Zavrieť

Porady

likvidácia spoločnosti krok za krokom.

Ahojte, prosím o radu ako postupovať pri likvidácii spoločnosti, keď mi prišlo rozhodnutie zo súdu, kde ma určili za likvidátora. Žiaľ, na profesionálnu likvidáciu nemám prostriedky.
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

likvidácia začala v roku 2012, vtedy bolo k dátumu vstupu do likvidácie podané DP a podľa toho čo som zisťovala, tak treba podať k 31.12. 2014 DP. Boli tam neuhradené nejaké veci, ktoré majiteľ údajne uhradil, takže firma je čistá, tak som myslela, že by bolo dobré ju aj zachovať..... bolo by to lacnejšie,. ako ju zrušiť......
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Áno s podaním DP máš pravdu. Určite áno, ak je forma čistá mohol by v nej niekto pokračovať. Inak za výmaz z OR sa nič neplatí. Pre predaji spoločnosti by boli určite nejaké náklady. Takže z tohto pohľadu najlacnejší variant je získať súhlas správcu dane s výmazom a podať návrh na výmaz. Teraz je k vôli daňovým licenciám firiem na predaj až-až a ceny klesajú. Treba si reálne vyhodnotiť čo je najvhodnejšie urobiť.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

nemá náhodou niekto vzor oznámenia o vstupu do likvidácie na DÚ, resp. živnostenský register? všade hľadám.....ale nenachádzam
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ak je firma platiteľ DPH oznám elektronicky cez všeobecné podanie. Ak nie je platiteľ DPH, klasickým firemným listom oznám zmeny a vráť kartičku(y). Na ŽÚ neoznamuješ.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Economic
Ak je firma platiteľ DPH oznám elektronicky cez všeobecné podanie. Ak nie je platiteľ DPH, klasickým firemným listom oznám zmeny a vráť kartičku(y). Na ŽÚ neoznamuješ.
prečo nie? ja som elektronicky oznámila aj na ŽÚ, ako každú zmenu. Ale v mojom prípade sa menilo sídlo likvidovanej s.r.o. tak asi hlavne kvôli tomu.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Pretože oznamovanie zmien na ŽÚ je už dávno zrušené. Oni si zápisy dolaďujú so zápisom z OR, dostávajú tzv,. "dávky" z OR. Ak napríklad v spoločnosti nastala zmena konateľa, že na miesto slováka tam ide maďar, vyzvú na doloženie VRT. Nepýtajú oznamovanie zmien.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
super, ďakujem.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Prosím o usmernenie konkrétne, lebo som nič také nenašla...

- ostala mi na účte 365 dosť vysoká suma a nemám ako ju uhradiť. Môže ostať k likvidácii? Môžem ho preúčtovať na 413 a tým by som mala imanie na úhradu neuhradených záväzkov - dodávateľom? Alebo môžem tento záväzok použiť na úhradu straty min. rokov.
- na účtoch 428 a 429 mám nejaké sumy - doteraz sa nezapočítali. Môžem to urobiť teraz?
a tieto účty môžu byť v rámci uzávierky a presúvajú sa do obdobia likvidácie?
- účet 421 zákonný rezervný fond bude fungovať ďalej?
- ako poriešiť účet 391?
- na sklade je papierovo tovar cca za 1500 eur, ale nakoľko sa jedná o potraviny, väčšina je po záruke a už sa vyradil. Po inventúre ostalo len za 250 eur tovaru. Vyradené dať na 549 a zvyšok nechať do likvidácie?
Na čo ešte nezabudnúť?
Prosím.... súrne
Naposledy upravil nikula : 14.09.14 at 10:49
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

a ešte otázka: s účtom 411 sa nerobí nič - pokračuje v plnej výške do likvidácie?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nie, pokračuje,.
0 0
sniezik111 sniezik111

sniezik111 je offline (nepripojený) sniezik111

Dobrý deň, ďakujem za všetky príspevky, mnohé som sa dozvedela.

Chcem sa opýtať ako je to s výškou odmeny likvidátora. Môže byť v akejkoľvek výške (po dohode so štatutárnym orgánom spoločnosti, ktorý likvidátora menoval na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré rozhodlo o likvidácii) a po schválení valným zhromaždením, ktoré rozhodne o konečnej správe a teda schváli výšku odmeny likvidátora) alebo sa musí riadiť vyhláškou č. 526/2004 Z.z. a je vypočítaná len príslušným % z likvidačného zostatku?

Konkrétne...ak je likvidačný zostatok cca 1000 EUR, môže byť celých 1000 EUR vyplatených ako odmena likvidátorovi? Trom akcionárom by nebol vyplatený žiadny podiel na likvidačnom zostatku (schválili by to na poslednom valnom zhromaždení spolu s konečnou správou, účtovnou závierkou,...). Alebo odmena likvidátora môže byť len v zmysle vyhlášky a teda len 15% z 1000 EUR?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Odmenu likvidátora stanoví valné zhromaždenie, a môže to byť aj spomínaných 1 000.- Eur.
0 0
sniezik111 sniezik111

sniezik111 je offline (nepripojený) sniezik111

Našla som na webe totiž rôzne názory.... napr. že ak je likvidátor zamestnancom firmy, odmena likvidátora môže byť v ľubovoľnej výške, inak nie, alebo tiež názor, že daňovo uznaná výška odmeny je len podľa vyhlášky č. 526/2004.... zvyšok je daňovo neuznaný....

A ešte jedna otázka:
Ako a kedy sa prosím účtuje o odmene likvidátora? Napr. MD 518 / DAL 379 ?
O odmene sa účtuje ešte pred ukončením likvidácie, t.j. pred podaním daňového priznania? Fyzicky sa vyplatí asi až neskôr, keď likvidátor úspešne ukončí likvidáciu a spoločnosť bude úspešne vymazaná z OR.
0 0
sniezik111 sniezik111

sniezik111 je offline (nepripojený) sniezik111

Economic, vďaka za rýchlu odpoveď :-) Tak som aj myslela, že vyhláška je hlavne pre likvidátorov, ktorých vymenuje súd.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Kľudne zaúčtuj 518/379. Vyplať likvidátorovi. Až následne ukonči likvidáciu, podaj posledné DP. Následne hneď požiadaj správcu dane o Súhlas s výmazom z OR (je tam správny poplatok, ak to podáš elektronicky, tiež je v polovičnej výške) a podáš návrh na výmaz z OR. Ten poplatok môže uhradiť aj likvidátor. Ja osobne to tak robievam. (Len tak medzi nami zbrojnošmi, ak robím likvidátora ja, odmenu si nechávam vyplatiť vopred) Robievam to ako právnická osoba, aby som sa vyhla odvodu do ZP.
1 0
sniezik111 sniezik111

sniezik111 je offline (nepripojený) sniezik111

Ešte mi napadá jedna otázka, snáď posledná.....ako je to s archiváciou dokumentov?

Našla som na webe info: Povinnosťou likvidátora je aj usporiadanie účtovných a iných podnikových písomností a ich zabezpečenie proti strate, zničeniu a následné odovzdanie na archiváciu v zmysle zákona č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach.

Je potrebné komunikovať s miestne príslušným archívom? Napr. oznámiť, kde budú archivované dokumenty spoločnosti a následne žiadať o súhlas s výmazom spoločnosti?

V Čechách som pri likvidácii firmy musela mať aj súhlas archívu. Tu na Slovensku pri výmaze spoločnosti ex offo (po ukončení konkurzu, kde majetok nepostačoval na úhrady trov konania) súd vymazal spoločnosť bez povinnosti archivácie akýchkoľvek dokumentov. A neviem ako je to pri ukončení likvidácie.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Robila som už viac likvidácii, tu na slovensku. Nikdy odo mňa nik nepožadoval nič od archivácie, ale do valného zhromaždenia, ktoré schvaľuje konečnú správu likvidátora uvádzam, že archivovať doklady bude ten a ten konateľ v zmysle platnej legislatívy. Najdôležitejšie sú snáď len mzdové záležitosti. Ostatné majú kratšiu dobu archivácie. Vlastne Kejka tu na toto upozornila, že toto pýtali v BA, preto to zahrňujem do MVZ. Bolo to úplne v poriadku.
0 0
sniezik111 sniezik111

sniezik111 je offline (nepripojený) sniezik111

Economic, veľká vďaka za Tvoj čas a že všetkým takto pomáhaš :-)
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Keď môžem,, rada pomôžem. Toto je moja parketa, mám s likvidáciami už dlhoročné skúsenosti. :-)
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Len chcem poraďákom dať do pozornosti špeciálnu požiadavku OR Nitra. Všade inde mi stačí jedna komplexná Konečná správa likvidátora aj s rozdelením likvidačného zostatku. Sudkyňa z Nitry si vyžiadala na miesto toho jedného (podľa mňa dobre prepracovaného dokumentu) dva a to : Konečnú správu o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku. Takže tí, ktorí spadáte pod Nitru, pre istotu to urobte tak. Podľa mňa je to síce zbytočná buzerácia.... ale keď chcem dosiahnuť výmaz spoločnosti musím sa bohužiaľ aj takýmto zbytočnostiam podrobiť. Robila som už desiatku likvidácii, doteraz vždy všetko bolo výborne, len toto jedno mi v prvom podaní nevyšlo. Čiže som to doložila rozdelené v podstate, ale obsah identický ako v pôvodnom dokumente.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať