Zavrieť

Porady

Zastupovanie viacero firiem u jedneho spravcu dane

Zdravim Vas poradaci,

na danovom urade mam nasledovny "problem":
Mam tam vseobecnu plnu moc na jednu firmu "A" v BA III.
Tento tyzden som pred spravcom dane BA III osobne ziadala o zastupovanie firmy "B" pri ziskani a vyuzivani autorizovanych elektronickych sluzieb, a sucasne splnomocnenie k zasielaniu dokumentov prostrednictvom elektronickej podatelne.

Na oddeleni registracie mi toto ale odmietli s odovodnenim, ze toto nemozu prijat, nakolko nie som ani danovy poradca, ani advokat.

No zakon hovori: "Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a).".

Z toho usudzujem, ze posledna cast zakona "alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a)." mi umoznuje mat na firmu "A" plnu moc, a na firmu "B" splnomocnenie na zasielanie dokumentov prostrednictvom elektronickej podatelne.

Na inom danovom urade s tymto problem vobec nemali, tiez tam je rovnaka situacia, a vsetko preslo v poriadku.

Moja otazka znie, mam pravdu a spravne si vykladam zakon? Ak ano, aky postup mam teraz zvolit?


Velmi pekne dakujem za Vase rady.
Usporiadat
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Aj podľa môjho názoru to chápete správne. Ja som s takým istým prípadom nemala problém, zaregistrovali bez pripomienok. Nech Vám svoj postoj vyjadria písomne a odvolajte sa.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Elektronicky podávať za xx subjektov môžete bez problémov, tak ako uvádzate. Ja by som sa odbiť nenechala. Žiadala by som ich, aby mi povedali na základe akého §-u to nie je možné. Pretože podľa § 17 a je to práve možné. Nejedná sa o zastupovanie v daňovom konaní, ale iba doručovanie elektronickými prostriedkami a to sú 2 rozdielne veci.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Elektronicky podávať za xx subjektov môžete bez problémov, tak ako uvádzate. Ja by som sa odbiť nenechala. Žiadala by som ich, aby mi povedali na základe akého §-u to nie je možné. Pretože podľa § 17 a je to práve možné. Nejedná sa o zastupovanie v daňovom konaní, ale iba doručovanie elektronickými prostriedkami a to sú 2 rozdielne veci.
súhlasím ale nemôžeš mať súbežne s tým na jednom dú aj vpm na zastupovanie daňového subjektu. ak by si bola advokát alebo daňový poradca tak to môže byť.

sú len tieto možnosti na jednom dú (napr. BAIII) ak nie si advokát/daňový poradca:
a.) máš vpm pre jeden subjekt a na ten máš aj el. prístup. ostatní - pá, pá el. podateľňa a el. podávanie dokumentov
b.) nemáš vpm pre jeden subjekt a máš potom prístup na el. podateľňu pre xy subjektov

platí §10 ods. 2 511/1992 a tak to bude aj od 01.01.2012 podľa 563/2009 v znení 331/2011 (§10 ods.3)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak tomu nerozumiem, jeden hovoríte tak a iný zasa inak.
Ja mám presne ten istý prípad na DU BA II. mám generálnu plnú moc, k čomu ma upozornili, že takú PM môžem mať na jednom DU len voči jednému subjektu. Nedávno som sa tam šla zaregistrovať spolu s konateľom inej firmy už len na podávanie DP elektronicky ZEPom. Upozornila som pre istotu, že som registrovaná s VPM od inej firmy - nebol problém.
Podľa mňa bolo možno nešťastne napísané splnomocnenie, alebo si tety na DU BA III. vysvetľujú zákon inak - po svojom.
Pre úplnosť - pod svojim ID mám firmu s VPM označenú že som štatutár, u ostatných som zástupca štatutára s obmedzeným prístupom.

A nakoniec - jeden klient má tri firmy na jednom DU a chce tam ísť s jednou PM na moju osobu na všetky tri firmy, pričom v PM je spomenuté aj zastupovanie v daňovom konaní. Podľa mňa to takto neprejde, preto som sa dohodla, že to vybaví/nevybaví? osobne.
Naposledy upravil KEJKA : 20.11.11 at 16:48 Dôvod: preklepy
0 0
Joja123 Joja123

Joja123 je offline (nepripojený) Joja123

srska Pozri príspevok
súhlasím ale nemôžeš mať súbežne s tým na jednom dú aj vpm na zastupovanie daňového subjektu. ak by si bola advokát alebo daňový poradca tak to môže byť.

sú len tieto možnosti na jednom dú (napr. BAIII) ak nie si advokát/daňový poradca:
a.) máš vpm pre jeden subjekt a na ten máš aj el. prístup. ostatní - pá, pá el. podateľňa a el. podávanie dokumentov
b.) nemáš vpm pre jeden subjekt a máš potom prístup na el. podateľňu pre xy subjektov

platí §10 ods. 2 511/1992 a tak to bude aj od 01.01.2012 podľa 563/2009 v znení 331/2011 (§10 ods.3)
Nejako celkom nerozumiem, nakolko prave podla zakona, ktory som napisala v prvej sprave mozem mat na subjekt vpm a na ostatne mozem mat el. podatelnu.

Mozes mi prosim ta presne napisat zakon, ktory hovori co pises, ze ak mam na jeden subjekt danu vpm (vseobecnu plnu moc), tak ostatne subjekty nemozem zastupovat elektronicky??
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

všetky dú v ba takto postupujú ako som uviedol v príspevku #4

k plnomocenstvu na dú - platný metodický pokyn z 2008 + príklady doporučujem hlavne stranu č.4 mp
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Joja123 Pozri príspevok
Nejako celkom nerozumiem, nakolko prave podla zakona, ktory som napisala v prvej sprave mozem mat na subjekt vpm a na ostatne mozem mat el. podatelnu.

Mozes mi prosim ta presne napisat zakon, ktory hovori co pises, ze ak mam na jeden subjekt danu vpm (vseobecnu plnu moc), tak ostatne subjekty nemozem zastupovat elektronicky??
veď v §10 ods. 2 zákona č. 511/1992 je to napísané jasne
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ale my sa bavíme len o elektronickom doručovaní, alebo zle chápem zadanie? V uvedemnom MP je toto:
Iná osoba ako advokát alebo daňový poradca môže u jedného správcu dane zastupovať viacero daňových subjektov len v nasledovných prípadoch (§10 ods. 2 zákona o správe daní) :
  1. ak zastupuje blízke osoby
  2. ak zastupuje daňové subjekty ako ich spoločný zástupca
  3. ak je splnomocnený na doručovanie písomností elektronickými prostriedkami
takže ide skôr len o to, že mala zle napísané splnomocnenie - mala žiadať len o vytvorenie väzby, či ?
Naposledy upravil KEJKA : 20.11.11 at 19:10 Dôvod: text sa zle skopíropval
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

tvoj problém na baIII a nielen tvoj, som prebral v príspevku v téme v súvislosti s novelou zákona č. 563/2009 - daňový poriadok: http://www.porada.sk/t127554-zakon-o...-poriadok.html
0 0
Joja123 Joja123

Joja123 je offline (nepripojený) Joja123

srska Pozri príspevok
všetky dú v ba takto postupujú ako som uviedol v príspevku #4
No prave ze nie. Vid priklad od KEJKA, a tiez aj ja na inom DU som nemala s tymto problem. Ale na DU III to nedovolia. Preto som otvorila tuto temu. Vsak by to malo vsade platit to iste pre kazdeho.

srska Pozri príspevok
k plnomocenstvu na dú - platný metodický pokyn z 2008 + príklady doporučujem hlavne stranu č.4 mp
No ale ved aj v tom metodickom pokyne, na ktory si dal linku, sa pise:
"Daňový poradca alebo advokát môže na základe plnomocenstva zastupovať u jedného správcu dane neobmedzené množstvo daňových subjektov. Iná osoba ako advokát alebo daňový poradca môže u jedného správcu dane zastupovať viacero daňových subjektov len v nasledovných prípadoch (§10 ods. 2 zákona o správe daní) :
- ak zastupuje blízke osoby
- ak zastupuje daňové subjekty ako ich spoločný zástupca
- ak je splnomocnený na doručovanie písomností elektronickými prostriedkami
"
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

KEJKA Pozri príspevok
ale my sa bavíme len o elektronickom doručovaní, alebo zle chápem zadanie? V uvedemnom MP je toto:
Iná osoba ako advokát alebo daňový poradca môže u jedného správcu dane zastupovať viacero daňových subjektov len v nasledovných prípadoch (§10 ods. 2 zákona o správe daní) :

  1. ak zastupuje blízke osoby
  2. ak zastupuje da


  1. ak je splnomocnený na doručovanie písomností elektronickými prostriedkami
kejka,v ba zastupujem na rôznych dú daňové subjekty na základe vpm. napr.: na dú II jeden subjekt na dú baVI tiež jeden subjekt. týmto subjektom aj podávam všetky možné podania na el. podateľňu a podpisujem so zep.

a teraz pochop, že: pretože platí §10 ods. 2 511/1992 nemôžem ďalším subjektom na baII a baVI, ktorým robím externe účto podávať
podania na el. podateľňu lebo nie som advokát ani daňový poradca.

ak by som chcel aj tým ostatným podávať podania elektronicky, musel by som tým subjektom na ktoré mám vpm na baII a baVI, túto vpm zrušiť a doložiť na dú nové pm pre doručovanie el. prostriedkami pre všetky subjekty, ktorým robím externe účto, ktoré sú miestne príslušné na baII a baVI a ktorým by som chcel podávať podania elektronicky so zep.

ešte doplním moje väzby na etaxe:
štatutár - moja firma
zástupca štatutára - firmy, ktorým robím účto a na dú sú doložené vpm
Naposledy upravil srska : 20.11.11 at 19:28
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
chceš povedať, že všetkých klientov, ktorých mám registrovaných na svoje ID na DU BA II. mi zrušia, lebo tam mám jedného klienta s VPM?
Výslovne som sa ich na to pýtala - pracovníčky na DU - povedala, že nie je problém.
Ak to zistia - ved už pri tvorbe väzby si také niečo musia skontrolovať? ved mi jasne svieti pri tom klientovi s VPM, že som štatutár!!!!
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Joja123 Pozri príspevok
No prave ze nie. Vid priklad od KEJKA, a tiez aj ja na inom DU som nemala s tymto problem. Ale na DU III to nedovolia. Preto som otvorila tuto temu. Vsak by to malo vsade platit to iste pre kazdeho.
na ktorom?
na baIII, baVI, baV a pred časom aj baII to robili rovnako (ako na baIII teraz)
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

KEJKA Pozri príspevok
chceš povedať, že všetkých klientov, ktorých mám registrovaných na svoje ID na DU BA II. mi zrušia, lebo tam mám jedného klienta s VPM?
Výslovne som sa ich na to pýtala - pracovníčky na DU - povedala, že nie je problém.
Ak to zistia - ved už pri tvorbe väzby si také niečo musia skontrolovať? ved mi jasne svieti pri tom klientovi s VPM, že som štatutár!!!!
podľa mňa registrátor pochybil ak je to tak ako píšeš
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

KEJKA Pozri príspevok
chceš povedať, že všetkých klientov, ktorých mám registrovaných na svoje ID na DU BA II. mi zrušia, lebo tam mám jedného klienta s VPM?
Výslovne som sa ich na to pýtala - pracovníčky na DU - povedala, že nie je problém.
Ak to zistia - ved už pri tvorbe väzby si také niečo musia skontrolovať? ved mi jasne svieti pri tom klientovi s VPM, že som štatutár!!!!
štatutár? to môžeš mať len na svojej firme kde si konateľom. vpm - zástupca štatutára
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

ak chceš napr. na ba II podávať šiestim subjektom podania na el. podateľňu musíš za každý subjekt doložiť napr. takúto plnú moc - špecifikovať rozsah plnej moci.
1 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
My máme teraz podobný problém na DÚ BA I. Zistili tam, že máme generálnu plnú moc pre naše dve "sestry" z Holandska, čo znamená, že druhú podanú nám zrušia. Na otázku, či môžeme mať pre jednu sestru naďalej generálnu plnú moc a druhú budeme teda zastupovať len v elektronických podaniach mi bolo povedané, že tak sa to nedá. Buď tam budeme mať len jednu firmu v plnej moci ALEBO všetky firmy na podanie elektronickými prostriedkami, ale kombinácia nie je možná.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

912 Pozri príspevok
My máme teraz podobný problém na DÚ BA I. Zistili tam, že máme generálnu plnú moc pre naše dve "sestry" z Holandska, čo znamená, že druhú podanú nám zrušia. Na otázku, či môžeme mať pre jednu sestru naďalej generálnu plnú moc a druhú budeme teda zastupovať len v elektronických podaniach mi bolo povedané, že tak sa to nedá. Buď tam budeme mať len jednu firmu v plnej moci ALEBO všetky firmy na podanie elektronickými prostriedkami, ale kombinácia nie je možná.
presne tak.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
chceš povedať, že všetkých klientov, ktorých mám registrovaných na svoje ID na DU BA II. mi zrušia, lebo tam mám jedného klienta s VPM?
Výslovne som sa ich na to pýtala - pracovníčky na DU - povedala, že nie je problém.
Ak to zistia - ved už pri tvorbe väzby si také niečo musia skontrolovať? ved mi jasne svieti pri tom klientovi s VPM, že som štatutár!!!!
srska Pozri príspevok
štatutár? to môžeš mať len na svojej firme kde si konateľom. vpm - zástupca štatutára
nie, som v pozícii štatutára na źáklade generálnej plnej moci od konateľa sro, ktorá nie je moja.
a zástupca štatutára s obmedzeným prístupom /BEZ splnomocnenia/ som vo všetkých ostatných firmách pod mojim ID. Ved to tam vidím, tak to nespochybňuj.

srska Pozri príspevok
ak chceš napr. na ba II podávať šiestim subjektom podania na el. podateľňu musíš za každý subjekt doložiť napr. takúto plnú moc - špecifikovať rozsah plnej moci.
no musím sa zase vrátiť k tomu, čo som už x-krát písala. Konateľ každej spoločnosti sa autorizoval na DU so svojim ID a následne na mňa preniesol väzbu. To je aj v pravidlách, že to môže urobiť. Takže ja na žiadnom DU nemám plnomocenstvo uložené.
a teraz čo bude?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
912 Pozri príspevok
My máme teraz podobný problém na DÚ BA I. Zistili tam, že máme generálnu plnú moc pre naše dve "sestry" z Holandska, čo znamená, že druhú podanú nám zrušia. Na otázku, či môžeme mať pre jednu sestru naďalej generálnu plnú moc a druhú budeme teda zastupovať len v elektronických podaniach mi bolo povedané, že tak sa to nedá. Buď tam budeme mať len jednu firmu v plnej moci ALEBO všetky firmy na podanie elektronickými prostriedkami, ale kombinácia nie je možná.
ja si tiež myslím, že ked tam príde konateľ s tým svojim plnomocenstvom pre mňa na tri firmy, tak nepochodí. Ale to si nenechá vysvetliť, preto tam ide sám. Som zvedavá, ako to dopadne. Budu mať čierne na bielom, že ide o tri firmy na jednu účtovníčku. Len nie som si istá, ako je to formulované, možno to nie je v rozsahu plnej moci........
na tom DU by som však mala všetky firmy na podanie ZEPom, takže pri vhodnom splnomocnení tam problém nebude.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať