Zavrieť

Porady

Nedodanie potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti

Dobry den,

stretol som sa s nasledovnym problemom. Dohodar, ktory pracoval minule leto na Dohodu o vykonani prace poziadal zamestnavatela o zaslanie Potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti (dovodom je danove priznanie). Po viacerych neuspesnych kontaktovaniach to dopadlo arogantnym odbitim, ze ziadne potvrdenie nebude.
Napadaju ma teda len 2 veci, bud je zamestnavatel natolko lenivy to urobit, alebo islo o ciernu pracu (otazka, je mozne ze dohodar ma zmluvu ale ta nebola nikde nahlasena a ide len o zdrap papiera?).
Poprosim teda o radu ako postupovat, kam sa obratit, kedze s byvalim zamestnavatelom sa komunikovat neda.
Vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lucia Lafkova Pozri príspevok
    takže ak nepožiada o vydanie potvrdenia o príjme zo závislej činnosti za rok 2012, tak mne zo zákona nevyplýva ho zaslať ho zamestnancovi keď u nás nepracuje.
    Keď u vás nepracuje, to je niečo iné. To potvrdenie je potrebné dať. Ja som ho dávala už pri odchode zo zamestnania.
    Pozri §39 Zákona o DzP
    (5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

    a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
    b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
    c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Petto10 Pozri príspevok
    Dobry den,

    stretol som sa s nasledovnym problemom. Dohodar, ktory pracoval minule leto na Dohodu o vykonani prace poziadal zamestnavatela o zaslanie Potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti (dovodom je danove priznanie). Po viacerych neuspesnych kontaktovaniach to dopadlo arogantnym odbitim, ze ziadne potvrdenie nebude.
    Napadaju ma teda len 2 veci, bud je zamestnavatel natolko lenivy to urobit, alebo islo o ciernu pracu (otazka, je mozne ze dohodar ma zmluvu ale ta nebola nikde nahlasena a ide len o zdrap papiera?).
    Poprosim teda o radu ako postupovat, kam sa obratit, kedze s byvalim zamestnavatelom sa komunikovat neda.
    Vdaka.
    Prever si v SP, či je (bol) prihlásený ako dohodár - na registri ti to pri osobnej návšteve SP povedia.
    Inak - termín na zaslanie potvrdenia je do 10. marca.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mzdarka renca Pozri príspevok
    ešte doplním, že tento zamestnanec môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD a zamestnávateľ je povinný mu RZD za rok 2012 vykonať.
    Tiež doplním, a potom mu do 10 dní od vypracovania RZD dať potvrdenie o tom, že ho vykonal.
    §39
    (6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.

    karacenka je offline (nepripojený) karacenka

    karacenka
    Ahojte, nevie niekto, kde sa dá stiahnuť editovateľné tlačivo " potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti...... za rok 2011" ??
    Súúúúúrne potrebujem !

    Ďakujem
    L-M na drsr nájdeš všetky potrebné tlačivá, aj pre staré roky

    Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

    Lucia Lafkova
    dobrý deň,

    idem sa opýtať či mám vytlačiť a dať podpísať potvrdenie o príjme zo závislej činnosti za rok 2012 aj zamestnancom,kt. sú u nás v stálom pracovnom pomere a budem im robiť ročné zúčtovanie dane za rok 2012.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lucia Lafkova Pozri príspevok
    dobrý deň,

    idem sa opýtať či mám vytlačiť a dať podpísať potvrdenie o príjme zo závislej činnosti za rok 2012 aj zamestnancom,kt. sú u nás v stálom pracovnom pomere a budem im robiť ročné zúčtovanie dane za rok 2012.
    Nie, tým potvrdenie nedávaš. Len tým, ktorí oň požiadali, kedže si budú podávať DP.

    Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

    Lucia Lafkova
    takže ak nepožiada o vydanie potvrdenia o príjme zo závislej činnosti za rok 2012, tak mne zo zákona nevyplýva ho zaslať ho zamestnancovi keď u nás nepracuje.

    ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

    ivuska1212
    Dobry den, prosim Vas, ked zamestnanec skoncil pracovny pomer k 31.12.2012 je mu zamestnavatel povinny poslat potvrdenie o prijmoch automaticky, alebo si musi o to byvaly zamestnanec poziadat pisomne do nejakeho terminu? Dakujem za odpoved.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivuska1212 Pozri príspevok
    Dobry den, prosim Vas, ked zamestnanec skoncil pracovny pomer k 31.12.2012 je mu zamestnavatel povinny poslat potvrdenie o prijmoch automaticky, alebo si musi o to byvaly zamestnanec poziadat pisomne do nejakeho terminu? Dakujem za odpoved.
    Nie, žiadnu žiadosť, zamestnáv. mu ho musí dať automaticky. Pozri môj prísp. č.8.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ešte doplním, že tento zamestnanec môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD a zamestnávateľ je povinný mu RZD za rok 2012 vykonať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.