Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo- nezáujem dodávateľa

Dobrý večer,chcem poradiť ohľadom zmluvy o dielo- dali sme si postaviť do na kľúč,lenže pred začatím som dodávateľovi-firme dali na vedomie aby pripravil zmluvu o dielo,my sme museli odcestovať do zahraničia a v tomto čase sa staval dom, niekoľkokrát som mu volala ako je na tom s tou zmluvou o dielo a stále hovoril,´že sa pripravuje.Dom sa dokončil- no nie celkom, chýba ešte dokončenie fasády,lebo už nebol na to dobrý čas aby sa to dokončilo,sú tam nedostatky,na ktoré sme ich upozornili,lenže bez odozvy.Zmluvu o dielo sa mi asi nechystá ani dať,ani zdokladovať výdaje, ktoré potrebujem na dokladovanie do banky.Ich prístup je neuveriteľne arogantný z dôvodu,že sme ich upozornili na určité chyby, ktoré sú viditeľné.Čo s takou firmou robiť. Zo začiatku nebol žiaden problém,postupne sme im dávali financie na stavbu,ale až pred dokončením nastali problémy ohľadne viditeľných vád.Poraďte prosím,lebo už nevieme čo robiť!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    otazne je aky je momentalne stav penazi, zaplatili ste im plnu cenu?
    Ak nie, tak je to certovsky jednoduche - nie je zmluva, nie su zavazky. A mate usetrene na opravy. Samozrejme, doklady pre banku bude potrebne zohnat "inac".
    Horsie je, ak ste uz zaplatili, tam je nacase zacat hladat daku firmu typu "nestastna nahoda s.r.o."

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    marleau Pozri príspevok
    Aj ústna dohoda je dohoda.Peniaze ste dávali v hotovosti alebo prevodom?
    suhlasim, ale tym padom by sa mala aj dodrziavat. No a kedze sa neplni, neexistuje dovod platit. Vypoved sa da dat hned, tiez ustne. A je irelevantne ci to ten druhy pocul alebo nie.

    kečo je offline (nepripojený) kečo

    slobodna,zadaná kečo
    nezaplatili sme celú výšku domu,nechali sme zádržné vo výške 10% z ceny domu.Len problém bude s dokladovaním do banky.Ale ide aj o záručnú dobu,a to neviem ako to vyriešiť.

    kečo je offline (nepripojený) kečo

    slobodna,zadaná kečo
    Peniaze sme dávali v hotovosti-prijmovým dokladom. Ide o to,že porušili základné veci vo výstavbe domu-zmenili základy, to,čo malo byť dané v konštrukcii domu nedali,dokončovacie práce-vodovodné batérie sa hýbu v stene,podlaha v určitých miestach" pracuje" a kopa ďalších vecí. Hnevá ma ale to,že prístup tejto firmy je tak arogantný,že nepáčilo by sa to nikomu,kto by staval dom s touto firmou.Z našej strany nebol nikdy problém s platením a keď sme uviedli nedostatky, tak to začalo byť čoraz horšie.A teraz ešte ani nedvíha telefón.

    kečo je offline (nepripojený) kečo

    slobodna,zadaná kečo
    A ešte dodám, najviac sa ich dotklo,že sme nechali zadržné,ktoré im vyplatíme až po dokončení domu-fasády a schodov.Že ako sme si to dovolili,niečo také urobiť.

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    Popravde ak na mňa skúša zákazník zádržné, tiež ma to naštve, fakt nedisponujem pri dnešných nízkych rozpočtoch ani 1% rezervou a ak ja vyviniem maximálnu snahu aby žiadna reklamácia nevznikla, očakávam seriózny prístup aj od zákazníka. V jeseni som mal u známych opačný problém ako zadávateľ, môj návrh zmluvy 3x upravovali, chceli iba čiastkový na etapy domu čo mi pripadalo ako papierová vojna, no ale akceptoval som, že sa zichrujú, ale počas dvoch týždňov výstavby komplet základov s platňou k podpisu nedošlo... Od ďalšej spolupráce som radšej odstúpil a toto doporučujem každému stavbárovi aj stavebníkovi ak viazne komunikácia a dokumentácia. Najviac ma dojalo, keď odo mňa zákazník pýtal stavebný denník, ku ktorému ma zaväzuje neexistujúca zmluva. poskytol som mu s dobrým úmyslom poznámky v knihe dochádzky, ktoré následne zneužil v krátení vyúčtovania oproti dohodnutému rozpočtu. Jednoducho si sám spravil mzdové nákladové rozpočítanie podľa hodín pracovníkov a už sa so mnou nebavil a ešte sa čudoval prečo odmietam ďalej pokračovať v stavbe...

    kečo je offline (nepripojený) kečo

    slobodna,zadaná kečo
    V poriadku, beriem to ak je snaha aby žiadna reklamácia nebola, ale v dome je toho dosť,čo sa musí opravovať a je to novostavba,upozorňovali sme ich na chyby a nedostatky a nič sa nedeje.Ak ja ako zákazník vidím dobre odvedenú prácu ,tak som spokojný,ale ak vidím kopu nedostatkov,tak určite by nebol nikto spokojný.Voči firme sme postupovali z našej strany seriozne-ale keď sa niekto naštve,že mu poviete,že toto je zle urobené a on sa k Vám chová ako posledný hlupák,tak to serióznosť zo strany firmy nie je.

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    hm, to je fakt tazka situacia. Trosku mam strach ci 10% bude stacit na tie chyby co boli menovane.
    Ja osobne som sa tiez bal ked som staval hrubu stavbu, ale narazil som na seriozneho stavbara.
    Stavbu sme rozdelili na tri logicke casti (zaklady, 1NP, 2NP) a kazdej casti prisluchal presna rozpocet. Z danej sumy dostal stavbar 50% zalohu. No a ked danu cast skoncil, spolocne sme si to odsuhlasili, pripadne sa poopravovali malickosti, urobila sa faktura a tu som zaplatil. A zas dostal 50% zalohu....atd. Spokojnost na oboch stranach.
    Ja osobne nie som ochotny dat nikomu zalohu vacsiu ako 50% - nevidim na to dovod. Proste nepoznam kazdu firmu tak dokladne aby som jej 100% veril. Takto mam istotu ze v tom maju aj svoje peniaze a budu mat snahu ich ziskat - co je mozne az po odvzdani bezchybneho diela. Na druhej strane, chapem ze firma ma nemoze sponozorovat, preto vacsie casti po dohode nadelim na prijatelne etapy. Zatial s tym nikto problem nemal.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Toto je problém tzv. stavebných firiem kde je majiteľ+ účtovníčka a potom majstri, ktorých pozháňajú večer v miestnej krčme.
    Kečo nechcem ťa strašiť, ale našiel si len viditelné chyby. Pri takomto prístupe stavbárov tam budú pravdepodobne aj chyby, ktoré na prvý pohľad nevidno. Nedá sa mi neopýtať-stavebný dozor robil čo?
    Vravíš že máš príjmové doklady. K príjmovým dokladom patrí faktúra. Daňový úrad bude iste zaujímať, prečo nie sú vystavené faktúry na tak zaujímavé sumy, aké sa vyskytujú pri stavbe domu.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Najprv treba upozorniť, že ste spravili niekoľko zásadných chýb - 1. neuzavreli ste písomnú zmluvu, napriek tomu ste ich nechali stavať; 2. Nenajali ste si spoľahlivého stavebného dozora; 3. zaplatili ste takmer celú sumu.
    Opraviť predchádzajúce pochybenia bude pomerne ťažké, môže to stáť dosť peňaží, času a nervov. Predovšetkým sa môžte opierať iba o zákonné ustanovenia o zmluve o dielo. Bolo by vhodné najať znalca, ktorý nedostatky spíše a následne najať právnika, ktorý začne s firmou komunikovať. A ak aj o x rokov prípadný súdny spor vyhráte, firma už nemusí existovať, alebo nebude mať majetok na to, aby uhradila Vašu škodu.
    Poučenie pre ostatných: Investovať do kvalitnej zmluvy a kvalitného stavebného dozora je základ; najmä, ak nemáte čas a skúsenosti na dohliadanie na priebeh stavby. Nie vždy sa oplatí šetriť...

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Najhoršie sú tie skryté závady,nikto nevie,kde sú,aké vážne sú ani kedy a ako sa prejavia.

    kečo je offline (nepripojený) kečo

    slobodna,zadaná kečo
    Nechápem,ohľadom daňového úradu.Veď on mi dal len príjmový doklad,že prevzal odomňa peniaze., ja vie,že mi mal vystaviť faktúru na túto sumu.

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    Fór je v tom, že máte v ruke podpísaný doklad o prijatí peňazí, ktoré sú bez vystavenia príslušných faktúr nezdanené, to znamená, že mu to môžete dobre osladiť - žiadať všetky faktúry k týmto dokladom, ktoré ešte môže zdaniť ak nie je platca dph, ak je už má po termíne a bude to riešiť komplikovanejšie ak sa s Vami nedohodne po dobrom...

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    kečo Pozri príspevok
    Nechápem,ohľadom daňového úradu.Veď on mi dal len príjmový doklad,že prevzal odomňa peniaze., ja vie,že mi mal vystaviť faktúru na túto sumu.
    Kečo veď je to jednoduché. Zájdi za ním, že nech Ti vystaví faktúry. V opačnom prípade príjmové doklady, že zanesieš na daňový úrad. Pokiaľ nie je úplný pako, môže byť rád, že si mu dovolil ich vystaviť.

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    tak šetriť na dozorovi a zmluve sa dá, len je to drahšie
    Aj na firme sa dá šetriť, len to vyjde niekedy raz tak draho...
    Stále tvrdím - v prvom rade referencie a až potom cena. A ísť si aj pozrieť referencie, prípadne sa porozprávať s predchádzajúcimi zákazníkmi - vždy je to jednoduchšie, ako potom riešiť takéto problémy...
    Bývanie je dosť drahá zaležitosť na to, aby som šetril na nesprávnom mieste
    (ja som to chcel dať pod príspevok #12, ako sa to robí? )

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.