Zavrieť

Porady

Mám šancu na súde vyhrať moje peniaze?

Zdravím, verím, že mi niekto kompetentný - naj právnik poradí...

Pred rokom som požičala jednému pánovi nemalú sumu peňazí, s prísľubom - podloženým zmluvou, že investované peniaze sa mi vrátia...

Peniaze však nesplatil, a snažil sa vyhnúť zodpovednosti... Tak som sa obrátila na jeho rodinu, s pomocou ktorej sme podpísali zmluvy - dlžník - prehlásenie, že mi dlží peniaze, plus zmluvu, že mi bude splácať týždenne určitú čiastku na účet po dobu, kým nesplatí celkovú dlžobu. K tomuto všetkému sa podujala aj jeho sestra - že bude robiť ručiteľa, taktiež zmluvu podpísala. Keďže obaja - dlžník aj sestra pracujú v zahraničí, zmluvy mi podpísali a poslali poštou---podpisy nie sú overené...Dnes dlžník ani sestra nesplácajú , preto sa chcem opýtať, či mám vôbec šancu na súde vyhrať moje peniaze, aj keď sú zmluvy podpísané ale nie overené...

Ďakujem, už som zúfalá...
Naposledy upravil arizona : 10.01.12 at 05:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Overené podpisy musia byť len pri prevode nehnuteľnosti.
    Premlčacia doba na písomne uznaný dlh je 10 rokov. Ak ti nespláca, máš nárok na vyplatenie celej sumy, o čo ho musíš požiadať. Na jednotlivé splátky je premlčacia doba tri roky. Ak to neuhradí, môžeš dať vystaviť európsky platobný rozkaz. Žiadaj aj úroky a súdne trovy.

    Občiansky zákonník

    § 110

    (1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.
    (2) Rovnaká premlčacia doba platí aj pre jednotlivé splátky, na ktoré bolo plnenie v rozhodnutí alebo v uznaní práva rozložené; premlčacia doba sa pri jednotlivých splátkach začína odo dňa ich zročnosti. Ak sa nesplnením niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť desaťročná premlčacia doba od zročnosti nesplnenej splátky.
    § 565

    Ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky.

    Občiansky súdny poriadok


    § 174a
    Európsky platobný rozkaz


    (1) Európsky platobný rozkaz je platobný rozkaz vydaný podľa osobitného predpisu.16b)
    (2) Európsky platobný rozkaz treba doručiť odporcovi do vlastných rúk, náhradné doručenie je vylúčené; to neplatí, ak sa európsky platobný rozkaz doručuje zástupcovi odporcu.
    (3) Európsky platobný rozkaz sa doručuje do cudziny.
    (4) Ustanovenia o platobnom rozkaze sa použijú primerane, pokiaľ osobitný predpis neustanovuje inak.16b)


    Naposledy upravil Mária27 : 11.01.12 at 19:01

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    avalik, GabiZ, Oliwa, arizona, danushka, zdenka131, Anik, 220870
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Neprehráš, neoverujú si dôvod požičania. Podrobnosti o EPS si vyhľadaj, ešte to nie je také bežné ... Ak nepodajú odpor, stane sa dlh exekučne vymáhateľný a vyjde ich to poriadne draho. Ak by odpor podali, bude súd. Nemáš sa čoho obávať, treba konať.
    Pozri napr.
    http://ec.europa.eu/justice_home/jud...ling_cz_sk.htm

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Lubaba, arizona, Danielle369, danushka, zdenka131
    5

    destiny1111 je offline (nepripojený) destiny1111

    destiny1111
    Moja sestra pred rokom a pol požičala (bez papierov) tiež väčšiu sumu svojmu známemu a ten jej nesplatil ani cent. Tak po niekoľkých márnych telefonátoch a sms, podala naňho trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu podvodu. Dotyčný pán na polícii priznal, že si požičal uvedenú sumu peňazí a teraz je trestne stíhaný za prečin podvodu. Polícii predložil splátkový kalendár, že bude splácať sestre každý mesiac po 100 EUR, lebo keďže je v podmienke a by nesplácal, išiel by do väzby.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Výnimku má zmenkový a šekový PR, kde platí fikcia doručenia aj v prípade, že si adresát zásielku neprevezme.

    Janulik87 je offline (nepripojený) Janulik87

    Janulik87
    Ďakujem Vám veľmi pekne...
    Chcem sa opýtať, je tu možnosť, že by som súd prehrala? pretože sme mladá rodinka, a právnika sa bojím platiť...ako mám postupovať? zmluvy mám, riadne podpísané...kde uznávajú dlh...bude súd preverovať aj účel požičania? resp. nejaké peniaze dostal odo mňa na ruku, ku ním doklad nemám, iné som previedla na jeho účet...

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Daj si advokátovi vypracovať minimálne návrhy na vydanie platobného rozkazu, sama to nezvládneš.

    Janulik87 je offline (nepripojený) Janulik87

    Janulik87
    Vacsinou, ale odpor podavaju, nie? tito budu mat lepsie ked nepodaju odpor, ale to sa uvidi...

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Janulik87 Pozri príspevok
    Ďakujem Vám veľmi pekne...
    Chcem sa opýtať, je tu možnosť, že by som súd prehrala? pretože sme mladá rodinka, a právnika sa bojím platiť...ako mám postupovať? zmluvy mám, riadne podpísané...kde uznávajú dlh...bude súd preverovať aj účel požičania? resp. nejaké peniaze dostal odo mňa na ruku, ku ním doklad nemám, iné som previedla na jeho účet...
    to či prehráš alebo vyhráš je len na sudcovi a vieš akí sú na Slovensku.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Mária27 Pozri príspevok
    Neprehráš, neoverujú si dôvod požičania. Podrobnosti o EPS si vyhľadaj, ešte to nie je také bežné ... Ak nepodajú odpor, stane sa dlh exekučne vymáhateľný a vyjde ich to poriadne draho. Ak by odpor podali, bude súd. Nemáš sa čoho obávať, treba konať.
    Pozri napr.
    http://ec.europa.eu/justice_home/jud...ling_cz_sk.htm

    európsky PR nevydajú, lebo nie je splnená podmienka cezhraničného charakteru sporu - chodiť pracovať do zahraničia nie je obvyklý pobyt

    problémom všetkých PR nie je odpor, ale doručenie do vlastných rúk. Ak pracuje dlžník v zahraničí, nikto nikdy mu nedoručí zásielku do vlastných rúk

    ak sa PR zruší pre nemožnosť doručenia, bude veriteľka dokazovať existenciu záväzku a jeho náležitosti bez ohľadu na to, či má podpísané uznanie dlhu

    čo sa týka odmeny advokáta, tú upravuje vyhl. MSSR č. 655/2004 Z.z.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.