Zavrieť

Porady

FO - súkromné auto - PHM do N

Prosím poradte mi. Som podnikateľ FO. Mám na svojom mene auto, ale nie je prihlásené na DÚ, že využívam na podnikanie. Keď teraz ja, FO, zaplatím cestnú daň, môžem si uplatniť PHM do nákladov? Musím písať cesťáky? Som z toho "jeleň". Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 25.02.12 at 19:55
Usporiadat
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ak chceš auto využívať na podnikateľské účely, si povinný ho nahlásiť na DU do 30 dní od začiatku jeho využívania a do 31.1. nasledujúceho roka podať DP k dani z motorových vozidiel a dovtedy tú daň aj zaplatiť. Keďže si ho neprihlásil na DU a chceš si uplatniť PHM tak je možné, že Ti DU vyrúbi pokutu. Ale myslím si, že aj tak sa ti to oplatí.

.....Musíš si urobiť knihu jázd a vypočítať spotrebu PHM podľa vzorca.

počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km

0,183 je paušálna náhrada, cenu benzínu preukážeš bločkom z tankovania. Je potrebné si odkladať všetky bločky.
Ešte pripomínam, že ak si chceš uplatniť paušálnu náhradu, tak musíš byť vlastníkom auta.
0 0
nurka nurka

nurka je offline (nepripojený) nurka

mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac
dá sa aj tento rok uplatniť si 80% výdavkov spotreby PHM?
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

áno, dá
0 0
Baty Baty

Baty je offline (nepripojený) Baty

zdravím, chcem dat auto do podnikania, lenze mam problem, resp. hned dva. Počitadlo km mi nefunguje, a v tp nemam uvedenu priemernu spotrebu. Mam jedine moznost opravit počitadlo a spotrebu mi mozu udat policajti podla rovnakeho kodu motora ???
dakujem vopred.........
0 0
myroslav myroslav

myroslav je offline (nepripojený) myroslav

mondes Pozri príspevok
Ak chceš auto využívať na podnikateľské účely, si povinný ho nahlásiť na DU do 30 dní od začiatku jeho využívania
to znamená, že ak chcem začať využívať svoje súkromné auto na podnikateľské účely, tak si ho napr. môžem nahlásiť na daňovom úrade zajtra a bude prihlásené akože od začiatku roka?
čiŽe si môžem potom dodatočne vykázať km ktoré som spravil od 1.1.2012?

existuje na toto prihlásenie nejaké tlačivo?
ako viem zdokladovať spotrebu? stačí údaj z palubného počítača, alebo treba nejaké oficiálne prehlásenie od výrobcu?

vďaka za Vaše odpovede.


Miro
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km

0,183 je paušálna náhrada, cenu benzínu preukážeš bločkom z tankovania. Je potrebné si odkladať všetky bločky.
Ešte pripomínam, že ak si chceš uplatniť paušálnu náhradu, tak musíš byť vlastníkom auta.

toto som skopirovala s prispevku, chcem sa totiz opytat, toto plati aj v pripade, ak si SZCO poziciava auto od svojej zeny na podnikatelske ucely? Je potrebne mat nejaku zmluvu?
Dakujem za odpoved
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ociviste Pozri príspevok
počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km

0,183 je paušálna náhrada, cenu benzínu preukážeš bločkom z tankovania. Je potrebné si odkladať všetky bločky.
Ešte pripomínam, že ak si chceš uplatniť paušálnu náhradu, tak musíš byť vlastníkom auta.

toto som skopirovala s prispevku, chcem sa totiz opytat, toto plati aj v pripade, ak si SZCO poziciava auto od svojej zeny na podnikatelske ucely? Je potrebne mat nejaku zmluvu?
Dakujem za odpoved
Nie, veď patrí do BSM.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Tweety Pozri príspevok
Nie, veď patrí do BSM.
Dakujem za odpoved,
a mozem este poprosit o preklad BSM?
Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ociviste Pozri príspevok
Dakujem za odpoved,
a mozem este poprosit o preklad BSM?
Dakujem
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Tweety Pozri príspevok
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
myslela som ale radsej som sa opytala. Cize ak je auto pisane na jeho manzelku tak si nemoze davat žiadne naklady do firmy aj napriek tomu, ze ho vyuziva?
Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ociviste Pozri príspevok
myslela som ale radsej som sa opytala. Cize ak je auto pisane na jeho manzelku tak si nemoze davat žiadne naklady do firmy aj napriek tomu, ze ho vyuziva?
Dakujem
Odkiaľ si zobrala, že nemôže?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

len sa pytam, lebo mam pred sebou taku tabulku odtialto a tam je uveden, ze moze a ze si moze davat do nakladov : nahrada za PHM, cestovne nahrady, cestnu dan - ale ako nedanovy vydavok potrebuje knihu jazd a potrebuje k tomu zmluvu o pozivani vozidla. A ta nahrada za PHM podla spotreby uvedenej v TP a vo vyske skutocnej ceny (musi mat doklad o kupe)
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
len sa pytam, lebo mam pred sebou taku tabulku odtialto a tam je uveden, ze moze a ze si moze davat do nakladov : nahrada za PHM, cestovne nahrady, cestnu dan - ale ako nedanovy vydavok potrebuje knihu jazd a potrebuje k tomu zmluvu o pozivani vozidla. A ta nahrada za PHM podla spotreby uvedenej v TP a vo vyske skutocnej ceny (musi mat doklad o kupe)
tu PHM potom neratam tym vzorcom prejazdene km x spotreba podla auta x cena PHM z blocka?
Dakujem za odpoved
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
tu PHM potom neratam tym vzorcom prejazdene km x spotreba podla auta x cena PHM z blocka?
Dakujem za odpoved
prosim vie mi to nikto potvrdit? Mam pravdu
Dakujem
0 0
zuzlik0402 zuzlik0402

zuzlik0402 je offline (nepripojený) zuzlik0402

Chcem sa opýtať na nasledovnú situáciu: živnostník má svoje auto písané na rodné číslo (ako súkromná osoba), ale využíva ho len na účely podnikania - riadne ho prihlásil na daňový úrad, teraz v januári podáva cestnú daň. Musí si náklady viesť formou paušálnej náhrady 0,183 Eur za kilometer? To totiž nechce, chcel by si priamo do nákladov dávať bločky za PHM, nakoľko je platcom DPH, tak si chce samozrejme uplatňovať DPH aj z PHM. Pritom si vedie knihu jázd, takže vie preukázať, že toto auto jazdí len na firemné účely. Môže si tie bločky dávať priamo do nákladov a uplatňovať DPH?
Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzlik0402 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať na nasledovnú situáciu: živnostník má svoje auto písané na rodné číslo (ako súkromná osoba), ale využíva ho len na účely podnikania - riadne ho prihlásil na daňový úrad, teraz v januári podáva cestnú daň. Musí si náklady viesť formou paušálnej náhrady 0,183 Eur za kilometer? To totiž nechce, chcel by si priamo do nákladov dávať bločky za PHM, nakoľko je platcom DPH, tak si chce samozrejme uplatňovať DPH aj z PHM. Pritom si vedie knihu jázd, takže vie preukázať, že toto auto jazdí len na firemné účely. Môže si tie bločky dávať priamo do nákladov a uplatňovať DPH?
Ďakujem.
áno, s 2 podmienkami....
1/ zapísať auto do OM spoločnosti
2/ neúčtovať o paušl.náhrade za používanie automobilu.....
0 0
zuzlik0402 zuzlik0402

zuzlik0402 je offline (nepripojený) zuzlik0402

Ale čo s minulým štvrťrokom? Už za 4. Q 2011 by si chcel uplatniť to DPH z PHM a zaúčtovať konkrétne bločky? Mohol by to vyriešiť napr. nejakou zmluvou o prenájme auta? Nebolo by divné, keby to auto prenajímal vlastne sám sebe (súkromná osoba živnostníkovi)? A keby tento rok išiel prepísať technický na Ičo (vloží auto do podnikania), na základe čoho by ho mohol ako majetok potom odpisovať?
Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzlik0402 Pozri príspevok
Ale čo s minulým štvrťrokom? Už za 4. Q 2011 by si chcel uplatniť to DPH z PHM a zaúčtovať konkrétne bločky? Mohol by to vyriešiť napr. nejakou zmluvou o prenájme auta? Nebolo by divné, keby to auto prenajímal vlastne sám sebe (súkromná osoba živnostníkovi)? A keby tento rok išiel prepísať technický na Ičo (vloží auto do podnikania), na základe čoho by ho mohol ako majetok potom odpisovať?
Ďakujem.
DPH chceš riešiť cez DDP?
ak si FO podľa môjho názoru nemusí byť OMV zapísané na ičo.....
0 0
zuzlik0402 zuzlik0402

zuzlik0402 je offline (nepripojený) zuzlik0402

Áno, na DPH chce dať dodatočné. Je to len FO, práve preto ma mätie to, že je auto na rodné číslo - či si náklady naňho môže účtovať priamo a uplatňovať z nich DPH. Väčšinou totiž účtujem s.r.o.-čky a teraz sa na mňa obrátil živnostník, ktorému sa nepáči, že mu bývalý účtovník DPH z nákladov na auto neuplatňoval. Ak by si chcel uplatňovať ďalšie náklady, ako napr. opravy, zákonnú poistku atď. tak len ak to auto prepíše na Ičo, nie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzlik0402 Pozri príspevok
Áno, na DPH chce dať dodatočné. Je to len FO, práve preto ma mätie to, že je auto na rodné číslo - či si náklady naňho môže účtovať priamo a uplatňovať z nich DPH. Väčšinou totiž účtujem s.r.o.-čky a teraz sa na mňa obrátil živnostník, ktorému sa nepáči, že mu bývalý účtovník DPH z nákladov na auto neuplatňoval. Ak by si chcel uplatňovať ďalšie náklady, ako napr. opravy, zákonnú poistku atď. tak len ak to auto prepíše na Ičo, nie?
ešte raz ti napíšem môj názor.....

FO je len jedna......či je to občan či podnikateľ.....

preto som toho názoru, aby si auto účtoval bežné náklady, vrátane poistiek, oprava, údržba nie je potrebné aby automobil bol prepísaný na ičo, stačí ak je on ako FO vlastník.......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať