Zavrieť

Porady

Dotácie 2011 -2012 - zákaz používať paušálne výdavky §6 odst.10 ZoDzP

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nové znenia v Dohodách o poskytnutí dotácie .

8) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti
.

Pozrite nové dohody
D o h o d a
o poskytnutí príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť uzatvorená podľa § 49 ods. 7 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“) a Vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č.44/2004 Z.z. ktorou sa vykonáva ustanovenie § 69 ods. 2 zákona o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška č. 44/2004 Z.z.“)
č. 170/§49/2011

§ 49 dohody o poskytnutí príspevku na SZČO
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/zmluvy_od_2011/UPSVR Rimavska Sobota/Dohoda 170§492011_136983.pdf

Tu prikladám link na všetky dohody, ktoré boli uzatvorené na poskytnutie dotácie .Z dohôd je už jasné, že paušálne výdavky sa nemôžu používať .Pozrite texty dohôd aj z konca roka 2011 a porovnajte s rokom 2012.
http://www.upsvar.sk/buxus/generate_...?page_id=32082

Z uvedeného vyplýva , že pri poskytnutých dotáciách už nemožno použiť paušálne výdavky .Vyslovene je to v zmluve uvedené .
Naposledy upravil Zita5 : 27.02.12 at 18:29
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Takto znel text v dohodách október - 2011 a vyššie uvedený text je v dohodách november -december 2011 a rok 212.

6) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
Naposledy upravil Zita5 : 27.02.12 at 18:30 Dôvod: oprava ť-ž - nesprávne mi to okopírovalo
6 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Čiže ak som to dobre pochopila,
ľudia čo brali príspevky na začiatku roka 2011 tak oni môžu si uplatniť paušál, tí čo podpisovali zmluvy na konci roka 2011 už nemôžu mať paušál pri DP, tak?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Xanti Pozri príspevok
Čiže ak som to dobre pochopila,
ľudia čo brali príspevky na začiatku roka 2011 tak oni môžu si uplatniť paušál, tí čo podpisovali zmluvy na konci roka 2011 už nemôžu mať paušál pri DP, tak?
V podstate áno , ale treba skutočne pozrieť zmluvy.Teraz sa obávam, že ak niekto neprečíta dobre zmluvu ,čo ak mu nebolo dobre poradené.Jednoducho, musia sa živnostníci naučiť čítať zmluvy.Nekončí to len príjmom dotácie na účet a koniec.Viac sa o nič nestarať .

Prelistujte si poraďáci aj priložené zmluvy hore v linku , sú tam všetky, komu boli schválené .
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zitka,
nie sú tam všetky, ja som "mojich" SZCO nenašla. To dívam, že len z Rimavskej Soboty sú zmluvy .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Xanti Pozri príspevok
Zitka,
nie sú tam všetky, ja som "mojich" SZCO nenašla. To dívam, že len z Rimavskej Soboty sú zmluvy .
Ak to je v RS, tak je to všade .Ale aj na Porade je téma, neviem ako sa volá, paušálne áno, či nie .Ono to vlastne nebolo v zmluvách jednoznačne uvedené.Tak možno teraz to tam vyslovene uviedli, aby to bolo jasné všetkým, že nemôžu paušálne výdavky použiť .Ale nechápem, prečo stále nechali Pokyn k dotáciám na stránke drsr v takom znení, v akom je.Kde tu je súhra inštitúcií....ale to by som chcela asi veľa.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Mne sa to aj tak celé nezdá. Možno by sa mal vyjadriť právnik, či je možné, hoc aj zmluvne, zakázať to, čo je povolené zákonom, v tomto prípade ustanovenie § 6 ods. 10 Zák. o dani z príjmu.
Tým, že sa budem riadiť
6) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
teda viesť účtovníctvo, ešte neznamená, že v konečnom dôsledku, teda v daňovom priznaní, si nemôžem uplatniť výdavky podľa § 6 ods. 10.
5 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zita5 Pozri príspevok
Ak to je v RS, tak je to všade .Ale aj na Porade je téma, neviem ako sa volá, paušálne áno, či nie .Ono to vlastne nebolo v zmluvách jednoznačne uvedené.Tak možno teraz to tam vyslovene uviedli, aby to bolo jasné všetkým, že nemôžu paušálne výdavky použiť .Ale nechápem, prečo stále nechali Pokyn k dotáciám na stránke drsr v takom znení, v akom je.Kde tu je súhra inštitúcií....ale to by som chcela asi veľa.
Zitka, presne o to mi v mojom predch. príspevku ide. Myslím, že zo strany DR SR nie je dôvod to stiahnuť, pretože sa opiera o literu zákona, konkrétne § 6 ods. 10 ZDP.
Naposledy upravil Marína : 27.02.12 at 20:15
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Či to tam uviedli právom - trošku diskutabilné ...daňováci inak majú pokyny - ale aj tam sa môžu zmeniť
Ale daňovú evidenciu nezakazujú ... takže ja by som to ani dáko extra neriešila ..
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Marína Pozri príspevok
Mne sa to aj tak celé nezdá. Možno by sa mal vyjadriť právnik, či je možné, hoc aj zmluvne, zakázať to, čo je povolené zákonom, v tomto prípade ustanovenie § 6 ods. 10 Zák. o dani z príjmu.
Tým, že sa budem riadiť
6) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
teda viesť účtovníctvo, ešte neznamená, že v konečnom dôsledku, teda v daňovom priznaní, si nemôžem uplatniť výdavky podľa § 6 ods. 10.
Dnes som bola na predpríprave k dotácii na upsvare, skoro mi oči z jamiek vyskočili, keď to zahlásil.. tiež som nechcela tomu veriť, ale ukázal mi zmluvu a je to tam.. Po dlhšej diskusii priznal, že dokonca niektorí ľudia to pokladajú za porušenie ústavy, chcú písať ministrovi..
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No ja som našla už v zmluve z augusta 2011 takú klauzulu kde vyslovene píšu

7)
Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukážateľné , doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti , účinnosti , primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľkským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 585/2003 Z.z o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.

Evka,
u nás to surovo zakázali. Sila, to by chcelo spraviť podanie na ústavný súd abo kde.
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katy a R Pozri príspevok
Či to tam uviedli právom - trošku diskutabilné ...daňováci inak majú pokyny - ale aj tam sa môžu zmeniť
Ale daňovú evidenciu nezakazujú ... takže ja by som to ani dáko extra neriešila ..
Nezakazujú, len SZČO, ktorý to má v Dohode by mal dohodnuté podmienky dodržať .V starých dohodách to nebolo tak čitateľné, čo tým mysleli .V týchto nových to už je .A čo si sám živnostník pomôže?Niekto ani nevie čo vlastne paušálne výdavky znamenajú, to nechcem niekoho urážať,ale si myslím, že je to tak.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zita5 Pozri príspevok
Niekto ani nevie čo vlastne paušálne výdavky znamenajú, to nechcem niekoho urážať,ale si myslím, že je to tak.
No s tým súhlasím,
ale vieme to my čo sú paušalne výdavky. A niekedy je ozaj lepšie použiť paušál, hlavne ak SZCO čaká vysoké príjmy nasledujúce obdobie.
Ale toto mi fakt hraničí čo sa týka UP s porušením ústavy ako bolo spomenuté.
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ešte dodám, podľa mňa zo strany UPSVaR ide o nepochopenie v tom zmysle, že ak využijem tzv. paušálne výdavky, nie som povinná okrem evidencie pohľadávok, záväzkov a zásob viesť ďalšiu evidenciu, hlavne výdavkov, na ktoré som dotáciu použila a z toho podľa mňa vychádzali.
Ja však účtovať kľudne môžem(čím splním od nich požadovanú evidenciu) a až z daňového hľadiska sa rozhodnem, ako svoj príjem zdaním(využijem skutočné alebo pauš. výdavky) a o zdanení v ich zmluvách nie je ani mäkké F, pretože ak mi ustanovenia ZDP umožňujú si vybrať, tak neviem, neviem, či mi to zmluvne môžu zakázať.
Naposledy upravil Marína : 27.02.12 at 19:13
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Možno je pre úradníkov na MPSVaR, nepochopiteľné že niekto by robil dvojnásobnú robotu. Tj. raz evidenciu pre potreby UP teda JU alebo ZDE. A druhý raz evidenciu na paušalne výdavky.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Marína Pozri príspevok
Ešte dodám, podľa mňa zo strany UPSVaR ide o nepochopenie v tom zmysle, že ak využijem tzv. paušálne výdavky, nie som povinná okrem evidencie pohľadávok, záväzkov a zásob viesť ďalšiu evidenciu, hlavne výdavkov, na ktoré som dotáciu použila a z toho podľa mňa vychádzali.
Ja však účtovať kľudne môžem(čím splním od nich požadovanú evidenciu) a až z daňového hľadiska sa rozhodnem, ako svoj príjem zdaním(využijem skutočné ale pauš. výdavky) a o zdanení v ich zmluvách nie je ani mäkké F, pretože ak mi ustanovenia ZDP umožňujú si vybrať, tak neviem, neviem, či mi to zmluvne môžu zakázať.
Presné týmto som oponovala.. ako može upsvar zakázať to, čo mi dovoluje zákon o dani z príjmov.. bolo mi povedané, že nikto ma do dotácie netlačí, takže nemusím súhlasiť zo zmluvou.. označila som to za vydieranie..
Tiež si myslím, že zrejme upsvar zle pochopil systém evidencie a účtovníctva, tak pre istotu celoplošne zakázali paušálne výdavky..
V našom meste dokonca nesmiete nič kúpit nad limit, inak vám to neuznajú.. napríklad PC sa može nakúpiť najviac za 627 eur.. ak ho kúpite za 628 s tým, že na dotáciu použijete 627 a 1 euro si dáte z vlastných zdrojov, musíte vrátiť dotáciu vo výške 627 eur /to, čo ste si dali do podnik. zámeru../ ..
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mne to tiež hneď nebolo jasné, lebo mám klienta s dotáciou z predchádzajúcich rokov, takže dohodu mám v ruke.Dnes som dostala do rúk túto novšiu verziu od ďalšieho klienta a začala som pátrať.Bolo by fakt dobré napísať na ministertsvo financií aj možno aj na ministerstvo práce žiadať vyjadrenie k rozporu .
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ewita888 Pozri príspevok
Presné týmto som oponovala.. ako može upsvar zakázať to, čo mi dovoluje zákon o dani z príjmov.. bolo mi povedané, že nikto ma do dotácie netlačí, takže nemusím súhlasiť zo zmluvou.. označila som to za vydieranie..
Tiež si myslím, že zrejme upsvar zle pochopil systém evidencie a účtovníctva, tak pre istotu celoplošne zakázali paušálne výdavky..
V našom meste dokonca nesmiete nič kúpit nad limit, inak vám to neuznajú.. napríklad PC sa može nakúpiť najviac za 627 eur.. ak ho kúpite za 628 s tým, že na dotáciu použijete 627 a 1 euro si dáte z vlastných zdrojov, musíte vrátiť dotáciu vo výške 627 eur /to, čo ste si dali do podnik. zámeru../ ..
Ak je to celoplošne, tak to je nariadenie .Chcela by som poznať toho človeka , ktorý to takto nariadil .
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zita5 Pozri príspevok
Ak je to celoplošne, tak to je nariadenie .Chcela by som poznať toho človeka , ktorý to takto nariadil .
žeby minister MPSVaR p. Mihál?
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

A má vobec upsvar právo nahliadať do mojho DP a sondovať moje príjmy? Podľa mňa je mojou povinnosťou im preukázať, ako som dotáciu minula.. Ako dotáciu zúčtujem by mal kontrolovať DÚ, nie?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zita5 Pozri príspevok
Nezakazujú, len SZČO, ktorý to má v Dohode by mal dohodnuté podmienky dodržať .V starých dohodách to nebolo tak čitateľné, čo tým mysleli .V týchto nových to už je .A čo si sám živnostník pomôže?Niekto ani nevie čo vlastne paušálne výdavky znamenajú, to nechcem niekoho urážať,ale si myslím, že je to tak.
Zitka - mňa myslíš .. no ja vychádzam trošku z toho - že viacerí sa veru aj opláchli, keď použili paušálne výdavky - hlavne keď bola dotácia prijatá ku koncu roku.
U nás už dávno hovorili ľuďom, že nemajú používať paušál - aj keď to v zmluve bolo nejasne formulované (ako píšeš). Takže napr kamoška zvolila evidenciu (podľa odst 14). Netreba ani výkazy a pre takých malých szčo (jasne, že nie pre všetkých) to aj stačí - a dá sa vyhnúť napr plateniu odvodov do SP - čo pri paušále veľmi nejde.
Samozrejme - podmienky v dohode treba dodržať. Keď už ju podpíšem
Mne napr pred rokmi tvrdili - že musím mať podnikateľský účet - že inak MF dotáciu nepošle tak som vyhovela - aj keď to boli ozaj zbytočne vyhodené peniaze.
3 0
Načítať ďalšie