD.
    Ak ho predefinuješ na pasívny, bude zostatok plusom na strane Dal. Ani toto by som nepovažovala za chybu, aj ked ja účet 196 považujem za aktívny.
    ===================
    počítačová súvaha je jedna vec, tam "-70" by som brala len informatívne. Ako ti to konvertuje priamo do predpísaného tlačiva Súvahy pre odovzdanie na DU? Ak tam máš tiež mínus, nadefinuj si aj účet aj riadky tak, aby si mal hodnoty plusové - a napíš do KROSu, nech to upravia.

    olidata je offline (nepripojený) olidata

    olidata
    V tlačive je to tiež mínus, takže musím nastaviť účet ako pasívny, potom to počíta správne.
    Ďakujem za odpoveď.

    olidata je offline (nepripojený) olidata

    olidata
    ...ale ide to aj zmenou znamienka v definícii Súvahy, čo ma predtým nanapadlo a zdá sa mi to ako lepšia alternatíva, takže ešte raz ďakujem za ponúknuté alternatívy.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, aj mne sa zmena nastavenia Súvahy páči viac.
    Hlasujem za vyriešené.

    Tvorba opravnej položky k tovaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.