Zavrieť

Porady

Návrh vyhlášky MZ SR k ročnému zúčt.poistného

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V prílohe prikladám návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.

Ide o návrh zverejnený v týchto dňoch na medzirezortné pripomienkové konanie.

Viď:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.06 at 08:35
Usporiadat
mamituti mamituti

mamituti je offline (nepripojený) mamituti

Dorý deň,
som rada že sa mi podarilo nájsť miesto kde napíšem svoju otázku,nie je úplne k téme, ale fakt som tu bola včera celý deň a nenašla som adekvátnu odpoveď na môj problém . Hrozné nemehlo!!
Chcem však poprosiť o info ohľadom prípadu szčo od 01.01.2005 a zároveň pracujúcej na dohodu a odvodoch do soc. poisťovné od 1.7.2006.
Aký príjem sa bude počítať pre odvody do s.p. z príjmov za rok 2005 z činnosti szčo alebo z obidvoch aj dohôd aj z szčo činnosti. A aká je výška prijmu pre povinnosť platiť odvody do s.p. od 1.7.2006. ??
Pracovníčka mi z dohôd poslala zúčtovací doklad no neviem ako mám reagovať, lebo tretina vyplatených súm mi bola poukázaná na účet až v januári a februári 2006, a do zúčtovania mi ich uviedla do minulého roka. /Práce so odovzdala v minulom roku./
Je to v poriadku?? Prosím poraďte, mám z tých zákonov guláš... strašne ďakujem ,verím že ma neneháte v tom guláši samu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mamituti
Aký príjem sa bude počítať pre odvody do s.p. z príjmov za rok 2005 z činnosti szčo alebo z obidvoch aj dohôd aj z szčo činnosti.
Len zo SZČO.

mamituti
A aká je výška prijmu pre povinnosť platiť odvody do s.p. od 1.7.2006. ??
12 x minimálna mzda = 82800 Sk. Posudzuje sa iba hrubý príjem zo SZČO.

mamituti
Pracovníčka mi z dohôd poslala zúčtovací doklad no neviem ako mám reagovať, lebo tretina vyplatených súm mi bola poukázaná na účet až v januári a februári 2006, a do zúčtovania mi ich uviedla do minulého roka. /Práce so odovzdala v minulom roku./
Je to v poriadku?? .
Podľa §4 ods.3 Príjmy zo závislej činnosti plynúce daňovníkovi do 31.1. po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vyplatili sa započítavajú do toho zdaňovacieho obdobia. T.j. dohoda z r.2005 vyplatená do 31.1 ide do daňového priznania za rok 2005.
Odmena, ktorá došla na účet vo februári, by mala ísť do r.2006, ale neviem presne, čo je plynúce a ak zamestnávateľ poslal odmenu do 31.1., tak ju správne uviedol v potvrdení. V takom prípade by som aj túto odmenu uviedla v daňovom priznaní (podkladom pre DP je potvrdenie od zamestnávateľa). Ak odmenu poslal zamestnávateľ až vo februári, mala by mzdová účtovníčka opraviť potvrdenie.

PS. Otázku bolo treba dať v časti Daň z príjmu (napríklad). Toto nie je vhodná téma.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aktuálna informácia. Pripomienkové konanie k vyhláške MZ SR k ročným zúčtovaniam bolo ukončené. Osobne ďakujem všetkým Vám, ktorí ste prispeli konštruktívnymi pripomienkami. Dňa 8.3. (MDŽ, gratulujem všetkým mzdárkam) by mala vyhlášku posúdiť legislatívna rada vlády. Pri pozitívnom výsledku by mala byť vyhláška do dvoch týždňov zverejnená v Zbierke.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Len krátka otázočka, je v nej aj tlačivo typu "S"?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, bude tlačivo typu S. V prílohe ho pripájam, vrátane poučenia na jeho vyplnenie. Ide samozrejme o neoficiálnu verziu, preto bez záruky.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Ďakujem za tlačivo a chcem sa ešte spýtať, ak zamestnanec požiada zamestnávateľa vykonať ročné zúčtovanie, zamestnávateľ je ho povinný vykonať (ak mal kolísavé príjmy atď.) len u osoby, ktorá
mala viacerých zamestnávateľov (predloží doklady o príjme) ?
1.Pr. Čo ak máme osobu, ktorá bola od 1.1.2005 do 30.4.2005 zamestnaná, od 1.5.2005 do 31.5.2005 nezamestnaná (evidovaná na ÚP), od 1.6.2005 do 31.12.2005 opäť zamestnaná - RZ urobí zamesnávateľ?
2. Pr. Ten istý prípad ako v 1, len s tým rozdielom, že od 1.6.05 do 30.06.05 bude samoplatcom - RZ je i v tomto prípade urobiť zamestnávateľ?
P. Mihál, chcem vlastne len zistiť okruch, kedy je zamestnávateľ povinný na požiadanie zamestnanca urobiť RZ a kedy nie (viem, že ked je zamestnanec čo i len jeden den SZČO a zároveň zamestnancom je povinný si RZ urobiť sám atď.)
Vaša odpoveď by mi vyjasnila trocha situáciu pri výbere tlačív, mne to vychádza tak, že zamestnávateľ by sa mal fakticky venovať naštudovaniu A, X a S.

Ďakujem za Váš čas.
IM
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. Áno, zamestnávateľ
2. Zamestnávateľ. V čase od 1.6.05 do 30.6.05 samoplatcovia "neexistovali".

Zamestnávatelia musia zvládnuť tlačivá typu:

A - jediné zamestnanie

S - viac zamestnaní, bez využitia zvýhodnenia poistenca štátu (študent, dôchodca, rodič.dovolenka), celý rok sadzba 4 + 10, úhrn VZ najmenej 78000 Sk

X - viac zamestnaní ale s využitím zvýhodnenia poistenca štátu (študent, dôchodca, rodič.dovolenka) alebo zmena sadzby počas roka alebo úhrn VZ nižší ako 78000 Sk. Takých bude minimum.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

ešte raz dakujem
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ja by som sa Vás chcela opýtať , ako je to s ročným zúčtovaním poistného za rok 2005 ak od 01.02.2006 už nepracujem v organizácii , ktorá za mňa odvádzala poistné , môžem ešte o to zúčtovanie požiadať bývalého zamestnávateľa / t.č. som nezamestnaná/ a do kedy alebo si ho musím vypracovať sama? Vďaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ste v roku 2005 neboli SZČO, ak ste nemali žiaden príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov (čo ako sa zdá spĺňate), tak môžete požiadať bývalého zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania poistného za rok 2005. Do 15.5.2006.

Upozorňujem, že nie všetci zamestnanci majú povinnosť vykonať ročné zúčtovanie.

Povinnosť majú tí, ktorým príjem "kolísal" pod i nad sumu 43095 Sk. Ďalej tí, ktorí mali príjem nad 43095 Sk ale neboli zamestnancami všetkých 12 mesiacov.

Ostatní prosím nezaťažujte Vašich zamestnávateľov žiadosťami o ročné zúčtovanie. Len ak sa Vám to skutočne oplatí, tj. ak budete mať zaujímavý preplatok.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Vďaka za rýchlu odpoveď , takže vlastne sa ma to ani netýka.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Pripájam sa k IVEB, ak by robil RZ zamestnávateľ, akú sumu dá do VZ za mesiace, ked bol zamestnanec nezamestnaný a evidovaný na ÚP?
Ak by bol zamestnanec dobrovolne nezamestnaný (bol by samoplatiteľom v období od 1.9. do 31.12.05) robí si RZ sám? ak nie ako sa postupuje pri vyplnaní tlačiva?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Začína sa to tu zvrhávať na poradňu JM, ale dobre.

Za mesiace, kedy bol poistenec nezamestnaný, zamestnávateľ do VZ nezahrnie nič, keďže poistec vtedy nebol jeho zamestnancom.

Prípadný príjem nezamestnaného z dohôd a podobne, dosiahnutý v čase do 31.8.2005, sa do úvahy neberie a ak aj nejaký takýto príjem mal, v RZ sa neuvádza.

Ak by bol poistenec zamestancom v čase do 31.8.2005 a potom by bol samoplatiteľom, tak povinnosť robiť ročné zúčtovanie (a musí ho potom podať sám) je vtedy, ak:

- ako zamestnanec mal kolísavý príjem alebo
- ak ako samoplatiteľ mal príjem (dohody a pod.) v úhrne vyšší ako polovica úhrnu súm 6500 Sk za každý kal.mesiac, v ktorom bol samoplatiteľom.

Napr. ak by bol samoplatiteľ od 1.10.2005, tak limit je polovica zo sumy 3 x 6500 Sk = 9750. Ak by na dohody v čase okt.-dec.2005 zarobil viac, musí podať RZ.

Ak by bol samoplatiteľ od 15.10.2005 limit sa spočíta takto:

1/2 z

(6500/31) x 17 = 3565 (október)
6500 (november)
6500 (december)
---------------
1/2 z 16565 = 8283 Sk
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

veľka vďaka za odpoveď, viete p. Mihál, koho sa opýtať, keď vy ste ten najpovolanejší a vtedy som si so správnou odpoveďou úplne istý a človek nechce spraviť chybu ... pekný deň
0 0
Sony Sony

Sony je offline (nepripojený) Sony

.....
[quote=Jozef Mihál]Začína sa to tu zvrhávať na poradňu JM, ale dobre.

Myslím si, pán Mihál, že toto sa dalo očakávať a predpokladám, že v najbližších dňoch budete na Porade dosť často žiadaný o radu. Prajem Vám veľa sily a porozumenia s nami ostatnými.Dúfam, že nejako to ročné zúčtovanie ZP spolu zvládneme.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK, avšak pozor na to, že po Veľkej noci budem na Porade prítomný len sporadicky - viď šnúra mojich školení. Dúfam, že dovtedy Vás o ročných zúčtovaniach naučím všetko.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Chcem sa informovať, či existuje nejaká publikácia pre zamestávateľov s konkrétnymi príkladmi a vyplnenými tlačivami RZ poistenia, možno som trúfalý,ale za pokus to stojí ... človek sa na konkrétnych pr. najviac dozvie

1. p. Mihlál spomínali ste, že zamestnávatelia by sa mali zamerať na A, S, X, dve z nich obsahujú aj prílohy, takže venovať sa budeme ako zamestnávatelia len prílohám XA a SA ? Ostatné prílohy nás nezaujímajú?

2. moja druhá otázka, ak bude mat zamestnanec v priebehu roka 2 zamestnávateľov a 2 mesiace bude nezamestnaný evidovaný na úp (alebo PN, platiteľom poistného bude teda štát), bude Maximálny vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 a 10 vo výške 517140/12*10=430950 SKK, z ktorého budeme potom počítať odvody?
Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Publikácia (kniha) presne tohto typu bude, ak ju do 2 týždňov spolu so Zuzkou Motajovou napíšeme.

Na mojich školeniach (viď téma) však účastníci dostanú takúto "elektronickú" publikáciu v podobe CD.
0 0
poradaK poradaK

poradaK je offline (nepripojený) poradaK

P. Mihál, teda 8. 3. 2006 bol schválený návrh vyhlášky MZ SR k ročnému zúčt. poistného?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
8.3. si príslušná inštitúcia (komisia pri vláde) dala pauzu,
vyhláška sa bude schvaľovať až 17.3.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať