Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel - sadzby 2011 všetky kraje (platená v r. 2012)

Daň z motorových vozidiel za r. 2011 je nutné uhradiť za každé motorové vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie alebo na činnosti, podliehajúce dani z príjmu. Termín pre podanie daňového priznania pre daň z motorových vozidiel, ako i splatnosť dane je 31.január 2012.

Sadzby dane z motorových vozidiel za r. 2011 pre jednotlivé samosprávne kraje sú uvedené v príslušných všeobecných záväzných predpisoch:

Banskobystrický samosprávny kraj
VZN BSK č. 16/2010 http://www.vucbb.sk/portal/sites/def...sk-16-2010.pdf

Bratislavský samosprávny kraj
VZN BČK č. 38/2010 www.region-bsk.sk/SCRIPT/ViewFile.aspx?docid=10028851

Košický samosprávny kraj
VZN KSK č. 8/2010 http://www.vucke.sk/APIR/sk/Urad_KSK...h_vozidiel.pdf

Nitriansky samosprávny kraj
VZN NSK č. 8/2010 http://www.unsk.sk/files/VZN/vzn8-2010.pdf

Prešovský samosprávny kraj

VZN POSK č. 8/2005 www.po-kraj.sk/files/dokumenty/Dokumenty-PSK/Vseobecne-zavazne-nariadenia-psk/VZN_PSK_08_2005_dan-z-vozidiel.pdf
Prepočet sadzby dane www.po-kraj.sk/files/dokumenty/Dokumenty-PSK/Vseobecne-zavazne-nariadenia-psk/vzn_psk_08_2005_dan-z-vozidiel_prepocet_eur_platny13012010.pdf

Trenčiansky samosprávny kraj
VZN TSK č. 5/2007 http://www.tsk.sk/buxus/generate_page.php?page_id=15655

Trnavský samosprávny kraj
VZN TTSK č. 23/2010 www.trnava-vuc.sk/vzn.html?file=tl_files/dokumenty/zastupitelstvo/vzn/VZN_c_23_2010.pdf

Žilinský samosprávny kraj
VZN ŽSK č. 24/2010 http://www.zask.sk/files/odbory/orga...h-vozidiel.pdf


Tlačivo daňového priznania pre daň z motorových vozidiel: www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/dan_mv2011.zip

Pre realizáciu úhrady dane z motorových vozidiel je potrebné pamätať na nový spôsob identifikácie platieb a ich zasielanie na pridelené čísla účtov.
Predčíslia účtov pre daň z motorových vozidiel:
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Banská Bystrica 500320
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Bratislava, DÚ pre VDS 500275
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Košice 500339
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Nitra 500304
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Prešov 500347
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Trenčín 500291
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Trnava 500283
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Žilina 500312

Variabilný symbol
pre daň z motorových vozidiel na základe podaného daňového priznania za rok 2011: 1700992011


Za účelom výpočtu predpokladanej daňovej povinnosti na ďalšie zdaňovacie obdobie uvádzame aj sadzby pre daň z motorových vozidiel schválené a zverejnené pre rok 2012 (s platnosťou od 1.1.2012):

Nitriansky samosprávny kraj - VZN NSK č. 9/2011 http://www.unsk.sk/files/VZN/vzn9-2011.pdf
Trenčiansky samosprávny kraj - VZN TSK č. 7/2011 http://www.tsk.sk/buxus/generate_page.php?page_id=23403
Prešovský samosprávny kraj - VZN PSK č. 25/2011 www.po-kraj.sk/files/dokumenty/Dokumenty-PSK/Vseobecne-zavazne-nariadenia-psk/vzn_psk_25-2011_dan_motorove_vozidla_web.pdf


Doplnenie:
Na stránkach daňového riaditeľstva je uverejnená tabuľka s prehľadom základných sadzieb za jednotlivé kraje: https://www.drsr.sk/priznania/dmv200...yRiadok08.html
V tomto prehľade ale nie sú uvedené znížené sadzby daní pre motorové vozidlá spĺňajúce normy EURO 3, EURO 4, alebo EURO 5, ktoré uplatňujú vybrané samosprávne kraje pre kategórie úžitkových vozidiel, autobusov a návesových jazdných súprav.

Podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2011 a zaplatenie dane - materiál pripravený Daňovým riaditeľstvom SR, vysvetľujúci jednotlivé povinnosti týkajúce sa dane z motorových vozidiel

Naposledy upravil Monika.v : 13.01.12 at 19:56
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Teraz som sa trochu zamotala -
auto registrované v Žiline bude na základe Zmluvy o nájme používať na podnikanie firma v Bratislave. Miestna príslušnosť je v Bratislave aj sadzba bratislavského kraja?
0 0
micuska6 micuska6

micuska6 je offline (nepripojený) micuska6

Nie.
V prvom rade daň platí majiteľ, ten ,kto je zapísaný v technickom preukaze, buď ako majiteľ, alebo držiteľ. On s autami podniká, t.j. dáva ich do prenájmu , teda platí aj daň v Žiline. Daň si má zohľadniť vo výške nájomného. Ak by platila daň fa z BA, ktorá má auto len v prenájme, bola by to daň zaplatená za iného daňovníka, čo nie je daňovým nákladom. Toto však platí iba v tom prípade, ak žilinská firma je podnikateľským subjektom a nie súkromnou osobou. Trochu po lopate, ale dúfam, že zrozumiteľne.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

evina Pozri príspevok
Teraz som sa trochu zamotala -
auto registrované v Žiline bude na základe Zmluvy o nájme používať na podnikanie firma v Bratislave. Miestna príslušnosť je v Bratislave aj sadzba bratislavského kraja?
Možno pomôžu odpovede na otázky č. 8 - 10:
2 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Auto vypožičiava súkromná osoba, t.j. to je mi jasné, že platí daň s.r.o., ktorá ho bude používať na podnikanie, len nie som si celkom istá miestnou príslušnosťou, ale pravdepodobne ho prihlási v Bratislave a platí bratislavské sadzby....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
evina Pozri príspevok
Auto vypožičiava súkromná osoba, t.j. to je mi jasné, že platí daň s.r.o., ktorá ho bude používať na podnikanie, len nie som si celkom istá miestnou príslušnosťou, ale pravdepodobne ho prihlási v Bratislave a platí bratislavské sadzby....

§ 99
Správa dane

(6) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

(7) Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť správcu dane z motorových vozidiel podľa odseku 5, postupuje sa podľa osobitného predpisu. 46b)


http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...nehnutelnosti/
Naposledy upravil marjankaj : 27.01.12 at 17:03
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
§ 99
Správa dane

(6) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

(7) Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť správcu dane z motorových vozidiel podľa odseku 5, postupuje sa podľa osobitného predpisu. 46b)


http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...nehnutelnosti/

no veď, akosi sa po DPH nechytám. Môj prípad je písmeno c , a to nevidím nikde spomenuté kam patrí

c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,


čiže v Žiline?
Naposledy upravil evina : 27.01.12 at 17:31
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
evina Pozri príspevok
no veď, akosi sa po DPH nechytám. Môj prípad je písmeno c , a to nevidím nikde spomenuté kam patrí

c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,


čiže v Žiline?
Malo by to byť v Žiline. Veď sme dostali až 8 účtov pre daň z motorových vozidiel.
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
Malo by to byť v Žiline. Veď sme dostali až 8 účtov pre daň z motorových vozidiel.
Asi preto to neviem stráviť, že sa mi to zdá natvrdlé. Subjekt podnikajúci v Bratislave, používajúci auto v Bratislave zahlási na DÚ ŽIlina auto ako subjekt, ktorý tam vôbec nie je evidovaný, no čo už....
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
k tej miestnej prislusnosti sa chcem opytat...firma so sidlom v Kosiciach, vyuziva automobil sukromnej osoby a auto ma EVC michalovske...plati sa na ucet DU Kosice a danove priznanie sa posiela do Michaloviec? dakujem za odpoved
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Lekon Pozri príspevok
k tej miestnej prislusnosti sa chcem opytat...firma so sidlom v Kosiciach, vyuziva automobil sukromnej osoby a auto ma EVC michalovske...plati sa na ucet DU Kosice a danove priznanie sa posiela do Michaloviec? dakujem za odpoved
nikto mi nevie poradit, alebo som v zlej teme?
0 0
kirtida kirtida

kirtida je offline (nepripojený) kirtida

Dobry vecer, poradte prosim, ak bolo auto prihlasene iba par mesiacov v minulom roku, ako sa pocita dan. myslim nejaka alikvotna ciastka...dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kirtida Pozri príspevok
Dobry vecer, poradte prosim, ak bolo auto prihlasene iba par mesiacov v minulom roku, ako sa pocita dan. myslim nejaka alikvotna ciastka...dakujem.
Ročná daň :12 x mesiacov používania.
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

Ahoj Anja,

vedela by si mi prosím Ťa len tak na rýchlo odpovedať, či uvažujem správne?
Súkromné auto využívané na služobné účely, nahlásené na DÚ, avšak minulý rok sa používalo auto iba 9 mesiacov t.zn., že počítam alikvotnú časť ročná sadzba dane/12*9 mesiacov používania vozidla, správne?

Lebo ma tu tie konverzácie trošku zmiatli, niekde sa píše, že treba vozidlo nahlásiť, potom zas odhlásiť z DÚ, avšak ja mám auto nahlásené na DÚ od r.2008 a nič neodhlasujem ani neprihlasujem, len počítam každý rok alikvotnú časť, keďže ho nevyužívam celých 12 mesiacov.

ďakujem veľmi za odpoveď :-)
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Reročka Pozri príspevok
Ahoj Anja,

vedela by si mi prosím Ťa len tak na rýchlo odpovedať, či uvažujem správne?
Súkromné auto využívané na služobné účely, nahlásené na DÚ, avšak minulý rok sa používalo auto iba 9 mesiacov t.zn., že počítam alikvotnú časť ročná sadzba dane/12*9 mesiacov používania vozidla, správne?

Lebo ma tu tie konverzácie trošku zmiatli, niekde sa píše, že treba vozidlo nahlásiť, potom zas odhlásiť z DÚ, avšak ja mám auto nahlásené na DÚ od r.2008 a nič neodhlasujem ani neprihlasujem, len počítam každý rok alikvotnú časť, keďže ho nevyužívam celých 12 mesiacov.

ďakujem veľmi za odpoveď :-)
Ak si mala auto nahlásené na DU celý rok, tak aj DzMV platíš za celý rok.
V prípade, že v niektorých mesiacoch auto nevyužívaš, tak si povinná do 30 dní oznámiť zánik daňovej povinnosti na DU a keď začneš auto znovu používať, tak si zasa povinná do 30 dní oznámiť vznik daňovej povinnosti na DU.
2 0
kirtida kirtida

kirtida je offline (nepripojený) kirtida

dakujem tweety, som prisla nato, ved je to tam koniec koncov napisane.
Naposledy upravil kirtida : 29.01.12 at 20:13
0 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či DPzMV, sídlo firmy Riazanská ulica BA, na DU Bratislava III, Račianska ulica 153/A, alebo na Ševčenkovu 32?
Ďakujem
0 0
Heluš Heluš

Heluš je offline (nepripojený) Heluš

Vie mi niekto poradit, aka je dan z MV pre nasledujuce obdobie pre ŽSK, cize pre rok 2012, platena v roku 2013 ? ci je azda taka ista ako na rok 2011 platena tohto roku a uvadza sa v tlacive znizena kedze je napr. EURO4 alebo zakladna sadzba. Dakujem
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Ivana Halajová Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či DPzMV, sídlo firmy Riazanská ulica BA, na DU Bratislava III, Račianska ulica 153/A, alebo na Ševčenkovu 32?
Ďakujem
na ševčenkovu
0 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

Dobry den, mozem sa, prosim este spytat - co predpokladana vyska dane na rok 2012? Nemenili sa sadzby v Trnavskom kraji? Ci ako?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

free_cool_in Pozri príspevok
Dobry den, mozem sa, prosim este spytat - co predpokladana vyska dane na rok 2012? Nemenili sa sadzby v Trnavskom kraji? Ci ako?
V TT kraji sa sadzby DzMV na rok 2012 nemenili.
1 0
Načítať ďalšie