Zavrieť

Porady

kratenie dovolenky - rodicovska dovolenka

Dobry den,
dost som sa zamotala do kratenia ci nekratenia dovolenky a potrebujem poradit.
Mam dva pripady, jedna je zamestnankyna rodicovsku dovolenku skoncila v roku 2011 v maji.
Moja otazka znie, za rok 2011 za tych prvych 5 mesiacov ked bola na rodicovskej dovolenke, krati sa jej nejakym sposobom ta dovolenka? Napriklad prvych 100 dni 1/12 a potom kazdy 21 dni 1/12 dovolenky? Tak ako u PNky. Alebo sa to berie tak ze bola na rodicovskej z ktorej nevznika narok na dovolenku a narok jej zacnem ratat az od toho juna?
Tak isto mam este jeden pripad. Zamestnankyna mi skoncila tento rok v maji matersku dovolenku (z ktorej ma narok na dovolenku) od juna do augusta je na rodicovskej a od septembra nastupila do prace ako riadny zamestnanec. Ako jej mam vyratat dovolenku?? Ma za obdobie rodicovskej narok na nejaku pomernu cast? alebo sa to berie tak akoby "nebola zamestnancom" a nedostane za tie mesiace dovolenku?
Mam v tom chaoz a neviem ako to ratat spravne.
dakujem za rady.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

migelovci Pozri príspevok
Dobry den,
dost som sa zamotala do kratenia ci nekratenia dovolenky a potrebujem poradit.
Mam dva pripady, jedna je zamestnankyna rodicovsku dovolenku skoncila v roku 2011 v maji.
Moja otazka znie, za rok 2011 za tych prvych 5 mesiacov ked bola na rodicovskej dovolenke, krati sa jej nejakym sposobom ta dovolenka? Napriklad prvych 100 dni 1/12 a potom kazdy 21 dni 1/12 dovolenky? Tak ako u PNky. Áno, presne tak. Alebo sa to berie tak ze bola na rodicovskej z ktorej nevznika narok na dovolenku a narok jej zacnem ratat az od toho juna?
Tak isto mam este jeden pripad. Zamestnankyna mi skoncila tento rok v maji matersku dovolenku (z ktorej ma narok na dovolenku) od juna do augusta je na rodicovskej a od septembra nastupila do prace ako riadny zamestnanec. Ako jej mam vyratat dovolenku?? Ma za obdobie rodicovskej narok na nejaku pomernu cast? alebo sa to berie tak akoby "nebola zamestnancom" a nedostane za tie mesiace dovolenku? Ročný nárok jej krátiš za dni RD.
Mam v tom chaoz a neviem ako to ratat spravne.
dakujem za rady.
V texte.
1 0
migelovci migelovci

migelovci je offline (nepripojený) migelovci

Dakujem velmi pekne za rady.
Este otazka.
Ked mi rodicovska prechadza z roka do roka, krati sa opat od zaciatku?
Aby som sa vyjadrila presnejsie. V tom prvom pripade od 1.1.2011-31.5.2011 je na rodicovskej (je to jej koniec rodicovskej a predtym bola na rodicovskej uz 2 roky) to znamena ze sa jej to kratilo uz na zaciatku.
Treba jej tych 100 dni kratit aj v tomto roku alebo sa postupuje tak ze pokracujem za kazdych 21 dni kratim 1/12 dovolenky.
dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

migelovci Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne za rady.
Este otazka.
Ked mi rodicovska prechadza z roka do roka, krati sa opat od zaciatku?
Aby som sa vyjadrila presnejsie. V tom prvom pripade od 1.1.2011-31.5.2011 je na rodicovskej (je to jej koniec rodicovskej a predtym bola na rodicovskej uz 2 roky) to znamena ze sa jej to kratilo uz na zaciatku.
Treba jej tych 100 dni kratit aj v tomto roku alebo sa postupuje tak ze pokracujem za kazdych 21 dni kratim 1/12 dovolenky.
dakujem
Každý rok sa posudzuje samostatne.
1 0
migelovci migelovci

migelovci je offline (nepripojený) migelovci

dakujem
0 0
migelovci migelovci

migelovci je offline (nepripojený) migelovci

Dobry den,
mam este jednu otazku.
Zamestnankyni skoncila rodicovska dovolenka 30.4.2011. Aky bude mat narok na dovolenku za cely rok 2011 ked do zamestnania nastupila 1.5.2011.?
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

migelovci Pozri príspevok
Dobry den,
mam este jednu otazku.
Zamestnankyni skoncila rodicovska dovolenka 30.4.2011. Aky bude mat narok na dovolenku za cely rok 2011 ked do zamestnania nastupila 1.5.2011.?
Dakujem
Mala v priebehu roku 2011 PN alebo OČR ? Ak ano, kolko prac.dní ?
0 0
migelovci migelovci

migelovci je offline (nepripojený) migelovci

Nie, nemala ani PN ani OCR, od 1.5.2011 pracuje bez prerusenia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

migelovci Pozri príspevok
Nie, nemala ani PN ani OCR, od 1.5.2011 pracuje bez prerusenia.
tak jej dovolenku krátiť nebudeš. RD netrvala 100 prac.dní (vrátane sviatkov).
0 0
migelovci migelovci

migelovci je offline (nepripojený) migelovci

Ale ked sa rodicovska neberie ako vykon prace podla § 144a odsek 3 bod b) bude mat aj v tomto pripade narok na celorocnu dovolenku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

migelovci Pozri príspevok
Ale ked sa rodicovska neberie ako vykon prace podla § 144a odsek 3 bod b) bude mat aj v tomto pripade narok na celorocnu dovolenku?
RD sa neberie ako výkon práce, ale netrvala 100 prac.dní, preto neuplatňuješ krátenie. Vznikol jej nárok na dovolenku za kal. rok (má odpracovaných 60 dní).
Ak by bola na PN-ke, dni PN-ky by si pripočítala k RD a ak by to bolo spolu viac ako 100 prac.dní, za prvých 100 prac.dní by si krátila 1/12, za každých celých 21 prac.dní ďalšiu 1/12.
3 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ja Vas poprosim o radu, lebo si nie som ista.
Mame pracovnicku ktora bola na
MD od 17.11.2008 do 31.05.2009.
potom si čerpala v 06/2009 dovolenku 13 dni, ktora jej ostala z r.2008.
RD mala od 18.06.2009 az do 05.01.2012, kedy chce aj skoncit PP.
Moja otazocka ale znie, v r.2009 od 01.01.2009 do 18.06.2009 kedy jej trvala aj MD, potom aj vyčerpanie dovolenky, vznika jej narok na dovolenku v tom roku? Ale chcela som od vas radu, ak aj by jej vznikol narok za 5 mesiacov dovolenky, tak potom ma RD a to uz by sa jej kratila dovolenka z dôvodu čerpania RD,nemam pravdu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Ja Vas poprosim o radu, lebo si nie som ista.
Mame pracovnicku ktora bola na
MD od 17.11.2008 do 31.05.2009.
potom si čerpala v 06/2009 dovolenku 13 dni, ktora jej ostala z r.2008.
RD mala od 18.06.2009 az do 05.01.2012, kedy chce aj skoncit PP.
Moja otazocka ale znie, v r.2009 od 01.01.2009 do 18.06.2009 kedy jej trvala aj MD, potom aj vyčerpanie dovolenky, vznika jej narok na dovolenku v tom roku? Ale chcela som od vas radu, ak aj by jej vznikol narok za 5 mesiacov dovolenky, tak potom ma RD a to uz by sa jej kratila dovolenka z dôvodu čerpania RD,nemam pravdu?
MD trvala viac ako 60 dní, preto jej vznikol nárok na dovolenku za kal.rok, ktorú budeš krátiť z titulu rodičovskej dovolenky (spočítaj si pracovné dni RD vrátane sviatkov) - za prvých 100 prac.dní 1/12, za každých celých 21 dní ďalšiu 1/12.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

veronikasad Pozri príspevok
MD trvala viac ako 60 dní, preto jej vznikol nárok na dovolenku za kal.rok, ktorú budeš krátiť z titulu rodičovskej dovolenky (spočítaj si pracovné dni RD vrátane sviatkov) - za prvých 100 prac.dní 1/12, za každých celých 21 dní ďalšiu 1/12.
Ano, uz som to tak spravila a vyslo mi ze v r.2009 mala za MD 8,5 dna narok, a kratilo sa jej 100 dni a 21,takze -3 dni, vyslo mi ze ma za r.2009 este 5,5 dna dovolenky.
Dakujem pekne za radu veronikasad )
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Ano, uz som to tak spravila a vyslo mi ze v r.2009 mala za MD 8,5 dna narok, a kratilo sa jej 100 dni a 21,takze -3 dni, vyslo mi ze ma za r.2009 este 5,5 dna dovolenky.
Dakujem pekne za radu veronikasad )
Kde si zobrala nárok 8,5 dňa ? Zle si to pochopila. Ak MD trvala 60 dní, má nárok na celoročnú dovolenku, ktorú krátiš za neodpracované prac.dni z titulu rod.dovolenky.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

veronikasad Pozri príspevok
Kde si zobrala nárok 8,5 dňa ? Zle si to pochopila. Ak MD trvala 60 dní, má nárok na celoročnú dovolenku, ktorú krátiš za neodpracované prac.dni z titulu rod.dovolenky.
§ 101
Dovolenka za kalendárny rok

Na začiatok

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

8,5 dna som zobrala z toho, ze odpracovana doba bola len od 01.01.2009 do 18.06.2009, to znamena ze sme jej priznali len 8,5 dna. V ZP predsa nie je určene ze musí mať narok na dovolenku za kalendarny rok! ale aj pripadne na jej pomernu časť.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

nikulik Pozri príspevok
8,5 dna som zobrala z toho, ze odpracovana doba bola len od 01.01.2009 do 18.06.2009, to znamena ze sme jej priznali len 8,5 dna. V ZP predsa nie je určene ze musí mať narok na dovolenku za kalendarny rok! ale aj pripadne na jej pomernu časť.
To si zle vysvetlujes, musis citat toto: prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. - to plati, ak PP zacne alebo skonci v danom roku a nie 1.1. ci 31.12.

PP pracovnicky predsa trval cely rok, od 1.1.2009 do 31.12.2009, takze mala v roku 2009 narok na 20 dni dovolenky (odpracovala na MD + dovolenka viac ako 60 dni), ktoru kratis o dni RD, ktorych bolo 141 (100+21+19), teda kratis o 2/12, narok je teda na 10/12 z 20 , co je 16,5 dni.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ivka70 Pozri príspevok
To si zle vysvetlujes, musis citat toto: prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. - to plati, ak PP zacne alebo skonci v danom roku a nie 1.1. ci 31.12.

PP pracovnicky predsa trval cely rok, od 1.1.2009 do 31.12.2009, takze mala v roku 2009 narok na 20 dni dovolenky (odpracovala na MD + dovolenka viac ako 60 dni), ktoru kratis o dni RD, ktorych bolo 141 (100+21+19), teda kratis o 2/12, narok je teda na 10/12 z 20 , co je 16,5 dni.
To znamena, že aj ked nastupi zamestnanec v priebehu roka napr. 15.05. do pracovneho pomeru tak ma narok na celu cast dovolenky 20 dni? Vzdy som to robila tak, ze podla toho kedy nastupil tak 20/12x7.
Ci toto je iny pripad, lebo tu bola v TPP cely rok, len z toho cast na MD a cast na RD, ANO?
Nejako sa uz zamotavam v tom. Chapem to uz.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

nikulik Pozri príspevok
Ano, uz som to tak spravila a vyslo mi ze v r.2009 mala za MD 8,5 dna narok, a kratilo sa jej 100 dni a 21,takze -3 dni, vyslo mi ze ma za r.2009 este 5,5 dna dovolenky.
Dakujem pekne za radu veronikasad )
Mne vyšlo, že za MD a čerpanie riad.dovol. sa počíta ako odpracované - 120 dní, tj. vznikol jej nárok na dovolenku za kalenárny rok, ktorá sa jej kráti za vymeškané dni, a to mi vyšlo (rok 2009 mal celkom aj s platenými sviatkami 261 PD - 120 dní rodič.dovol.) 141 PD, tj. prvých 100 dní 1/12 a ďalších 21 dní 1/12. Celkom sa jej krátia 2/12 z ročného nároku na RD.
Naposledy upravil vieraaaa : 02.01.12 at 13:30
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

nikulik Pozri príspevok
To znamena, že aj ked nastupi zamestnanec v priebehu roka napr. 15.05. do pracovneho pomeru tak ma narok na celu cast dovolenky 20 dni? NIE Vzdy som to robila tak, ze podla toho kedy nastupil tak 20/12x7. To si pocitala spravne.
Ci toto je iny pripad ANO , lebo tu bola v TPP cely rok ANO , len z toho cast na MD a cast na RD, ANO? Presne tak.
Nejako sa uz zamotavam v tom. Chapem to uz.
super
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ivka70 Pozri príspevok
super
Tak som rada ze som to konecne pochopila, s vasou pomocou, dakujem velmi pekne.
0 0
Načítať ďalšie