Zavrieť

Porady

Zastupovanie viacero firiem u jedneho spravcu dane

Zdravim Vas poradaci,

na danovom urade mam nasledovny "problem":
Mam tam vseobecnu plnu moc na jednu firmu "A" v BA III.
Tento tyzden som pred spravcom dane BA III osobne ziadala o zastupovanie firmy "B" pri ziskani a vyuzivani autorizovanych elektronickych sluzieb, a sucasne splnomocnenie k zasielaniu dokumentov prostrednictvom elektronickej podatelne.

Na oddeleni registracie mi toto ale odmietli s odovodnenim, ze toto nemozu prijat, nakolko nie som ani danovy poradca, ani advokat.

No zakon hovori: "Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a).".

Z toho usudzujem, ze posledna cast zakona "alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a)." mi umoznuje mat na firmu "A" plnu moc, a na firmu "B" splnomocnenie na zasielanie dokumentov prostrednictvom elektronickej podatelne.

Na inom danovom urade s tymto problem vobec nemali, tiez tam je rovnaka situacia, a vsetko preslo v poriadku.

Moja otazka znie, mam pravdu a spravne si vykladam zakon? Ak ano, aky postup mam teraz zvolit?


Velmi pekne dakujem za Vase rady.
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

nespochybňujem - vysvetľujem ako je to v prípade ak mám na jednom dú na jeden "cudzí" subjekt vpm a teda nemôžem ostatným subjektom napr. ďalším trom z toho istého dú, podávať dokumenty na el. podateľňu. to platí. a prečo to tak je je tiež jasné.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

ešte doplním, aký bude stav po 01.01.2012:

správcom dane podľa § 4 ods. 1 zákona 563/2009 je daňový úrad, colný úrad a obec.
koľko bude dú v ba po 01.01.2012?
jeden.
koľko daňových subjektov bude možné zastupovať na základe vpm v ba po 01.01.2012 ak zástupcom nie je advokát/daňový poradca?
jeden. (teraz 6 dú = 6 subjektov)
prečo?
lebo cez novelu 563/2009 (331/2011) prifarili do § 10 - ods. 3 (... u jedného správcu dane ....) a tým zachovali právny stav, ktorý platí teraz v 511/1992

kto mal na tom prifarení ods. 3 záujem - všetci vieme.
čisto teoreticky:
do 31.12.2011 som mohol vrámci sr zastupovať na základe vpm 102 daňových subjektov. po 01.01.2012 - 8 daňových subjektov.
(len by som chcel poznať štatistiku - koľko advokátov a koľko daňových poradcov zastupuje daňové subjekty v daňovom konaní na základe vpm)
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1. januára 2012. Ustanovenie § 14 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami. Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa uvedeného ustanovenia zákona bude mať aj daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty.
Ako je uvedené v ustanovení § 9 ods. 2 daňového poriadku, daňový subjekt sa môže dať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane.
V prípade, ak daňový subjekt udelil plnomocenstvo zástupcovi na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a zástupca bude doručovať podania so zaručeným elektronickým podpisom, nemusí doručovať podania daňový subjekt.
Vychádzajúc z uvedeného, v prípade, ak Vám daňové subjekty udelili plnomocenstvo na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a tieto plnomocenstvá nebudú odvolané, budete môcť doručovať podania Vy ako zástupca za tieto daňové subjekty daňovému orgánu naďalej aj po 1.1.2012.


Toľko bolo stanovisko DS, ktoré som už v inej téme prikladala.
3 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čo z toho vyplýva?
nespochybňujeme platnosť plnomocenstva, zaujíma ma kombinácia VPM a iného klienta/klientov bez VPM na jednom DU - či sú možné podania cez ZEP.
Priznám sa, že stále nechápem, rozhodnutá som, nechať to tak, ako je. Pri prvej neakceptácii podania, alebo na základe výzvy DU budem konať. Pravdepodobne sa dohodnem s klientkou, aby sme vpm zrušili. Za viac ako dva roky sme tú vpm aj tak nevyužili, verím, že bude súhlasiť.
0 0
Joja123 Joja123

Joja123 je offline (nepripojený) Joja123

srska Pozri príspevok
ešte doplním, aký bude stav po 01.01.2012:

správcom dane podľa § 4 ods. 1 zákona 563/2009 je daňový úrad, colný úrad a obec.
koľko bude dú v ba po 01.01.2012?
jeden.
koľko daňových subjektov bude možné zastupovať na základe vpm v ba po 01.01.2012 ak zástupcom nie je advokát/daňový poradca?
jeden. (teraz 6 dú = 6 subjektov)
prečo?
lebo cez novelu 563/2009 (331/2011) prifarili do § 10 - ods. 3 (... u jedného správcu dane ....) a tým zachovali právny stav, ktorý platí teraz v 511/1992

kto mal na tom prifarení ods. 3 záujem - všetci vieme.
čisto teoreticky:
do 31.12.2011 som mohol vrámci sr zastupovať na základe vpm 102 daňových subjektov. po 01.01.2012 - 8 daňových subjektov.
(len by som chcel poznať štatistiku - koľko advokátov a koľko daňových poradcov zastupuje daňové subjekty v daňovom konaní na základe vpm)
Tento zakon, ktory si uviedol, konkretne "563/2009 (331/2011) prifarili do § 10 - ods. 3" mi hovori presne citujem:

"12. § 10 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový
subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke
osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca, advokát,
ak ide o spoločného zástupcu alebo ak ide o zástupcu
na doručovanie písomností.“."

Co sa zase vraciame na ten isty zakon, co mi hovori, zástupca moze zastupovat len jeden danovy subjekt u jedneho spravcu dane, to neplati ak zástupca je splnomocnený na doručovanie jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a).".

Takze si ma nepresvedcil o opaku, tiez si ma odkázal na temú v porade, ktory si napisal ty podla seba ako si dany zakon vysvetlujes po svojom. Takze ja nemozem z toho vychazdat. Na druhych danovych urodoch je to v poriadku, bez problemov to preslo inym, dokonca i mne to preslo na inom danovom urade, len na DU BA III je problem.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Joja123 Pozri príspevok
Tento zakon, ktory si uviedol, konkretne "563/2009 (331/2011) prifarili do § 10 - ods. 3" mi hovori presne citujem:

"12. § 10 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový
subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke
osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca, advokát,
ak ide o spoločného zástupcu alebo ak ide o zástupcu
na doručovanie písomností.“."

Co sa zase vraciame na ten isty zakon, co mi hovori, zástupca moze zastupovat len jeden danovy subjekt u jedneho spravcu dane, to neplati ak zástupca je splnomocnený na doručovanie jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a).".

Takze si ma nepresvedcil o opaku, tiez si ma odkázal na temú v porade, ktory si napisal ty podla seba ako si dany zakon vysvetlujes po svojom. Takze ja nemozem z toho vychazdat. Na druhych danovych urodoch je to v poriadku, bez problemov to preslo inym, dokonca i mne to preslo na inom danovom urade, len na DU BA III je problem.
daj podnet na dr sr a uvidíš aké zaujmú stanovisko
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
ja si tiež myslím, že ked tam príde konateľ s tým svojim plnomocenstvom pre mňa na tri firmy, tak nepochodí. Ale to si nenechá vysvetliť, preto tam ide sám. Som zvedavá, ako to dopadne. Budu mať čierne na bielom, že ide o tri firmy na jednu účtovníčku. Len nie som si istá, ako je to formulované, možno to nie je v rozsahu plnej moci........
na tom DU by som však mala všetky firmy na podanie ZEPom, takže pri vhodnom splnomocnení tam problém nebude.
Tak dnes mi volal klient, že so svojim plnomocenstvom na tri firmy nepochodil - ved som to vravela. potvrdili mu, že plnomocenstvo musí byť vystavené na každú firmu osobitne /zakladá sa do príslušného spisu/. Tiež mu potvrdili, že plnomocenstvo má charakter VPM, teda nemôže byť na moju osobu, musí to vyriešiť inak.
Podarilo sa mu autorizovať seba na jednu firmu, musel však tvrdiť, že má ZEP. Dokonca aj spisovali zápisnicu!!!
Nakoniec mu urobili vazbu na jednu firmu, ale na tie dalsie dve firmy nie, lebo ID mal doniesť tri razy. Toto už považujem za Kocúrkovo, ved ID je iba vytlačené, žiaden podpis, overenie tam nie je, to si mohli ofotiť 3x a bolo by vybavené všetko.
Takže jednu z troch mám vyriešenú -už je prevod práv na mňa ako zástupcu s obmedzeným prístupom. Najbližšie skúsim podať DP DPH, či ho akceptujú.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
KEJKA Pozri príspevok
Tak dnes mi volal klient, že so svojim plnomocenstvom na tri firmy nepochodil - ved som to vravela. potvrdili mu, že plnomocenstvo musí byť vystavené na každú firmu osobitne /zakladá sa do príslušného spisu/. Tiež mu potvrdili, že plnomocenstvo má charakter VPM, teda nemôže byť na moju osobu, musí to vyriešiť inak.
Podarilo sa mu autorizovať seba na jednu firmu, musel však tvrdiť, že má ZEP. Dokonca aj spisovali zápisnicu!!!
Nakoniec mu urobili vazbu na jednu firmu, ale na tie dalsie dve firmy nie, lebo ID mal doniesť tri razy. Toto už považujem za Kocúrkovo, ved ID je iba vytlačené, žiaden podpis, overenie tam nie je, to si mohli ofotiť 3x a bolo by vybavené všetko.
Takže jednu z troch mám vyriešenú -už je prevod práv na mňa ako zástupcu s obmedzeným prístupom. Najbližšie skúsim podať DP DPH, či ho akceptujú.
Ja preto svojim klientom nikdy nedávam VPM, ale len na elektronické podávanie /čiže obmedzená PM/. Že si neboli ochotní odfotiť registračný formulár, je síce smiešne, ale on to nevybavil nie pre registračný formulár, ale podľa mňa pre zlú plnú moc a ešte ak to bolo na Teba všetko. A ozaj bolo podľa mňa hlúpe ísť s jednou PM a ešte aj všeobecnou robiť väzby na 3 subjekty. Na druhej strane, ak on je všade konateľ, mohol registrovať seba ako konateľa a neriešiť, že to niekto iný bude podávať. Však by Ti dal ID a kód a podávaš.... alebo ďalej si vieš poradiť....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Economic Pozri príspevok
Ja preto svojim klientom nikdy nedávam VPM, ale len na elektronické podávanie /čiže obmedzená PM/. Že si neboli ochotní odfotiť registračný formulár, je síce smiešne, ale on to nevybavil nie pre registračný formulár, ale podľa mňa pre zlú plnú moc a ešte ak to bolo na Teba všetko. A ozaj bolo podľa mňa hlúpe ísť s jednou PM a ešte aj všeobecnou robiť väzby na 3 subjekty. Na druhej strane, ak on je všade konateľ, mohol registrovať seba ako konateľa a neriešiť, že to niekto iný bude podávať. Však by Ti dal ID a kód a podávaš.... alebo ďalej si vieš poradiť....
Ved aj v tomto prípade som chcela postupovať rovnako, ako u všetkých ostatných. Dokonca aj na tomto istom DU BA I. som vybavila zastupovanie bez PM, cez ID konateľa na dve iné firmy do 24 hod. od podania.
Lenže v spomínanom prípade klient trval na VPM, preto som ho nechala v tom, nech sa popáli osobne, ked mi neverí. kedže všetko bolo v jednom, nemohla sa podariť ani registrácia na mňa na e-podávanie, mne je to jasné.
Ale zaujímavé, že ho nechceli registrovať ako konateľa s jedným IDčkom na všetky firmy, dokonca horko ťažko na jednu áno ale bez bez zápisnice to neurobili /pritom ide o ZEP/.
skrátka - každý DU inak, každá teta na DU inak.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
KEJKA Pozri príspevok
Ved aj v tomto prípade som chcela postupovať rovnako, ako u všetkých ostatných. Dokonca aj na tomto istom DU BA I. som vybavila zastupovanie bez PM, cez ID konateľa na dve iné firmy do 24 hod. od podania.
Lenže v spomínanom prípade klient trval na VPM, preto som ho nechala v tom, nech sa popáli osobne, ked mi neverí. kedže všetko bolo v jednom, nemohla sa podariť ani registrácia na mňa na e-podávanie, mne je to jasné.
Ale zaujímavé, že ho nechceli registrovať ako konateľa s jedným IDčkom na všetky firmy, dokonca horko ťažko na jednu áno ale bez bez zápisnice to neurobili /pritom ide o ZEP/.
skrátka - každý DU inak, každá teta na DU inak.
No keď si nedal od teba poradiť, tak si "musel nabiť hubu takto" To že to robia nejednotne, to veľmi dobre vieme. Bojím sa toho, čo budú robiť ďalej v tom nápore, keď na niektorých úradoch ľuďom kážu prísť po 2.1.2011. Absolútne sa nepripravili na zákon, ktorý je na svete od roku 2009. Čo robili doteraz pre boha ? Čo čakali na zázrak ? Od nás sa chce všetky zákony načas dodržiavať a oni sa neviedia pripraviť a zladiť na jednom.... Škoda sa rozpisovať...
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Zdravím po dlhšej dobe na porade , tiež som mala podobnú dilemu , ako je to zo zastupovaním .
I ked som absolvovala školenie na zákon 563/2009 Zz - nový daňový poriadok , a i ked na školení lektorky - boli dve - potvrdili teoriu , že na 1DU si môžeme nechat l klienta s generálny zastupovaním , ostatných treba obmedzit iba na doručovanie , napriek tomu som dala dopyt na finančnú správu a odpovedali mi odlišne .
Ak je generálna plná moc - už žiadne iné na doručovanie . Ak viac plných mocí - tak iba a výlučne na doručovanie . Aspon ja tomu tak chápem

Odpoved pripájam .
0 0
s-bosorka s-bosorka

s-bosorka je offline (nepripojený) s-bosorka

Dobrý deň, prosím vás nemáte niekto vzor splnomocnenia len na doručovanie písomností elektronickými prostriedkami? Vopred ďakujem
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

s-bosorka
Dobrý deň, prosím vás nemáte niekto vzor splnomocnenia len na doručovanie písomností elektronickými prostriedkami? Vopred ďakujem
Nemáš prosím ťa ten vzor ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať