Zavrieť

Porady

Ako si zmenim nastavenie Z a Y na klavesnici?

Prosím Vas ako si zmenim nastavenie Y a Z
Ci mam slovensku alebo anglicku klavesnicu stale mam tieto pismena ako na anglickej, nechapem to

y - mam hore
Z - mam dole

potrebujem to dať opačne, no prepinanim klavesnice SK/EN sa to vobec nemeni

Poradte mi niiekto .....
Naposledy upravil Richard : 04.05.13 at 22:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Sú dve "slovenské" klávesnice (sú aj na inšt.CD - ak chceš obe, musia sa "doinštalovať") a to Slovenčina a Slovenčina(Qwerty).
    Východzia je Slovenčina - usporiadanie Qwertz, pridaním ďalšej dosiahneš "prehodenie" Y a Z.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    ľAlt+Tab = okná
    ľShiftAlt = prepínanie národných klávesníc

    Atomer.sk je offline (nepripojený) Atomer.sk

    Systém na tvorbu eshopov a web stránok. ...viac Atomer.sk
    majjkaa Pozri príspevok
    dobre a ked chcem QWERTZ? neviem to nastavit, nemam ani taku moznost v nastaveniach
    Na vyber mas:
    Slovak
    Slovak (qwerty)

    Tak ked nechces qwerty, daj to prve.

    jojom je offline (nepripojený) jojom

    jojom
    Prepínanie klávesníc sa dá aj skratkou na klávesnici stlačením kombinácie ľavý Alt + Tab.

    Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

    Vlado40
    Alt + Tab prepína okná ,ale zároveň prepne aj klávesnicu.

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    sthruska Pozri príspevok
    // zodpovedá profesionálnemu rozloženiu klávesov slovenského písacieho stroja.
    K tomu poznámočka. To vôbec nie je pravda. Skutočnosť je taká, že rozloženie písmen na klávesnice je totálne neergonomické. Každý kto sa učil písať 10 musel na to prísť.

    Dôvod: prvé písacie stroje neboli dokonalé. Pisárky písali tak rýchlo, že to písacie stroje nezvládali. Konštruktéri to riešili neergonomickým rozložením klávesov, čím docielili menšiu rýchlosť písania.

    // akurát písmeno Y je hore a Z je vľavo dole), ale to je už skôr programátorská alebo pre tých, čo používajú často anglickú klávesnicu.


    To je ono!
    Ja som problém pri učení sa všetkými desiatimi nemala, neviem ako ostatní.

    Ináč z Wikipédie:
    "Už pri vývoji prvej verzie Typewritera sa C. L. Sholes potýkal s nepríjemným problémom. Keď sa na stroji písali príliš rýchlo písmená, ktorých typové páky boli tesne vedľa seba, dochádzalo k ich častému zasekávaniu a písanie sa tak stalo veľmi obtiažnym. Preto prišiel vynálezca Typewritera so zaujímavou myšlienkou: typové páky s najčastejšie používanými písmenami anglickej abecedy umiestnil ďalej od seba a zároveň zvolil také rozloženie, ktoré by pisateľovi umožnilo rýchly spôsob písania (mohol stláčať klávesy rýchlo za sebou pomocou všetkých desiatich prstov, vtedy ešte naspamäť). Víťazstvo v súťaži v rýchlosti a presnosti písania dalo prednosť tomuto rozloženiu kláves pred všetkými ostatnými (rôzne počty radov kláves atď.). V roku 1888 bolo toto rozloženie kláves prijaté v Toronte v Amerike na zjazde odborníkov ako štandard.
    Vďaka úspechu Typewritera II prevzali toto rozloženie ďalšie spoločnosti, ktoré ho rozšírili do celého sveta. Niektoré národy zaviedli drobné úpravy. Slovenská klávesnica vychádza z nemeckých písacích strojov, ktoré sa na Slovensko začali dovážať koncom 19. storočia. Mali prehodené klávesy Z a Y, pretože Z sa v nemčine používa oveľa častejšie ako Y. Nielen v Nemecku, ale aj u nás je z ergonomického hľadiska výhodnejšie umiestenie Z na hornom písmenovom rade."

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    adi11 Pozri príspevok
    ..lenze mne svietil NumLock a neslo mi pisat..ci nahodou netreba tu klavesnicu aj nainstalovat, lebo len kablik sme strcili vzadu do PC a tusim sa nieco pytalo....
    No, asi je potrebné ju nainštalovať, ak ju automaticky počítač nerozpoznal.
    A možno stačí odinštalovať starý ovládač od minulej klávesnice...a potom reštartovať

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Skúsil by som v Správcovi zariadení odobrať terajšiu klávesnicu (ak tam je) - pichnúť novú, reštartovať OS. Ten by potom mal nájsť klávesnicu v USB a mal by pre ňu nájsť ovládač (má v sebe default 101/102 kláves).
    Viacerí sa tu čudujete ako je možné, že sa vám prepína klávesnica sama od seba. Odporúčam pozrieť nastavenia v Control Panel -> Region and Language (u mňa na win 7), iné verzie to môžu mať v inom menu. Väčšinou je to čosi ako Nastavenia -> Lokálne nastavenia, prípadne priamo položka Klávesnica (myslim, že staršie Windowsi to mali tu). Každopádne je treba nájsť nastavenie klávesnice a tam položku Rozšírené nastavenia (u mňa Advanced Key Settings). Tu sa dá zmeniť kombinácia kláves, ktorá prepína používanú klávesnicu - nastavenia CTRL a SHIFT sú veľmi obľúbené, no človek si potom ani neuvedomuje, že sú to klávesy vedľa seba a častokrát prepne klávesnicu náhodou stlačenim oboch naraz pri použití SHIFT. Odporúčam teda radšej kombinácie s ALT. Pozor však treba dať aj na nastavenia prepínania jednotlivých lokálnych klávesníc, pretože tu si viete nadefinovať toho viac, napríklad CTRL a nejakú číslicu. A to už nie je také bežné a vedie len k zmätkom. Skontrolujte si to a vypnite.

    A staršie počítače vám nemusia rozchodiť zasunutie klávesnice do PS2 pri zapnutom počítači. Osobne som tak odpálil PS2 vstup na jednom Delli. Keď neviete čo robíte, radšej vždy vypnite PC - ono si to pri štarte rovno najde aj ovládače, alebo vás upozorní na nový hardvér.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ailise
    Zdravím,
    neviete mi prosím poradiť, čo mám spraviť, ak mi SK klávesnica sama zrazu automaticky prepla na qwertz napriek tomu, že mám normálne nastavené sk qwerty?
    Jednoducho:
    Choď do Ovládacieho panelu - Miestne a jazykové nastavenie > Klávesnice a jazyky > Zmeniť klávesnice a nájdi si tú "nešťastnú" QWERTZ a vyraď ju zo zoznamu (máš tam asi obe). Ostane ti len QWERTY a už sa nebude prepínať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ked klikneš pravou myšou na SK, tak sa ti zobrazí ponuka,tam zvolíš NASTAVNIA
    a potom pri jazyku SLOVENČINA zvoľ aj slovenské rozloženie klávesnice....

    Atomer.sk je offline (nepripojený) Atomer.sk

    Systém na tvorbu eshopov a web stránok. ...viac Atomer.sk
    jojom Pozri príspevok
    Prepínanie klávesníc sa dá aj skratkou na klávesnici stlačením kombinácie ľavý Alt + Tab.
    Alt + Tab robi prepinanie okien.
    Mal si na mysli lavy Alt + Shift.

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    Ja mám natvrdo QWERTY. Kto si má pamätať či mám zapnutú slovenskú ale anglickú klávesnicu a hlavne podľa toho písať. To mi nejde.

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    ja mám nastavenú slovenskú ale aj tak sa mi občas sama od seba prepne a vymení sa mi Y a Z.....potom to zrazu je zase normálne....nikde nič neprepínam,tak nechápem,ako sa to môže stať

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    //ale aj tak sa mi občas sama od seba prepne a vymení sa mi Y a Z
    Ja si tipnem, že Ti to robí vo Worde.

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    sthruska Pozri príspevok
    //ale aj tak sa mi občas sama od seba prepne a vymení sa mi Y a Z
    Ja si tipnem, že Ti to robí vo Worde.
    ja vôbec nemám word
    Načítať ďalšie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.